HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 01.11.2011 o 21:01, Orion napisał:

...oraz premiera drugiej części "Kronik Królobójcy" Patricka Rothfussa - "Strach Mędrca".
Czekam na nią z niecierpliwością.


Wowowowow, dzięki za info! Czas najwyższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 21:47, Fimbulvinter napisał:

Czyli teraz, albo po Prattchecie mogę się brać. Jak zacząć? Mógłbym niby sprawdzić na
wiki, ale jak kiedyś chciałem na Conana spojrzeć to na wiki była inna kolejność książek
niż na innych stronach (ładny chaos w pisowni :) ).


Osobiście czytałem ten zbiór http://lubimyczytac.pl/ksiazka/20715/opowiesci-o-makabrze-i-koszmarze
Kolejność nie jest specjalnie istotna. Jedynie tyle, że początkowe opowiadania nie porywają ;-) Ale im dalej, tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 21:01, Orion napisał:

...oraz premiera drugiej części "Kronik Królobójcy" Patricka Rothfussa - "Strach Mędrca".


Rzeczywiście warto sięgnąć po Imię wiatru? Nie słyszałem o niej zbyt dużo, ale to co słyszałem, było raczej pozytywne i się nad nią zastanawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 21:26, Fimbulvinter napisał:

Twórczość H.P Lovecrafta. Chciałem się za to zabrać, ale ma małe wątpliwości. Z tego
co wyczytałem w internecie to jego książki są horrorami. Pytanie czy takimi horrorami
że pikawa wysiada? Nie za bardzo mam ochotę bać się po czytaniu iść do kibla :D.

Ja polecam "Zew Cthuhlu"- bodaj 6 opowiadań, samo mięsko. Bo w tych grubszych tomach zdarzają się czasem opowiadanie trochę od czapy. A tu jest wszystko co najlepsze.


Czy się będziesz bać, że pikawa wysiada? Nie, raczej nie- najczęściej używanymi w tej mitologii przymiotnikami są "wulgarny", "plugawy" i "bluźnierczy" oraz kolokacje typu "pradawne zło". Więc to raczej nie jest kwestia humanoidalnego potwora wyskakującego zza winkla :) Ale polecam gorąco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 21:26, Fimbulvinter napisał:

Twórczość H.P Lovecrafta. Chciałem się za to zabrać, ale ma małe wątpliwości. Z tego
co wyczytałem w internecie to jego książki są horrorami. Pytanie czy takimi horrorami
że pikawa wysiada? Nie za bardzo mam ochotę bać się po czytaniu iść do kibla :D.


Lovecraft? Jak najbardziej warto! Jeśli chodzi o straszenie, jak napisał sam Lovecraft w jednym ze swoich esei: "Najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym" - i to właśnie straszy u Lovecrafta - nieznane. Ogólny nastrój tajemnicy, niedopowiedzenia, szaleństwa, cienką granicą między to co realne, a to co nie: to mamy u Lovecrafta. Jest całkiem strasznie, zwłaszcza jak czytasz w środku nocy przy lampce, wokół ciemno, cisza i nagle słyszysz jakiś szmer ... a może Ci się wydawało? :)

Opowiadania można czytać w dość losowej kolejności, ale i tak istnieje taka zalecana, bo niektóre opowiadania są ze sobą powiązane. U nas Lovecrafta wydał Zysk - sięgnij najpierw po "Najlepsze opowiadania" tom pierwszy i drugi. Kilka opowiadań powtarza się potem w innych zbiorach, ale są przypisy znawcy twórczości Lovecrafta i dużo ciekawostek, no i poprawione tłumaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 22:35, Laid_back napisał:

> ...oraz premiera drugiej części "Kronik Królobójcy" Patricka Rothfussa - "Strach
Mędrca".

Rzeczywiście warto sięgnąć po Imię wiatru? Nie słyszałem o niej zbyt dużo, ale to co
słyszałem, było raczej pozytywne i się nad nią zastanawiam :)


Warto, jeśli wyżej od akcji cenisz atmosferę. Generalnie książka jest dobra, ale nie wybitna. Recenzja:
http://ksiazki.polter.pl/Imie-wiatru-Patrick-Rothfuss-c21764

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 23:18, Daronn_Darker napisał:

Możecie polecic mi jakieś książki z "gatunku" steampunk`owego? Byłbym wdzięczny za kilka
pozycji.


Pozycja obowiązkowa to "Maszyna różnicowa" Bruce''a Sterlinga i Williama Gibsona, to powieść która zapoczątkowała steampunk. Pod ten gatunek też właściwie podpada "Lód" Dukaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 22:35, Laid_back napisał:

> ...oraz premiera drugiej części "Kronik Królobójcy" Patricka Rothfussa - "Strach
Mędrca".

Rzeczywiście warto sięgnąć po Imię wiatru? Nie słyszałem o niej zbyt dużo, ale to co
słyszałem, było raczej pozytywne i się nad nią zastanawiam :)


Zależy co kto lubi, ale IMO jedna z lepszych książek jakie zdarzyło mi się czytać w tym wieku ;-)
Jeśli masz dostęp, polecam zwłaszcza czytanie w oryginale. Tłumaczenie - z tego co widziałem przy pobieżnym przejrzeniu - jednak trochę gubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 21:26, Fimbulvinter napisał:

Twórczość H.P Lovecrafta. Chciałem się za to zabrać, ale ma małe wątpliwości. Z tego
co wyczytałem w internecie to jego książki są horrorami. Pytanie czy takimi horrorami
że pikawa wysiada? Nie za bardzo mam ochotę bać się po czytaniu iść do kibla :D.


Klimat dość gęsty, warto przejrzeć jakieś fragmenty aby mieć rozeznanie.
Ja bym się do kibla bał chodzić po tym zwłaszcza, że strach mieszka w wodzie :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2011 o 22:35, Laid_back napisał:

> ...oraz premiera drugiej części "Kronik Królobójcy" Patricka Rothfussa - "Strach
Mędrca".

Rzeczywiście warto sięgnąć po Imię wiatru? Nie słyszałem o niej zbyt dużo, ale to co
słyszałem, było raczej pozytywne i się nad nią zastanawiam :)


Ja szczerze polecam Imię Wiatru. Książkę wchłonąłem jak "sucha studnia wodę" czyta się bardzo przyjemnie. Fakt, nie ma tam jakiejś wielkiej, akcji ale sama fabuła, wszystkie perturbacje młodego czarownika, czyta się niezwykle łatwo i przyjemnie. Język autora nie jest męczący, a opisy nie są zbyt długie i nużące, także polecam, dobra lektura. Niestety końcówka robi smaka na kolejną część i tak, czekam i czekam już spory kawałek czasu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.11.2011 o 12:02, Allinsar napisał:


Ja szczerze polecam Imię Wiatru. Książkę wchłonąłem jak "sucha studnia wodę" czyta się
bardzo przyjemnie. Fakt, nie ma tam jakiejś wielkiej, akcji ale sama fabuła, wszystkie
perturbacje młodego czarownika, czyta się niezwykle łatwo i przyjemnie. Język autora
nie jest męczący, a opisy nie są zbyt długie i nużące, także polecam, dobra lektura.
Niestety końcówka robi smaka na kolejną część i tak, czekam i czekam już spory kawałek
czasu ;)


Zapowiada się ciekawie. Chyba zagłębię się kiedyś w lekturze tej książki :) Szczególnie, że skończyłam już czytać "Uratuj mnie" Rachel Reiland i nie mam za bardzo za co się zabrać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szukam książki sience ficiton/fantasy, w której duży nacisk kładziono by na pokazanie psychologii bohaterów lub zawarto by w niej jakieś rozważania filozoficzne. Jestem po pary książkach Philipa Dicka i przeczytałbym coś w tych klimatach. Z góry dziękuje za każdą pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od razu pomyślałem o Diunie. Fantastyczne rozmowy świetnych postaci(z drugim, trzecim, czasami 10 dnem, czasami zabarwione właśnie rozważaniami filozoficznymi). Plus do tego epicka fabuła i genialnie wykreowany świat. Jeżeli to czytałeś to hmm... pomyśle jeszcze nad tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2011 o 18:53, Pawciu45 napisał:

Szukam książki sience ficiton/fantasy, w której duży nacisk kładziono by na pokazanie
psychologii bohaterów lub zawarto by w niej jakieś rozważania filozoficzne. Jestem po
pary książkach Philipa Dicka i przeczytałbym coś w tych klimatach. Z góry dziękuje za
każdą pomoc.



Hyperion- nie wiem, czy koniecznie rozważania filozoficzne, ale zdecydowanie jest co kminić. Zresztą pewnie jakbyś pytał o dobrą książkę kucharską, to i tak bym Hyperiona polecał, bo na pewno warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2011 o 18:53, Pawciu45 napisał:

Witam.

Szukam książki sience ficiton/fantasy, w której duży nacisk kładziono by na pokazanie
psychologii bohaterów lub zawarto by w niej jakieś rozważania filozoficzne. Jestem po
pary książkach Philipa Dicka i przeczytałbym coś w tych klimatach. Z góry dziękuje za
każdą pomoc.


Może zostanę uznany za heretyka, ale zdecydowanie bardziej polecam Hyperiona niż Diunę. Pierwszy tom to pierwsza trójka moich ulubionych powieści fantastycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2011 o 18:53, Pawciu45 napisał:

Szukam książki sience ficiton/fantasy, w której duży nacisk kładziono by na pokazanie
psychologii bohaterów lub zawarto by w niej jakieś rozważania filozoficzne. Jestem po
pary książkach Philipa Dicka i przeczytałbym coś w tych klimatach.

Nie wiem jakie powieści Dicka już przeczytałeś ale jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś, to przeczytaj "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha". Będziesz miał rozważań filozoficznych po czubki uszu ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2011 o 20:03, A-cis napisał:

> pary książkach Philipa Dicka i przeczytałbym coś w tych klimatach.
Nie wiem jakie powieści Dicka już przeczytałeś ale jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś,
to przeczytaj "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha". Będziesz miał rozważań filozoficznych
po czubki uszu ;-)

Przeczytałem ostatnio Bożą Inwazję a jeszcze przedtem Valis i Ubika oraz Androidy i Człowieka z Wysokiego Zamku.
Jestem więc teraz na fali Dick''owskiej. Gość mnie po prostu rozwalił, nigdy, w moim skromnym doświadczeniu z SF, nie widziałem tak ambitnej i głębokiej literatury fantastycznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się