• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
mordon007

Komputer nie odczytuje całej pamięci RAM [rozwiązane]

Pytanie

Witam wszystkich ;)
Miałem dość duże problemy z komputerem w ostatnim czasie i niestety wymagał zainstalowania nowego systemu windows, dziś się tym zająłem i mam problem, mianowicie komputer ma kostki 2x4GB, a system czyta tylko i wyłącznie 3.25, przez co zużycie pamięci fizycznej dochodzi nawet do 70%. Sterowniki były instalowane programem SlimDrivers, po resecie komputera przez około 10 min zużycie wynosiło 10%, potem znów wróciło do 55-70%. Z góry dziękuje za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

System 32 czy 64 bitowy? Bo 32 bitowy Windows nie obsłuży takiej ilości pamięci, zatrzyma się gdzieś na takiej ilości jak podałeś. Aby wykorzystać więcej niż 4GB potrzeba 64 bitowego systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To ja może doprecyzuję, 32 bitowy system obsłuży "pełne" 4 gb pamięci, ale do tego należy odliczyć pamięć na karcie graficznej i ew dźwiękowej (o ile to model profesjonalny mający takową). Tak wiec przy karcie graficznej z 750 mb pamięci, oraz 32 bitowym systemie właśnie tyle będzie widział (ale zużycie faktycznie potężne, co ty na nim odpalasz?). Są co prawda sposoby na obejście tego, ale tak fatalnie wpływają na wydajność, że były używanie w zasadzie tylko w niektórych, wymagających dużo ramu serwerach przed erą 64 bitów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 31.08.2014 o 16:18, S1G napisał:

To ja może doprecyzuję, 32 bitowy system obsłuży "pełne" 4 gb pamięci, ale do tego należy
odliczyć pamięć na karcie graficznej i ew dźwiękowej (o ile to model profesjonalny mający
takową). Tak wiec przy karcie graficznej z 750 mb pamięci, oraz 32 bitowym systemie właśnie
tyle będzie widział (ale zużycie faktycznie potężne, co ty na nim odpalasz?). Są co prawda
sposoby na obejście tego, ale tak fatalnie wpływają na wydajność, że były używanie w
zasadzie tylko w niektórych, wymagających dużo ramu serwerach przed erą 64 bitów


To ja też doprecyzuję - mylisz się. 32-bitowy system standardowo ma adresację dla 4GB pamięci, ale część z tych adresów (adresów, nie pamięci) musi poświęcić na obsługę sprzętu, więc część RAMu faktycznie nie jest wykorzystywana. Problem ten nie dotyczy systemów z włączonym PAE, ale nie wiem czy desktopowe Windowsy mają ten ficzer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować