Zaloguj się, aby obserwować  
Zaskron

Prawo - temat ogólny

171 postów w tym temacie

Dnia 01.09.2012 o 21:14, Sigu napisał:

Czy istnieje takie coś jak ochrona prawna produktu objętego prawem autorskim przed datą
upublicznienia? Chodzi o wypadki wycieku oprogramowania lub przedwczesnej sprzedaży produktów.

Z tego co wiem jest to standard. Na przykład jeżeli ktoś wydaje płytę longplay, to absolutnie nikt nie może w żadnym radiu puścić ani jednego kawałka z takiej płyty. Dopiero licencja od właściciela praw autorskich na upublicznienie pozwala na zagranie konkretnych utworów. Dlatego jak pojawia się nowa płyta, to stacje radiowe nadają na okrągło tylko jeden wybrany kawałek promocyjny, a pozostałych nie mają prawa nawet dotknąć. Niektórzy idą jeszcze dalej i wydają specjalny singiel promocyjny w wersji dla rozgłośni radiowych. W ten sposób żaden oryginalny utwór z z longplaya nie jest nigdy upubliczniony, a tym samym nie można zastosować różnych kruczków prawnych i uchyleń z lokalnego prawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Skoro już wiem, że takie coś istnieje, to jest na to jakiś kruczek? Szukałem, szukałem i nie znalazłem nic. Albo źle szukałem, albo nie ma :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 01:20, Sigu napisał:

Dzięki. Skoro już wiem, że takie coś istnieje, to jest na to jakiś kruczek? Szukałem,
szukałem i nie znalazłem nic. Albo źle szukałem, albo nie ma :/

Kruczkiem jest choćby napis "Wszystkie Prawa Zastrzeżone" ("All Rights Reserved").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2012 o 23:49, Malevyn napisał:

mozna w polsce posiadac bron np do obrony przed szkodnikami ?

A jaka to broń na te szkodniki? Palna, gazowa, pneumatyczna czy jeszcze jakaś inna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2012 o 15:05, Hellmut napisał:

> mozna w polsce posiadac bron np do obrony przed szkodnikami ?
A jaka to broń na te szkodniki? Palna, gazowa, pneumatyczna czy jeszcze jakaś inna?


zwykla palna. np ak47 czy cos innego bo mam na to zajawke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2012 o 19:03, Malevyn napisał:

zwykla palna. np ak47 czy cos innego bo mam na to zajawke

AK47? Chyba nie skojarzyłem, o jakich szkodnikach mowa... :)

Popularnego Kałasznikowa zwykły obywatel posiadać nie może - broń maszynowa jest zakwalifikowana jako "szczególnie niebezpieczna" i nie można na nią nawet zezwolenia uzyskać.
Jeżeli jednak interesuje Cię klasyczny pistolet, możesz go posiadać po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na broń. Możesz je uzyskać w Komendzie Wojewódzkiej Policji, ale trzeba spełnić szereg warunków, takich jak uzasadnienie potrzeby posiadania czy zdanie egzaminu. Jeżeli doliczyć do tego fakt, że rozpatrzenie wniosku jest uznaniowe i jest mnóstwo przeciwwskazań do uzyskania takiego pozwolenia, to dojście do legalnego posiadania broni jest trudnym zadaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na przykład przecietny Kowalski zapłacił za pierwsze 3 lata patentu, lecz czas ten upłynął i Kowalski zorientował się po 3 latach i kilku dniach o tym, że nie uiścił opłaty za kolejny rok i postanowił to zrobić. Czy będzie miał prawo dalej jako jedyny czerpać zyski ze sprzedaży swojego dzieła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas trwania patentu to 20 lat na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, od momentu zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym. Jeśli upłynął okres na jaki patent został zgłoszony to patent wygasa z mocy prawa, co podlega wpisowi do rejestru patentów.
Mam jednak wrażenie, po lekturze twojego wpisu, że nie bardzo chyba orientujesz się o co właściwie pytasz. Opis jest trochę zbyt ogólny, aby można coś konkretniejszego powiedzieć. co prawda specjalistą w tej dziedzinie nie jestem, ale po skonkretyzowaniu pytania i opisu moze coś się wykombinuje.
Niemniej nie licz na obszerną darmową poradę prawną na forum komputerowym w dziedzinie tak oskomplikowanej jak prawo własności przemysłowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze jeden przykład:

Wynalazca otrzymał patent w Wielkiej Brytanii na metody selekcji transformowanych roślin i praktykował wspomnianą metodę tylko w Wielkiej Brytanii. Sześć miesięcy później, inna osoba, która samodzielnie wymyśliła tę samą metodę w Australii, chce uzyskać patent w Australii i w Australii czerpać zyski jako jedyna z tego tytułu. Czy ma do tego prawo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2012 o 13:24, HumanGhost napisał:

Czas trwania patentu to 20 lat na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, od momentu zgłoszenia
wynalazku w Urzędzie Patentowym. Jeśli upłynął okres na jaki patent został zgłoszony
to patent wygasa z mocy prawa, co podlega wpisowi do rejestru patentów.
Mam jednak wrażenie, po lekturze twojego wpisu, że nie bardzo chyba orientujesz się o
co właściwie pytasz. Opis jest trochę zbyt ogólny, aby można coś konkretniejszego powiedzieć.
co prawda specjalistą w tej dziedzinie nie jestem, ale po skonkretyzowaniu pytania i
opisu moze coś się wykombinuje.
Niemniej nie licz na obszerną darmową poradę prawną na forum komputerowym w dziedzinie
tak oskomplikowanej jak prawo własności przemysłowej.



ok, obowiązuje 20 lat ale przykladowy kowalski powinien placic co roku za ten patent, lecz po 3 latach nie zaplacil za kolejny rok, i co dalej z jego patentem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2012 o 11:05, Malevyn napisał:

mozna odmowic policjantom jezeli oni chca mnie przeszukac ?

Nie przeszukać, tylko dokonać kontroli osobistej. I nie, nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2012 o 11:05, Malevyn napisał:

mozna odmowic policjantom jezeli oni chca mnie przeszukac ?


A konkretniej, Ustawa o Policji:

Art. 15. 1. Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo:
1) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości;
2) zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw;
2a) zatrzymywania osób pozbawionych wolności, które na podstawie zezwolenia właściwego organu opuściły areszt śledczy albo zakład karny i w wyznaczonym terminie nie powróciły do niego;
3) zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia;
3a) pobierania od osób wymazu ze śluzówki policzków:
a) w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego,
b) w celu identyfikacji osób o nieustalonej tożsamości oraz osób usiłujących ukryć swoją tożsamość, jeżeli ustalenie tożsamości w inny sposób nie jest możliwe;
3b) pobierania materiału biologicznego ze zwłok ludzkich o nieustalonej tożsamości;
4) przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw;
4a) obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu z pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, policyjnych izb dziecka, pokoi przejściowych oraz tymczasowych pomieszczeń przejściowych;
5) dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary;
5a) obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a w przypadku czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych podejmowanych na podstawie ustawy - także i dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom;
6) żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz jednostek gospodarczych prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej; wymienione instytucje, organy i jednostki obowiązane są, w zakresie swojego działania, do udzielenia tej pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa;
7) zwracania się o niezbędną pomoc do innych jednostek gospodarczych i organizacji społecznych, jak również zwracania się w nagłych wypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa;
8) (uchylony).
2. Osobie zatrzymanej na podstawie ust. 1 pkt 3 przysługują uprawnienia przewidziane dla osoby zatrzymanej w Kodeksie postępowania karnego.
3. Zatrzymanie osoby może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazały się bezcelowe lub nieskuteczne.
4. Osoba zatrzymana, o której mowa w ust. 1 pkt 3, może być okazywana, fotografowana lub daktyloskopowana tylko wtedy, gdy jej tożsamości nie można ustalić w inny sposób.
5. Osobę zatrzymaną należy niezwłocznie poddać - w razie uzasadnionej potrzeby - badaniu lekarskiemu lub udzielić jej pierwszej pomocy medycznej.
6. Czynności wymienione w ust. 1 powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte.
7. Na sposób prowadzenia czynności, o których mowa w ust. 1, przysługuje zażalenie do miejscowo właściwego prokuratora.
7a. Osoba zatrzymana może zostać umieszczona w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Policji lub pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej przeznaczonym dla osób zatrzymanych.
7b. Pomieszczenia dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoje przejściowe oraz tymczasowe pomieszczenia przejściowe mogą tworzyć i znosić komendanci wojewódzcy Policji oraz Komendant Stołeczny Policji.

Czyli można. Jak ci się coś nie podoba to możesz się poskarżyć. :)

Lukasz924 -> Szczerze powiedzawszy to nie wiem. W takim przypadku wygląda na to, ze patent przestaje być patentem a staje sie czymś ogólnodostępnym. Ale głowy za to nie dam. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2012 o 12:08, HumanGhost napisał:

Czyli można. Jak ci się coś nie podoba to możesz się poskarżyć. :)

Nie można odmówić policjantowi kontroli osobistej i z ustawy o policji żadne takie prawo nie wynika. Wierzę, że źle przeczytałeś pytanie Malevyna i odpowiedziałeś tak jakby pytał "czy mają prawo..."? To tak w ramach sprostowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, a wydaje mi się, że jest to temat odpowiedni do tego: czy w polskim prawie mowa jest o tym czy pałki teleskopowe są zakazane dla "normalnych ludzi"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to dokładnie sprecyzowane w naszym prawie, wszystko zależy od okoliczności i w większości od tego z czego składa się taka pałka [ materiał, tworzywo ]. Doczytaj sobie o tym we właściwej ustawie. Generalnie posiadać można ale właśnie - są sankcje ze względu na to z czego taka broń się składa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować