Zaloguj się, aby obserwować  
de99ial

Wszystko o zasilaczach

805 postów w tym temacie

Dnia 02.01.2007 o 23:57, RobeN napisał:

Wydaje mi się, iż dyskietka ma również kabel typu 4-pin (5V, 0, 0, 12V) jak i dysk twardy (Molex).
Jedyna różnica to rozmiar.
To karty na PCI-E wykorzystują inny rodzaj wtyczki => 6-PIN gdzie jest podajże 3x12V i 3x0.



Racja. W każdym razie pytał o AGP.

Inna sprawa - słyszałem, że karty na AGP z dodatkowym zasilaniem i tak korzystają tylko z jednej linii zasilającej (5V jeśli dobrze pamiętam).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tych Chiefteacach, Modecomach i Taganach jest jedna zasadnicza rzecz - jak lecą z dymem to niczego nie ciągną za sobą jak wyroby zasilaczopodobne. I chyba tak naprawdę to jest najważniejsze.

Nieraz słyszałem, jak ktoś kupował kompa i brał bylejaki zasilacz. Na sugestię czyjąś, żeby wziął lepszy odpowiadał - Nie stać mnie na to. I teraz siedzi i ogląda telewizję bo komp poszedł do grobu.

Jeszcze jedna ciekawostka - przy kupnie zasiłki można zwrócić uwagę na wagę (człowiek nie czuje kiedy rymuje) zasilatora - Megabajt ważył połowę mojego obecnego Fortrona. Wiele osób potwierdza tę zależność - zasilatory solidne są cięzkie, a shitowe - leciutkie. Jakość elementów i materiałów się kłania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 02:42, de99ial napisał:

Wiele osób potwierdza
tę zależność - zasilatory solidne są cięzkie, a shitowe - leciutkie. Jakość elementów i materiałów
się kłania.


Jest w tym trochę prawdy, ale shitowne firmy potrafią używać ciężkiej blachy obudowy i tym oszukiwać :D

OT :D
No testy mojego Opka 170 trwają i chyba jestem już bliski ustawienia alph związanych z kontrolerem pamięci :)
Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia dojadę do porządnego podkręcenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.01.2007 o 02:51, RobeN napisał:


Jest w tym trochę prawdy, ale shitowne firmy potrafią używać ciężkiej blachy obudowy i tym
oszukiwać :D


Na szczęście szkoda im kasy na solidną blachę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 01:06, RobeN napisał:

Owszem można też wpuścić się w maliny, ale... Ale po to ma się oczy, mózg i internet, żeby
poszperać.
Warto też wiedzieć czy to są wszystkie bebechy czy tylko część, a reszta z giełdy odpadków

Tego nigdy do końca nie wiesz - musiałbyś mieć dokładną specyfikację techniczną zasilacza. Producent fabryczny robi różne zasilacze na różnych podzespołach. Musiałbyś rozbierać zasilacz - a przecież podzespoły użyte nawet do tej samej serii zasiłek mogą się różnić. Jedynie jak ktoś ma informacje z pierwszej ręki z samej fabryki to wtedy może z dużą pewnością powiedzieć czym zasiłka konkretnej serii BQ różni się od Tagana czy Topowera.
Poza tym np. taki Tagan dodaje niemieckie chłodzenie do zasilacza - to już trzeba zmontować.
Kiedyś czytałem że któraś firma wymieniała przed puszczeniem do sprzedaży w swoich zasilaczach kondensatory na lepsze - i już masz zupełnie inną zasiłkę. A producent taki sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 02:42, de99ial napisał:

Jeszcze jedna ciekawostka - przy kupnie zasiłki można zwrócić uwagę na wagę (człowiek nie czuje
kiedy rymuje) zasilatora - Megabajt ważył połowę mojego obecnego Fortrona. Wiele osób potwierdza
tę zależność - zasilatory solidne są cięzkie, a shitowe - leciutkie. Jakość elementów i materiałów
się kłania.

Jest to zupełny mit - najważniejsze podzespoły zasilacza ważą niewiele. Powiedzmy gorsze tranzystory będą generowały więcej ciepła i będą potrzebowały większych [i co za tym idzie cięższych] radiatorów - i już cała koncepcja [że niby cięższe = lepsze] bierze w łeb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


To w takim razie dlaczego Codegeny, Megabajty i inne noname ważą tak mało? Bo niby z wysokiej jakości elementów wykonane są? Śmiem wątpić.

Poza tym zaznaczyłem tę zależność jako ciekawostkę - nie jest to absolutnie miarodajny wyznacznik, ale jeżeli zasilator, który masz w rękach jest wyjątkowo lekki nie należy spodziewać się wysokiej jakości.

Znasz może jakąś zasiłkę, która byłaby solidna i jednocześnie ważyła tyle samo lub mniej niż np. Megabajt? Pytam z ciekawości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 00:58, escP2 napisał:

> /.../ są różnice w wykonaniu pomiedzy BQ a Topower /
Tagan (głównie wiatraki i wykończenie obudowy, nie bawiłem się w jakiś dokładne badania).

Na stronie zenfist''a (w poprzednich postach są linki) obejrzałem dokładnie zdjęcia Tagana 900 W. Na tabliczce pisze Made in China... No, nie na każdym zasilaczy widać taką tabliczkę... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2007 o 10:04, de99ial napisał:

Poza tym zaznaczyłem tę zależność jako ciekawostkę - nie jest to absolutnie miarodajny wyznacznik,
ale jeżeli zasilator, który masz w rękach jest wyjątkowo lekki nie należy spodziewać się wysokiej
jakości.

Nie ocenia się zasilacza po wadze !!! Tylko tyle i aż tyle wynika z mojej wypowiedzi - w sklepie każesz sprzedawcy zważyć zasilacz ? 2 kg - dużo czy mało ? a drugi 2,1 kg - kupisz ten ? Są chyba lepsze sposoby na zakup zasilacza.
Wyroby zasilaczopodobne są lekkie ale to nie przenosi się na inne zasilacze. Różnica w wadze między markowymi zasilaczami o podobnej mocy nie jest żadnym kryterium wyboru.
Nie wiem ile waży Megabajt - omijam to z daleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Właśnie szlag mnie trafił. Padł mi zasilacz. Jutro jadę wymienić. Na razie pracuję na pożyczonym od kumpla 400W "no name". Mam nadzieję, że wytrzyma. Jakieś sugestie co do nowej zasiłki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2007 o 22:47, mrosi napisał:

Właśnie szlag mnie trafił. Padł mi zasilacz.

Tagan ? ...... no cóż - stawiałbym raczej na jednostkowy wypadek przy tej marce, ale jak sie zniechęciłeś to bierz Topowera z serii P6 lub P3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2007 o 22:47, mrosi napisał:

Właśnie szlag mnie trafił. Padł mi zasilacz.

"szewc bez butów" ;-)

Dnia 04.01.2007 o 22:47, mrosi napisał:

Jakieś sugestie co do nowej zasiłki?

Nie kupuj Chiefteca ... zresztą w sklepach wybór jest niewielki, na razie jeszcze większkość handlowców jest na etapie "Pan sobie życzy zasilacz pod Pentium czy pod Athlona"? LOL
Sprawdź sobie jakiej mocy potrzebujesz, a potem zobacz co polecają z tej kategorii na purepc :-D (tylko żadnych "okazji" z Allegro!! 90% to złom z recyklingu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2007 o 23:02, escP2 napisał:

Sprawdź sobie jakiej mocy potrzebujesz, a potem zobacz co polecają z tej kategorii na purepc


To już przerabiałem. Z przeliczenia wychodzi mi ok. 350W, więc 410-430W jest w sam raz

Dnia 04.01.2007 o 23:02, escP2 napisał:

:-D (tylko żadnych "okazji" z Allegro!! 90% to złom z recyklingu).


Nie bawię się w zakupy na tym...... hmmmm... nawet nie potrafię tego nazwać,,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2007 o 23:06, mrosi napisał:

/.../

Niekoniecznie się zniechęciłem. Oglądałem właśnie Tagana 430W U15 EasyCon:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=21149


Odłączane kable są "trendy", ale ten zasilacz NIE jest cichy - mam taki pod ręką, i zagłusza (po godzinie pracy z zamkniętą obudową) moje stare dyski Samsung ;-) Głośny też nie jest jakoś przesadnie, ale seria U01 była zdecydowanie cichsza :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Po prostu nie ma czegoś takiego jak

Dnia 03.01.2007 o 00:09, escP2 napisał:

"dobra firma", a Chieftec jest na to niezłym przykładem -> oni nie produkuja zasilaczy,
tylko kupują u kilku dostawców. W związku z tym mieli wiele "wpadek", ale różni ludzie piszą
na forach różne rzeczy i opinia jest taka że "Chieftec robi dobre zasilacze".

Zawsze warto sie czegos nowego dowiedzieć. Osobiscie nigdy nie miałem chiefteca stąd nie mam zamiaru wdawać się w polemike co do jakości tego sprzętu niemniej jednak będe sie upierał przy tym, że sklepy składające komputery pakują do środka byle co, zaś niedoswiadczony klient nie zwraca uwagi na moc zasilacza. Obecnie 400W to ABSOLUTNE minum jesli chodzi o komputer do grania. A przy najbardziej wydajnych kartach graficznych i to nie zawiele...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.01.2007 o 23:06, mrosi napisał:

Niekoniecznie się zniechęciłem. Oglądałem właśnie Tagana 430W U15 EasyCon:

Seria U15 nie ma najlepszej opinii jeśli chodzi o ciszę - lepsza ponoć [bo sam nie sprawdzałem] U22.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2007 o 23:17, Hansin napisał:

Zawsze warto sie czegos nowego dowiedzieć. Osobiscie nigdy nie miałem chiefteca stąd nie mam
zamiaru wdawać się w polemike co do jakości tego sprzętu niemniej jednak będe sie upierał przy
tym, że sklepy składające komputery pakują do środka byle co, zaś niedoswiadczony klient nie
zwraca uwagi na moc zasilacza. Obecnie 400W to ABSOLUTNE minum jesli chodzi o komputer do grania.

Dokładnie to samo robią największe w kraju montownie komputerów - Optimus, NTT, PCF ... Ale już Dell czy F-S mają bardzo sprecyzowane wymagania odnoście mocy uzytego zasilacza i producenta ;-) (-> ma wytrzymać gwarancję!)

Dnia 04.01.2007 o 23:17, Hansin napisał:

A przy najbardziej wydajnych kartach graficznych i to nie zawiele...

Najbardziej wydajne karty graficzne są montowane w najdroższych komputerach, ale na zasilacz przeważnie klientom pieniędzy nie wystarczyło :-P To co, mam nie zamontować karty w kompie dopóki nie kupią odpowiedniego zasilacza? Acha ... już to widzę .
Kończy się (przeważnie, chyba że klient "znajomy") wpisem w gwarancji o treści "użyty zasilacz może spowodować uszkodzenie sprzętu, sklep nie odpowiada za uszkodzenia spowodowane awarią zasilacza" (co nie ma dokładnie żadnych skutków prawnych - co z tego?) i wszyscy są szczęśliwi ... do czasu ;-) Tzn. do wybuchu zasilacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Czyli lepiej wziąć takiego samego 430W U22 2Force Serie? A może jak proponuje Clegan Topowera? Choć przyznam szczerze odpinane kable rozwiązują parę problemów. Dopóki miałem budę Chiefteca nie było kłopotów. Kable były akurat do tej obudowy. Ale przy ThermalTake już są kłopoty z ich upchnięciem (było nie było 8cm krótsza)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2007 o 23:44, mrosi napisał:

Choć przyznam szczerze odpinane kable rozwiązują parę problemów.

Oczywiście - jest to b.dobre rozwiązanie [sam mam to wiem :)].
Chciałem jedynie zwrócić uwagę, że U15 nie jest uważany za cichą zasiłkę [potwierdzić tego nie mogę]. Za najcichsze uważane są Seasonic - ale ja bym ich nie brał [brak odpinanych kabli]. Topower mają dość dobrą opinię pod względem ciszy - ale czy będziesz usatysfakcjonowany to nie wiem. Jeśli byłeś zadowolony z U22 to może spróbuj wziąć taki sam w ramach gwarancji. Jeśli by Ci 2 zasiłki Tagana pod rząd poszły do piachu [nie chce mi się wierzyć] to zmienię swoją opinię o nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować