Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Kodowanie popkultury: Ci dziwni Słowianie

7 postów w tym temacie

Dziwny ten tekst. Niby coś ciekawe, fajnie się czytało, ale nic nie wnosi. O co tutaj chodzi? Brakuje mi jakiegoś podsumowania i spójnej myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wrazenie ze autorowi sie wydaje ze ma on monopol na wiedze w tym temacie i stara nam sie przekazac ta wiedze na zasadzie moje jest mojsze. Podczas gdy tego typu nauki nie sa naukami scislymi. Wiekszosc wiedzy o slowianach sprzed X wieku to teorie, niestety nie dajace sie ani obalic, ani potwierdzic. Na szczescie dzieki rozwojowi technologicznemu jestesmy w stanie czasami jakas teze potwierdzic, czasmi jakas odrzucic. Ale jak bylo naprawde tego sie raczej nie dowiemy. Dlatego dziwi mnie pewnosc zaprezentowana przez autora w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ogóle co to ma być? Od kiedy gram.pl bawi się w politykę historyczną? Pisane przez jakiegoś amatora czy magistra historii? Bardzo stronniczy artykuł. Autor posuwa się do nazywania innych osób Turbolechitami, a sam nie grzeszy wiedzą i w dodatku kłamie. W historii istnieją dwa nurty o pochodzeniu Słowian i Polaków: allochtoniczny i autochtoniczny. Autor oczywiście w swej elokwencji zapomniał wspomnieć o autochtonicznym, który jest nurtem równorzędnym do allochtonicznego. Więc jak to nazwać: Turboignorancją czy Turbogermanizmem? W czasie zaborów Niemcy promowali wersje o plemionach germańskich na ziemiach polskich, a Ruscy o napływie Słowian ze wschodu na tereny polski w VI wieku. O ile niemiecka teoria nadal ma swoich zwolenników wśród polskich historyków, to ta rosyjska została dawno wyparta. Więc autorze jeśli się bawisz w historię na portalu o grach to przydaloby sie pisać obiektywnie i rzetelnie. Akurat na to, że protoplaści Polaków zamieszkują polskie ziemie od ponad 3 tysięcy lat (kultura łużycka) jest sporo dowodów i sporo naukowców się za tym opowiada, a Ty napisałeś jakby coś oczywistego, że Polacy tu nie mieszkali "od zawsze" :) Następnym razem zrób lepszy research bo podręczniki historyczne do szkół średnich nie są rzetelnym źródłem wiedzy, a tylko ma dać pewne podstawowe pojęcie uczniom w temacie, dlatego się tak rzadko aktualizuje podręczniki, co przyzna każdy profesor historii. Więc nie rozumiem co miał ten artykuł wnieść? Ani nie zanegował "Wielkiej Lechii", ani nie zmasakrował "Turbolechitów", ani nie rozstrzygnął gorącego sporu allochtonistów z autochtonistami, ani zbytnio się gier nie trzyma... Rozumiem, że można lubić jedną teorię bardziej od innej, ale negowanie i ignorowanie wszystkiego z czym się nie zgadzamy, w tym naukowych opracowań, badań, odkryć, jest po prostu niepoważne. Zresztą to jest tak powierzchownie napisane, że mam poważne wątpliwości czy autor ma odpowiednie rozeznanie w historii starożytnej i aktualnych teoriach, badaniach, dyskusjach naukowych i dostępnych źródłach.. Turboartykuł. Już Lechici piszą bardziej rzetelnie :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Historia Słowian od VI wieku jest bardzo bogata i można z niej zrobić wiele seriali, filmów, gier, książek i innych wytworów kultury. Natomiast nie widzę sensu pisania »na gram.pl« o czasach wcześniejszych w tym tonie, skoro historycy nadal ustalają "jak było", a w ostatnich latach z racji wejścia na scenę genetyki i ożywienia tematu pradziejów Słowian (m.in. dzięki Neopoganom i Turbolechitom) zarówno allochtonizm jak i autochtonizm w nauce nabrały rozpędu. Z artykułu wnioskuję, że naukowcy, którzy na podstawie genetyki i archeologii opowiadają się za zamieszkiwaniem przez Słowian terenów Polski od tysięcy lat czy wręcz za migracją "Indoeuropejczyków" z Polski do Indii, a nie na odwrót, też są "Turbolechitami". :-) Ten artykuł byłby w porządku gdyby nie pewność autora, która zahacza niestety trochę o zuchwalstwo. Fantazje Turbolechitów czasem nie mają granic, ale tu autor też trochę odleciał ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
apokalipson1 napisał:

Historia Słowian od VI wieku jest bardzo bogata i można z niej zrobić wiele seriali, filmów, gier, książek i innych wytworów kultury. Natomiast nie widzę sensu pisania »na gram.pl« o czasach wcześniejszych w tym tonie, skoro historycy nadal ustalają "jak było", a w ostatnich latach z racji wejścia na scenę genetyki i ożywienia tematu pradziejów Słowian (m.in. dzięki Neopoganom i Turbolechitom) zarówno allochtonizm jak i autochtonizm w nauce nabrały rozpędu. Z artykułu wnioskuję, że naukowcy, którzy na podstawie genetyki i archeologii opowiadają się za zamieszkiwaniem przez Słowian terenów Polski od tysięcy lat czy wręcz za migracją "Indoeuropejczyków" z Polski do Indii, a nie na odwrót, też są "Turbolechitami". :-) Ten artykuł byłby w porządku gdyby nie pewność autora, która zahacza niestety trochę o zuchwalstwo. Fantazje Turbolechitów czasem nie mają granic, ale tu autor też trochę odleciał ;) 

Mała podpowiedź, która chyba po części wygasza temat:
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/felieton;3900278.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Felieton
"krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający - często skrajnie złośliwie - osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne "prześlizgiwanie" się po temacie."
Niemniej dziekuję za dwa obszerne komentarze, również utrzymane w adetkwatnym do felietonu tonie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:

Mam wrazenie ze autorowi sie wydaje ze ma on monopol na wiedze w tym temacie i stara nam sie przekazac ta wiedze na zasadzie moje jest mojsze. Podczas gdy tego typu nauki nie sa naukami scislymi. Wiekszosc wiedzy o slowianach sprzed X wieku to teorie, niestety nie dajace sie ani obalic, ani potwierdzic. Na szczescie dzieki rozwojowi technologicznemu jestesmy w stanie czasami jakas teze potwierdzic, czasmi jakas odrzucic. Ale jak bylo naprawde tego sie raczej nie dowiemy. Dlatego dziwi mnie pewnosc zaprezentowana przez autora w tym temacie.

Zgodnie z naturą felietonu, potraktowałem temat lekko, choć odniosłem się do konkretnych, znajdujących odbicie w piśmiennictwie, wydarzeń (vide wjazd w Bizancjum). Mamy też całkiem niezłe datowanie pojawienia się konkretnej kultury na naszych ziemiach dzięki archeologii. To naprawdę nic strasznego, że przybyliśmy tu jako kolejna fala. Taka jest cała Europa. Dzięki temu, że jako szeroko pojęci Europejczycy jesteśmy mieszanką genetyczną i kulturową, okazaliśmy się niesamowicie skuteczni w zderzeniu z innymi cywilizacjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować