Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 26.10.2014 o 03:14, kulfonito napisał:

xDDDDD


Znowu wracasz do spamowania? To nie jest chat, żeby post zawierał wyłącznie emotki. Ostrzeżenie za spam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.10.2014 o 13:08, ziptofaf napisał:

Ale przecież tak... nie było. Pod koniec życia PS3 i Xbox 360 mogłeś kupić kartę za 400


Wszystko się zgadza, ale jak sam powiedziałeś, dopiero pod koniec żywotności starych konsol doszło do poważniejszych zmian, wcześniej to były zwykłe drobne liftingu w postaci takich drobiazgów jak wykładzanie krawędzi, czy też troszkę lepsze refleksje świetlne. Wolałbym zwykły naturalny rozwój grafiki i regularny drobneupgrade''y PC-ta tak jak to było kiedyś. Teraz mamy nagły skok i większość ludzi musi zrobić ze swoim blaszakiem to co ja, a przecież o niebo lepiej dopkupić sobie kostkę ramu, i raz na parę lat wymienić grafikę i od wielkiedgo dzwonu procka, niż wszystko od zera. Dodam jeszcze, że dosłownie zaledwie rok temu moja grafika w wielu grach spełniała wymagania zalecane, jedynie procesor troche nie domagał, ale taki Max Payne 3 świetnie radził sobie na średnich detalach. Powiem więcej, nawet battlefield 4 śmigał na średnich bez zająknięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wiesz, tak naprawdę to nikt ci nie KAŻE wymieniać sprzętu teraz i za grube tysiące. Samemu jadę obecnie na R9 280X, G3220 (którego jak znajdę fundusze to wymienię na jakiegoś i5/i7 bo rzeczywiście mi ucina z 50% fps-ów w niektórych grach) + 12GB RAM, z tego co widziałem to konwersje z konsol (o ile wsparte nieco lepszym prockiem niż Pentium) chodzą na tym GPU płynnie w takim samym poziomie detali co na nich. A to nie jest jakaś absurdalnie droga karta, używaną dostaniesz za 730 zł. W połączeniu z jakimś i5-4460/i5-4590 mówimy o kosztach rzędu 1500 zł. Z 1750 jeśli musisz też wymienić płytę główną. Nic strasznego. Jasne, uzyskujemy wtedy taki poziom detali jak teoretycznie 2x słabsza konsola ale taka różnica między dedykowanym urządzeniem a platformą jaką jest PC powinna być oczywista. No i cenowo wychodzi na to samo.

O, problemy zaczynają się jeśli chcesz detali wyższych niż na konsolach. To wtedy na dzień dzisiejszy musisz kupować i5-4690K/i7-4790K i przynajmniej R9 290 (używane z gwarancją od 950 zł) a najlepiej GTX780 (używki od 1050 zł)/GTX970. Tylko że konsole stoją w miejscu a PC-ty nie. Niedługo wyjdą R9 380X/R9 390, pewnie zmuszą Nvidię do obniżenia cen swoich kart. A jeśli spokojnie sobie zaczekać z rok-półtora (bo nawet najbardziej wymagające konwersje nie wymagają jeszcze nic wyżej niż R9 280X) to pewnie kolejna generacja CPU/GPU pozwoli na komfortową rozgrywkę w dużo wyższych detalach niż PS4/Xbox One nie kosztując przy tym majątku (Intel Skylake, nowa platforma AMD, R9 4xx, następcy GTX9xx).

Bo w końcu skoki między generacjami PC-tów widać i to wyraźnie. HD7970 GHz - cena koło 2000 zł. Kolejna generacja? Zmieniono mu nazwę na R9 280X, cena w okolicach 1000 zł. Podobnie z GTX680 vs GTX770. GTX780Ti za 2500 zł został zastąpiony GTX970 za 1400. Półtora roku i ceny spadają prawie dwukrotnie przy tej samej wydajności.

Więc mi tam to nie przeszkadza, problem tak naprawdę dotyczy tylko osób które mają sprzęt słabszy/równy nowym konsolom, ci rzeczywiście będą zmuszeni do rozbudowy (co jest raczej oczywiste). Fakt że nie musi to być upgrade kosztujący 3000 zł, byleby zwiedzić Allegro i sobie wybrać coś wciąż na gwarancji ale już odrobinę starszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem kupować nowego PC, ale chyba jednak ulepsze to co mam.

Mam płytę głowną Asusa - P5QPLAM ( http://www.asus.com/pl/Motherboards/P5QPLAM/specifications/ )i procesor Intel Core 2 Duo E4500, 2GB RAMu, grafikę Radeon HD 4670. Wiem, że to jest przedpotop, ale mało gram na PC i ostatnio wolałem kupić PS4 niż składać coś nowego.
Chciałbym go jednak "lekko" ulepszyć i wydac do 400zł - jak myślicie co by pasowało do tej płyty głownej? Myślałem aby zwiększyć RAM dp 4GB i kupić procesor Core 2 Quad Q8400 ( http://allegro.pl/intel-core-2-quad-q8400-2-66mhz-4mb-1333mhz-gw24-i4727376555.html ) lub podobny. Grafiki raczej bym nie ruszał, chyba że warto kupić coś taniego do 300zł? Jak sądzicie - warto się w coś takiego bawić czy to strata pieniędzy?

Do tej "modernizacji" nadkłoniło mnie wydanie Dreamfall Chapters na PC a na obecnym sprzęcie gra mi się zwyczajnie "crashuje" do pulpitu. Na obecnym sprzęcie nie gram, jak pisałem mam PS4, ale chciałbym wydać jakieś małe pieniądze (400-500zł) aby i cały system działał sprawniej i dało radę pograć w coś niewymagającego pokorju wspomnianego Dreamfalla albo nowej Cywilizacji.

Dzięki za porady. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jezeli Dreamfall Chapters crashuje z powodu malej ilosci ramu(jezeli masz taki komunikat) to mozesz dokupic ramu albo obnizyc ustawienia graficzne na low i off wlacznie z "niska" rozdzielczoscia, czy nawet powylaczac zbedne programy w tle to jakbys mial zapasy wytrwalosci i cierpliwosci to dalbys rade przejsc -od sejwa do sejwa- dostepny rodzial na obecnym sprzecie ;) (zakladam, ze na xp, bo na nowszych system ta metoda raczej nie podejdzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2014 o 10:48, ziptofaf napisał:

/.../


Dzięki, jestem wdzięczny za pomoc. Tobie też Grodhar, jako niewtajemniczony naprawdę licze się ze wszystkimi opiniami.

Zależy mi na bezawaryjnośći i bezpieczeństwie więc jakoś przeboleje dodatkowe koszta i skłonie się ku temu co mi ziptofaf zaproponowałeś. Jedno tylko pytanie czy nie lepiej byłoby dokupić jakiś lepszy radiator do tego zestawu? Wsumie się nie znam ale czy te standardowo dorzucane do procesora (bo zakładam że powinny takie być) nie są powiedzmy gorszego sortu?

A co do skanera, tabletu i reszty to wszystko juz jest. (chociaż nie jest to niemożliwe to nie wyobrażam sobie pracy bez mojego wacoma ;p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2014 o 19:56, LonelyHunter napisał:

Zależy mi na bezawaryjnośći i bezpieczeństwie więc jakoś przeboleje dodatkowe koszta
i skłonie się ku temu co mi ziptofaf zaproponowałeś. Jedno tylko pytanie czy nie
lepiej byłoby dokupić jakiś lepszy radiator do tego zestawu?


Hm... 4790K o ile go nie podkręcasz to raczej nie rozgrzewa się powyżej 80 stopni. Także więc potencjalnie fabryczny system chłodzenia jest akceptowalny. Jeśli jednak chcesz nieco dopłacić:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/silentiumpc-fera-2-he1224-test.html

Koszt to ok. 90-100 zł i jak widać taka zmiana owocuje temperaturą niższą o nawet 20 stopni. Tym niemniej - jest to dodatek a nie obowiązek by sobie takie coś sprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję pomocy z doborem podzespołów.

Aktualnie posiadam GeForce GTX 970 4GB od Palita, i5 4690 3.50GHz oraz 2x8GB Goodram. Mam 830zł do wydania na płytę główną, dysk twardy, obudowę i zasilacz. Od razu mówię, że nie zamierzam niczego podkręcać, nie chcę dysku SSD. Potrzebuję jedynie płyty, na której będę mógł bez problemu zamontować i używać GTX970 z i5 4690 i która obsłuży do 8gb ram (nie ważne, czy ATX, czy Micro ATX). Obudowy, która pomieści te części. W miarę dobry zasilacz i dysk twardy 500, albo 1000gb. Jest to wykonalne?

Zakupy najprawdopodobniej zrobię w ESC albo morele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2014 o 22:44, KannX napisał:


O, dzięki! Nieco przekracza budżet, ale części bardzo fajne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2014 o 22:44, KannX napisał:

A teraz poczekaj jeszcze niech się Ziptofaf wypowie, bo on się zna :)


Uciąłbym pewnie na zasilaczu (na co komukolwiek 650W jeśli cały komp będzie jadł z 320) i wziął sobie taki:
http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-600w-psu-80plus-bronze-4xpeg-spc083-527960/
Bądź 550W model z modularnym okablowaniem.

No i to jest zestaw z GTX970, ta karta bez problemu włazi do obudowy microATX (jeśli to referent to ma z 23 cm długości a jeśli Palit JetStream to 24.7 cm). Więc można by spokojnie wsadzić to do odpowiednio mniejszej i tańszej obudowy typu Zalman ZM-T3 (byleby potem pamiętać by wziąć płytę główną w takim rozmiarze).
W przypadku dysku twardego nic nie zasugeruję bo wszystkie budżetówki są identyczne, byleby unikać tych z serii Green/Eco.

Zaś sama płyta główna - bliżej nieznany model RAM''u jest irytujący. Jeśli to są 1600tki to można spokojnie zejść do H97 zwłaszcza że płyty pod Z97 <400 zł i tak są crapem który do podkręcania się nie nadaje ani nie oferują niczego szczególnego. Ale jeśli to jest 1866 i wyżej to pewnie wypadałoby dopłacić do czegoś z tej listy (w okolicach 400 zł):
http://pclab.pl/art57950.html

Konkretnych propozycji nie chce mi się jednak szukać :P

EDIT
O, ty tam wrzuciłeś części na MicroATX. No to moje uwagi odnośnie obudowy można pominąć. Tylko zasilacz bym wrzucił słabszy (i odpowiednio przez to tańszy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli:

Zasilacz SilentiumPC Deus 600W PSU 80Plus Bronze 4xPEG zamiast Chiefteca i MSI H97M-E35 zamiast MSI H97M-E35?

Moje ramy mają taktowanie 1600MHz CL9.

I ostatecznie polecacie obudowę Zalman T4 (ZM-T4) czy raczej Zalman ZM-T3? Która będzie bardziej przewiewna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2014 o 23:18, SplitGrave napisał:

I ostatecznie polecacie obudowę Zalman T4 (ZM-T4) czy raczej Zalman ZM-T3?
Która będzie bardziej przewiewna?


Te obudowy niewiele się różnią, weź taką która bardziej Ci się podoba :) Nie podkręcasz, to się nic nie będzie grzało.

A tu jest Chieftec 550W. W przeciwieństwie do Deusa ma odczepiane kable, dzięki temu można mieć mega porządek w obudowie. I jest 7zł tańszy ;)

http://www.morele.net/zasilacz-chieftec-a-80-ctg-550c-550w-85-ctg-550c-478520/

Razem 853zł. Fajny komp ogólnie będzie. Ramy masz trochę słabe, ale na płycie Z97 będziesz mógł sobie w przyszłości wymienić na jakieś mocniejsze, szczególnie że teraz nawet 2400mhz nie kosztują fortuny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich
Potrzebuję porady: mój komputer jest już dość stary i postanowiłem coś w nim zmienić żeby było lepiej:) Wymyśliłem (ale nie wiem czy słusznie:), że najlepiej wymienić kartę graficzną. Zastanawiam się pomiędzy GTX 260/280 a GTX 460... Co o tym myślicie? A może dać sobie spokój i za jakiś czas zmienić cały zestaw? Czy dołożenie 1 GB RAM dużo by zmieniło? Nie gram dużo, więc nie zależy mi na czasie... Poza tym czy nowy Wiedźmin ruszyłby, gdybym miał tą nową kartę? Jak sądzicie?

pozdrawiam


Mój zestaw
Core 2 Duo E8400 @ 3000
3 GB RAM 800 MHz
GeForce 8800 GT
Zasilacz dobry (nie pamiętam nazwy :), chyba chieftec) 530W
HDD SATA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Przez nowy masz na myśli Wiedźmina 3? Zapomnij. Ta gra to next-gen który wymaganiami prawdopodobnie zrówna się z Assassin''s Creed Unity (R9 280X jako minimum) bądź przynajmniej Lords of the Fallen. Zresztą najnowsze gry na starych dwurdzeniowcach działają bardzo przeciętnie.

Tutaj do zmiany byłoby wszystko żeby móc grać w nowe tytuły, nie ma co ulepszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2014 o 23:46, ziptofaf napisał:


Tutaj do zmiany byłoby wszystko żeby móc grać w nowe tytuły, nie ma co ulepszać.


Zdaję sobie sprawę, że w nowości na ww. konfiguracji nie pogram, ale chciałem się dowiedzieć, czy za powiedzmy 200 - 300 zł mogę jakoś rozbudować, unowocześnić mój stary komputer, tak, żeby starsze gry (Oblivion, Skyrim, Wiedźmin 2) chodziły w większej rozdzielczości...
Czy dobrze podejrzewam, że "najsłabszym ogniwem" zestawu jest karta graficzna? A może jednak procesor lub RAM?
Reasumując: czy opłaca się wymienić kartę graficzną (lub coś innego), a jeżeli tak to jaki model?
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

O, jeżeli schodzimy do poziomu Wiedźmina 2 to sytuacja nieco się zmienia - ta gra nie wymaga zbyt mocnego procesora. Byleby wsadzić sensowną kartę graficzną.

Tylko że przez sensowną nie mam oczywiście na myśli GTX260/280/460. Bo to starocie sprzed wieeeelu generacji. Nowej karty tego typu nie dostaniesz, za to jest spora szansa na taką która padnie po miesiącu.

W okolicach 330-340 zł dostaniesz coś takiego:
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/9598751
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/10388374

R7 250X to odświeżona wersja HD7770 (który też jest niezły jeśli upolujesz nowy w sensownej cenie). Wydajnościowo wyprzedza GTX-a 460 o 20-40%. Zadowalając się przy tym niecałymi 90W zamiast 160, masz też pełną gwarancję a nie kupujesz 5-letniego rzęcha. Różnica wydajnościowo względem tego co masz teraz powinna być mniej więcej trzykrotna.

Nieco taniej jest też R7 250 (bez X-a), wydajnościowo jest nieco gorszy od GTX-a 460, w przypadku jego wyboru trzeba tylko pamiętać by wziąć wersję z 1GB pamięci GDDR5 a nie 2GB GDDR3. Fakt że strata 30% wydajności by oszczędzić 10 zł wydaje mi się głupia.

Tego typu karty zresztą z nowszymi grami (fakt że NIE z najnowszymi z tego roku, te mają 2-3x wyższe wymagania i musiałbyś wymienić procka na Core i5 oraz mieć 6-8GB RAM''u) radzą sobie całkiem nieźle:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/dark-souls-2-optymalne-karty-graficzne/strona/22094.html

Zasadniczo jednak poza tym ciężko wymienić u ciebie jeden najsłabszy element. Bo słabe są po prostu wszystkie - nie możesz wsadzić żadnej karty graficznej poza low-endem (podejrzewam że nawet R7 250X trochę ucierpi na tym że masz tylko E8400) bo będzie ograniczać ją procesor. Sama wymiana procesora z kolei nie wchodzi w grę bo co najwyżej wsadziłbyś tam jakiegoś Q9300 który na dzień dzisiejszy jest stanowczo za wolny. Musiałbyś wymienić płytę główną (nie mniej niż 160 zł), zmienić pamięci na DDR3 (150 zł za 4GB) a potem sam procesor (od 160 zł za Celerona G który wystarczy do mniej wymagających produkcji do 800 za Core i5 4690). Tylko że sama zmiana procesora nie podbije ci wydajności w grach bo wtedy będzie je ograniczać karta graficzna... ot, ciężko tutaj coś polecić, rozwiązaniem doraźnym jest po prostu zmienić na razie GPU, powinno to wyraźnie podbić wydajność. Fakt że jest bezużyteczne przy późniejszej wymianie całego sprzętu.

Alternatywa jaką jest zmiana płyty głównej, RAM''u i procesora ma tę zaletę że przynajmniej 2 z tych części (RAM, płyta) potencjalnie nadawałyby się już do nowego kompa.

Tym niemniej - R7 250X i Wiedźmin 2 powinien być grywalny. Podobnie większość nieco starszych tytułów które nie wymagają wydajnego procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 09:51, ziptofaf napisał:

/.../

Dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź:) Muszę to wszystko jeszcze przemyśleć
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jaki masz budżet na upgrade/wymianę części. Ze starego kompa mógłbyś zostawić sobie napędy, obudowę i zasilacz (530W spokojnie uciągnie dzisiejsze podzespoły), a resztę wymienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się