• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Sipso

Komputer a router. Pilne!

Pytanie

Czy coś w komputerze, karta sieciowa, wirus, mogą wpływać na router w taki sposób, że ten jakgdyby się zawieszał? Mieszkam w domu studenckim, 11 osób. Mamy Netiaspot. Ostatnio zaczyna on szwankować. Zaczyna się od tego, że co jakiś czas tracimy połączenie (często sieć znika z listy). Po jakimś czasie znika całkowicie.
Neta już była i sprawdzała, wymieniała, gadała. Ale problem nadal występuje. Nic nie możemy z tym zrobić bo właściciele są jacy są.
Więc - czy coś w moim komputerze może mieć aż tak drastyczny wpływ na router?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 11.12.2014 o 21:53, Isildur napisał:

A jak net zanika próbowałeś wyłączyć i ponownie włączyć kartę sieciową?


Szczerze to nie. Miałem zamiar przeinstalować sterowniki karty. Ogólnie sytuacja przedstawia się tak, że od ok. godziny 18tej zaczynają się rozłączenia, a ok 22 pada całkowicie. Dziś dopiero naszło mnie, że może powodem jest któryś z komputerów. Wstrzymałem się przed akcją z kartą sieciową bo o dziwo internet od momentu napisania posta działa normalnie. Od tygodnia jednak, a nawet dłużej, płata nam ostre figle. Następnym razem gdy internet padnie spróbuje rzeczywiscie coś z tą kartą zrobić.
Jakiś czas temu robiłem reinstalację systemu i przyszło mi do głowy, że może sknociłem jakąś instalację jakiegoś sterownika, ale od momentu formatu do pojawienia się problemu wszystko działało dobrze...

Ogólnie z pytaniem chodziło mi o to czy w ogóle istnieje taka możliwość by karta sieciowa, lub cokolwiek w komputerze, mogło tak zakłucić pracę routera. Może komputer wysyła jakiś popsuty strumień informacji czy w ogóle jakiś wirus...

Sama netia twierdzi, że za dużo urządzeń jest podłączonych do sieci na raz. Problem w tym, że jak trzy miesiące tu mieszkam, było ich podłączonych tyle samo i wszystko działało. Potem zaczęli gadać o zbyt dużej ilości pobieranych danych. W tej sytuacji jest tak samo jak poprzednio - cały czas było i jest tak samo.

Cóż, spróbuję z tą kartą jak tylko router znów padnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Hmm nie ma takiej możliwości, wydaje mi się że router blokuje porty i wtedy tracisz neta, ja mam tak z neostradą i ich liveboxem... czasami by odblokować port muszę zresetować kartę sieciową lub zrestartować router.

Chyba, ze komputer wysyła tyle danych, ze router nie wyrabia i się blokuje, ale nie widziałem takiej sytuacji jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Rozłącza ci połączenie z siecią lokalną (czyli np rozłącza ci połączenie po wifi z routerem) czy po prostu zanika internet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.12.2014 o 16:13, Sipso napisał:

Wszyscy nagle tracą połączenie z siecią na moment. Tak jakby router na chwilę przestał
działać.


Prawdopodobnie wifi nie wyrabia, 11 osób to sporo, szczególnie jeśli każda podepnie swój komputer + smartfon - ponad 20 urządzeń zarzyna budżetowe domowe rozwiązania. Opcją jest zakup lepszego routera i podpięcie go po kablu pod Netiaspotu. Ewentualnie rozłożenie ruchu na kilka routerów - jeśli macie jakiś dowolny router spróbujcie go podpiąć po kablu do Netiaspotu i niech część osób łączy się do niego (tzn do routera), a część bezpośrednio do Netiaspotu.
Generalnie przy takiej liczbie osób większość domowych rozwiązań przestaje się sprawdzać, a profesjonalny sprzęt jest drogi. Jest jeszcze kwestia kultury samych użytkowników - nawet jedna osoba z torrentem na no-limit jest w stanie zarżnąć tańsze routery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Okej, problem się powtarza.
Kupno nowego routera nie wchodzi nawet w grę, ale mam w domu, a przynajmniej mieć powinienem jakiś Netgear. Nie jest to co prawda lepsza maszynka od Netiaspotu, więc spróbowałbym po prostu, jak mówisz, rozłożyć ruch na dwa routery.
I teraz moje pytanie. Jak takie połączenie by wyglądało? Podpinam Netgear do Netiaspotu poprzez zwykły kabel ethernet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.12.2014 o 00:00, Sipso napisał:

I teraz moje pytanie. Jak takie połączenie by wyglądało? Podpinam Netgear do Netiaspotu
poprzez zwykły kabel ethernet?


Tak. Oba routery muszą działać na innych podsieciach, tzn jeśli Netiaspot przydziela adresy z puli 192.168.1.X, to Netgear powinien przydzielać adresy z innej puli, np 192.168.2.X.

Dobrym pomysłem jest odsunięcie od siebie urządzeń i ustawienie im różnych kanałów dla wifi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować