Zaloguj się, aby obserwować  
pro_evo2

Quiz - Historia

2901 postów w tym temacie

Dnia 17.01.2007 o 16:15, freja napisał:

ok, nie mam na razie pomysłu na pytanie więc będzie łatwe: czego dotyczył Dagome Iudex?

i pytanko bonusowe: co oznacza nazwa dominikanin? nie chodzi mi o to żebyście powiedzieli że to zakon tylko co oznacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 16:15, freja napisał:

ok, nie mam na razie pomysłu na pytanie więc będzie łatwe: czego dotyczył Dagome Iudex?



Dagome iudex, akt który oddawał państwo polskie pod opiekę papieża przez Mieszka I.

Domingo de Guzman (swięty Dominik) on był załozycielem zakonu i od jego imienia jest słowo dominikanin. [Tego nie jestem Pewny]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dagome iudex - ok, co do pytania bonusowego to masz racje chociaż mi chodziło o jeszcze coś innego dominikanin- z łaciny dominis canis, jak każdy kto liznął trochę łaciny się domyśla - pies Boga :) nic dziwnego że tak często byli inkwizytorami.
tak czy inaczej zadajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 16:33, freja napisał:

dagome iudex - ok, co do pytania bonusowego to masz racje chociaż mi chodziło o jeszcze coś
innego dominikanin- z łaciny dominis canis, jak każdy kto liznął trochę łaciny się domyśla
- pies Boga :) nic dziwnego że tak często byli inkwizytorami.
tak czy inaczej zadajesz.


Dobrze co wydazyło się w roku 1212 nie chodzi o polske i gdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 16:41, wdowiakm napisał:

> dagome iudex - ok, co do pytania bonusowego to masz racje chociaż mi chodziło o jeszcze
coś
> innego dominikanin- z łaciny dominis canis, jak każdy kto liznął trochę łaciny się domyśla

> - pies Boga :) nic dziwnego że tak często byli inkwizytorami.
> tak czy inaczej zadajesz.

Dobrze co wydazyło się w roku 1212 nie chodzi o polske i gdzie?

nie wiem czy to o to chodzi, dość tragikomiczna historia, otóż na krucjatę wysłano dzieci... dzieciaki nawet nie dotarły do Jerozolimy bo po drodze dostały się do niewoli. 1212 - krucjata dziecięca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2007 o 16:41, wdowiakm napisał:

Dobrze co wydazyło się w roku 1212 nie chodzi o polske i gdzie?


Odbyła się krucjata do Ziemi Świętej z udziałem dzieci, bo wierzono, że Jerozolimę mogą "oswobodzić" tylko osoby bez grzechu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 16:46, freja napisał:

nie wiem czy to o to chodzi, dość tragikomiczna historia, otóż na krucjatę wysłano dzieci...
dzieciaki nawet nie dotarły do Jerozolimy bo po drodze dostały się do niewoli. 1212 - krucjata
dziecięca


Brawo ;))

Zadajesz;)
Lubię Cię za Twoją wiedze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 16:51, wdowiakm napisał:

> nie wiem czy to o to chodzi, dość tragikomiczna historia, otóż na krucjatę wysłano dzieci...

> dzieciaki nawet nie dotarły do Jerozolimy bo po drodze dostały się do niewoli. 1212 -
krucjata
> dziecięca

Brawo ;))

Zadajesz;)
Lubię Cię za Twoją wiedze ;)

ja ciebie też :)
więc jakie wydarzenie upamiętnia tablica z napisem "Przechodniu, powiedz Sparcie że leżymy tu, posłuszni jej prawom"?
uprzedzam że może mnie troche nie być więc jak będziecie pewni odpowiedzi to zadawajcie pytanie bez potwierdzenia :) w sumie to sie domyślam kto odpowie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 17:04, freja napisał:

ja ciebie też :)
więc jakie wydarzenie upamiętnia tablica z napisem "Przechodniu, powiedz Sparcie że leżymy
tu, posłuszni jej prawom"?
uprzedzam że może mnie troche nie być więc jak będziecie pewni odpowiedzi to zadawajcie pytanie
bez potwierdzenia :) w sumie to sie domyślam kto odpowie ;)



480 r. p. n. e. Termopile (Hellada) Oponenci: Grecy (Leonidas), Persowie (Kserkses). Klęska Greków pod wodzą Leonidasa broniących tego przejścia przed Persami; 200 Spartian przez dłuższy czas stawiało opór przewyższającym siłą wroga, pokonali nawet "nieśmiertelnych". Przegrali ponieważ zostali zdradzeni dzięki czemu Persowie obeszli wąwóz atakując Spartian z obu stron. Dziś jest tam napis upamiętniający bohaterstwo Sparty "Przechodniu powiedz Sparcie, że leżymy posłuszni jej prawom" autorstwa Symonidesa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 22:03, Probos napisał:

Nie był nim nigdy, za to piastował urząd Konsula :P


Oczywiście zadajesz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2007 o 12:45, Probos napisał:

Dobra, czas troszku podnieść poziom :)
Jakie nazwisko miał głównodowodzący obroną Iwo Jimy ?? Oczywiście podczas desantu amerykańskiego
:)

nigdy nie byłam dobra z historii najnowszej uprzedzam :) czy chodzi o Kuribayashiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2007 o 17:59, krzysiekxl29 napisał:

(Dowodca obrony na Iwo-Jima byl General Kuribashi)
Uwazam ze moja poprzedniczka odpowoiedzala poprawnie ja tylko sprostowalem,wiec
to raczej ona powinna zadac tymrazem pytanie.


ależ gotowa jestem ci ustąpić bo nie mam pomysłu a poza tym zaraz wychodzę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2007 o 18:19, Probos napisał:

Odpowiedz jest jak najbardziej dobra :)


Jesli chodzi 22 marca 1945 to moje sporostowanie bylo bledne, Freja to ty masz racje czyli nie Kuribashi tylko Kuribayashi byl odpowiedzialny za obrone Iwo-Jima.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować