HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 09.05.2014 o 21:41, castlerock napisał:

jakby to powiedziec...ja szybciej te mutacje zaakceptuję, niż te modelowe wrecz frakcje.

Przez 20 lat życia w zamknięciu sporo może się namieszać w ludzkich głowach. Ale jeżeli już coś miałoby się dziać, to jestem o wiele bardziej skłonny uwierzyć w jakieś krwawe rządy dyktatury albo wręcz przeciwnie - totalne bezprawie. Świetnie zostało to przedstawione w filmie "The Divide". Ludzie z czasem zostają wyprani z jakichkolwiek resztek człowieczeństwa i stają się tym, co od wieków tłumimy - bezlitosnymi drapieżnikami kierującymi się wyłącznie instynktem przetrwania. W to bym uwierzył. Frakcje? No dobra, komunizm jeszcze brzmi całkiem wiarygodnie, bo jak sam stwierdziłeś, Rosja to stan umysłu. Od lat podtruwany i gnijący od środka. Ale faszyzm? Jakaś Czwarta Rzesza? Tego nie kupuję. Na szczęście ten temat był w książkach jedynie napominany tu i ówdzie. Dopiero Metro: Last Light dało się ponieść fantazji. Tak więc komuniści, bandyci, kanibale - to jestem w stanie kupić. Aż strach pomyśleć co by się działo w polskim metrze. Lewaki tłuką się z moherami, wszyscy wszystkim wilkiem, część ocalałych emigruje do londyńskiego metra w poszukiwaniu lepszych warunków... Ktokolwiek pracuje nad polską książką w tym uniwersum, ma szerokie spektrum :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2014 o 20:37, grai napisał:

hej. możecie polecić jakieś dobre książki katastroficzne mogą być z elementami horroru
albo fanasy ?

"Gdy Zgadną Światła" - Alex Scarrow. Świetna książka opowiadająca o godzinie zero czyli momencie zagłady ludzkości. Przerażająca na swój sposób, bo bardzo realistycznie opisana. Na ludzkość spada apokalipsa nie ze względu na lądowanie kosmitów czy wojnę atomową lecz z powodu zwykłego odcięcia dostępu do ropy. Jest też kontynuacja historii, "Afterlight", ale nie została jeszcze przetłumaczona na polski, no i nie wciąga już do tego stopnia co pierwsza część.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2014 o 22:26, QuandorX napisał:

Do tego samego doszedłem czytając Korzenie Niebios (akcja dzieje się we Włoszech). Tak
zniszczyć tak ciekawą serie post- apo... Szkoda gadać. Choć czytając Pitera i dalsze
części też jakiegoś szału nie było. Jak dla mnie pierwsze Metro niszczy i będzie przez
długi czas jedną z moich ulubionych książek ever. Dwa razy ją nawet przeczytałem, co
mi się raczej nie zdarza:).


Mi się bardzo Metro 2033 podobało, choć głównie jego początek. To przedstawianie świata, budowanie napięcia...po prostu fantastyczne. Szkoda, że później się robi znacznie gorzej - wszystkie te zjawiska paranormalne (z których wszelacy mutanci to najmniejsze zło) jakoś do mnie zupelnie nie przemawiają i dobrze, że w książkach o Petersburgu (Piter, Do Światła, W Mrok) tego tyle nie ma.
Czytałem też Czas Zmierzchu Glukhovskiego i było podobnie - widać ten autor lubi tą calą sferę paranormalną (moim zdaniem jednak zepsuł tym trochę pierwsze Metro).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2014 o 22:47, Sandro napisał:

Ktokolwiek pracuje nad polską książką w tym uniwersum, ma szerokie spektrum


http://metro2033.pl/news/aktualnosci/dmitry-glukhovsky-w-polsce-od-27-do-30-maja-/

Niedługo się dowiemy :D
Jest jeszcze coś takiego jak "W blasku ognia" ( http://swiatczytnikow.pl/w-blasku-ognia-zbior-z-uniwersum-metro-2033-za-darmo/) - zbiór polskich opowiadań z Uniwersum Metro, nie wiem jednak jak z ich jakością, bo nie mialem czasu się zabrać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2014 o 00:07, pawbuk napisał:

Ano, dlatego właśnie czekam na wizytę autora w kraju. Bardziej od jego nowej książki interesują mnie nowe fakty o naszym rodzimym projekcie :)

Dnia 10.05.2014 o 00:07, pawbuk napisał:

Jest jeszcze coś takiego jak "W blasku ognia" nie wiem jednak jak z ich jakością, bo nie mialem czasu się zabrać ;)

Generalnie nie jest źle. Jeśli spojrzeć na średnie oceny w internecie, okaże się, że to porażka, ale wielu spośród oceniających nie zdaje sobie sprawy z faktu, że to inicjatywa fanów, a nie kolejna kanoniczna powieść. Sam spodziewałem się kilku lepszych tekstów pośród całej palety słabszych, ale okazało się być wręcz na odwrót: zdecydowaną większość opowiadań czyta się z zainteresowaniem, nawet pomimo faktu, że generalnie są one inspirowane grami, a nie książkami. Dobrze się to czyta, ale przez 2-3 opowiadania musiałem się przedzierać na siłę. Wiem, że najłatwiej jest siedzieć z boku i krytykować dlatego postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i aktualnie pracuję nad własnym opowiadaniem do planowanej kontynuacji "W Blasku Ognia". Co z tego wyjdzie, zobaczymy. W każdym razie, ja chętnie zapłaciłbym niewygórowaną cenę za tego e-booka. A skoro jest on udostępniany za darmo to już w ogóle nie ma wymówek aby nie dać mu szansy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2014 o 00:07, pawbuk napisał:

> Ktokolwiek pracuje nad polską książką w tym uniwersum, ma szerokie spektrum

http://metro2033.pl/news/aktualnosci/dmitry-glukhovsky-w-polsce-od-27-do-30-maja-/

Niedługo się dowiemy :D
Jest jeszcze coś takiego jak "W blasku ognia" ( http://swiatczytnikow.pl/w-blasku-ognia-zbior-z-uniwersum-metro-2033-za-darmo/)
- zbiór polskich opowiadań z Uniwersum Metro, nie wiem jednak jak z ich jakością, bo
nie mialem czasu się zabrać ;)


Z całym szcacunkiem dla autorów tych opowiadan, ale literacko, to niestety dno. Poziom 12-latków próbujących pisać ;)

oto próbka:
"Na stację powoli wszedł kilkunastoletni chłopak. Wyglądał na przygnębionego. Szedł przed siebie, nie
zwracając na nic uwagi. Zatrzymał się przy ścianie i oparł o nią. Stał tak przez chwilę i myślał o tym, co
zaszło. Jak to wszystko niefortunnie się potoczyło. Nagle ktoś do niego podszedł."

:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2014 o 10:24, castlerock napisał:

Z całym szcacunkiem dla autorów tych opowiadan, ale literacko, to niestety dno. Poziom
12-latków próbujących pisać ;)


Od czegoś trzeba zacząć :D Może coś z nich kiedyś będzie? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy przy postapokalipsie, chciałbym polecić "Sekundę za późno" - William R. Forstchen i wspomnianą przez Sandro "Gdy zgasną światła". Co doprowadziło do upadku jest mało ważne. Pierwsze dni, tygodnie, miesiące w takim świecie... to jest najciekawsze. Dobre książki żeby się wyzbyć pociągu do Falloutowego "romantyzmu".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2014 o 13:37, Astropath napisał:

Skoro jesteśmy przy postapokalipsie, chciałbym polecić "Sekundę za późno" - William R.
Forstchen

Mam na półce niemal od roku, ale cały czas sięgam po inne pozycje, a nie lubię czytać wielu książek na raz. Musze się w końcu za to zabrać, bo słyszałem o tym tytule co najmniej tyle samo dobrego co o "Gdy Zgasną Światła". Gdzieś nawet wyczytałem, że przedstawiona w niej wizja globalnej apokalipsy jest tak realistyczna, że armia USA, czy wręcz Pentagon, bardzo się nią zainteresowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2014 o 00:26, Sandro napisał:

Wiem, że najłatwiej jest siedzieć z boku i krytykować dlatego postanowiłem wziąć
sprawy w swoje ręce i aktualnie pracuję nad własnym opowiadaniem do planowanej kontynuacji
"W Blasku Ognia". Co z tego wyjdzie, zobaczymy.


W takim razie życzę powodzenia :) Chętnie przeczytam jak skończysz ;)

Dnia 10.05.2014 o 00:26, Sandro napisał:

W każdym razie, ja chętnie zapłaciłbym
niewygórowaną cenę za tego e-booka. A skoro jest on udostępniany za darmo to już w ogóle
nie ma wymówek aby nie dać mu szansy :)


Śledże na bieżąco Świat Czytnikow i takich inicjatyw różnych jest więcej. Można za darmow pobrać wiele zbiorów opowiadań napisanych przez fanów różnego rodzaju gatunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2014 o 14:02, Sandro napisał:

Gdzieś nawet wyczytałem, że przedstawiona
w niej wizja globalnej apokalipsy jest tak realistyczna, że armia USA, czy wręcz Pentagon,
bardzo się nią zainteresowały.


W kongresie uznali książkę za wartą zapoznania się z nią. IMHO bardzo dobrze obrazuje rozpad społeczeństwa w pierwszej fazie niedostatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a słyszeliście o S.Lotz i książce „Troje”, zapowiada sie dobrze ale narazie udało mi sie zdobyc fragment. Zaczyna sie od katastrof 4 samolotów z ktorych udaje sie przezyc tylko grupce dzieci, ale to co sie dzieje poźniej to miazga. Czekam na całą książke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Skończyłem właśnie Kolor magii Pratchetta, czyli pierwszą część ze świata Dysku. Mam bardzo mieszane uczucia. Książkę czyta się dość przyjemnie, a niektóre gagi naprawdę bawią. Z drugiej jednak strony historia nie wciąga, wydarzenia, takie przynajmniej odniosłem wrażenie, opisane były często na odwal się. Wolałbym dłuższą powieść i przy tym z lepiej rozpisaną fabułą. Niemniej spodobała mi się otoczka, mimo, że nie przepadam za fantasy, a humor wpasował się w mój gust. Pytanie kieruję następujące: warto kontynuować przygodę ze światem Dysku? Nie są to długie tytuły, wiem, ale mam masę innych książek do ogarnięcia, więc staram się mądrze dobierać tytuły. Np. Duma i uprzedzenie kompletnie mi nie przypasowało do gustu, więc wszystkie tego typu powieści wyleciały z mojej listy ''must read''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2014 o 11:45, Perry_Cox napisał:


Skończyłem właśnie Kolor magii Pratchetta, czyli pierwszą część ze świata Dysku. Mam
bardzo mieszane uczucia.

Myślę, że warto, w następnym książkach poziom wędruje w górę, zwłaszcza jeśli chodzi o rozbudowanie uniwersum i postaci. Od takiego "zróbmy śmieszne fantasy" robi się "humorystyczne fantasy, ale mające ręce i nogi i obracające się według pewnych zasad".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2014 o 11:45, Perry_Cox napisał:

warto kontynuować przygodę ze światem Dysku?

Zdecydowanie warto!
Mam wszystkie książki z tego uniwersum i uwielbiam je (niektóre czytałem już 5-6 razy), a wczoraj złożyłem zamówienie na najnowszą - "Para w ruch".

Książki ze świata dysku mają kilka przeplatających się wątków ale mi najbardziej do gustu przypadł ten ze strażą miejską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem chyba wszystkie pozycje jakie posiadam napisane przez Clavella i dalej mało mi Japonii i ogólnie Azji. Szukam czegoś w miarę zbliżonego do Shoguna czy Gai-Jina, może być osadzone w czasach drugiej wojny światowej, epoce meiji, a równie dobrze dużo wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto. Spróbuj przeczytać po jednej książce z każdego większego cyklu i zobaczyć, które ci pasują najbardziej. Ja lubię te o Straży i Śmierci, ale te o Czarownicach mi kompletnie nie podchodzą.
Jeśli chodzi o konkretne książki, to nie znam nikogo komu nie podobała się "Straż! Straż!".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2014 o 14:36, Net_com napisał:

Skończyłem chyba wszystkie pozycje jakie posiadam napisane przez Clavella i dalej mało mi Japonii i ogólnie Azji

A posiadasz wszystkie jakie napisał? Bo jeżeli nie, to pozostają jeszcze biblioteki lub księgarnie.
Ja jestem w tym szczęśliwym położeniu, że czytałem wszystkie jakie napisał (pomijając nieudaną "Ucieczkę") :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wykupiłem całą pułkę z Clavellem w miejsowej księgarni, jedyne czego nie czytałem to właśnie ta "Ucieczka. " Szczególnie poluje na coś w klimatach "Imperium Słońca(całkiem udany film Spielberga, ale jednak zbyt amerykański), żeby mieć jakieś inne spojrzenie na kwestię kamikaze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się