Zaloguj się, aby obserwować  
GRAMy

Konsul odpowiada - zadaj pytanie Tomkowi Gawlikowskiemu i Maćkowi Żmudzie-Adamskiemu z Techlandu!

449 postów w tym temacie

Panie Tomku co się z wami dzieje? Cd-A pisze, że jeden z waszych najważniejszych projektów był praiwe ukończony, a mimo to zostawiliście go, a na IGN pokazują okładkę tej gry i to jeszcze z logiem Game for Windows. Przydały by się jakieś wyjaśnienia wkońcu, bo powoli zaczynacie być firmą, która kontakt z graczmi ma najgorszy z możliwych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomku,

Moje pytanie dotyczy przygodówek: czy macie w planach lub może się chociaż zastanawiacie nad wydaniem w Polsce gier Mata Hari i Memento Mori? Wydaje je dtp publishing, czyli firma od Drakensang, więc pomyślałem, że może jednak. :)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Was :)
W związku z tym, że ostatnio ogrom pracy uniemożliwił mi aktywne udzielanie odpowiedzi na konsulacie, poprosiłem o pomoc Macieja Żmudę. Dlatego też już niedługo ze strony Techlandu na Wasze posty będę odpowiadać dwie osoby: Ja oraz Maciej "TURBO Techland" Żmuda. W sumie ten nick to mi na złość chyba zrobił :]. Postaramy się też odpowiedzieć na wszystkie wcześniejsze posty.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek chciałem się przywitać – jako, że jest zima, więc góralskie HEJ! będzie tu jak najbardziej na miejscu:). Jak dotąd nie udzielałem się na forum Gram, aczkolwiek przekazywałem Tomkowi odpowiedzi na różne pytania dotyczące gier, nad którymi sprawuję pieczę (ostatnio Drakensang i Tension). Tak patrząc na wszystkie zaległe pytania doszliśmy do wniosku, że przydałby się skrzydłowy obecny na forum - i oto jestem.
Na początek kilka zaległych spraw, a od tego momentu już na bieżąco będziemy wspólnie z Tomkiem odpowiadać na Wasze pytania.

Mistic:
Nie możemy odpowiadać za naszych partnerów, w tym przypadku Empik. Z drugiej jednak strony, niektórzy partnerzy rozpoczęli sprzedaż sklepową jeszcze przed ustaloną datą premiery. Cóż – aby wszystko w tej kwestii działało zgodnie z planem, przydałoby się powołanie Polskiego Stowarzyszenia Wydawców Gier, które mogłoby mieć znacznie większy wpływ na prawidłową współpracę w kwestii dystrybucji.
Niemniej jednak, jak było podane w informacji prasowej, gra zamówiona poprzez MSW była wysyłana dwa dni przed premierą.

Vojtas:
Jak na razie nie mamy planów wydawania podanych przez Ciebie tytułów.

Mazur PL:
1. Tak, to jest nasze oficjalne logo. Nie zostało jeszcze powszechnie zakomunikowane – to nastąpi wkrótce, wraz z uruchomieniem naszej nowej oficjalnej strony oraz przeprowadzką do nowej, większej siedziby we Wrocławiu.
2. Tomek chyba najbardziej lubi Strip Pokery;). Poza tym FPP, strategie i RPG. Ja z kolei mam całkiem spory rozrzut – potrafię łapać się za tytuły, które wcale nie należą do mojego ulubionego gatunku. Vide wyścigi (tylko arcade’ówki i futuracery, wyj. Gran Turismo), czy sportowe - choć maniakalnie gram w Pro Evolution Soccer, nie odpuszczę Virtua Tennis, czy też Everybody’s Golf. Ulubione gatunki: stealth/action/adventure, shootery, RPG, strategie oraz bijatyki (od “1 on 1” jak Virtua Fighter, czy Tekken, po chodzone – np. Ninja Gaiden). Generalnie zarówno PC, jak i konsole.

3. Tomek – Guitar Hero, Dead Space, Crisis.
Maciek – Prince of Persia, Dead Space, Gears of War 2 na Insane.

Marmo:
2 i 3. Tension na początek miało 100%, gdyż taka była ocena z pierwszej, opublikowanej recenzji - w Technopolis „Polityki”. Recenzje i oceny wrzucane są na bieżąco, co zresztą widać nawet na tym przykładzie Tension ( http://bazarecenzji.pl/?id=gry&gra=966 ) – aktualna średnia bazuje na 11 dotychczasowych publikacjach, przedstawiających totalnie skrajne oceny.
10. Nie można wskazać jednego dzieła, które było bezpośrednią inspiracją dla nowego COJ’a. W trakcie przygotowań do stworzenia gry obejrzeliśmy praktycznie wszystkie najważniejsze (choć nie tylko) westerny, jakie kiedykolwiek zostały stworzone. jednakże COJ nie tylko czerpie inspiracje z klasyki gatunku, ale jest klasą samą w sobie – zupełnie nowym westernem, lecz tym razem przedstawionym za pomocą gry komputerowej.
13. Już na dniach przedstawimy nasz najbliższy line-up

Edeusz oraz Młody Miro:
Czy kiedyś powstanie Speedway skupiający się na ligach? Nigdy nic nie wiadomo;). Nasza nowa propozycja dla fanów żużla jest na razie niespodzianką – ale już wkrótce uchylimy rąbka tajemnicy.
Acha: Speedway może nie jest tak nagłośnioną marką, jak np. Call of Juarez, aczkolwiek traktujemy to jako naszą flagową produkcję – przynajmniej w Polsce (choć ostatni FIM SGP3 został wydany w wielu krajach). Tak się składa, że w naszej firmie nie brakuje fanów czarnego sportu, a jako, że mamy ogromne doświadczenie z grami tego typu, a i gra sprzedaje się na dość zadowalającym poziomie, to miłośnicy żużla mogą być spokojni o wspieranie tego tematu z naszej strony.

junior17:
TechlanDays? Tak!:). Choć to jednak wciąż jeszcze przed nami.


Madridista2 oraz inne osoby poruszające podobne kwestię:
COJ: Więzy Krwi (Bound in Blood) jest traktowany przez Ubisoft jako produkcja klasy AAA – prezentuje nieporównywalnie wyższy poziom niż poprzednik, którego na całym świecie rozeszło się ponad 1,5 miliona egzemplarzy. Jednakże dopiero co zostało oficjalnie ogłoszone, że w ogóle powstaje taki tytuł. Nie było jeszcze product annoucement’u, wspartego screenami i innymi informacjami na temat gry. Dopiero od tego momentu tak naprawdę ruszy cała machina.

W sprawie zaś pierwszej części COJ’a – dlaczego nie nagłaśnialiśmy takiego wydarzenia, jak przekroczenie pierwszego miliona egzemplarzy. Tytuł był wydawany Word Wide - na „ciut” większą skalę, niż tylko rynek lokalny. Punktem odniesienia były nie lokalne osiągnięcia, lecz najlepsze tytuły na rynku. Czy gra dobrze się sprzedała? Tak. Jednak jakby na to spojrzeć z nieco szerszej perspektywy, to można powiedzieć, że dobrze to sprzedało się Halo 3, czy Gears of War - do których nam jeszcze trochę brakuje:). Nie widzieliśmy powodu, dla którego mielibyśmy krzyczeć, że udało nam się osiągnąć jedną dziesiątą tego, co najlepsi na rynku. Jednakże w obliczu tego, jak postępują inne firmy tej branży na naszym rynku, zmieniliśmy swoją politykę. Z dzisiejszego punktu widzenia faktycznie można mieć zastrzeżenia do tego, że nie nagłośniliśmy tej sprawy. W przypadku COJ:WW będzie jednak inaczej, zwłaszcza w sprawie kwestii krajowych działań marketingowych i PR’owych. Tym razem angażujemy się tutaj nie tylko jako developer, ale i wydawca.


„Wy byście najchętniej wyprodukowali w tajemnicy grę, a gracze dowiedzieli się o nich dopiero w dniu premiery, gdy zobaczą je na półkach sklepowych. Tak jest z wrocławskim Techlandem. Sytuacja jest zupełnie inna z Techlandem zajmującym się wydawaniem gier w Polsce, który ma w zwyczaju przekazywanie wielu informacji o swoich gra przed ich premierą.”

Pozwoliłem sobie w całości to zacytować, gdyż porusza bardzo ważną kwestię. Taka jest właśnie różnica pomiędzy developerem, a wydawcą. Developer przeważnie jest ograniczony przez wydawcę w kwestii komunikacji z mediami i musi dostosować się do przyjętej przez niego strategii – co określa umowa, której podpisanie czasami wpływa nawet na pewną zmianę w koncepcji rozgrywki (a to oczywiście przedłuża czas produkcji). COJ: WW powstawał już od długiego czasu, jednakże to Ubisoft określił, kiedy chce ujawnić ten tytuł. Natomiast w kwestii strategii komunikacji działaliśmy wspólnie i już wkrótce zaczniemy odkrywać nasze karty.

Podobna sytuacja jest z grami, o które tak pytacie. W żadnym bądź razie nie porzuciliśmy produkcji np. Dead Island, choć jeżeli chodzi o możliwość zaprezentowania i komunikowania tego tytułu, musimy tutaj ściśle współpracować z wydawcą – a ten nie dał jeszcze zielonego światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 17:19, TURBO Techland napisał:


Podobna sytuacja jest z grami, o które tak pytacie. W żadnym bądź razie nie porzuciliśmy
produkcji np. Dead Island, choć jeżeli chodzi o możliwość zaprezentowania i komunikowania
tego tytułu, musimy tutaj ściśle współpracować z wydawcą – a ten nie dał jeszcze
zielonego światła.

>
Ok rozumiem, ale w świetle plotek rozgłaszanych przez zdecydowanie najważniejsze medium na polskim rynku jakim jest CD-Action, jakoby Warhounds zostało anulowane (a podobno los ma spotkać Dead Island) powinniście podać jakieś informacje potwierdzające to lub kategorycznie zaprzeczyć, bo powoli sytuacja robi się nieciekawa.
I jeszcze małe pytanko. Czy planujecie w tym roku premierę którejś ze swoich gier (wiadomo o Call of JUarez 2, a więc pytanie dotyczy bardziej Dead Island, Warhounda i Chrome 2)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 17:19, TURBO Techland napisał:

Podobna sytuacja jest z grami, o które tak pytacie. W żadnym bądź razie nie porzuciliśmy
produkcji np. Dead Island, choć jeżeli chodzi o możliwość zaprezentowania i komunikowania
tego tytułu, musimy tutaj ściśle współpracować z wydawcą – a ten nie dał jeszcze
zielonego światła.


Cieszę się ze w końcu doczekaliśmy się jakiegoś znaku życia z Waszej strony. Również niezmiernie się cieszę że nie porzuciliście (jak na razie) Dead Island, ale co się stało z Warhound''em? Szanowane na Polskim rynku czasopismo CD-Action otwarcie piszę że porzuciliście Warhound''a - jak mamy to rozumieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie mogę powiedzieć, że ani Dead Island, ani Warhound nie zostały skasowane. Co do daty premiery - niestety, nie mogę ujawnić tej informacji.

Plotki towarzyszą mediom od zawsze i nic tego nie zmieni, a nie będziemy za każdym razem ich potwierdzać, bądź dementować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 17:19, TURBO Techland napisał:

Mistic:
Nie możemy odpowiadać za naszych partnerów, w tym przypadku Empik. Z drugiej jednak
strony, niektórzy partnerzy rozpoczęli sprzedaż sklepową jeszcze przed ustaloną datą
premiery. Cóż – aby wszystko w tej kwestii działało zgodnie z planem, przydałoby
się powołanie Polskiego Stowarzyszenia Wydawców Gier, które mogłoby mieć znacznie większy
wpływ na prawidłową współpracę w kwestii dystrybucji.


O ile wiem istnieje Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego. Może zróbcie jakiś krok w ich kierunku?


A co do mojego pytania:
planujecie wydanie jakichkolwiek gier przygodowych (point and click)? Albo może chociaż rozważacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warhound został przez zachodnie branżowe portale nazwany ironicznie "konkurentem Crysisa". Brakuje nowych informacji odnośnie gry. Czy nie obawiacie się że kiedy WH wyjdzie na rynek nikt się nim nie zainteresuje, bo będzie sobą prezentował rozwiązania graficzne "ubogiego krewnego Crysisa"?
Wyciekł materiał z gameplayem na youtube, kręcony z ręcznej kamery. W ilu procentach gra była wtedy gotowa?
Czy możemy naiwnie liczyć na kontynuacje Exterminacji i Crime Cities? Ew. wydanie tych gier jako freeware, do promocji firmy Techland?
Dlaczego w Polsce nie ukazał się Advanced Battlegrounds (znany również jako Chrome Gold) ?

Pozdrawiam i czekam na nowe gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2009 o 12:20, Ramzes XIII napisał:

Dlaczego w Polsce nie ukazał się Advanced Battlegrounds (znany również jako Chrome Gold)
?


Chwilka, nie wiem czy o to Ci chodzi ale w Polsce był Chrome Gold. Bodajże w 2004 roku było to wydanie w Polsce, z tego co pamiętam była gra zpatchowana do najnowszej wersji oraz podkładka i kalendarz w pudełku. Dobrze to pamiętam bo się denerwowałem że kupiłem grę za 99zł a to wydanie było wycenione na 69zł :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nie uważacie, ze wzięliście na warsztat zbyt wiele produkcji? Wydaje mi się, ze zamiast ogłaszać rozpoczęcie prac nad kolejnymi tytułami powinniście się skupić nad tym co robiliście wcześniej. Premiera Warhounda odłożona na nieznany nikomu termin, jeśli w ogóle nie wstrzymano prac. Tak samo Dead Island. Co chwila przekładany. Nie dawno dowiedzieliśmy się, że o tworzeniu nowego CoJa a przecież trwają jeszcze prace nad Chromem 2. Teraz jeszcze kolejna gra żużlowa. Zamiast w jakość idziecie w ilość. Czemu nie skupicie się na dwóch produkcjachtylko dzielicie prace i zaangażowanie na 5 różnych gier?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co ty Pawłek Chrome 2 tez jest przelorzone i napewno nie wyjdzie w tym roku a wlasciwie nie wiadomo czy wyjdzie w 2010 polityka firmy jest taka : trzeba podbić Ameryke więc odkładamy gierki i zabieramy się za Co Ja 2
,oczywiście tylko tą grą mogą to zrobić no bo przecierz nie flagowym tytułem czyli Chrome 2 bo przecie nie z tym silnikiem graficznym w porownaniu do Crisisa to jest nie wypał ( a trzebabylo wydac Chrome 2 przed Crisisem panowie z Techlandu ) a teraz zapuzno , więc trzeba popracowac nad nowym silniczkiem hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do ekipy Techlandu, które mnie nurtuje.

Nie jesteście jakimś wielkim potentatem branży rozrywkowej, a na takowego się kreujecie.
Wiele z waszych tytułów, za które się wzięliście ma potencjał, tylko jak go chcecie wykorzystać skoro tworzycie tyle gier na raz?
Nie rozumiem, dlaczego nie lepiej skupić wszystkich ludzi na konkretnym tytule, dopieścić go i w końcu wydać, a następnie wziąć się za kolejną pozycję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cabrio91
>> trzeba podbić Ameryke więc odkładamy gierki i zabieramy się za Co Ja 2
>>,oczywiście tylko tą grą mogą to zrobić no bo przecierz nie flagowym tytułem czyli Chrome 2 bo przecie nie z >tym silnikiem graficznym >>w porownaniu do Crisisa to jest nie wypał ( a trzebabylo wydac Chrome 2 przed >Crisisem panowie z Techlandu ) a teraz zapuzno , >>więc trzeba popracowac nad nowym silniczkiem hehe

Tjaa. A od kiedy Chrome 2 ma konkurować z Crysisem? A tak w ogóle to po co panowie z Techlandu, mają zrobić taką grafę aby konkurowała z "Kryzysem"? Crysis oprócz dobrej grafiki nie miał nic, ani klimatu, ani grywalności. Więc nie trudno będzie pobić Cysisa. W grach liczy się grywalność, a nie grafika, ale widzę, że niektórzy nigdy tego nie zrozumieją bo wg. nich super grafa=duża grywalność.
PS. A tak na marginesie: To po screenach z Chrome 2 można zobaczyć, że gra będzie miała świetną grafikę.

Wykosiciel
>>Nie jesteście jakimś wielkim potentatem branży rozrywkowej,

W chwili obecnej Techland jest najlepszy w Polsce.

>> a na takowego się kreujecie.

Jakoś wcale nie widać, aby Techland się na takiego kreował. Nie przechwalają się ani nic. Nawet jak CoJ przekroczył 1 mln sprz. egz. to nie było żadnej wiadomości, a goście z CDPR mało nie dostali orgazmów (a może dostali?) jak Wiedźmin przekroczył 1 mln.

Spoiler

Najważniejsza jest skromność

. A to, że robią 5 projektów wcale nie znaczy, że się wywyższają.
Spójrz lepiej na żałosne studio CDP Red, gdzie Michał K. się przechwala jak cholera, że CDPR jest wspaniałe, że mają doświadczenie w produkcji gier - zrobili tylko 1 grę i już wielka podnieta. A teraz robią 4 gry i nikt się nie pluje, że za dużo wzięli na swoje barki. Chciałbym zauważyć, że taki "przewspaniały, przecudowny i boski" CDPR - jak i inne polskie studia- nie dorasta Techlandowi do pięt.
Mógłbyś podać przykłady tego "Techlandowskiego kreowania się na wielkiego potentata branży rozrywkowej"?

>>Wiele z waszych tytułów, za które się wzięliście ma potencjał, tylko jak go chcecie wykorzystać skoro >>tworzycie tyle gier na raz?

Nie wpadłeś na to, że studio ma już duże doświadczenie. Nie pomyślałeś o tym, że studio się "rozrasta"?

>>Nie rozumiem, dlaczego nie lepiej skupić wszystkich ludzi na konkretnym tytule,

Jeśli panowie z Techlandu postanowili robić tyle projektów na raz to widocznie doszli do wniosku, że dadzą radę.

>>dopieścić go i w końcu wydać, a następnie wziąć się za kolejną pozycję?

Jakoś nie zauważyłem, a by poprzednie gry tego studia były niedopieszczone. Więc czemu te mają być niedorobione?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym Clciku przeczytałem, że gra 4x4 Hammer działą na silniku Chrome. Mam więc cztery pytania odnośnie tej sprawy.
1. Jaka to wersja silnika? Chrome 3, czy Chrome 2, a może Chrome Engine 4?
2. Czy komuś jeszcze sprzedaliście swój silnik?
3. Czy prezentacje silnika m.in. na GC w 2008 roku przyniosły jakieś efekty (w pewnym sensie to powtórzenie pytania nr. 2)
4. Czy sprzedanie innym developerom silnika Chrome daje wam jakąś większą kasę, czy może są to pieniądze z gatunku tych "na waciki"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Junior17 widze ze nie wiesz co mówisz jeśli chodzi ci o grywalnosc crisisa to sobie wejdz na multiplayera to zobaczysz co to jest grywalność nie wiem co masz za cel tak dziobać Techlandowi ale
Najlepiej jeszcze wystaw pośladki oni na pewno to docenią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować