Zaloguj się, aby obserwować  
GRAMy

Konsul odpowiada - zadaj pytanie Kasi Kuczyńskiej z CD Projekt RED!

125 postów w tym temacie

Dnia 27.02.2008 o 17:05, Bingolo napisał:

Przepis na najlepszą grę świata?


Połączenie Wiedźmina (ciekawy, dojrzały świat w odcieniach szarości, z trudnymi wyborami oraz nieliniowa fabuła) i World of Wacraft (MMO, grywalność, przejrzystość).

Dnia 27.02.2008 o 17:05, Bingolo napisał:

Co w grach ceni pani najbardziej?


Gry mają wg. mnie przede wszystkim dostarczać rozrywki, zaraz potem zaś wzbudzać w graczu różne emocje. Dopiero wtedy zwykła rozrywka nabiera głębi i dostarcza naprawdę ciekawych przeżyć. Lubię utożsamiać się z bohaterem, przeżywać jego losy, emocjonować się różnymi aspektami gry.

Dnia 27.02.2008 o 17:05, Bingolo napisał:

Pierwsza gra w którą pani zagrała i gra która zainspirowała panią do pracy w studiu?


Moja pierwsza gra to był chyba Prince of Persia w starożytnych czasach kart graficznych Hercules :) A co mnie zainspirowało do pracy w Redzie? Chyba trudno mi wymienić jeden konkretny tytuł, gram w bardzo dużo różnych gier (również papierowe RPG i planszówki), to moja pasja i dlatego zdecydowałam się na karierę game designera :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 17:15, YahooPL napisał:

Czemu Wiedźmin jest nazywany i sklasyfikowany do gier RPG skoro przeczy najważniejszym
z zasad panujących w tym gatunku ? Brak swobody, poza alchemią prawie zerowe znaczenie
i ilość itemów, rozwój postaci nie ma absolutnie żadnego wpływu na grę bo tak samo gra
się nią na 1 jak i 20 poziomie doświadczenia. Jedyne czego można Wam pogratulować to
dialogi i wspaniała kampania marketingowa, która zmusiała mnie do kupna czegoś czego
nie tknąłbym o zdrowych zmysłach.

PS: I tak wiem, że nie odpowiadacie na takie niewygodne pytanie ale chociaż niech to
ktoś przeczyta i pomyśli zanim popełnicie to samo przy kolejnej grze ;)



Musiałeś spamić znowu? Po co 2 (a może 3) razy tego samego posta piszesz ?


Pytanie: Czy robiąc Wiedźmina, wiedzieliście, że będzie to hit ? Mam na myśli to, jak parę lat temu coś się tam o Witcherze mówiło, ogólnie jednak niewiele. Hm ? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2008 o 12:55, Be4n napisał:

> Czemu Wiedźmin jest nazywany i sklasyfikowany do gier RPG skoro przeczy najważniejszym

> z zasad panujących w tym gatunku ? Brak swobody, poza alchemią prawie zerowe znaczenie

> i ilość itemów, rozwój postaci nie ma absolutnie żadnego wpływu na grę bo tak samo
gra
> się nią na 1 jak i 20 poziomie doświadczenia. Jedyne czego można Wam pogratulować
to
> dialogi i wspaniała kampania marketingowa, która zmusiała mnie do kupna czegoś czego

> nie tknąłbym o zdrowych zmysłach.
>
> PS: I tak wiem, że nie odpowiadacie na takie niewygodne pytanie ale chociaż niech
to
> ktoś przeczyta i pomyśli zanim popełnicie to samo przy kolejnej grze ;)


Musiałeś spamić znowu? Po co 2 (a może 3) razy tego samego posta piszesz ?


Pytanie: Czy robiąc Wiedźmina, wiedzieliście, że będzie to hit ? Mam na myśli to, jak
parę lat temu coś się tam o Witcherze mówiło, ogólnie jednak niewiele. Hm ? :P



tego sie nie wie dopoki gra nie bedzie hitem ... ;)
wiadomo że takie GTA4 czy Simsy 3 ( wiem ze nie ma ale jakby wyszly to by sie sprzedaaaaawały jak bułeczki )
sie dobrze sprzedają - marka , uznanie , rzesze fanów, itd. ale czy gra bedzie hitem ( jakosciowo a nie tym jak sie
sprzedaje ) to sie mozna dowiedziec dopiero po premierze ( ew. beta wchodzi w gre :P ) hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za temat maturalny wybrałem przedstawienie postaci rycerza, mam zamiar wziąć właśnie Wiedźmina ;-) Poza nim mam Konrada Wallenroda i w książce "Maski" Tom II, rozdział "Pośmiertna maska Konrada Wallenroda", takie oto zdanie: "(...)agent gestapo - Ludwik Kalkstein, który był głównym sprawcą aresztowania generała Grota-Roweckiego."

Pytam z czystej i niczym nie skażonej ciekawości - przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na wstępie bardzo serdecznie pragnę pogratulować wspaniałej roboty, jaką Pani wraz z całym zespołem story designerów wykonała. Naprawdę dawno nie grałem w grę z tak ciekawą fabułą...
Ale dość słodzenia. Czas na pytania :)

1.Jak wyglądała Pani rozmowa kwalifikacyjna o pracę w CDP RED?
2.Ile godzin rozrywki zapewnią dwie dodatkowe przygody (i dlaczego tak niewiele :P)?
3.Który quest w Wiedźminie liczy sobie aż 50 faz? (Wspominała Pani o nim min. w wywiadzie na gramie.) Próbowałem takowy znaleźć, ale nie udało mi się.


I na koniec, z grubej rury... ;)
Co się Pani w grze Wiedźmin nie podoba?

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i życzę miłego dnia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 17:15, YahooPL napisał:

Czemu Wiedźmin jest nazywany i sklasyfikowany do gier RPG skoro przeczy najważniejszym
z zasad panujących w tym gatunku ? Brak swobody, poza alchemią prawie zerowe znaczenie
i ilość itemów, rozwój postaci nie ma absolutnie żadnego wpływu na grę bo tak samo gra
się nią na 1 jak i 20 poziomie doświadczenia. Jedyne czego można Wam pogratulować to
dialogi i wspaniała kampania marketingowa, która zmusiała mnie do kupna czegoś czego
nie tknąłbym o zdrowych zmysłach.

PS: I tak wiem, że nie odpowiadacie na takie niewygodne pytanie ale chociaż niech to
ktoś przeczyta i pomyśli zanim popełnicie to samo przy kolejnej grze ;)


Mam wrażenie, że zadając to pytanie nie byłeś szczególnie zainteresowany odpowiedzią (sądząc po formie), ale ja i tak odpowiem. Wiedźmin jest grą RPG (ang. Role Playing Game), ponieważ pozwala graczowi wczuć się w postać Geralta, przeżywać emocje podczas odgrywania jego roli, podejmować różnorakie wybory - czyli robić to, co określa gatunek gier RPG. Takie rzeczy jak setki przedmiotów, rozbudowany rozwój postaci itp. to jedynie ozdobniki, dodatki do tego, co najważniejsze. Wiedźmin oferuje skomplikowaną i długą historię, która może potoczyć się różnie w zależności od wyborów gracza - i to kolejny powód, dla którego można bez problemu zaliczyć go do gatunku RPG. Cała reszta to już kwestia gustu, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Rozumiem, że komuś Wiedźmin może się nie podobać - cieszę się, że mimo wszystko wielu osobom dostarczył długich godzin rozrywki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.02.2008 o 12:12, W.S.A.D napisał:

Pytanie trochę głupie... Do Edycji Rozszerzonej ma być dodany(a) D''jinni. I teraz pytanie,
czy po oddaniu w "nasze"
ręce edytora, będą tworzone konkursy np. "Na najlepszy mod" Lokację itp ?


W tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy i w jakiej formie coś takiego będzie miało miejsce, nie widzę jednak przeszkód, żeby w przyszłości zacząć organizować różnego typu konkursy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2008 o 12:55, Be4n napisał:

Pytanie: Czy robiąc Wiedźmina, wiedzieliście, że będzie to hit ? Mam na myśli to, jak
parę lat temu coś się tam o Witcherze mówiło, ogólnie jednak niewiele. Hm ? :P


Oczywiście nie mogliśmy wiedzieć, czy Wiedźmin będzie hitem, ale liczyliśmy na to, że zyska uznanie graczy. Mieliśmy liczne obawy, nie byliśmy pewni, czy gra w pewnym sensie nowatorska (system walki, elementy erotyki i ostrego słownictwa, trudne wybory), a z drugiej strony jednak oldschoolowa (single player, ok. 100 h rozgrywki, na PCty), jaką jest Wiedźmin, znajdzie sobie miejsce na rynku, tym bardziej, że polscy gracze mieli w stosunku do niej ogromne oczekiwania. Na szczęście czas pokazał, że udało nam się stworzyć grę, która bardzo się spodobała, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem zadać pewne pytanie dotyczące owego edytora, nie wiem czy już było, choć wątpię.
Dokładnie to zastanawiam się nad możliwościami kreacyjnymi tego moda. Słyszałem już, że będzie bardzo trudny w obsłudze, ale jak ktoś zechce, to uda mu się i to opanować, skoro tabliczka mnożenia w zerówce też taka trudna była.
Czy jest to edytor z wszystkimi jego konsekwencjami, czyli (chyba możecie już to zdradzić, Waszym wiernym fanom ;p) pozwalający stworzyć na tyle rozbudowaną przygodę, jak choćby ta z gry, a może nawet bardziej?
Rozumiem przez to tworzenie własnych lokacji, z podobnymi możliwościami rozbudowania, jak choćby Klasztorna Wyzima, otwartymi na przygotowaną przez naszą percepcję historię. Na zasiedlenie go licznymi postaciami (a niech będzie, że i klony), z którymi będzie można toczyć ustaloną przez nas rozmowę, z różnymi jej konsekwencjami? (tak marginesem, chciałbym Wam szczerze pogratulować stworzenie Babci, tej ze stancji Shani - jednej z bardziej wk....wpieniających postaci z gier ostatnimi czasy. Dobrze, że chociaż ładowanie skróciliście ^^). W zależności od dialogu i jej roli w historii będzie mogła się na nas obrazić, dać nam przedmiot, zaatakować, zaprowadzić gdzieś/podążać za nami, zainicjować questa, etc. Będzie można tworzyć własne przedmioty, związane z fabułą, choć tworzeniem nazwałbym raczej nadaniem odpowiedniej nazwy i właściwości przedmiotowi, by pełnił swoją rolę. Jeśli chodzi o potwory, to jesteśmy jednak tu ograniczeni, wiadomo o co chodzi, nowych nie stworzymy przecież. Ale jest szansa również na przypisanie lokacji zarówno potworów losowo się pojawiających, jak i unikatowych, które raz zniszczone nie powrócą.
Inna sprawa jeszcze wracając do dialogów. Wiadomo, że brak nieco tych kwestii mówionych będzie, trudno. W takim Morrowindzie też nie było dialogów mówionych, zgaduję, że tu będzie podobnie, korzystamy tylko z napisów, a postacie patrzą na siebie, nie ruszając ustami.
Cóż jeszcze? Wiele jest tego, ale cóż poradzić, taka kwestia ceny stworzenia edytora do takiej gry. A, tak, choćby możliwość zagrania w kości z ustaloną postacią, po ustalonych stawkach (oczywiście w granicach, coby sobie kasy tym nie nabijać, np. stawka - 5000, umiejętności - nowicjusz, co mając karetę z ręki, rozwala ją sobie w drugim rzucie), na odpowiednim tle (w karczmie na trawce? jak kto woli?) etc., walki na pięści, składu, noclegu, łapówki i tak dalej. Możliwości romansowania raczej nie przewiduję.
W sumie jeśli choć o to, co wymieniłem się postaracie, może być nieźle, a wierzę, że to naprawdę będzie kawał niezłego kodu.
Wiem, że pytanie trudne, ale bardzo ważne i bardzo proszę o odpowiedź. W końcu w Was wierzymy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(pozwoliłam sobie skrócić cytat z pytania, ponieważ jest dość obszerne)

Dnia 05.03.2008 o 10:35, Liqid napisał:

Wiem, że pytanie trudne, ale bardzo ważne i bardzo proszę o odpowiedź. W końcu w Was
wierzymy :)


Djinni jest edytorem, z którego korzystaliśmy, tworząc grę. Będzie w nim można tworzyć równie rozbudowane i skomplikowane questy, dialogi, wybory i ich konsekwencje, cutsceny (czyli filmowe przerywniki), system pojawiania się i zachowania potworów i postaci, dekoracje lokacji itp. Do tworzenia samych lokacji służą inne, profesjonalne programy, jak np. 3DMax, można gotowe lokacje do Djinniego za to importować i ustawiać na nich dekoracje. Grę w kości można ywkorzystywać wg własnego upodobania (miejsce gry, poziom trudności, przeciwnicy), korzystając z przygotowanych przez naszych programistów skryptów AI, tak samo jeśli chodzi o walkę na pięści. Jeśli chodzi o przedmioty, to trzeba będzie zrobić własne ikonki czy modele przedmiotów w programie graficznym, a następnie zaimportować je do edytora, tak samo z postaciami.

Więcej informacji znajduje się na forum http://www.thewitcher.com/forum/index.php?board=92.0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.03.2008 o 02:59, maciekwitek napisał:

Witam.

Na wstępie bardzo serdecznie pragnę pogratulować wspaniałej roboty, jaką Pani wraz z
całym zespołem story designerów wykonała. Naprawdę dawno nie grałem w grę z tak ciekawą
fabułą...
Ale dość słodzenia. Czas na pytania :)


Dziękuję, cieszę się, że Wiedźmin przypadł Ci do gustu :)

Dnia 05.03.2008 o 02:59, maciekwitek napisał:

1.Jak wyglądała Pani rozmowa kwalifikacyjna o pracę w CDP RED?


Dokładny opis tej rozmowy znajdziesz na moim blogu, w jednym z pierwszych postów :)
http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=338492&n=2

Dnia 05.03.2008 o 02:59, maciekwitek napisał:

2.Ile godzin rozrywki zapewnią dwie dodatkowe przygody (i dlaczego tak niewiele :P)?


Cena neutralności to ok. 2-3 h rozgrywki, Efekt Uboczny ma podobną długość.

Dnia 05.03.2008 o 02:59, maciekwitek napisał:

3.Który quest w Wiedźminie liczy sobie aż 50 faz? (Wspominała Pani o nim min. w wywiadzie
na gramie.) Próbowałem takowy znaleźć, ale nie udało mi się.


Zadanie Tajemnicza Wieża w akcie 2. Początkowo nie liczył on aż tak wielu faz, ale potem postanowiliśmy, że należy ułatwić graczom szukanie sefir i monumentów, dlatego Jarek Oziemblewski dodał kilkadziesiąt faz, żeby uwzględnić każdą kolejność, w jakiej gracz znajduje sefiry. Chodziło o to, żeby w każdej wersji dobrze działały mappiny, wskazujące, gdzie gracz powinien się udać. Popatrzcie sobie na obrazek, który dołączam do posta :)

Dnia 05.03.2008 o 02:59, maciekwitek napisał:


I na koniec, z grubej rury... ;)
Co się Pani w grze Wiedźmin nie podoba?


Hmm, to trudne pytanie, tak bardzo zżyłam się z ta grą, że patrzę na nią w trochę innych kategoriach. Wolałabym, żeby silnik Wiedźmina miał więcej możliwości, nie tylko w stylu skakanie i rozbudowana fizyka obiektów, ale również z punktu widzenia designera.

Dnia 05.03.2008 o 02:59, maciekwitek napisał:

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i życzę miłego dnia :)


Również życzę miłego dnia :)

20080305111710

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 18:55, coof napisał:

Za temat maturalny wybrałem przedstawienie postaci rycerza, mam zamiar wziąć właśnie
Wiedźmina ;-) Poza nim mam Konrada Wallenroda i w książce "Maski" Tom II, rozdział "Pośmiertna
maska Konrada Wallenroda", takie oto zdanie: "(...)agent gestapo - Ludwik Kalkstein,
który był głównym sprawcą aresztowania generała Grota-Roweckiego."

Pytam z czystej i niczym nie skażonej ciekawości - przypadek?


Kalkstein jest postacią, stworzoną jeszcze w czasach, gdy pisaniem scenariusza do Wiedźmina zajmował się Jacek Komuda, dlatego niestety nie wiem, czy podobieństwo jest zamierzone, czy tez przypadkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może na wstępie zadam pytanie, podstawowe, a które chyba nigdzie jeszcze nie padło. Jak będzie wyglądało uruchamianie modyfikacji? Czy będzie można do woli je instalować/usuwać bez "psucia" sobie gry? Czy będzie to na zasadzie rozbudowywania samej gry czy też mod będzie zupełnie niezależną produkcją?

Czy po wydaniu dwóch przygód wsparcie CDP Red w tym zakresie ustanie i zajmiecie się dodatkiem/sequelem(no i ew. patchami) czy też co jakiś czas pojawią się mody by CDPR? ;]

No i właśnie. Czy powstanie dodatek czy od razu sequel? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że może pytanie trochę przedwczesne, ale mimo to zadam :)

Czy do wychodzącego w przyszłym tygodniu Edytora D''jinni jest planowane spolszczenie (gdyż podobno ma być tylko po angielsku), które ułatwiłoby pracę polskiej społeczności modderów? Podręcznik będzie po polsku, ale mi chodzi o sam program :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sporo osób, które zajmują się wymyślaniem fabuły gry, mają pewne inspiracje zaczerpnięte z innych tytułów RPG. Jak jest z Panią? Czy czerpała Pani jakieś pomysły z innej gry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. O to kolejna porcja pytań:

1.Na jakich zasadach (licencji) zostanie udostępniony edytor modułów? Inaczej, czy jeśli ktoś stworzy do programu łatkę spolszczającą, albo dokona jakichkolwiek innych zmian w edytorze, to czy będzie mógł to zrobić, bez obaw, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za złamanie czyjś praw autorskich?

2.Bliźniacze pytanie. Czy twórca, naprawdę interesującej, przygody będzie mógł ją dystrybuować za pieniądze? I odwrotnie, czy jeśli CDP zechce jakieś rozszerzenie profesjonalnie zlokalizować i wydać wraz z kolejną reedycją gry, to czy będzie miał do tego prawo bez zgody autora tejże modyfikacji?

3.Czy ma Pani jakieś rady, wskazówki dla przyszłych moderów? Może czego się wystrzegać, na co zwracać szczególną uwagę, etc.

4.Jak pierwotnie miał wyglądać pierwszy rozdział gry?

5.Mogłaby Pani polecić jakiś system osobom zaczynającym przygodę z papierowym RPG?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2008 o 21:51, Lailonn napisał:

Witam. Może na wstępie zadam pytanie, podstawowe, a które chyba nigdzie jeszcze nie padło.
Jak będzie wyglądało uruchamianie modyfikacji? Czy będzie można do woli je instalować/usuwać
bez "psucia" sobie gry? Czy będzie to na zasadzie rozbudowywania samej gry czy też mod
będzie zupełnie niezależną produkcją?


Kiedy włączymy grę, pojawi się menu wyboru: czy chcemy zagrać w podstawową wersję Wiedźmina, czy tez w dodatkową przygodę. Każdy mod jest niezależną przygodą, która w żaden sposób nie modyfikuje oryginalnej gry.

Dnia 07.03.2008 o 21:51, Lailonn napisał:


Czy po wydaniu dwóch przygód wsparcie CDP Red w tym zakresie ustanie i zajmiecie się
dodatkiem/sequelem(no i ew. patchami) czy też co jakiś czas pojawią się mody by CDPR?
;]

No i właśnie. Czy powstanie dodatek czy od razu sequel? :D


Przykro mi, ale nie odpowiadam na pytania, związane z planowanymi produkcjami CD Projekt Red. Kiedy zapadną wiążące decyzje w tych kwestiach, na pewno zostaniecie poinformowani :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2008 o 22:29, Gufs napisał:

Wiem, że może pytanie trochę przedwczesne, ale mimo to zadam :)

Czy do wychodzącego w przyszłym tygodniu Edytora D''jinni jest planowane spolszczenie
(gdyż podobno ma być tylko po angielsku), które ułatwiłoby pracę polskiej społeczności
modderów? Podręcznik będzie po polsku, ale mi chodzi o sam program :)


Najprawdopodobniej Djinni nie będzie spolszczany, jednak instrukcja po polsku umożliwi bezproblemowe korzystanie z edytora nawet osobom, które nie znają angielskiego. Opisane są tam wszystkie funkcje i opcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować