PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

O wpływie wolnego miejsca na żywotność dysku nie słyszałem, aczkolwiek defragmentator go potrzebuje. Ale ten poprawia wydajność a nie "trwałość" napędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2014 o 16:43, Kardithron napisał:

Ile wolnego miejsca powinienem trzymać na swoim HDD 1 TB, żeby nie przyczynić się do
jakiejś awarii? Podobno producenci zalecają czasami nawet 50% miejsca wolnego, co wydaje
mi się trochę odcięte od zdrowego rozsądku.

Będę wdzięczny, jeżeli ktoś wyjaśni mi korelację pomiędzy wolnym miejscem na dysku a
jego żywotnością.


Hmm dane, które są zapisane na początku dysku mają szybszy dostęp niż na końcu.
Ogólnie wszystko zależy od konstrukcji dysku. Możliwe, że różnica może być marginalna.

Co do dostępnego miejsca, to zostaw trochę na defragmentacje.

PS. Co do % zajętego miejsca, to ma to drobny wpływ w SSD na żywotność. No, ale i tak jest gigantyczna więc można olać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2014 o 20:52, SurgeonOfDeath napisał:

PS. Co do % zajętego miejsca, to ma to drobny wpływ w SSD na żywotność. No, ale i tak
jest gigantyczna więc można olać.

Moim zdaniem całkiem spory wpływ ze względu na ograniczoną ilość cykli zapisu każdego bitu (firmware dysku stara się równomiernie je "zużywać" celem przedłużenia żywotności), im mniej masz na dysku tym dłużej ci posłuży. A czas pracy tanich modeli pewnie wcale nie jest gigantyczny, zwłaszcza w czasach "planowanego zużycia"

ps kolega pisał o dysku 1TB, więc założyłem że chodzi o "tależowca" gdzie takich zależności niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.09.2014 o 21:32, S1G napisał:

Moim zdaniem całkiem spory wpływ ze względu na ograniczoną ilość cykli zapisu każdego
bitu (firmware dysku stara się równomiernie je "zużywać" celem przedłużenia żywotności),
im mniej masz na dysku tym dłużej ci posłuży. A czas pracy tanich modeli pewnie wcale
nie jest gigantyczny, zwłaszcza w czasach "planowanego zużycia"

nom to prawda.
Ogólnie fimeware dysku robią to i tak dość dobrze. Robiono testy takie maxymalnego zrzucia SSD i dość dobrze sobie radzą dyski. Dość mocno przekraczały maxymalną granicę zużycia.
http://techreport.com/review/26058/the-ssd-endurance-experiment-data-retention-after-600tb

http://techreport.com/review/26523/the-ssd-endurance-experiment-casualties-on-the-way-to-a-petabyte

3 przekroczyły granicę 1 Petabyta i jeszcze żyją.

Dnia 05.09.2014 o 21:32, S1G napisał:


ps kolega pisał o dysku 1TB, więc założyłem że chodzi o "tależowca" gdzie takich zależności
niema

dokładnie nie ma. Dlatego napisałem, że SSD mają. Dobrze, że zauważyłeś bo myślałem o tym, a nie napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2014 o 21:32, S1G napisał:

Moim zdaniem całkiem spory wpływ ze względu na ograniczoną ilość cykli zapisu każdego
bitu (firmware dysku stara się równomiernie je "zużywać" celem przedłużenia żywotności),
im mniej masz na dysku tym dłużej ci posłuży. A czas pracy tanich modeli pewnie wcale
nie jest gigantyczny, zwłaszcza w czasach "planowanego zużycia"


Zależy. Gwarancja w modelach konsumenckich zazwyczaj sięga 70-80 TBW. Z doświadczenia mogę powiedzieć że przy rozsądnych ustawieniach zapisujesz ok. 1TB w przeciągu 2 miesięcy. Czyli teoretycznie typowo konsumencki dysk wytrzymałby ok. 10 lat pracy. Realnie potrafią jednak wytrzymać więcej, ok. 100-140 TBW dla 128GB modelu nie jest niespotykane. A te wartości rosną wprost proporcjonalnie do pojemności i już 512GB SSD przeżyje spokojnie niemniej niż 300-400TBW. A pewnie i do petabajta dobije.

No i jeśli jest to twój priorytet - Samsung Pro 850 używa 40 nm kości które zgodnie z tym co twierdzi producent potrafiły wytrzymać petabajty zapisanych danych nawet przy 128GB modelu. Plus ma 10 lat gwarancji.

Więc w praktyce nawet tańsze SSD-ki raczej nie są problematyczne jeśli chodzi o ilość cykli zapisu. Prędzej padnie w nich elektronika (najczęściej kiepski jakościowo kontroler, "słynął" z nich zwłaszcza OCZ) aniżeli trafisz na ten limit. A jeśli z góry zakładasz że zapisywanych danych będzie naprawdę pełno to cóż, rozwiązania też są. Droższe (ok. 450 zł za 128GB zamiast niecałych 300) ale nie mówimy o jakichś kosmicznych kwotach niedostępnych śmiertelnikowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2014 o 20:52, SurgeonOfDeath napisał:

Co do dostępnego miejsca, to zostaw trochę na defragmentacje.

Pewnie - zawsze staram się pozostawić kilkadziesiąt GB wolnego miejsca, właśnie pod kątem m. in. defragmentacji.

W międzyczasie dorwałem się do takiego artykułu: http://www.download.net.pl/czy-stopien-zapelnienia-dysku-twardego-wplywa-na-jego-zywotnosc/n/1864/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, a mianowicie gdy przechodzę pomiędzy kartami w Chrome, to jest 2 sekundowy lag. W dodatku zauważyłem jeszcze, że od wczoraj zmieniła mi się czcionka wyświetlana w gram.pl. Czy to może być wirus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2014 o 14:16, Prince_Miki napisał:

Mam problem, a mianowicie gdy przechodzę pomiędzy kartami w Chrome, to jest 2 sekundowy
lag. W dodatku zauważyłem jeszcze, że od wczoraj zmieniła mi się czcionka wyświetlana
w gram.pl. Czy to może być wirus?


mi czcionka na chrome też się zmieniła. lag... może spróbuj reinstalu albo zmień przeglądarkę? albo wyłącz zbędne rozszerzenia. wirus to to na pewno nie jest, ale przeskanować system nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2014 o 17:28, Prince_Miki napisał:

Ale od kiedy Ci się czcionka zmieniła? A też masz lagi?


Parę dni temu mi się zmieniła. A z lagami nie mam problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grałem dziś przez 3 godziny w Just Cause. Po tym czasie wyłączyłem komputer i zająłem się innymi sprawami. Teraz siadam, odpalam grę a tu monitor pokazuje tylko "Poza zakresem: 80.4 / 85 Hz". I tyle. Trzeba robić twardy reset.
Czyżby karta graficzna kończyła swój żywot. Pamiętam, że rok (?) wcześniej działo się to samo przy próbie uruchomienia gry Risen.

Karta graficzna to Radeon HD3870.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Reinstalowałem i teraz strony w ogóle nie chcą się ładować, a lagi jak były, tak są. Nie ma ich tylko wtedy, gdy korzystam ze starych wersji Chrome, ale tam też strony nie chcą się ładować. Nie wiem, co o tym myśleć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2014 o 14:13, Prince_Miki napisał:

Reinstalowałem i teraz strony w ogóle nie chcą się ładować, a lagi jak były, tak są.
Nie ma ich tylko wtedy, gdy korzystam ze starych wersji Chrome, ale tam też strony nie
chcą się ładować. Nie wiem, co o tym myśleć...


Ja wiem, co o tym myśleć. Skoro nie było ich, kiedy korzystałeś ze starych wersji Chrome, to odpowiedź jest jedna i jednoznaczna: to wina buildu.
A z nieładującymi się stronami... Po prostu zmień przeglądarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z nieładowaniem stron już nie ma problemu, bo okazało się, że był ustawiony tryb zgodności z Windows XP, a ja mam 7. Odhaczyłem tę opcję i strony już działają normalnie. Jednak lagi w najnowszej wersji cały czas są, więc albo będę korzystał że starszej wersji Chrome''a, albo przesiądę się na Operę. Poza tym, to jak mogę przenieść zakładki z konta Google do Opery, bo przeszukiwałem całe ustawienia i nie znalazłem nic sensownego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej. Właśnie podłączyłem laptopa bez baterii pod ładownie. Niepokoi mnie dźwięk skwierczenia, iskrzenia,
przepływającego prądu. Nie wiem jak to określić, ale może ktoś wie o co mi chodzi, lub spotkał się z czymś takim. Jeżeli tak, to proszę o kilka słów wyjaśnienia co to za dziwne świerszczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie problem z komputer, ale

coś mi dzisiaj świrują przeglądarki. A to nie moge wejść na niektóre strony, bo zbyt wiele przekierowania albo certyfikaty nie te, co trzeba. Youtube w ogóle nie działa, nigdzie.

Zapewne, nic nie padło, więc trochę się zastanawiam, gdzie tkwi przyczyna? Wirusów nie mam, żadnych złośliwych aplikacji doinstalowanych także, nie bardzo wiem co robić.

Edit:

właśnie nagle zaczęło działąć, po paru godzinach szwankowania. Samo z siebie. Dziwna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

problem z certyfikatami może wywoływać zmieniony czas w komputerze, wystarczy że rok ustawisz na wcześniejszy późniejszy, czas przestawi ci się na rok 2000 i certyfikaty zaczynają krzyczeć, że im nie pasuje, ale oczywiście nie mówią co im przeszkadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2014 o 20:22, noobie napisał:

Hej. Właśnie podłączyłem laptopa bez baterii pod ładownie. Niepokoi mnie dźwięk skwierczenia,
iskrzenia,
przepływającego prądu. Nie wiem jak to określić, ale może ktoś wie o co mi chodzi, lub
spotkał się z czymś takim. Jeżeli tak, to proszę o kilka słów wyjaśnienia co to za dziwne
świerszczenie?


Może być to niegroźnie brzęczenie cewek (tak mają jak trochę się zestarzeją ale to całkiem normalne) lub całkiem groźne pojawienie się zimnych lutów lub innych pęknięć ścieżek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2014 o 21:30, Nufiko napisał:

problem z certyfikatami może wywoływać zmieniony czas w komputerze, wystarczy że rok
ustawisz na wcześniejszy późniejszy, czas przestawi ci się na rok 2000 i certyfikaty
zaczynają krzyczeć, że im nie pasuje, ale oczywiście nie mówią co im przeszkadza.


Datę akurat sprawdzałem, raczej nie w tym przyczyna, skoro była poprawna. Zaciekawiło mnie, że w tym okresie, komp też zaczął sam z siebie mulić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do Chroma, to dziś odkryłem, że mam zawirusowanego.
Zrobiłem zupełnie inaczej niż zwykle i zrobiłem Rkilla przed Kasperskym, żeby wyłączyć potencjalne Malware.

I znalazł skubaniec dość szybko 5 wirusów. Ten sam w 5 miejscach. W każdym razie pozbyłem się go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się