Zaloguj się, aby obserwować  
Daedagor

DSR 2x

3 posty w tym temacie

Witam wszystkich,

Otóż gdy odpaliłem z ciekawości Panel sterowania NVIDIA, zauważyłem, że mogę zmienić sobie rozdzielczość na wyższą. Tj. z 1920 x 1080 na 2715 x 1257 co jest oznaczone jako DSR 2x. Moje pytanie dotyczy tego czy warto się tym zainteresować i to włączyć, gdyż nie mam pojęcia. Pamiętam, że kiedyś na NVIDIA Experience można było ustawić DSR w grach i w sumie działało, później zaś ekran wychodził poza monitor toto wyłączyłem i więcej się nie interesowałem.

Dnia 5.04.2018 o 16:01, Daedagor napisał:

Zauważyłem też, że mogę to zwiększyć do 4x jak i zmieniać gładkość, która jest obecnie ustawiona na 33%,

Ta funkcja to w rozwinięciu Dynamic Super Resolution. Mechanizm działa tak, że renderuje obraz w wyższej rozdzielczości zależnie od wybranego współczynnika rozmiaru [np 2x, 3x, 4x] a potem skaluje go w dół tak, żeby dopasował się fizycznie do twojego monitora.
Efektem jest jakość obrazu praktycznie identyczna z tym co uzyskał byś realnie na monitorze z konkretną rozdzielczością do jakiej się przeskalowałeś - np na monitorze 4k.
Zapotrzebowanie mocy sprzętu tez jest tu identyczne, tzn jeśli np przerenderujesz sobie rozdzielczość do 4k to będziesz potrzebował dokładnie tyle mocy sprzętowej co w przypadka gdybyś kupił monitor 4k.

Aczkolwiek pulpitu to bym bez potrzeby nie rozciągał DSRem ponad to co natywnie oferuje twój monitor, tej funkcji się używa generalnie w grach do uzyskania np 1080p albo 4k w momencie gdy masz sprzęt który ma zapas mocy na obsługę takiej rozdziałki ale nie masz monitora który ja natywnie wyświetli [bo np masz monitor 17 cali który natywnie zamyka się w 720p]. Wizualnie efekt jest naprawdę solidny.

P.S.

Gładkości akurat bym nie zmieniał - tu zgadzam się z większością kolegów graczy, fabrycznie ustawione 33% to imho idealna wartość [nie za dużo, nie za mało, ale wiadomo - można sobie eksperymentować, to trochę jak z głębią ostrości w grach czy motion blurem, jedni kochają inni nie zniosą =)]

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować