Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Kodowanie popkultury: Wikingowie z Kaczogrodu

7 postów w tym temacie

Świetny artykuł, fajnie się czyta. Aktualnie gram w wyżej wymienioną grę i już wiem czego mogę się spodziewać. W wielu grach mamy luźne wariacje na temat historii, często mało związane z prawdą. Gdyby twórcy w pełni wzorowali się na historii i poprawności intelektualnej spuścizny ludzi to pewnie wspomnieliby o tym w niejednym wywiadzie. Gier nie należy odbierać dosłownie, zawsze to będzie szalony wymysł twórcy, który zwykle z rzeczywistością ma mało wspólnego jak bardzo starałby się być poprawny historycznie. Mamy filmy i gry, które pokazują jak wyglądały obie wojny światowe, no ale przecież nikt tam wtedy nie był, nikt tego nie widział na oczy. Grając w CoDa, tego prawdziwego, nie tą aktualną papkę dla gimbazy, tylko możemy się otrzeć o ówczesne realia prosząc o więcej. Gdybyśmy znali prawdę nigdy o więcej byśmy nie prosili.. W następnym artykule chciałbym aby kolega napisał coś o wątku science fiction. Jak to się ma w grach, a jak to wygląda realnie. To byłoby coś. Może Half-Life? Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrz, a inni by powiedzieli, że to świetny, prowokujący, ponowoczesny kolaż, który gra hiperrzeczywistością, by uświadomić nam, że żyjemy we fraktalu symulakrów :D I teraz kto ma rację? Nikt. I wszyscy. Nie ma już wielkich narracji, nie ma poziomów autentycznych, żyjemy w kulturze prefiguratywnej, która czyni kanonem właśnie Kacze Opowieści :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MisioKGB napisał:

W następnym artykule chciałbym aby kolega napisał coś o wątku science fiction. Jak to się ma w grach, a jak to wygląda realnie. To byłoby coś. Może Half-Life? Pozdrawiam :)

W następnym na pewno nie, ale prędzej niż później SF się pojawi, bo kilka pretekstów się szykuje. Od nowego ME począwszy, na drugiej serii The Expanse (która niedługo powinna mi wpaść na Netfliksa) kończąc. Póki co mam już w głowie tematy na najbliższe dwa tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, KeyserSoze napisał:

Patrz, a inni by powiedzieli, że to świetny, prowokujący, ponowoczesny kolaż, który gra hiperrzeczywistością, by uświadomić nam, że żyjemy we fraktalu symulakrów :D I teraz kto ma rację? Nikt. I wszyscy. Nie ma już wielkich narracji, nie ma poziomów autentycznych, żyjemy w kulturze prefiguratywnej, która czyni kanonem właśnie Kacze Opowieści :)

 

heart_PNG702.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Lucas_the_Great napisał:

heart_PNG702.png

Jak na razie powyższe, to wszystko co mam ze studiowania kulturoznawstwa :D Ale nic to, Baśka, nic to :D Przyjdzie taki dzień, kiedy się okaże, że poponowoczesność stanie się nową nowoczesnością i dopiero wtedy wszystkim będzie łyso :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens się oburzać na tworzenie papki z mitologii. W czasach kiedy ona pwstawała też była papką. Popkulturą na miarę tamtych czasów. Poza tym dzieciom od pokoleń non stop serwuje się papkę - uproszczoną, upiększoną wersję świata, która po części ma wpoić obyczaje i wartości uznawane przez dane społeczeństwo. Świata, w którym dobro wygrywa, ludzie są źli albo dobrzy, a złe uczynki w końcu zostaną ukarane itd. Forma się zmienia, bo zmienia się samo społęczeństwo. I przestałbym patrzeć na te teksty kultury jako coś kształtującego nas, a raczej na sposób wyrażenia się samego społeczeństwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować