• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Konrad162

Linux pomocy!

Pytanie

Prosze pomóżcie jak usuwać programy w Linux''ksie (knoppix). Tak jak w WinXP Dodaj/usuń. I jeszcze jedno jak zmienić palete kolorów z 32bit na 16bit. Prosze pomóżcie!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

538 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 09.10.2005 o 13:53, Konrad162 napisał:

Prosze pomóżcie jak usuwać programy w Linux''''ksie (knoppix). Tak jak w WinXP Dodaj/usuń.


Pod Debianem jeszcze nie pracawałem zbyt długo więc ci niewiele pomogę. Ale z tego co pamiętam oferuje przejżysty system graficzny. W większości przypadków programów deinstalacja powinna odbywać się przez zwykłe usunięcie katalogi, ale wielu producentów (a w zasadzie twórców w tym przypadku) oprogramowania podaje jakieś informacje na temat instalacji i odinstalowywania swoich programów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Właśnie kupiłem książkę o Mandrake 10, a mam na oku gazetkę z Mandrivą ... Mam jeden dysk - partycje 20GB i 55GB - wolnego 12GB i 35 GB. System XP Home.
Czy mógłbyś mi poradzić jaką najlepiej wybrać metodę na przygotowanie partycji pod linuxa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.10.2005 o 15:46, jadam napisał:

Właśnie kupiłem książkę o Mandrake 10, a mam na oku gazetkę z Mandrivą ... Mam jeden dysk - partycje 20GB i 55GB - wolnego
12GB i 35 GB. System XP Home.
Czy mógłbyś mi poradzić jaką najlepiej wybrać metodę na przygotowanie partycji pod linuxa?


Przed instalacją samego najlepiej wykonać nową partycję - a to za sprawą innego trybu zarządzania plikami. Polecałbym wydzielić jakieś 7-15 GB z partycji 55GB. W zależności co będziesz chciał robić na Linuxie oczywiście możesz wydzielić sobie większą partycję - szczególnie jeśli będziesz chciał bawić się w studio filmowe czy cośw tym stylu. Wszystko to powinno się łatwo i przyjemnie robić z pomocą programi Disc Wizzard (czyli nie musisz jakoś utrudniaćsobie życia Fdiskiem) - który automatycznie powinien się uruchamiać z płyty instalacyjnej Mandraka. Mandriva - to inaczej Mandrake - tyle że unowocześniony. Była poprostu zmiana nazwy i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.10.2005 o 15:46, jadam napisał:

Właśnie kupiłem książkę o Mandrake 10, a mam na oku gazetkę z Mandrivą ... Mam jeden dysk - partycje 20GB i 55GB - wolnego
12GB i 35 GB. System XP Home.
Czy mógłbyś mi poradzić jaką najlepiej wybrać metodę na przygotowanie partycji pod linuxa?


Przed instalacją samego najlepiej wykonać nową partycję - a to za sprawą innego trybu zarządzania plikami. Polecałbym wydzielić jakieś 7-15 GB z partycji 55GB. W zależności co będziesz chciał robić na Linuxie oczywiście możesz wydzielić sobie większą partycję - szczególnie jeśli będziesz chciał bawić się w studio filmowe czy cośw tym stylu. Wszystko to powinno się łatwo i przyjemnie robić z pomocą programi Disc Wizzard (czyli nie musisz jakoś utrudniaćsobie życia Fdiskiem) - który automatycznie powinien się uruchamiać z płyty instalacyjnej Mandraka. Mandriva - to inaczej Mandrake - tyle że unowocześniony. Była poprostu zmiana nazwy i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.10.2005 o 13:53, Konrad162 napisał:

Prosze pomóżcie jak usuwać programy w Linux''''ksie (knoppix). Tak jak w WinXP Dodaj/usuń. I jeszcze jedno jak zmienić palete
kolorów z 32bit na 16bit. Prosze pomóżcie!!


W przypadku knoppixa bootowalnego z płyty przy bootowaniu (boot:) systemu wpisujesz knoppix screen=twoja_ulubiona_rozdzielczość depth=16

W tym wypadku nie ma możliwości odinstalowywania programów :)

Jeżeli zainstalowałeś knoppixa na dysku, powinieneś zmodyfikować ustawienia X-ów edytując plik /etc/X11/XF86Config sekcja "screen". Tam dla używanej rozdzielczości ustaw paletę kolorów.

Jeśli chodzi o usuwanie programów- spróbuj Menadżerem Pakietów (jest on dostępny dla środowiska graficznego KDE)

Jeśli coś poplątałam wróć tu: http://www.knoppix.pl/faq/ :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.10.2005 o 16:23, Monte Christo napisał:

Przed instalacją samego najlepiej wykonać nową partycję - a to za sprawą innego trybu zarządzania plikami.
Polecałbym wydzielić jakieś 7-15 GB z partycji 55GB. W zależności co będziesz chciał robić na Linuxie oczywiście możesz wydzielić sobie większą partycję - szczególnie jeśli będziesz chciał bawić ...


Linuksa chcę poznać, co będę w nim robić to jest, narazie, sprawa dalsza. Pod Win mam komplet aplikacji narazie wystarczajacych ale ponoć kto się nie rozwija, ten się cofa. Teraz nie znam możliwości i progsów pod linuxa, więc sam jeszcze nie wiem co będę robić.
Uważam, że dobrze znać różne systemy. Kiedyś trochę bawiłem się jabłuszkiem ale ze względu na sprzęt i oprogramowanie skończyło się. Z linuxem są większe możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.10.2005 o 20:07, jadam napisał:

Teraz nie znam możliwości i progsów pod linuxa, więc sam jeszcze nie wiem co będę robić.


Oh wierz mi że daje on znacznie więcej możliwości niż oferowany pewnik windows: bluescreen... ;D

Dnia 09.10.2005 o 20:07, jadam napisał:

Uważam, że dobrze znać różne systemy. Kiedyś trochę bawiłem się jabłuszkiem ale ze względu na sprzęt i oprogramowanie skończyło się. Z linuxem
są większe możliwości.


Linux był pisany z myślą o stacjach roboczych - podobnie jak MacOS więc się nie zdziw jeśli nie będziesz mógł grać ;D. Ale przy dobej konfiguracji Linuxa można z komputera wycisnąćwszystko co najlepsze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 09.10.2005 o 23:29, Monte Christo napisał:

Linux był pisany z myślą o stacjach roboczych - podobnie jak MacOS więc się nie zdziw jeśli nie będziesz mógł grać ;D.
Ale przy dobej konfiguracji Linuxa można z komputera wycisnąćwszystko co najlepsze...

z graniem owszem problemy mogą być, ale z innego powodu. po prostu mało która gra ma wersje linuksową, wiec sie trzeba emulatorami win32api podpierać (pozostaje mieć nadziej że się to zmieni, i z większością gier dostaniemy 2 instalatory - linuksowy i windowsowy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dobra dzięki za rady napewno je wypróbuje ;) a czy może wiecie jak krok po kroku ściągnąć sterowniki ATI do Radeona 9600 PRO pod Knoppixa?? opiszcie krok po kroku wraz ze ściąganiem ze strony bo wole żeby było pokolei :). Bo ja je ściągnołem i jak chciałem je zainstalować to chyba mi nie wyszło bo otworzyły sie jako plik tekstowy i było tam strasznie dużo tekstu z wyglądu to to chyba jest program ale ponoć trzeba go skompilować ale jak???? A wieć prosze krok po kroku co i jak robić z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

OK!
Ja dzisiaj postaram się postawić Debiana, a to z potrzeby wyższej: http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=213&u=13
Niestety nie wiem jak to zrobię jeszcze bo mam dysk 75GB: 30(4) i 45(10) GB partycje. Jak widaćmało wolnego miejsca. Będzie trzeba dokonać wpierw małej archiwizacji danych :S a tego to mi się nie chce za nadto czynić. Ale cóż jeśli nie dziśto w najbliższych dniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.10.2005 o 15:46, jadam napisał:

Właśnie kupiłem książkę o Mandrake 10, a mam na oku gazetkę z Mandrivą ... Mam jeden dysk - partycje 20GB i 55GB - wolnego
12GB i 35 GB. System XP Home.
Czy mógłbyś mi poradzić jaką najlepiej wybrać metodę na przygotowanie partycji pod linuxa?

Polecem SuSE, jest przyjaźniejsza to dystrybucja niż Mandriva.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 10.10.2005 o 15:51, Konrad162 napisał:

Dobra dzięki za rady napewno je wypróbuje ;) a czy może wiecie jak krok po kroku ściągnąć sterowniki ATI do Radeona 9600
PRO pod Knoppixa?? opiszcie krok po kroku wraz ze ściąganiem ze strony bo wole żeby było pokolei :). Bo ja je ściągnołem
i jak chciałem je zainstalować to chyba mi nie wyszło bo otworzyły sie jako plik tekstowy i było tam strasznie dużo tekstu
z wyglądu to to chyba jest program ale ponoć trzeba go skompilować ale jak???? A wieć prosze krok po kroku co i jak robić
z góry dziękuje

Przerzuć się na SuSE, tam odpalisz YOU wpiszesz w okienko Szukaj "ATI" znajdzie sam sterownik ( jak masz neta pod Linuchem), wciśniesz ok i samo się zainstaluje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

podstawowa i jedyna porada jaka powinna zostać dana, to "google" :)*

polecam FreeBSD.


* nie abusowac sie i obrazac, ze niby forum jest od pomagania itp, bo jak ktos sie bierze za jakiegokolwiek unixa, to powinien zrozumiec, ze ten system wymaga od usera samodzielnosci, a z ciaglymi podpowiedziami nici z tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2005 o 11:22, AgayKhan napisał:

Polecem SuSE, jest przyjaźniejsza to dystrybucja niż Mandriva.

Zdecydowałem się na Mandrive bo w EMPiK-u leży na półkach, w i-necie ma opinię prostej, spolszczonej i nastawionej na multimedia.
Trochę mi zamieszaliście. Znalazłem, że SuSE było w którymś z KomputerŚwiat:Expert.
Ja narazie chcę sie trochę pobawić. Aby przerzucić się na Linuxa muszę go najpierw dobrze poznać a dopiero wtedy sie zobaczy. Przejrzałem kilkanaście stron o SuSE i narazie nie wiem którą dystrybucję wybiorę. Pewnie najwięcej będzie zależało od dostępności i możliwości zakupu nośników. Na wersję SuSE Professional (komercyjna) narazie raczej się nie zdecyduję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dobra tera jest tak SuSE nue będe instalował zostane narazie przy Knoppixie zainstalowałem tą najnowszą jego wersje grafika sie troche po prawiła choć nie moge nadal zainstalować sterowników ATI do Radeona 9600 PRO ale pojawił sie kolejny problem brak dźwięku. Co jest grane??? mam Sound Blastera 128 PCI . czy ktoś mógłby opisać co mam robić krok po kroku???

A wszyscy zachwalają tak linux''a :/ coś raczej sie z tym nie zgadzam raczej powiedziałbym że jest niedorobiony :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2005 o 21:28, Konrad162 napisał:

Dobra tera jest tak SuSE nue będe instalował zostane narazie przy Knoppixie zainstalowałem tą najnowszą jego wersje grafika
sie troche po prawiła choć nie moge nadal zainstalować sterowników ATI do Radeona 9600 PRO ale pojawił sie kolejny problem
brak dźwięku. Co jest grane??? mam Sound Blastera 128 PCI . czy ktoś mógłby opisać co mam robić krok po kroku???

A wszyscy
zachwalają tak linux''''a :/ coś raczej sie z tym nie zgadzam raczej powiedziałbym że jest niedorobiony :/



Konradzie,

Linux na samym początku to czarna magia, potem jest już z górki. Niestety- trzeba troszkę przysiąść, pouczyć się, pokombinować. Nawet (zwłaszcza) metodą prób i błędów. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować