Zaloguj się, aby obserwować  
de99ial

Wszystko o zasilaczach

805 postów w tym temacie

Dnia 12.12.2006 o 15:36, de99ial napisał:

A jak mierzyłeś te napięcia? Programem? Jeżeli tak to zapomnij o prawidłowych pomiarach -
mierzyć powinieneś miernikiem.

Nie mierzyłem, napięcia wyświetlają mi się na bieżąco w BIOS''ie a w sumie bios to program. Jednak nie rozumiem czemu mam mu nie ufać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszelkiego rodzaju programy do pomiaru napięć są badziewne i niedokładne, dlatego nie warto im ufać. Ja miałem stałe napięcia na shicie jakim jest Megabajt, a wiadomo, że tej klasy zasiłki nie trzymają napięć.

Moja rada - olać program y, brać miernik w łapy i sprawdzać miernikiem. Albo ufać komuś, kto już wcześniej na zasilaczach pewnej marki takowego zabiegu dokonał.

Pociesze Cię - w klasie powyżej 200zł naprawdę ciężko kupić jakiegoś szrota. Spokojnie możesz spać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2006 o 17:22, iro1979 napisał:

Nie mierzyłem, napięcia wyświetlają mi się na bieżąco w BIOS''ie a w sumie bios to program.
Jednak nie rozumiem czemu mam mu nie ufać...

Bo miernikami są często diody, których błąd pomiarowy wynosi ponad 5-10%. A wiesz co to oznacza? To, że wszystkie liczby możesz sobie wydrukować i się nimi podetrzeć.
Mierniki są skalowane z testem wzorcowym i w dużym stopniu za to płacisz kupując miernik. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2006 o 19:29, Olamagato napisał:

> Nie mierzyłem, napięcia wyświetlają mi się na bieżąco w BIOS''ie a w sumie bios to program.

> Jednak nie rozumiem czemu mam mu nie ufać...
Bo miernikami są często diody, których błąd pomiarowy wynosi ponad 5-10%. A wiesz co to oznacza?
To, że wszystkie liczby możesz sobie wydrukować i się nimi podetrzeć.
Mierniki są skalowane z testem wzorcowym i w dużym stopniu za to płacisz kupując miernik.
:)

Mówisz że jak jest napisane w biosie że zasiłka daje na cośtam 12V to tak naprawde jest to od 10,8 - 13,2? Troche przesadzasz. Prędzej by mi poszedł dymek z obudowy :). Pozatym w biosie można zwiększać/zmiejszać napięcie na procesor, czy tu też płyta dostarcza napięcie tak + - 10%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2006 o 19:53, iro1979 napisał:

Mówisz że jak jest napisane w biosie że zasiłka daje na cośtam 12V to tak naprawde jest to
od 10,8 - 13,2?

Czytanie ze zrozumieniem tekstu się kłania...
Powtórzę kluczowy kawałek "miernikami są często diody, których błąd pomiarowy wynosi ponad 5-10%". Każdy podzespół elektroniczny (głównie rezystory i diody czyli wszystko :) ma coś takiego jak odchylenie od wartości nominalnej zależnej od wielu czynników takich jak temperatura. Jeżeli część mierząca nie może być dokładna, to tym bardziej efekt jej działania w postaci liczby w dowolnym programie (bios tez jest programem).
Zależnie od ceny płyty głównej wkładane są do niej podzespoły "złote, srebrne i nijakie" :) - tak często określa się ich stabilność działania w różnych temperaturach. A temperatura, to dla prądu jest szum.
Te same pomiary na płytach głownych za 700 zł i na płytach za 150 zł obarczone są zupelnie innym błędem pomiarowym. Jednym można wierzyć innym już nie bardzo. A żeby się przekonać jak jest naprawdę używa się czego? Miernika, w którym wszelkie części elektroniczne złożone są z samych "złotych" podzespołów.

Dnia 12.12.2006 o 19:53, iro1979 napisał:

Pozatym w biosie można zwiększać/zmiejszać napięcie na procesor

A sprawdzałeś to kiedykowiek. Jak na płycie zmienisz napięcie z 1,5 V na 1,525 V, to moze się okazać, że napięcie prawdziwe to 1,502 V, albo 1,513V, albo 1,532V. Każda z tych wartości potrafi wyjść spod miernika zależnie od płyty.
Na przykład ja na swojej (niezbyt wypasionej, ale dość stabilnej), żeby zmienić vcore z 1.65V na 1,675 V musiałem w biosie ustawić wartość 1,7 V bo wtedy napięcie dawane na CPU było zbliżone do 1,677 V. A są przecież gorsze płyty.

Dnia 12.12.2006 o 19:53, iro1979 napisał:

czy tu też płyta dostarcza napięcie tak + - 10%?

Stabilizatory napięcia na płycie i dzielniki napięcia na najtańszych płytach dokładnie tak działają. W końcu czy na takiej płycie odchyłka o 0,15V na CPU to coś niezwykłego? To norma.
A pamiętaj, że na rezystorach termicznych i diodach mierzących temperaturę odchyłki w liczbach mogą być o wiele większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...
Przekonałeś mnie. Mam płytę MSI K8N Neo4 Platinum i dałem za niż koło 600zł (2 lata temu :P) to chyba te błędy to nie są takie duże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:40, ziptofaf napisał:

Mam pytanie. Czy Chieftec 400W ma wejście na karty pod AGP?



Karty graficzne (wymagającego dodatkowego zasilania) korzystają z uniwersalnych złączy molex lub 5v (jak dyskietki). Nie ma czegoś takiego jak wejście pod karty AGP. AGP czyli port przyśpieszonej grafiki ma własne zasilanie, ale niektóre układy wymagają dodatkowego - dlatego montuje się na nich gniazda 5pin lub molexy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że zasilacze nie nadążaja ewolucyjnie za rozwojem wymagań jakie stawiaja przed nimi karty graficzne. Mam tu na mysli szczególnie moc oferowaną przez sredniej klasy zasilacze. Karty graficzne wymagaja coraz większej mocy(pomijam tu wszelki overlocking) Nie mówie tu oczywiscie o Chieftecach, które można zaliczyć do elity ale o tzw. klasie sredniej. Szczególnie czestym problemem technicznym wskazywanym przez użytkowników jest tzw zawieszanie sie sprzetu przy bardziej wymagających grach. Najczęsciej jest to wina właśnie zasilacza. Wiele sklepów oferuje sprzęt z niedostosowanym zasilaczem do faktycznych wymagań komputera. Spotkalście się z podobnym problemem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, iż dyskietka ma również kabel typu 4-pin (5V, 0, 0, 12V) jak i dysk twardy (Molex). Jedyna różnica to rozmiar.
To karty na PCI-E wykorzystują inny rodzaj wtyczki => 6-PIN gdzie jest podajże 3x12V i 3x0.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 23:57, RobeN napisał:

Wydaje mi się, iż dyskietka ma również kabel typu 4-pin (5V, 0, 0, 12V) jak i dysk twardy (Molex).
Jedyna różnica to rozmiar.
To karty na PCI-E wykorzystują inny rodzaj wtyczki => 6-PIN gdzie jest podajże 3x12V i 3x0.


eeee ... tego .... ->
http://zenfist.pl/pelen.php?id=4

Strona już była polecana ;-)

@Hansin - tak i nie - z jednej strony takiej padliny (wyrobów zasilaczopodobnych) jak teraz montują w typowych obudowach wcześniej nie było (bo nikt nie wierzył że ludzie to kupią?), a z drugiej ... nie dajmy się zwariować ;-)
Przeciętny komputer - nawet w wersji "do grania" - nie potrzebuje zasilacza "1000W"! 350-400-500 -> to ostatnie już w mocno wyśrubowanych konfigach. Po prostu nie ma czegoś takiego jak "dobra firma", a Chieftec jest na to niezłym przykładem -> oni nie produkuja zasilaczy, tylko kupują u kilku dostawców. W związku z tym mieli wiele "wpadek", ale różni ludzie piszą na forach różne rzeczy i opinia jest taka że "Chieftec robi dobre zasilacze". Chała! po pierwsze nie "robi", a po drugie reklamacji na nie jest mniej więcej tyle samo co na podobny sprzęt z inną naklejką ;-) Ale obudowy robią solidne! (też nie "robią", ale na kilka modeli maja wyłączność u producentów).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmmmm......
Moja opinia o zasilaczach Chiefteca - dobry ale głośny. Obudowy....? Miałem. Już nie mam. Buczała....
A co kolega powie o zasilaczach Tagana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 00:21, mrosi napisał:

Moja opinia o zasilaczach Chiefteca - dobry ale głośny. Obudowy....? Miałem. Już nie mam. Buczała....


Rozumiem że WSZYSTKIE zasilacze firmowane przez Chiefteca są "głośne" i KAŻDA obudowa buczy? No ciekawe, ciekawe ... Tak właśnie powstają różne legendy -> zgadnij ile osób przeczyta tego posta ;-P

Dnia 03.01.2007 o 00:21, mrosi napisał:

A co kolega powie o zasilaczach Tagana?


A co powiesz o samochodach General Motors?
LOL

Tagan też nie jest producentem, kupują u Topowera. Jak każda inna "top" firma - mieli serie bardzo udane, mieli wpadkę z bublami (tylko na nasz rynek - ciekawostka przyrodnicza), zdarza im się sprzedawać pod tym samym oznaczeniem różne modele ... normalka. Przereklamowane, i w związku z tym za drogie - ale przeważnie działają, i krajowy dystrybutor poważnie traktuje serwis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak samo jak Huntkey czy NeoTEC. Te same części, te same fabryki, ewentualnie różne miejsca kompletowania i składania.
Rzeczywiście w obecnych czasach trzeba najpierw poszukać i poczytać a później kupować. Inaczej możemy przepłacić kupując w 100% to samo tylko z innym logiem...

A co można powiedzieć o Be Quiet! ???
Nigdy nie miałem w rękach zasiłki z tej serii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 00:44, RobeN napisał:

A co można powiedzieć o Be Quiet! ???
Nigdy nie miałem w rękach zasiłki z tej serii.


BeQuiet = Topower ;-)
Niektóre serie "na wyłączność", ale generalnie w starszych elektronika Topower P5 (jeden model nawet chyba P3), a w nowszych P6 i P7 -> są różnice w wykonaniu pomiedzy BQ a Topower / Tagan (głównie wiatraki i wykończenie obudowy, nie bawiłem się w jakiś dokładne badania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 00:44, RobeN napisał:

A co można powiedzieć o Be Quiet! ???

Zależy jaka seria: DarkPower - bebechy robione przez Topower [czyli powinno być dobrze], chyba najdłuższe kable ze znanych mi zasiłek; Straight Power - FSP Group [solidne, ale większe zaufanie mam do Topowera].

Co do tego, że jakaś firma bierze wnętrze od innej to nie oznacza że zasiłki są równorzędne [już o tym w innym wątku pisałem].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 01:00, Clegan napisał:

Co do tego, że jakaś firma bierze wnętrze od innej to nie oznacza że zasiłki są równorzędne
[już o tym w innym wątku pisałem].


No owszem zgadzam się całkowicie. Ale często są one podobne i nie warto dawać prawie 100 więcej za samo Logo.
Owszem można też wpuścić się w maliny, ale... Ale po to ma się oczy, mózg i internet, żeby poszperać.
Warto też wiedzieć czy to są wszystkie bebechy czy tylko część, a reszta z giełdy odpadków :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 01:06, RobeN napisał:

Warto też wiedzieć czy to są wszystkie bebechy czy tylko część, a reszta z giełdy odpadków
:D


Takich numerów nie robią, ale np. CWT robi zasilacze najwyższej klasy (choćby dla Antec''a) i sieczkę "dla każdego" -> jak klient sobie zażyczy tak mu zmontują ;-)
Przeważnie różnice pomiędzy wykonaniami ograniczają się do wykończenia i np. wersji PFC (wymagane tylko na rynek UE), ale takie FSP potrafi zrobić na identycznej płycie bazowej dwa zupełnie różne zasilacze :-D

Przyznam się że najnowszych zasilaczy BQ nie miałem w sprzedaży, bo pewnie bym widział "podobieństwo" do innych zasilaczy FSP (albo kod E190414 na naklejce ... o ile go dali -> nie jest wymagany).

Nie jest tak że jakaś firma bierze elektornikę zasilacza i "sama" ją sobie montuje w obudowie -> to nieopłacalne, po prostu zamawiją takie jakie chcą (z opakowaniem i nazwą włącznie). Chcecie zasilacze "Gram.pl"? nie ma sprawy, tylko załatwcie kupca na partię 10.000szt. ;) Nie będa gorsze niż NeoTec, tyle mogę obiecać ... tańsze też nie będą :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 01:32, escP2 napisał:

Nie jest tak że jakaś firma bierze elektornikę zasilacza i "sama" ją sobie montuje w obudowie
-> to nieopłacalne, po prostu zamawiją takie jakie chcą (z opakowaniem i nazwą włącznie).
Chcecie zasilacze "Gram.pl"? nie ma sprawy, tylko załatwcie kupca na partię 10.000szt. ;) Nie
będa gorsze niż NeoTec, tyle mogę obiecać ... tańsze też nie będą :(


To byłoby ciekawe. Jak będę rozkręcał firmę to sobie takowych zamówię te 10k :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować