• 0
Polinkaa

Tragicznie wolno działające gry

Pytanie

Hej, mam dziwny (może nie) problem. Gdy kupiłam parę lat temu, z okazji premiery Wiedźmina 2, lapka, działał super. Wszystkie gry tej generacji szły na średnich i dobrych, a czasem wysokich szczegółach. W między czasie przeszłam na 10, a następnie wróciłam do 7 i kupa. Ponieważ szkoda mi forsy na kupno nowego lapka, więc nie mam możliwości pogrania w najnowsze gierki, więc chciałam sobie pograć w stare. Wiesio 1, który poszedł na pierwszy ogień, działał przyzwoicie, chociaż przy dużej liczbie przeciwników/ z dużą ilością ognia itp. troszkę się przycinał, ale grało się całkiem normalnie. Ale ACII to już tragedia, czasami mam tylko 5 klatek! L.A Noir podobnie. Co się kuźwa schrzaniło w moim kompie??? I najważniejsze jak to naprawić?

Samsung RF-511-04pl (ram 8gb, i7, nvidia gt540m)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

  • 1

Zacząłbym od sprawdzenia temperatur - np. w Hardware Monitor -> http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

Możesz podać je na forum to ktoś powie, czy są ok czy nie :).

Drugim krokiem może być test w OCCT -> http://www.ocbase.com/index.php/download

Program sprawdzi temperatury pod obciążeniem (HWMonitor raczej pokaże tylko temperatury w spoczynku, chyba, że go zostawisz zminimalizowanego i trochę pograsz, wtedy najwyższa zarejestrowana temperatura będzie podana w kolumnie Max), zapuść godzinny test i po godzinie program wygeneruje wykresy jak zmieniały się temperatury (program automatycznie przerywa test gdy temperatury osiągną niebezpieczny poziom, więc teoretycznie nic się nie powinno uszkodzić, ale nikt tego Ci 100% nie zagwarantuje, zresztą przy normalnym użytkowaniu też można procka upalić jak się za bardzo zagrzeje), w OCCT też można przetestować kartę graficzną, jak chcesz, to też zrób test (też dostaniesz wyniki w postaci wykresów).

Rezultaty wrzuć na forum (wystarczy informacja o maksymalnych osiągniętych temperaturach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1

Ściągnij CCleanera i przeczyść system i rejestr, a 88 stopni na procesorze w lapku to spooooooro, ale nie tłumaczy to za bardzo spowolnienia. Bardziej bym obstawiał tę kartę graficzną Intela. Albo wycięłaś statystyki tej karty nVidii, albo jest nieodpalona (wyłączona w systemie) - wtedy nic dziwnego, że wszystko żabkuje, bo karta Intela to się do sapera co najwyżej nadaje.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1

Hm, Google twierdzi, że na tym procku temperatury podchodzące pod 90-100 stopni Celsjusza to już trochę za dużo. Doraźnie można użyć pojemnika ze sprężonym powietrzem - psiknąć w wyloty chłodzenie przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności (notebooka oczywiście wyłączasz, wiatraczki zablokuj czymś - np. wykałaczkami, puszkę trzymaj pionowo - nie przechylaj, nie odwracaj do góry dnem, nie wstrząsaj przed użyciem i w trakcie używania, zadbaj o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym używasz puszki ze sprężonym powietrzem, nie włączaj notebooka od razu po przedmuchaniu z uwagi na możliwą kondensację wilgoci - najlepiej poczekać parę godzin). Na dłuższą metę bardziej pomoże rozebranie notebooka i przeczyszczenie chłodzenia bardziej dokładnie, może nawet demontaż chłodzenia i wymiana pasty termoprzewodzącej, ale jak się nie czujesz na siłach (bo ryzyko jednak jest), to każdy serwis komputerowy powinien Ci być w stanie bez problemu to zrobić (czyszczenie chłodzenia i wymiana pasty). Aha, tylko rozbieranie notebooka = utrata gwarancji, więc jak jest jeszcze na gwarancji, to daruj sobie rozbieranie (być może serwis Samsunga to zrobi bez narażania Ciebie na utratę gwarancji, ale raczej nie za darmo)

No i druga sprawa, jak kolega wyżej wspomniał, na zrzucie jest tylko temperatura z karty Intela. Piszesz, że masz GF540m, hm, HWMonitor nie wykrył karty? Może po prostu sterowników nie masz zainstalowanych? Nie ma w "Menedżerze urządzeń" (tak z pamięci, Start -> Panel Sterowania -> System -> Menedżer urządzeń) jakichś żółtych wykrzykników? Co masz jak rozwiniesz "Karty graficzne" w oknie Menedżera urządzeń? A jak są sterowniki zainstalowane, to już nie pomogę, nie wiem, jak wymuszać w grach, żeby korzystały z Nvidii a nie Intela (pewnie coś w ustawieniach sterowników karty graficznej... albo może jak tryb zarządzania energią ustawisz na wydajność to Windows będzie z GF korzystać... ciężko mi powiedzieć, bo tu już robię "(nie)logiczne domniemania" :D).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1
22 godziny temu, Polinkaa napisał:

karta raczej działa, zagrałabym w Wieśka 1 bez niej???

 

Tak,  bo jest slabsza od geforce, ale daje rade z Wiedzminem 1 wg forumow na internecie. !!?! co za czasy

Wiec zainstalowanie innych sterow powinno pomoc, ale wybiesz opcje czysta instalacja - w zaawansowanych opcjach powinna  byc.

zreszta nVidia Experience  nie jest wymagane, do ustawienia gry do uzywania lepszej karty wystarczy podstawowy panel nvidia.(chyba, ze cos mocno zmienili)

 Laptopy sa problematyczne, jak czegos brakuje. A jeszcze masz problem z softem od Nvidia, co moze powodowac problem z wlaczeniem lepszej karty.

Zmieniano system, ale czy zainstalowane odpowiednie chipsety do plyty glownej w laptopie, (ktore instaluje sie na samym poczatku), a potem reszta sterow typu karta graficzna dzwiekowa. 
 
Takie paczki instalacyjne powinny byc na stronie producenta laptopta
o tutaj
http://www.samsung.com/pl/support/model/NP-RF511-S04PL

np. opisane jako Chipset Wersja 9.2.0.1019, Windows 7(32bit,64bit)

pod INSTRUKCJE DO POBRANIA guzik wiecej (przed pobraniem upewnij sie, ze to twoj model laptopa)
jest wiele rzeczy do pobrania, ale trzeba wybrac wlasciwe (chyba, ze uzyjesz aplikacji SW Update od samsunga co ma pomaga w aktualizowanie. ALE JA tego bym nie uzywal).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1
22 godziny temu, Polinkaa napisał:

karta raczej działa, zagrałabym w Wieśka 1 bez niej???

Problem mam za to nVidią Experience. Regularnie chwile po włączeniu się wyłącza i pojawia się error "Something went wrong. Try restarting". Pobieram najświeższy sterownik. Jutro odinstaluje stary i wgram ten.

A komputer zaniosę do serwisu na czyszczonko. Już kilka lat ma i jeszcze mi się usmaży. Może powiem, żeby przyjrzeli się co go boli, jak wymiana sterownika nie pomoże

Skoro wywala ci komunikaty o błędach, to wszystko na to wskazuje, że karta nVidii się po prostu nie załącza. Zresztą skoro nie pojawia się w wynikach HWMonitora to raczej oczywiste. Jeśli jest z tym jakiś stały problem, to radzę na stałe wyłączyć ten badziew Intela i włączyć nVidię, nie niczym to nie grozi poza rachunkiem za prąd 1 zł co pięć lat więcej :).

Użycie ccleanera nie grozi usmażeniem laptopa, to, i ewentualnie skan z Mawarebytes Anti-Malware możesz spokojnie zrobić w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

dzięki, za odpowiedź. Znalazłam chwilkę by polatać po dachach i taki jest wynik:

11384895ee89db3dmed.jpg

8b60b01728301ed4med.jpg

 

nic mi to nie mówi...

... oki, sprawdziłam w internecie i trochę mówi, powinno być ok. 70 stopni?

Edytowano przez Polinkaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

karta raczej działa, zagrałabym w Wieśka 1 bez niej???

96357e9d387e501cmed.jpg

Problem mam za to nVidią Experience. Regularnie chwile po włączeniu się wyłącza i pojawia się error "Something went wrong. Try restarting". Pobieram najświeższy sterownik. Jutro odinstaluje stary i wgram ten.

7629929998d99f0dmed.jpg

A komputer zaniosę do serwisu na czyszczonko. Już kilka lat ma i jeszcze mi się usmaży. Może powiem, żeby przyjrzeli się co go boli, jak wymiana sterownika nie pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A więc tak, wywaliłam całe zainstalowane badziewie nvidiowe i wgrałam najnowszą wersję sterownika w opcjach zaawansowanych rezygnując z tego experienca i ACII śmiga na najwyższych detalach 40 klatek na sekundę. Nosz kurka nać, już raz robiłam reinstalację i guzik dało, ale nie, jak podniosłam alarm na forach to dopiero wtedy zadziałało :D Czyżby ten dodatkowy programik od nvidii tak mieszał? Gdzieś chyba czytałam, że experience nie działa na win7, przedpotopowy system itd, może to to? Sorki za robienie szumu o nic :) Pozostaje zanieść lapka do serwisu na przeczyszczenie i mam nadzieję, że podziała jeszcze troszkę. Super komputer, szkoda że Samsung wycofał się ze sprzedaży laptopów. Dziękuję wszystkim za pomoc :D 

Edytowano przez Polinkaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się