Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Nie chcę kupować notebooka tylko po to żeby pograć w Civkę. Odwrotnie. Przymierzam się do jego kupna już od dość dawna a Civka tylko przyspiesza tą decyzję. Przy czym stała się ona tylko warunkiem dodatkowym dla parametrów (Civka ma na nim śmigać :) ale podstawowe parametry to: procesor Sonoma (czyli Centrino 2) i cena do 4 tys. zł. Chcę też żeby to był komputer nowy, z gwarancją. Więc odkup z drugiej ręki raczej nie wchodzi w grę.
Na razie komputery spełniające pierwszy warunek (czyli z tym procesorem) na ogół przekraczają cenę 4 tys. a więc nie spełniają drugiego warunku, choć zauważyłem że od dziś już pojawiły się dwa:
http://www.karen.com.pl/KatItem.asp?id=undefined&KatItemCId=2786
http://www.karen.com.pl/KatItem.asp?id=undefined&KatItemCId=2726
Wolałbym jednak żeby pierwszy miał lekko lepszy procesor (np. M 740) i lepszą matrycę. Mógłby za to mieć mniejszy dysk twardy i być o 300 zł droższy. Drugi ma dobry procesor lecz taką samą matrycę i nie ma oprogramowania.
Co byś o nich złego powiedział? (ja mogę jeszcze zaczekać na większy wybór :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2005 o 12:13, A-cis napisał:

Chcę też żeby to był
komputer nowy, z gwarancją. Więc odkup z drugiej ręki raczej nie wchodzi w grę.


Pierwszej ręki :P To był żart, może trochę nieczytelny, ale zawsze :)

Dnia 28.12.2005 o 12:13, A-cis napisał:

Na razie komputery spełniające pierwszy warunek (czyli z tym procesorem) na ogół przekraczają
cenę 4 tys. a więc nie spełniają drugiego warunku, choć zauważyłem że od dziś już pojawiły
się dwa:


Hmm, jak sztywna to granica? Każdy chciałby zaoszczędzić, a w drugą stronę? :)

Dnia 28.12.2005 o 12:13, A-cis napisał:

Co byś o nich złego powiedział? (ja mogę jeszcze zaczekać na większy wybór :)


http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm/WF06b/1090723-1124065-1124065-1124065-1124121-12095238-60247757.html (wklej ew. w okno przegląśdarki. Coś tu z ceną nie gra? :)

http://www.intel.com/products/chipsets/915gm/index.htm

Teraz już nieco jaśniej. W Karen nie wiedzą czy ten układ (GMA 900) obsługuje np T&L (ale przecież jest zgodny z DX9?). W laptopie jest kostka 256 MB, absolutnym minimum będzie dorzucenie drugiej takiej. Swoje zeżre karta i XP. Co do cywilizacji czytałem, że na tym układzie się uruchamia i jest w miarę płynnie. Ale RAM-u tamte laptopy miały nieco więcej. To niezły komputer, ale: dlaczego gwarancji jest tylko 12 miesięcy, chyba są już szybsze dyski do laptopów (m.in. Civ będzie z tego dysku duuużo korzystać)?.
CD-ROM i DVD (DVD/CD-RW - Stały) to też brzmi nieco enigmatycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2005 o 14:08, Pan_Sza napisał:

Hmm, jak sztywna to granica? Każdy chciałby zaoszczędzić, a w drugą stronę? :)

Górna? Sztywna (z uwagą o której niżej). Natomiat dolna - bez ograniczeń ale chciałbym wydać jak najwięcej. Chodzi o to, że jeśli komputer w określonej konfiguracji jest za 3600, to nie mam zahamowań aby wydać 400 zł więcej jeśli da się nieco poprawić konfigurację (np. więcej pamięci lub przynajmniej lepsze oprogramowanie).

Dnia 28.12.2005 o 14:08, Pan_Sza napisał:

Coś tu z ceną nie gra? :)

Nie wiem. Może na stronie HP mają starą cenę? Karen podaje że to są ceny obowiązujące od dziś.
Poza tym zauważyłem różnice w oprogramowaniu (w Karen jest goły DOS)

Dnia 28.12.2005 o 14:08, Pan_Sza napisał:

W laptopie jest kostka 256 MB, absolutnym minimum będzie dorzucenie drugiej takiej.

Z dokupieniem pamięci (ale następnego dnia) nawet do 1 GB, nie ma żadnego problemu finansowego.

Dnia 28.12.2005 o 14:08, Pan_Sza napisał:

To niezły komputer, ale:
dlaczego gwarancji jest tylko 12 miesięcy, chyba są już szybsze dyski do laptopów
CD-ROM i DVD (DVD/CD-RW - Stały) to też brzmi nieco enigmatycznie.

Gwarancja może nie mieć znaczenia jeśli komp będzie dobry (a HP to raczej niezła firma). Dysk - to może być poważny zarzut (a na tym się niestety nie znam).
Trzeciego problemu nie rozumiem (też słabo wyczuwam niuanse).

A nt. kompa Accera nie miałeś uwag? Rozumiem, że generalnie gorszy od tego z HP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2005 o 18:08, A-cis napisał:

A nt. kompa Accera nie miałeś uwag? Rozumiem, że generalnie gorszy od tego z HP?


Mam wiele uwag nt. niechlujstwa oferty. Zastanawiałeś się czym różni się dźwięk zgodny z MS-Sound od zgodnego SB 16/Pro? :) HP, Toshiba, i tym podobne supportjuą "przestarzały", np. dwuletni :) sprzęt. Jeśli nie pisałem o tym, to teraz to sprecyzuję: moje sterowniki (grafiki) są z 2003 roku! i nie ma zmiłuj, nowych nie będzie. Z dwóch linków, po rozmowie z ludźmi z Karen wybrałem ten, który polecają.

Zwróć uwagę, że i Ty masz pewne fanaberie. Ja chciałem laptopa (z niego akuratnie piszę) z HT. I mam. Ty chcesz z C2. Ten sprzęt znbt szybko się strzeje, by mówić o optymalnym rozwiązaniu. Jeśli stać Cię na luksus zakupu i późniejszej rozbudowy....HP jest super z min. 1 GB RAM (ale dysk dalej syfi - C4 potrzebuje ok. 1,5 GB RAM, żeby z dyskiem dyskutować tylko w sprawie sejwu). Jeśli kupisz ten HP (o nim rozmawiamy), to zawiedziw Cię najwyżej cywilizacja (nic dziwnego - pełną płynność mam na GF 6800, zerowym raidzie i 1 GB RAM, laptop raczej nie udźwignie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2005 o 20:10, Pan_Sza napisał:

Zastanawiałeś się czym różni się dźwięk zgodny z MS-Sound od zgodnego SB 16/Pro?

Zastanawiałem ale nie wiem (w hardware nie jestem za mocny). Na czucie wolałbym SB :)

Dnia 28.12.2005 o 20:10, Pan_Sza napisał:

Zwróć uwagę, że i Ty masz pewne fanaberie. Ja chciałem laptopa (z niego akuratnie piszę) z
HT. I mam. Ty chcesz z C2. Ten sprzęt znbt szybko się strzeje, by mówić o optymalnym rozwiązaniu.

Łomatko. Toż moja fanaberia jest tego typu żeby mieć jak najnowoczesniejszy sprzęt, który mi się zbyt szybko nie zestarzeje! Słyszałem że Sonoma jest najnowszym procesorem. Jeśli piszesz że to się zbyt szybko starzeje to co mam kupować?!

Dnia 28.12.2005 o 20:10, Pan_Sza napisał:

Jeśli stać Cię na luksus zakupu i późniejszej rozbudowy....HP jest super z min. 1 GB RAM (ale
dysk dalej syfi - C4 potrzebuje ok. 1,5 GB RAM, żeby z dyskiem dyskutować tylko w sprawie sejwu).

Czyli dobrze myślę. Laptopy teraz dość szybko tanieją. Za tydzień, dwa, góra miesiąc, będę miał w ramach tej kwoty dużo większy wybór i z pewnością trafi się coś podobnego z lepszym (szybszym) dyskiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przypuszczałem, jest już kolejny model w zasięgu:
http://www.karen.com.pl/KatItem.asp?id=undefined&KatItemCId=3169
Nie podoba mi się tylko ta karta: UniChrome Pro 3D/2D do 64MB zintegr. VIA PN800
Z tego co pisałeś wygląda, że ma za mało pamięci na Civkę. Poza tym on chyba pracuje w DOSie bo nie widzę żeby dołączali Windows.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 00:35, A-cis napisał:

Tak jak przypuszczałem, jest już kolejny model w zasięgu:
http://www.karen.com.pl/KatItem.asp?id=undefined&KatItemCId=3169
Nie podoba mi się tylko ta karta: UniChrome Pro 3D/2D do 64MB zintegr. VIA PN800
Z tego co pisałeś wygląda, że ma za mało pamięci na Civkę.


Po kolei, wszystkie laptopy o których rozmawialiśmy miały taką grafikę. Ale:

a. http://www.via.com.tw/en/products/chipsets/p4-series/pn800/#graphics

b. opis patcha o namberku ;) 1.52:
"Sid Meier''s Civilization 4 DirectX® version Recommended System Requirements
Operating System: Windows® 2000/XP
Processor: 1.8 GHz Intel Pentium 4 or AMD Athlon processor or equivalent
Memory: 512 MB RAM
Hard Disk Space: 1.7 GB Free
CD-ROM Drive: 4X Speed
Video: 128 MB Video Card w/ DirectX 8 support (pixel & vertex shaders)
(grałem na 64 MB pamięci RAM już w wersji 1.09)
Sound: DirectX 9.0c-compatible sound card
DirectX®: Sid Meier''s Civilization 4 DirectX® version
Supported Operating Systems (...) Windows XP Home or Professional w/ Service Pack 1 or higher".

>Poza tym on chyba pracuje w DOSie bo nie widzę żeby dołączali Windows.

Pod ofertą: "Zasilacz, CD ze sterownikami do Windows XP w komplecie + torba." :)
Wiesz, większość chyba kupuje bez systemu operacyjnego. Ten laptop krzyczy: RAM-u! RAM-uuu!!! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na miejscu ludzi, którzy zmierzają ku kupnie laptopa polecił raczej rozwiązanie 64 bitowe niż Sonome. Juz niedlugo wejdzie system Win 64bit poza tym to przyszłosciowe rozwiazanie IMO. Sam mam ASUSa A6K-B004H z Turionem64 1,6 GHz i sprawuje się nader dobrze ;). Pozostałe parametry to:

Matryca LCD 15,4"
512MB RAM (kiedyś se do 2GB rozbuduje:P)
60GB HDD 4200rpm (cienutki, ale tez da sie wymienic ;))
GF Go 6200 PCI-E TC 256MB (nawet niezle - shadery 3.0)
Dodatkowo Wi-Fi, kamerka, DVD-RW, S/PDIF

NFS MW chodzil w 800x600 w srednich detalach bez problemów. Call of Duty 2 w 1024x768 na minimum smigal 30-60 fpsów. Age of EMipres II w 1024 na srednich spokojnie :P.

A do zastosowań czysto "biurowych" jest miodzio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 12:09, Pan_Sza napisał:

Ten laptop krzyczy: RAM-u! RAM-uuu!!!

512 MB to tak mało?! :) Niektóre sprzedawane okazy mają 256 MB :)
Ale pamięć mnie nie przeraża. Mogę zaraz dokupić drugą kość :)
BTW. Komputerek, który prezentowała Sabina ma ekran 15,4 ". Co powiesz o takich ekranach? Jest sens na to czekać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 12:37, stingah napisał:

Ja bym na miejscu ludzi, którzy zmierzają ku kupnie laptopa polecił raczej rozwiązanie 64 bitowe niż Sonome

A które to są rozwiązania 64 bitowe? Po czym je poznać, bo ja się w tym nie za bardzo orientuję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 13:06, A-cis napisał:

> Ten laptop krzyczy: RAM-u! RAM-uuu!!!
512 MB to tak mało?! :)


Dla Civ4 poniżej oficjalnych wymagań. 512 MB plus pamięć dla układu graficznego (najprawdopodobniej Sid i spółka wliczyli już to, co XP zeżreć musi). Nalepiej rozwiązać to takie: 2 x 512 MB :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 13:41, Pan_Sza napisał:

Dla Civ4 poniżej oficjalnych wymagań.

Jak pisałem, dokupienie drugiej kości to nie jest problem, więc tym się najmniej przejmuję :)
Nie napisałeś co sądzisz o ekranie 15,4". Zdaje się, to ma jakieś znaczenie przy odtwarzaniu filmów.
Jest sens zwracać na to uwagę przy zakupie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 14:58, A-cis napisał:

Jest sens zwracać na to uwagę przy zakupie?


Nie mam zbyt dużego doświadczenia z oglądaniem filmów na komputerze. Kiedyś podłączałem znajomemu Toshibę do TV i oglądaliśmy Romeo must die. Niezła jakość obrazu (wyższa rozdzielczość niż w moim kinie domowym, nieistotna - jeżeli odejdziesz na metr od telewizora). Zanim sprawiłem sobie to całe "kino domowe", obejrzałem może z 10 filmów na komputerze (miałem tali zestav Creative: DVD + karta dekodująca). Spodobało mi się na tyle, że zmieniłem to na sprzęt stacjonarny. Cały czas piszę o oglądaniu filmów zapisanych na nośnikach DVD (info dla nadgorliwych bojówek antypirackich).
Jeśli chodzo o przekątną, radziłbym oglądać filmy łącząc się z odbiornikiem TV za pomocą kabka S-VHS (ew. w razie braku gniazda w odbiorniku zakupić przejściówkę). Jeśli wolisz oglądać to na wyświetlaczu LCD, to oczywiste, że z każdym calem zyskasz większy obraz nawet po obcięciu do standardu 16:9. Z poziomu oprogramowania masz jeszcze sztuczki - wyświetlaj 4:3, albo zetnij krawędzie w 16:9, etc.
Reasumując, im większy wyświetlacz, tym lepiej. Ale filmy lepiej oglądać na ekranie TV.

PS. W Civ4 obraz możesz powiększać i zmniejszać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 13:09, A-cis napisał:

> Ja bym na miejscu ludzi, którzy zmierzają ku kupnie laptopa polecił raczej rozwiązanie
64 bitowe niż Sonome
A które to są rozwiązania 64 bitowe? Po czym je poznać, bo ja się w tym nie za bardzo orientuję?


Chodzi mi o procesory. 64 bitowe w laptopach sa AMD Turiony 64 i Athlony 64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 19:34, stingah napisał:

Chodzi mi o procesory. 64 bitowe w laptopach sa AMD Turiony 64 i Athlony 64

Intel nic jeszcze nie robi?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o prcesory to tylko i wyłącznie Intel Centrino M - procesory stworzone od początku tylko na potrzeby komputerów przenośnych - sam mam notka z takim prockiem.
A już napewno nie Celerony - przegrzewają się, mają straszny potrzeby jeśli chodzi o energi oraz potrzebują mocniejszych wiatraków - co za tym idzie głośniejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2006 o 20:59, A-cis napisał:

> Chodzi mi o procesory. 64 bitowe w laptopach sa AMD Turiony 64 i Athlony 64
Intel nic jeszcze nie robi?!


Do lapków na razie nie ;). Poza tym AMD są wydajniejsze i mniej prądu zużywają (dłużej na baterii)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować