Zaloguj się, aby obserwować  
Slave

Airline Tycoon, Airline Tycoon 2 - wszystko o serii

21 postów w tym temacie

Postanowiłem założyć temat o serii Airline Tycoon a w szczególności o planowanej na przyszły rok kontynuacji: Airline Tycoon 2. Napisałem nawet krótki FAQ :P

Czym jest Airline Tycoon?
Airline Tycoon to strategia ekonomiczna wyprodukowana przez niemiecką firmę Spellbound Entertainment. Gracz wciela się w rolę właściciela linii lotniczej. Do jego obowiązków należą m.in. zdobywanie zleceń, planowanie lotów, zakup nowych samolotów, dbanie o bezpieczeństwo i dobry wizerunek firmy, zatrudnianie pracowników i wiele innych. W grze możemy walczyć z konkurencją także niekonwencjonalnymi metodami (akty sabotażu). Charakterystyczną cechą gry jest komiksowa grafika (w 2D) i spora dawka humoru.

Co składa się na serie gier Airline Tycoon?
Na serię składa się: Airline Tycoon, Airline Tycoon: First Class (Pierwsza klasa), Airline Tycoon: Evolution (Ewolucja) i Airline Tycoon Deluxe (Deluxe :P).

Airline Tycoon (sierpień 1998)
Gra została wydana w 1999 roku w Polsce przez CDProjekt. Wystąpili w niej znani aktorzy, m.in. Gabriela Kownacka, Artur Barciś, Piotr Machalica, Jan Piechociński i Krzysztof Kowalewski. Polonizacja na 6+. Galeria: http://airlinepl.info/?m=galeria-at

Airline Tycoon: First Class (styczeń 2001)
Pierwszy oficjalny i samodzielny dodatek do gry wprowadzający sporo zmian w porównaniu do poprzednika, m.in. grę wieloosobową przez LAN i Internet, możliwość transportu towarów, dodatkowe elementy wyposażenia samolotu i 6 nowych przedmiotów. Niestety gra nie ukazała się w Polsce. Do gry nie trzeba mieć zainstalowanej podstawowej wersji gry a w dodatku występują także misje z "podstawki". Galeria: http://airlinepl.info/?m=galeria-atfc

Airline Tycoon Evolution (lipiec 2002)
Kolejna część gry, tym razem oddano graczom do dyzpozycji edytor samolotów i możliwość wymiany nimi pomiędzy graczami przez Internet. Jest to samodzielna część gry i występuje w niej 16 misji z poprzednich części gry + 10 nowych. Nowością jest także możliwość ochrony przed atakami konkurencji dzięki systemom bezpieczeństwa z biura ochrony. W sumie występuje 30 miejsc do zwiedzenia, 48 portów lotniczych na całym świecie i ponad 200 rozkładów lotów, które można dowolnie ustalać i modyfikować. W Polsce gra ukazała się w listopadzie 2002 za sprawą firmy Cenega. Lokalizacja jest totalnie skaszaniona - nie występują już sławne osoby; aktorzy mówią bardzo sztucznie, niekiedy nawet brakuje głosu bohatera lub jest podstawiony w złym miejscu; mnóstwo jest wpadek językowych, popełniono nawet banalne błędy ortograficzne; potrafiono nawet "przetłumaczyć" nazwę firmy Sunshine Airways na Sunshine Airlines; nieprzetłumaczono odgłosów lotniska (kobieta zapowiadająca samoloty mówi po niemiecku) - problem ten rozwiązano wydaniem patcha językowego który... po prostu usunął nieprzetłumaczone dźwięki (!). Jednym słowem "jakość firmy Cenega". Galeria: http://airlinepl.info/?m=galeria-ate

Airline Tycoon Deluxe (październik 2003)
Najnowsza jak na razie odsłona gry, jest to właściwie wersja Evolution wzbogacona o 20 nowych lotnisk i wydana wyłącznie w Niemczech w liczbie 5000 egzemplarzy. Galeria: http://airlinepl.info/?m=galeria-atd

Airline Tycoon 2
Zapowiedziana na 2 połowę 2007 roku gra ukaże się w pełnym 3D, zachowując przy tym komiksowy styl i sporą dawkę humoru. Oto moje tłumaczenie oficjalnej zapowiedzi gry:

Cechy gry:
- Zabawna symulacja ekonomiczna w komiksowym stylu
- Wielu magnatów do wyboru i nowi doradcy: anioł i diabeł
- Całkowita swoboda działania i swoboda ruchu w różnych portach lotniczych o światowym zasięgu: Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Afryka, Azja, Środkowy Wschód i Oceania
- Kontrola nad wszystkimi elementami zarządzania: zakup samolotu i wyposażenie, finansowanie i notowania giełdowe, planowanie trasy i poszukiwanie zleceń, personel, reklama, konserwacja i wiele więcej szczegółów
- Wykorzystaj dodatkowe zabezpieczenia przeciw atakom konkurencji lub sam sabotuj twoich konkurentów
- Gra wieloosobowa w sieci lokalnej lub przez internet

Opis gry
Airline Tycoon 2 jest mieszaniną symulacji ekonomicznej i gry przygodowej w stylu poprzednika Airline Tycoon. Gra rozciągać się będzie w zabawnym stylu komiksowym i dowcipnej atmosferze portu lotniczego w czasie rzeczywistym, w trójwymiarowym świecie gry i zaoferuje graczowi liczne nowe cechy zapewniające burzliwe przeżycie gry.

Z różnych linii lotniczych, pochodzących z różnych regionów świata, gracz wybierze magnata i wejdzie w walkę z konkurencją o podróżnych i towary w międzynarodowym świecie gry. Wiele nowych odkryć i możliwości interakcji oferuje graczowi wystarczającą przestrzeń na zabawne przygody i dokuczliwe akty sabotażu.

Doradzanie i zwodzenie własnego sumienia w formie anioła i diabła, powoduje w świecie gry u gracza podejmowania różnorakich i zaskakujących decyzji z diabelskim, ale także anielskim postępowaniem.

Wielu graczy może zmierzyć się przeciw sobie w urozmaiconych scenariuszach, wolnej grze lub w trybie piaskownicy, strategiczna współpraca tworzy i zaopatruje w zwariowane przedmioty osobiste sabotujące konkurencję.

Info o grze: http://www.spellbound.de/web/de/sb.php?m0=p_at2&r0=p_at2r&id=5&id2=1
Galeria: http://www.spellbound.de/web/de/sb.php?m0=p_at2_ss&r0=p_at2r&id=5&id2=3

Na czym polega humor Airline Tycoon?
Airline Tycoon to nie tylko seria gier polegających na rozbudowie swojej linii lotniczej, tak jak w innych tycoonach, ale przede wszystkim przemieszczanie się po lotnisku, odkrywanie różnych lokacji, rozmowa z ludźmi, zbieranie i wykorzystywanie rozmaitych przedmiotów. Oto najśmieszniejsze elementy gry: pracownik Hi-Tech Design Corporation ma rozpięty rozporek, dzięki czemu widać jego bieliznę wyglądającą jak skóra pantery :P; jednym z aktów sabotażu jest umieszczenie bakterii w kawie konkurenta, przez co musi on co chwilę biegać do toalety; mechanik w warsztacie po otrzymaniu od nas skromnego (płynnego) upominku może zlecić naprawę naszych samolotów jednej ze sprzątaczek, która właśnie ukończyła kurs opróżniania odkurzacza; możemy "uziemić" konkurenta za pomocą super kleju rozlanego przez przypadek niedaleko jego biura; automat z coca-cola razi nas prądem - możemy dokładnie obejrzeć sobie szkielet postaci a po kontakcie z maszyną z nad naszego ciała unosi się dym..., na parkingu przed lotniskiem parkuje... UFO! Oczywiście jest o wiele więcej śmiesznych rzeczy w AT, opisałem tylko niektóre.

Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat serii Airline Tycoon. Mnie ona bardzo się podoba i chętnie powracam do tego tytułu. Jest to wg mnie najlepszy tycoon i z niecierpliwością czekam na drugą odsłonę z nadzieją, że to właśnie CDProjekt będzie polskim dystrybutorem gry. Tych, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z tą grą zachęcam do pobrania polskiej wersji dema opracowanej przez CDProjekt dostępnej pod tym adresem:
http://www.idg.pl/ftp/gry_290/Airline.Tycoon.PL..html

Bardzo proszę nie cytować tego posta w całości ze względu na jego długość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ATE i nie narzekam na lokalizację ^^ Jestem człowiek niewymagający i cieszy mnie sam fakt, że mam tą grę, a nie martwi brak znanych aktorów.


Chociaż faktycznie chciałbym ich usłyszeć :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak, ale byly bledy w tlumaczeniu takie jak "kopenchaga", "starting game", nieprzetlumaczone profile pracownikow, "latwe skroty" wcale nie byly takie latwe, i najwazniejsze te odglosy lotniska. w AT wydanym przez CDProjekt jakas pani w tle zapowiada ladujacy samolot konkretnych linii a w ATE nie slychac nic... i zamiast w patchu przetlumaczyc i nagrac te odglosy to po prostu je wycieto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za reklamę ;-)
Airline Tycoon 2 w moich oczach to jak na razie - niestety - porażka. Za mało nawiązań graficznych do oryginału (3D mi nie leży, przynajmniej nie w strategiach/tycoonach*), zbyt mocno nakierunkowane pod dzieci. Bardzo dobrym przykładem "jak zrobić porządny sequel tycoona" jest moim zdaniem Chris Sawyer''s Locomotion. Grafika ulepszona, lecz bliska oryginałowi, zamysł rozgrywki też. Zmiany leżą w szeczgółach, na równi ze znanym z przysłowia diabłem. W AT grałem przez wiele lat wręcz namiętnie (fakt, coraz mniej, bo nie wciąga to jak np. Transport Tycoon a i czasu u mnie niezbyt dużo, wolę przeznaczyć go np. na wspomniane wielce oldschoolowe Locomotion czy bardziej klasyczne gry), jeżeli w ogóle kupię AT2, będzie to dużym sukcesem (a zależy to od polskiego dystrybutora, a raczej ceny - stówki za AT2 nie dam).

* -> Chyba że porządnie to zrealizowane - patrz Railroad Tycoon 3, który z trzema wymiarami się nie rozłącza, ale robi to w dobrym stylu, tak naprawdę niewiele odbiegającym o RT2, czy Age of Empires 3 które zyskało tylko możliwość zoomu i obrotu, lecz tak naprawdę jest tym samym "ejdżem".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najbardziej liczy sie grywalnosc, zobaczymy demo to ocenimy. pewnie sporo osob po zobaczeniu screenow z AT1 pomyslalo, ze to gra dla dzieci. moze akurat AT2 odniesie sukces?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem jeszcze raz 1 część i zagrałem. Teraz mi się spodobała i gram w nią bardzo często. Polecam ją wszystkim. Mam nadzieję, że 2 część będzie jeszcze lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeju... Airline Tycoon. To moja druga, po Age of Empires gra. Pierwsze pudełko które stanęło na półce ;-)
Szkoda tylko, że nie dotrwało do dziś. I płytka coś porysowana... ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że trochę temat przestarzały, ale co tam :)

Niedawno znalazłem Airline Tycoon ( bardzo zakurzona, ale działająca ) i mam jeden problem. Jak można zdjąć kłódkę z Filofax''u ( tego przy globusie ) i tym samym zrobić, żeby klawiatura laptopa działała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 19:09, Piotrbov napisał:

Wiadomo, że trochę temat przestarzały, ale co tam :)

Niedawno znalazłem Airline Tycoon ( bardzo zakurzona, ale działająca ) i mam jeden problem.
Jak można zdjąć kłódkę z Filofax''u ( tego przy globusie ) i tym samym zrobić, żeby klawiatura
laptopa działała?



mam ten sam problem... jak ktos wie napiszcie na meil luc2121@interia.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2008 o 21:30, kitek0101 napisał:

wiecie moze gdzie mozna jeszcze kupic ATE. chcialbym kupic to i kilka innych starszych tytulow,
ale mam problemy ze znalezieniem ich w sklepach...


Na allegro można kupić, lecz i tak podstawka nie działa na Windowsie XP, wiem, bo sam mam ta grę i niestety mi nie działa, lecz gra z dodatkami już działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2008 o 11:15, Piotrbov napisał:

Na allegro można kupić, lecz i tak podstawka nie działa na Windowsie XP, wiem, bo sam mam ta
grę i niestety mi nie działa, lecz gra z dodatkami już działa.


Jest dostępny patch, dzięki któremu gra może zadziałać pod NT 5.x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2008 o 15:33, vear napisał:

Jest dostępny patch, dzięki któremu gra może zadziałać pod NT 5.x


A czy NT 5.X to jest właśnie Windows XP? Ja nawet znalazłem taki patch, lecz po kilku dniach automatycznie i globus i laptop się blokował i nic nie można było zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że odkopuję temat.Ale mam problem z Airline Tycoon Evolution.
Podczas swobodnej gry nie wiem,jak zrobić filie mojej firmy w innych miastach,np.Nowy York,Rio De Janeiro,Berlin,Moskwa itd.Próbowałem na wiele sposobów i nic:(
Pomoże mi ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować