• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Akashi

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla - oficjalny temat Pomocy Technicznej

Pytanie

Jeżeli masz jakiś problem z zainstalowaniem gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, albo uruchamiasz grę i pojawia Ci się czarny ekran lub gdy nie masz zielonego pojęcia czemu nagle pojawia się jakiś komunikat podczas gry to ten temat powstał właśnie z myślą o Tobie.

W tym temacie możesz zgłaszać swoje problemy dotyczące wszystkich problemów z instalacją, uruchomieniem czy działaniem gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla.

Zachęcamy także do czytania postów poprzedników. Możliwe, że jakiś użytkownik napotkał się na taki sam problem jak Ty i umieścił we wcześniejszych postach rozwiązanie problemu. Co może zaoszczędzić czasu oczekiwanie na odpowiedz.

Temat ten poświęcony jest tylko problemom związanych z kwestiami technicznymi, wszystkie inne rozmowy na temat gry proszę prowadzić w temacie:
S.T.A.L.K.E.R. Shadow Of Chernobyl -Temat ogólny ” pod poniższym linkiem: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=16291&u=2498

Oczywiście przed zgłoszeniem jakiegoś problemu proponujemy najpierw upewnić się, że dany problem nie został opisany w naszej bazie pomocy technicznej pod poniższym linkiem: http://www.gram.pl/pomoc_lista.asp?g=285 oraz czy posiadany komputer spełnia minimalne wymagania gry, a także czy posiada najnowsze sterowniki.

Podstawowe porady co zrobić w przypadku problemu z uruchomieniem gry znajdziesz w poniższym poradniku http://www.gram.pl/felieton.asp?id=1093

Wymagania gry znajdują się pod poniższym linkiem jeżeli macie jakieś wątpliwości czy gra będzie wam działać sprawdźcie najpierw wymagania zanim zaczniecie zadawać kolejne niepotrzebne pytania: http://www.gram.pl/pomoc_problem.asp?g=285&p=1306

Na stronie gdzie będziecie mogli porównać z własną konfiguracją komputera: http://www.systemrequirementslab.com/referrer/srtest

Wszystkie posty nie związane z problemami czy kwestiami technicznymi będą usuwane!!!

pozdrawiamy,
zespół Pomocy Technicznej CD Projekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1226 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 15.06.2008 o 16:22, zadymek napisał:

> 2.Podczas biegu co 3 sekundy mam taki krótki zawiach (w sensie, że 3 s. biegu -
zawiach-
> 3 s. biegu - zawiach i tak ciągle)
witam w klubie, ja się z tym męczę już od pół roku i pomoc techniczna CDP nic mi nie
pomogła w tej kwestii, okazyjnie d=zdarzało mi się, że gra nagle ni z tego ni z owego
zaczęła chodzić bez nich, ale w krótce po zmianie systemu ten bug zaczął się znowu pojawiać.
Wniosek:
na bank to nie wina sterowników (zmieniałem i to czesto), i nie jest to wina sprzętu
bo jak już napisałem to też zmieniłem. Nie może to być wina pamięci wirtualnej bo tej
mam 6GB a gra zużywa ledwo 3. Najwyraźniej gra po prostu chodzi jak chece i nic się nie
da zrobić, można conajwyżej wypróbować jakieś mody, może one coś zmienią. Skoro usprawniają
i zmieniają rozmaite ustawienia gry to może przy okazji któryś usuwa tego buga.
Jesli chodzi o buga z promieniowaniem to nie spotkałem sięjeszcze z czymś takim. A grasz
na czystej wersji czy z jakimś modem?


Czysta wersja bez modów. Ale już dałem sobie spokój i zacząłem grać od nowa na szczęście dopiero skończyłem wtedy X18. Ale dobrze by było jakby ktoś rozwiązał ten problem będzie dla przyszłych stalkerów. A jak spatchowałem do 1.3 zacząłem grać od nowa to nie było ani jednego ani drugiego problemu możliwe, że występują te błędy tylko na 1.0. A na jakiej ty wersji grasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.06.2008 o 19:30, wojtek2222 napisał:

Czysta wersja bez modów. Ale już dałem sobie spokój i zacząłem grać od nowa na szczęście
dopiero skończyłem wtedy X18. Ale dobrze by było jakby ktoś rozwiązał ten problem będzie
dla przyszłych stalkerów. A jak spatchowałem do 1.3 zacząłem grać od nowa to nie było
ani jednego ani drugiego problemu możliwe, że występują te błędy tylko na 1.0. A na jakiej
ty wersji grasz?

czysta 1.0005, ale sprawdzałem też 1.0 i 1.0003 i miałem tak samo, ani patchowanie ani miana systemu nic nie dawały. Za to na chwilę poprawiło się gdy grę zainstalowaną na jednym Windowsie uruchomiłem na drugim (takie moje zabezpieczenie na wypadek crasha, mam 2 twardziele i 2 osobne systemy na nich). Oczywiście z chwilą gdy jeden mi padł musiałem go wywalić i zainstalować nowy...no i od tego czasu S.T.A.L.K.E.R. wrócił do "normy" czyli znowu przycina:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

zdecydowałem się na przywrócenie tamtych sterów, ale jak się okazało - w CCC Adaptacyjny AntyAlasing miałem... wyłączony.. Co poradzic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 20:19, RobeN napisał:

Przy STALKERze należy mieć stery ATI bez CCC.


Hm, ostatnim razem, mówiłeś żeby wyłączyc Adaptacyjny AA w CCC a teraz ze nie ma byc CCC... to co mam zrobic z tym CCC co mam, odinstalowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 21:44, Pernia napisał:

> Przy STALKERze należy mieć stery ATI bez CCC.

Hm, ostatnim razem, mówiłeś żeby wyłączyc Adaptacyjny AA w CCC a teraz ze nie ma byc
CCC... to co mam zrobic z tym CCC co mam, odinstalowac?

Cale stery do karty graficznej i zainstalować ponownie tyle, że bez CCC (odznaczyć tą opcję). Możesz też wypróbować sterowniki Omega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 21:48, zadymek napisał:

> > Przy STALKERze należy mieć stery ATI bez CCC.
>
> Hm, ostatnim razem, mówiłeś żeby wyłączyc Adaptacyjny AA w CCC a teraz ze nie ma
byc
> CCC... to co mam zrobic z tym CCC co mam, odinstalowac?
Cale stery do karty graficznej i zainstalować ponownie tyle, że bez CCC (odznaczyć tą
opcję). Możesz też wypróbować sterowniki Omega.


mam stery dołączane do Karty Graficznej, jak już je mam zainstalowane, to mam teraz poprostu odinstalowac CCC...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jeśli gra ma dobrze działać, to musisz zainstalować nowe stery, a nie te dostarczone z kartą.
Ponieważ STALKER nie za bardzo współpracuje z CCC to ze strony ATI możesz pobrać sterki bez CCC (to opcja 2 na stronie ze sterownikami)
http://ati.amd.com/support/radeonx-xp.html

Samą reinstalkę sterków powinieneś przeprowadzić wg metody opisanej tu:
http://www.gram.pl/pomoc_poradnik.asp?p=2889

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 21:50, Pernia napisał:

mam stery dołączane do Karty Graficznej, jak już je mam zainstalowane, to mam teraz poprostu
odinstalowac CCC...?

jak uzywasz tych dołączonych do karty to wypadałoby...ściągnąć sobie nowsze.HD 2600 ma już trochę na karku i zapewne sterowniki tez nie są pierwszej świeżośći. W każdym razie cokolwiek zrobisz nie wybieraj podczas instalacji opcji instalowania CCC . Już Control Panel sprawiał mniej kłopotów a tu wciskają do nowych sterowników betę CCC(podobno nadal jest w fazie testów) i proszę ile problemów. Najlepiej wybierz opcję instalacji samych sterowników, CCC jest zbędne o ile nie bawisz się w overclocking.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nowe Stery... rofl... Ja dziękuje, kończe z grami w takim wypadku, bo na tych nowszych sterach trace około 70-80% wydajnosci. Na nowych Sterach nie moge Komfortowo w Guild Wars pograc, bo mam 7 FPS, a na tych sterach(na tych dołączanych do karty) 45... Ja dziękuje za takie sterowniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

W takim wypadku oznacza to, iż coś jest nie tak albo z systemem albo z samą kartą.
ATI jak dotąd w przypadku nowych kart (serie X1xxx, HD2, HD3) w nowych sterach znacznie poprawia wydajność.
Jeśli Tobie wydajność tak mocno spada, to spróbuj całkowicie pozbyć się starych sterków wg metody, do której podałem link wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 22:51, RobeN napisał:

W takim wypadku oznacza to, iż coś jest nie tak albo z systemem albo z samą kartą.
ATI jak dotąd w przypadku nowych kart (serie X1xxx, HD2, HD3) w nowych sterach znacznie
poprawia wydajność.
Jeśli Tobie wydajność tak mocno spada, to spróbuj całkowicie pozbyć się starych sterków
wg metody, do której podałem link wcześniej.


Robiłem już tak i to nie jednokrotnie. Karte mam Gamer Edition, te Sterowniki są podobno jakoś zmodyfikowane, nie wiem jak, ale w żadnej grze nie mam z nimi problemu... tylko w Stalkerze który się wyłącza...
A i z systemem wątpie, 2 miesiące temu Format robiłem, żadnych problemów nie ma, a OS to Oryginalny XP Home Editon także mocno wątpie.. (mam SP3 i wszystkie najnowsze poprawki do Windowsa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sprawdź zatem jakie sterowniki udostępnia sam producent karty.
Być może również przygotował nowsze niż masz na płytce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 22:54, RobeN napisał:

Sprawdź zatem jakie sterowniki udostępnia sam producent karty.
Być może również przygotował nowsze niż masz na płytce.


Sprawdzałem, już nieraz wchodziłem na stronę asusa w poszukiwaniu sterow i nic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jeśli to ASUS i instalowałeś aplikację SMART Doctor, to ona też potrafi nieraz nieźle namieszać.

Podaj dokładny model tej karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 22:54, RobeN napisał:

Sprawdź zatem jakie sterowniki udostępnia sam producent karty.
Być może również przygotował nowsze niż masz na płytce.


Ale Gafa, ojojoj :P. Wlazłem właśnie teraz, i coś znalazłem -
http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=pl-pl

AH2600 , widze że jakieś sterowniki są, zabieram się za pobieranie.

Edit: jak w podpisie, HD2600 Pro, na AGP(Asus AH2600) , 512 MB DDR2... instalowałem całośc sterow, a z tego co widze to tutaj jest SmartDoctor... także sciagam i instaluje.

jeszcze jeden edit: Nie mam jednak po co ściągac - na płytce mam "XP/XP64 Bit 8.412", a najnowsze stery tutaj z tego co widzę to właśnie 8.412

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No ja Smart Doctora bym sobie odpuścił...
Pomijam fakt, iż sam z nim kiedy wojowałem oraz to, że na purepc.pl (kiedyś tweak.pl) był o tym wielki wątek, ale i ze zgłoszeń mam sporą ilość przypadku gdzie ASD nieźle bruździ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.06.2008 o 23:05, RobeN napisał:

No ja Smart Doctora bym sobie odpuścił...
Pomijam fakt, iż sam z nim kiedy wojowałem oraz to, że na purepc.pl (kiedyś tweak.pl)
był o tym wielki wątek, ale i ze zgłoszeń mam sporą ilość przypadku gdzie ASD nieźle
bruździ.


SmartDoctora mam na pudełku, w Zainstlowanych aplikacjach zbytnio go nie ma...

Edit: ROFL?! mam jakieś Cudeńko "ATI Parental COntrol & Encoder", które zajmuje ponoc 4 GB, wg listy 'Dodaj/Usuń Programy"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam problem, gdy próbuje zrobić save, gra się wyłącza ;/. Zaczęło się tak dziać gdy doszedłem do elektrowni, wcześniej wszystko działało dobrze. Ma ktoś jakieś rady?
Mój komp:
AMD Athlon 3200+
1gb Ram
Geforce 7300gt ~ 256mb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować