• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
dajmoFT

Karty FirePro

Pytanie

Dzień dobry. Mam plan złożenia komputera roboczego do około 2600 zł mam wybrane większość elementów. Zainteresowała mnie karta graficzna Fujitsu FirePro W4100. Zdziwiła mnie tylko wysoka cena. Jakie są zastosowania dla tej oto karty graficznej (nie ma hdmi ) i czy jest opłacalna do roboczego komputera na którym i tak pewnie postawię OSX ? Czy nadaje się do gier, a jeżeli tak to do jakich ? Proszę o odpowiedź od osób b.obeznanych w temacie.

oto link od komputronika.

http://www.komputronik.pl/product/293784/fujitsu-amd-firepro-w4100-2gb.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 25.11.2016 o 19:35, dajmoFT napisał:

Dzień dobry. Mam plan złożenia komputera roboczego do około 2600 zł mam wybrane większość
elementów. Zainteresowała mnie karta graficzna Fujitsu FirePro W4100. Zdziwiła mnie tylko
wysoka cena. Jakie są zastosowania dla tej oto karty graficznej (nie ma hdmi ) i czy
jest opłacalna do roboczego komputera na którym i tak pewnie postawię OSX ? Czy nadaje
się do gier, a jeżeli tak to do jakich ? Proszę o odpowiedź od osób b.obeznanych w temacie.


oto link od komputronika.

http://www.komputronik.pl/product/293784/fujitsu-amd-firepro-w4100-2gb.html


Karty FirePro (oraz Nvidia Quadro) są sprzętem profesjonalnym. Mają zwiększoną wydajność w obliczeniach podwójnej i połowicznej precyzji (z czego nie korzystają gry ale już np. obliczenia fizyczne czy systemy AI mogą) oraz certyfikowane sterowniki (co jest ważne np. w SolidWorks, CADzie itp). Dodatkowo o wiele lepiej radzą sobie z renderowaniem grafiki - domowe karty popełniają tutaj błędy - tu linia pójdzie odrobinę krzywo, tam gdzieś jakiś piksel się nie wyświetli. Karty profesjonalne są pozbawione tego rodzaju defektów.

Ale za takie przyjemności płacisz - WX4100 to o ile mi wiadomo ogólna wydajność w grach zaledwie na poziomie RX 460 czyli układu za poniżej 500 zł. Z kolei WX7100 kosztuje 2.5 tysiąca złotych a jest tylko profesjonalną wersją RX 480 (więc karty za ok. 1000-1100 zł). Tak od siebie dodam że tak ogólnie to niewiele jak za GPU tego typu, nierzadko skok względem wersji "domowej" jest 5-10x. Tym niemniej nie jest to sprzęt dla hobbystów a profesjonalistów którzy wiedzą po co im to.

Swoją drogą - jak chcesz postawić OSX na typowym PC-cie? Hackintosh działa tylko na bardzo konkretnych konfiguracjach sprzętowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie wiedziałem. Myślałem, iż OSX (oczywiście z bootloaderem) instaluje się ja windowsa. A wracając do karty, mój pomysł jest taki - XBOs do gier, PC do indyków, strategii i pracy. Czy jesteś użytkownikiem tej karty. Bardzo interesuje mnie chłodzienie, czy taki mały wentylator wystarczy ? Czy do takich zastosowań ty, poleciłbyś mi kartę FirePro ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 26.11.2016 o 19:28, dajmoFT napisał:

Nie wiedziałem. Myślałem, iż OSX (oczywiście z bootloaderem) instaluje się ja windowsa.

Oj nie. Są bardzo konkretne wymagania sprzętowe co do instalacji MacOS na zwykłym PC-cie. Np. w ogóle się nie da na prockach AMD, z kartami graficznymi trzeba uważać bo pamiętam że np. R9 280X od Asusa chodził a od XFX-a już nie (a chip ten sam, tylko dystrybutor inny...). Nie siedzę w temacie do końca ale są gdzieś w internecie konkretne listy co ludziom chodzi, z czym są problemy a co w ogóle nie pozwala na uruchomienie.

Dnia 26.11.2016 o 19:28, dajmoFT napisał:

A wracając do karty, mój pomysł jest taki - XBOs do gier, PC do indyków, strategii i
pracy. Czy jesteś użytkownikiem tej karty. Bardzo interesuje mnie chłodzenie, czy taki
mały wentylator wystarczy ? Czy do takich zastosowań ty, poleciłbyś mi kartę FirePro
?


Nie poleciłbym. Ba, to wręcz skrajna głupota. Tak jak pisałem - to są karty do pracy profesjonalnej, np. dla grafików bądź naukowców. Specjalnie wyselekcjonowane (dlatego wystarcza im tak mały wentylator) i zmodyfikowane do tych celów. Chcesz coś do grania? Kup sobie RX 470 4GB, dostaniesz za poniżej 900 zł. Wydajność o rząd wyższa od XBO i porównywalna z PS4 Pro.

Ale już tak poważniej - sprecyzuj budżet na PC który chcesz zbudować, czy masz jakieś dodatkowe wymagania co do rozmiaru/poboru energii itp (bo może potrzebujesz jakiejś bardzo małej skrzynki), czy jakieś części już masz. Bo karta graficzna jest tylko jednym z podzespołów, nadal przydałby się markowy zasilacz, dysk twardy, procesor (bardzo ważna rzecz w strategiach), płyta główna, RAM itd. A jeśli wymogiem wstępnym jest możliwość instalacji MacOS X to w ogóle się zmieni lista części. I tak swoją drogą to jestem pewny, czy jest sens robienia z XBO głównej platformy do gry skoro myślisz o kartach graficznych za 800-900 zł. Bo o ile PS4 Pro jest cokolwiek wydajny o tyle XBO uzyskuje zaledwie 30-40% mocy PC-ta za 3000 zł. Co w praktyce oznacza że gry lepiej działają i wyglądają na PC-cie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

W pełni rozumiem. Co do systemu nie ma parcia, może dorwę "zdrapkę" windowsa 10.
Dla czego XBOs do grania - exclusiwy (halo mnie szczególnie "pociąga" oraz Rare Replay itp)
Wracając do kart, kiedyś miałem koncepcję gamingowego PC załączam listę części (zasilacz pewnie zły wybrałem)
przepraszam za brak wypunktowania na nazwy części.


XFX Radeon RX 480 Black Edition OC 8GB GDDR5 1470zł
AMD X8 FX-8320E 590zł
MSI 970 GAMING 420zł
GOODRAM CX200 120GB 170zł
Seagate Desktop HDD 1TB [ST1000DM003] 230zł
Akyga AKY 007BG 110zł
Whitenergy 400W 90zł
Chieftec cooler 80 mm 21zł
DDR3 GOODRAM 4GB 1600MHz PC3-12800 CL.11 100zł
LogiLink CR0005C 3.5'''' 35zł
Natec Gaming Printable Black 10zł
Samsung DVD+/-RW SH-224GB/BEBE 70zł
AOC G2260VWQ6 [1ms, FreeSync] 515
Revoltec Dark Blue 120 mm 23zł

Mój drugi pomysł to maszyna robocza, obok XBOs do gier typowo pecetowych itp.

PŁYTA GŁÓWNA- ASUS M5A78L-M/USB3 259zł
PROCESOR- AMD X6 FX-6300 479zł 95W
HDD- Seagate Desktop HDD 1TB [ST1000DM003] 249zł
SSD- GOODRAM CX100 120GB 169zł
RAM- GOODRAM PLAY Gold 8GB [1x8GB 1866MHz DDR3 CL10 DIMM] 200zł
OBUDOWA- Thermaltake Core V21 Window Black 297zł
KARTA GRAFICZNA- Sapphire Radeon RX 470 4GB OC 1000zł LUB Fujitsu AMD FirePro W4100 2GB 969zł 500W
ZASILACZ- Akyga Basic AK-B1-700 130zł 700W
MONITOR- iiyama G-MASTER GE2488HS-B2 24" BLACK HAWK 1ms 24” FullHD 700zł

Moim wymogiem (własnym) jest procesor i karta graficzna AMD, żadne Nvidia i Intele.
W sprawie budowy PC czekam wytrwale na AMD Zen-y

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 27.11.2016 o 17:48, dajmoFT napisał:

XFX Radeon RX 480 Black Edition OC 8GB GDDR5 1470zł
AMD X8 FX-8320E 590zł
MSI 970 GAMING 420zł
GOODRAM CX200 120GB 170zł
Seagate Desktop HDD 1TB [ST1000DM003] 230zł
Akyga AKY 007BG 110zł
Whitenergy 400W 90zł
Chieftec cooler 80 mm 21zł
DDR3 GOODRAM 4GB 1600MHz PC3-12800 CL.11 100zł
LogiLink CR0005C 3.5'''' 35zł
Natec Gaming Printable Black 10zł
Samsung DVD+/-RW SH-224GB/BEBE 70zł
AOC G2260VWQ6 [1ms, FreeSync] 515
Revoltec Dark Blue 120 mm 23zł


Huh... i dlatego właśnie zawsze pytam o to co chcesz zrobić. Bo to naprawdę nie jest dobry zestaw. Zacznijmy od tego że to co wybrałeś to nie jest zasilacz. To jest tykająca bomba. Przyzwoity zasilacz 400W kosztuje ok. 170-200 zł. To coś co tutaj masz można zbudować samemu w garażu z części dostępnych w sklepie z elektroniką i zamknąć się w 50 zł. Zasilacz JEST bardzo ważny ale nie chodzi tutaj wcale o jego moc. A o stabilność napięć i ilość filtrów. Umówmy się na przyszłość - zawsze licz ok. 10% budżetu na PC na zasilacz. Tego co tam wsadziłeś uczciwie BAŁBYM SIĘ wsadzić do komputera biurowego. A co dopiero do takiego z FX8320, płytą do podkręcania i RX''em 480. Dobre zasilacze zawsze padają same jeśli przyjdzie co do czego. Ale taki gruz - nie. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, dojdzie do zwarcia, przegrzania - to z dymem idzie wszystko do niego podłączonego. I w ten oto sposób oszczędność 100 zł kończy się utratą 2000.

Wsadziłeś przynajmniej 2x za mało RAMu. I to w dodatku za wolnego. Dzisiaj standardem jest 8GB a coraz częściej widuję po 16.

Dysk SSD który wybrałeś jest wolny. A-Data SU800 kosztuje z 15 zł więcej a oferuje wyraźnie wyższą wydajność.

Dnia 27.11.2016 o 17:48, dajmoFT napisał:

Moim wymogiem (własnym) jest procesor i karta graficzna AMD, żadne Nvidia i Intele.
W sprawie budowy PC czekam wytrwale na AMD Zen-y

I ten ostatni krok pochwalam. FX''ów nie kupuj bo to nie ma sensu. Ten FX8320 żre 3x tyle energii co i3-6100 a jest w większości gier od niego wolniejszy. Że o Core i5 nawet nie wspomnę. Więc jeśli ma być procesor od AMD to czekaj na ich premierę, tego co masz teraz nie kupuj bo to chłam. Choć moim skromnym zdaniem należy wybrać to co się najlepiej sprawdza w danej klasie cenowej a nie przywiązywać się do jednej bądź drugiej firmy. W końcu ich realnym celem jest zarobić na tobie, to korporacje a nie znajomi. Samemu mam kartę graficzną od AMD ale procesor już od Intela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Prawdę mówiąc "złożony" przeze minie , przez ciebie opisany PC był moją pierwszą konfiguracją, nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w składaniu PC. To co robiłem było zrobione metodą "na czuja".
Co do zasilacza wiedziałam o, ekhm ułomności ów elementu. Nie zastąpiłam go żadnym zwyczajnego braku wiedzy.
Co do RAM też jestem laikiem w sprawach parametrów, słyszałem że "ram-u nigdy za mało" mój obecny laptop z którego to piszę ma 4 i nie jest szczególnie wolny, ale 8 bym nie pogardził...
SSD Adaty widziałem i wahałem się apropos wyboru owego SSD.
Teraz procesor. Wyczytałem z CD-Action iż ZEN-y naprawdę mogą stanowić konkurencje dla intela, i parametrami i cenowo.

Poruszę temat innych podzespołów
1. Czy ten HDD jest opłacalny ?
2. Monitor - w podobnej cenie znalazłem monitor AMVA(+) iiyamy Czy warto dopłacać około 100zł ?
3. Karta graficzna - Czy znasz może górna możliwości owego RX-a 480 ?
4. Jakie wentylatory (w miarę niedrogie) i lie na przód i tył obudowy ?
5. Czy obudowa AKYGA jest sensowna ?
6. Czy napęd DVD Samsunga jest sensowny ?


PRZEPRASZAM za umieszczenie w poście podkładki - po prostu zastanawiałem się nad zastąpieniem podkładki z IKEA jakąkolwiek inną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować