Falconer

Routery

1333 postów w tym temacie

A jaką miałeś ustawioną liczbę równoległych połączeń dla klienta? To jest często wąskie gardło. W przypadku przepuszczenia ruchu przez VPNa modem i Orange widzi tylko jedno połączenie, a to router na drugim końcu VPNa bierze na siebie obsługę równoległych połączeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.11.2015 o 22:20, rob006 napisał:

A jaką miałeś ustawioną liczbę równoległych połączeń dla klienta? To jest często wąskie
gardło. W przypadku przepuszczenia ruchu przez VPNa modem i Orange widzi tylko jedno
połączenie, a to router na drugim końcu VPNa bierze na siebie obsługę równoległych połączeń.


Ach. W ogóle nawet tego nie zmieniałem więc domyślne 50. Na sztywno wstawię mu z 20 i zobaczę czy coś to da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję porady w kwestii zakupu routera :). Nawet ogólna porada jakich marek unikać mile widziana, bo kiedy ostatnio jakiś sprzęt sieciowy kupowałem, to dinozaury po Ziemi chodziły ;).
W tej chwili mam ten access point http://www.komputronik.pl/product/87557/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_punkt_dostepowy_54Mb-s_TL_WA500G.html
i ten switch http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-4763_TL-SF1005D.html
"Źródłem" Internetu jest model kablowy z gniazdkiem RJ45 (ethernet), optymalnie by było jakby router miał wifi i przynajmniej dwa porty LAN, żebym mógł powyższe urządzenia spakować do pudełek :D. Fajerwerków nie potrzebuję - podłączone komputery mają karty 100Mb, po wifi - b/g, dwa komputery (laptopy) mają Windowsa XP, więc wiadomo, pewne ograniczenia co do wifi są (nie wszystkie opcje szyfrowania ten system obsługuje).
Na pewno potrzebne by było fltrowanie po MAC (wifi), możliwość przekierowania portów (pojedynczych i zakresów), klonowanie MAC (to akurat chyba już standard?), mocne wifi (ten AP co wymieniłem ma jakąś technologię XR która rzekomo zasięg zwiększa, nie wiem czy to działa, ale za grubą ścianą nośną sygnał wifi mam dobry :)), z tym, że w razie czego mogę stary AP zostawić (wtedy wifi w routerze niepotrzebne, ale porty LAN +1 :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok... Im bardziej się "doktoryzuję" w temacie, tym bardziej jestem przekonany, że urządzenia "domowe" to szrot z dziurawym softem, którego producentom nie chce się (czyt. "nie opłaca się") łatać. To nie wiem, czy wziąć jakiegoś najtańszego TPlinka, bo i tak coś droższego będzie z podobną "dbałością" o jakość wyprodukowane czy też może kupić, bo ja wiem, jakiegoś WRT54GL i od razu wgrać Tomato/OpenWrt/DD-WRT (tylko w takim wypadku gwara papa...)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak większość modeli spełnia oczekiwania domowego użytkownika, jeśli chcesz mieć więcej opcji konfiguracyjnych to sprawdź, które modele mają alternatywny soft. Ja miałem już 2 TPlinki i sprawdzały się w porządku, jednak w jednym konieczne okazało się wgranie alternatywnego oprogramowania, bo inaczej torrenty sprawiały, że internet stawał się nieużywalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat cudów nie potrzebuję - dobre wifi i żeby pod dużym obciążeniem się nie zawieszał (plus to co wyżej), bo to akurat specjalność mojego modemu (spaliłby się wreszcie i mój ISP musiałby wymienić tego wiekowego SurfBoarda na coś w miarę współczesnego). Przeraża mnie, że domowe routery umożliwiają np. dostęp do panelu konfiguracyjnego bez konieczności logowania (wystarczy odpowiednio spreparować adres w przeglądarce), a producenci nie palą się do łatania dziur.
Właściwie prawie się zdecydowałem na tego WRT54GL, jak będzie źle, to z alternatywnymi softami będę kombinować (bo rozumiem że te raczej są w miarę aktualizowane i łatane?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2015 o 17:37, Blackhand napisał:

Właściwie prawie się zdecydowałem na tego WRT54GL, jak będzie źle, to z alternatywnymi
softami będę kombinować (bo rozumiem że te raczej są w miarę aktualizowane i łatane?).


WRT54GL to praktycznie zabytek - w jego cenie będziesz miał sprzęt o kilka klas lepszy (przynajmniej pod kątem wydajności), na którym bez problemu postawisz alternatywny soft. Poszukaj sobie względnie nowego routera w podobnej cenie i upewnij się, że ma wsparcie np OpenWrt. Jak będziesz miał problemy, to sobie będziesz kombinował z alternatywnym softem, ale z reguły na wszystkie straszne ataki na routery pomaga wyłączenie dostępu do panelu routera z poziomu WAN, wyłączenie WPS i sensowne hasło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2016 o 10:38, maadej napisał:

Korzystaliście z promocji na routery ASUS-a? opłaca się?


Spójrz jakie routery są w większości objęte tą promocją i ile kosztują :P
Z tych o sensownej cenie są tylko AC1200G+ AC55U. Reszta idzie po 600-2000 zł.

Więc czy to się opłaca to raczej zależy nie od promocji a tego czy masz jakieś zastosowania dla takiego routera (oraz w ogóle karty sieciowe które pozwolą na osiągnięcie takiej wydajności - 1300 Mbps 802.11ac obsługują tylko takie po 200+ zł).

W normalnej sytuacji gdzie mówimy o mieszkaniu w bloku i jakiejś neostradzie to ci starczy router za 200 zł. Jeśli zaś potrzebujesz przepustowości jakie oferują te które są objęte tą promocją to:
a) musisz mieć stosunkowo drogi sprzęt by zakup high-endowego routera coś dał. Większość tabletów/laptopów/smatfonów wciąż 802.11ac nie wspiera wcale. A karty sieciowe pod ten standard kosztują od 50 zł (za coś nie lepszego niż starszy 802.11n) do 200+ zł (za coś co potrafi w pełni wykorzystać mocny i nowoczesny router).
b) Realne prędkości nawet najlepszych routerów WiFi nie przekraczają 50-60 MB/s. Sprawdzałem to u siebie wielokrotnie - mimo negocjacji prędkości na poziomie 750 Mb/s szybciej nie pójdzie. Nawet wewnątrz tej samej sieci i gdy po obu stronach był dysk SSD oraz dobrych kilkunastu minut zabawy z ustawieniem anten nie byłem w stanie realnie wyciągnąć więcej niż ~500 Mb/s... a jednocześnie jakby pociągnąć sobie kabel po domu to masz bezproblemowy 1Gbps. Więc jeśli prędkość jest istotna to WiFi i tak zostaje w tyle. Ba - jakby patrzeć na rozwiązania LAN w cenie zbliżonej do tych droższych routerów WiFi to już nie 1Gbps a 10Gbps można mieć (choć żeby tyle widzieć w rzeczywistości to musisz mieć Raid 0 z dysków SSD bądź jakiś pod PCI-E NVMe).

Więc to się robi droga zabawa której jedyną zaletą jest pełna bezprzewodowość. Jeśli zależy ci tylko na braku kabli to zawsze można kupić dobre adaptery powerline (idące po linii elektrycznej, te lepsza jakościowo modele wyciągają po 800 Mbps) a jeśli na prędkości i niższym opóźnieniom to nic nie dorówna kablowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem jakiegoś starszego TP-Linka (ADSL, Orange), bo z niewiadomych przyczyn przestał po pół roku łączyć się z PS4. Wszystkiego próbowałem, nic nie dało się zrobić. Natomiast z resztą sprzętu normalnie gadał. Zmieniłem na tańszego, ale nadal produkowanego TP-Linka za stówe no i się zaczęło... w skrócie sprowadza się to do tego, że nie tyle router się zawiesza. bo się nie zawiesza, tylko na kompie kilka razy dziennie pojawia się coś takiego jak ograniczenie dostępu. Za każdym razem muszę wtedy ręcznie rozłączyć i ponownie połączyć się z wifi na pasku zadanie. Na smartfonie w sumie podobnie, połączenie jest, ale nic nie działa. Muszę wyłączyć i włączyć wifi na górnym pasku. Wydawałoby się, że ten router jest gówniany i tyle. Ale kumpel który stawiał mi tego starego trzy lata i tego nowego kilka pod koniec zeszłego roku, twierdzi że to nie wina routera tylko z netem coś mi się dzieje. Jednakże żadnej przyczyny nie znalazł. Gdyby nie chroniczny brak kasy od początku roku to dawno bym kupił nowy, na poziomie tamtego starego. Dla mnie ewidentnie tak to wygląda. Miał ktoś tego typu problemy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Rozwiązanie numer 1 - jeśli ten konkretny model TP Linka wspiera OpenWRT to zainstaluj to zamiast badziewnego softu standardowo instalowanego w routerach.

Rozwiązanie numer 2 - zerknij na stronę producenta czy nie było przypadkiem aktualizacji firmware''u w ostatnich latach do tego modelu.

Ogółem problem nie jest niespotykany - tanie routery potrafią się wieszać pod obciążeniem (zwłaszcza sieci P2P sprawiają że najtańsze modele kapitulują po kilkunastu minutach).

Rozwiązanie numer 3 - skoro stary router działa poprawnie to użyj go. I jednocześnie podłącz do niego router numer 2 (tylko wyłącz DHCP na tym nowym i połącz oba routery ze sobą gniazdkami LAN a nie WAN). W ten sposób na wszystkich urządzeniach korzystasz ze starego routera a drugi służy tylko jako "pomost" do pierwszego i PS4 powinien go widzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli pewnie mam rację, że o ile ten nowy nie ma jakiegoś ograniczenia urządzeń czy coś, to po prostu nie wyrabia przy wszystkich urządzeniach z domu. Spróbowałbym to łączenie ze starym, ale obawiam się że on już padł. Bo używałem go nadal zamiast nowego najczęściej, bo był bezproblemowy, ale zdaje się że to już jego kres, przepalił się czy coś. :/ Chyba po prostu kupię nowy z trochę lepsze półki, ale że nie będzie to jutro to sprawdzę te pierwsze opcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam routera z WiFi, ktory bez problemu obsluzy do 20 uzytkownikow przez WiFi i z dobrym zasiegiem, powiedzmy do 20 metrow przez sciany, uzytkownicy laczyliby sie glownie z dwoch pomieszczen. Znajdzie sie cos ponizej 1000zl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się