Zaloguj się, aby obserwować  
GRAMy

Konsul odpowiada - zadaj pytanie Danielowi Sadowskiemu z CD Projekt RED!

112 postów w tym temacie

Dnia 07.03.2008 o 13:04, Aragloin napisał:

Hmmm Dlaczego zdecydowaliście się na zrobienie Wiedźmina a nie np. z Forgotten Realms
albo D&D?

Forgotten Realms znają wszyscy i powstała już tona gier opartych na tym świecie. A my chcieliśmy stworzyć coś nowego, coś związanego z naszą kulturą - dlatego też wybór padł na Wiedźmina. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2008 o 21:50, plusmr napisał:

Witam mam 23. Programuje trochę w C++.. Jak sądzisz czy nie za późno jest na naukę programowania
gier w moim wieku? Jaką książkę byś polecił by nauczyć się programowania direct. Dodam
że lubię bawić sie kodem. Pozdrawiam i dziękuję za odpis..

Na naukę nigdy nie jest za późno. :)
Z książek dostępnych na polskim rynku w miarę dobrą pozycją jest "DirectX. Rendering w czasie rzeczywistym - Kelly Dempski" - na sam początek jest to książka dość sensowna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2008 o 01:58, Xantus napisał:

Dlaczego zdecydowano sie, aby poziomy byly w calosci importowane z 3DMaxa, a nie budowane
modulowo jak w NWN?

Przede wszystkim po to aby mieć ciekawiej wyglądające lokacje. :)

Dnia 12.03.2008 o 01:58, Xantus napisał:

Czy to nie bedzie mialo znaczacego wplywu jesli chodzi o mody? Zrobienie
dodatkowego elementu w 3D Maxie to jeszcze wykonalne, ale calego poziomu, to juz moze
byc probelm dla niezaleznych grup moderskich.

Na pewno będzie wymagało to trochę więcej pracy, ale myślę, że przy odpowiedniej ilości chęci, czasu i zasobów grupy moderskie sobie z tym poradzą. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2008 o 20:34, koko16 napisał:

Witam.
Mam 16.5 lat i uczę się C++ już prawie od roku, teraz zastanawiam się którą bibliotekę
graficzną wybrać, OpenGL lub DirectX/3D
OpenGL - Podobno prosty, tylko jak na razie udało mi się skompilować bez błędów (?) w
kompilacji, a okna i tak nie widziałem ;p
DirectX/3D - Jeszce nie sprawdzałem, ale wiem że jest Obiektowy i wg. mnie jest to wielki
+ ;)
Czy możesz mi którąś polecić na początek?
Pozdrawiam :)

Pomijając architekturę i różnoplatformowość obu bibliotek - tak na prawdę kwestia wyboru rozbija się o bardzo prosta sprawę. DirectX jest używany w większości większych produkcji, a OpenGL jest bardziej popularny w kręgach akademickich. :) Tak więc jeśli myślisz o pracy w branży to polecam od razu zająć się DirectX''em. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2008 o 11:14, DanDraver napisał:

> Czy wszystkie techniczne poprawki do Wiedźmina przygotowywane do edycji rozszerzonej

> będą zaimpletowane także do modułu cena neutralności, który ma się już za tydzień
ukazać?
>
Nie. Przygoda "Cena Neutralności" nie jest nową wersją całej gry, a jedynie dodatkową
przygodą, którą można załadować do gry po zainstalowaniu aktualizacji zawierającej edytor
przygód.
Tak więc wszystkie planowane poprawki i nowe elementy pojawią się dopiero w edycji rozszerzonej.


Czyli po zainstalowaniu w maju patcha z wszystkimi poprawkami zaktualizujemy zarówną całą, podstawową, grę, jak i dodatkową przygodę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2008 o 13:11, maciekwitek napisał:

> > Czy wszystkie techniczne poprawki do Wiedźmina przygotowywane do edycji rozszerzonej

>
> > będą zaimpletowane także do modułu cena neutralności, który ma się już za tydzień

> ukazać?
> >
> Nie. Przygoda "Cena Neutralności" nie jest nową wersją całej gry, a jedynie dodatkową

> przygodą, którą można załadować do gry po zainstalowaniu aktualizacji zawierającej
edytor
> przygód.
> Tak więc wszystkie planowane poprawki i nowe elementy pojawią się dopiero w edycji
rozszerzonej.

Czyli po zainstalowaniu w maju patcha z wszystkimi poprawkami zaktualizujemy zarówną
całą, podstawową, grę, jak i dodatkową przygodę?

Dokładnie tak. Edycja rozszerzona będzie zawierała wszystkie poprzednie patche, update''y i poprawki (no i oczywiście dużo nowych zmian). :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2008 o 11:10, DanDraver napisał:

Przyspieszone zostanie przede wszystkim ładowanie etapów i działanie kilku elementów
gry, ale większych optymalizacji nie przewidujemy.

no to lipa, bo wkurzające jest, że nawet na mocnym sprzęcie ww etapy się tną... moglibyście nad tym popracować... myślę, że dużo ludzi na to liczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2008 o 13:45, szypek26 napisał:

> Przyspieszone zostanie przede wszystkim ładowanie etapów i działanie kilku elementów

> gry, ale większych optymalizacji nie przewidujemy.
no to lipa, bo wkurzające jest, że nawet na mocnym sprzęcie ww etapy się tną... moglibyście
nad tym popracować... myślę, że dużo ludzi na to liczy ;)

Taka sytuacja wynika z dwóch czynników. Pierwszy to chęć aby Wyzima, zwłaszcza jej część handlowa, cieszyły oko co jak wiadomo lączy sie z większym obciążeniem komputera. Drugim czynnikiem powodującym, ze fps w mieście jest obniżony są pewne ograniczenia jakie implikował silnik gry. Naszym celem było znalezienie kompromisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli nie ma co liczyć na zwiększenie liczby fpsów w handlowej? w sumie nawet nie jest tragicznie, bo u mnie haczy tylko przez parę sekund po wejściu do lokacji, a potem tylko animacja geralta trochę "lata" [opis kompa w podpisie]. natomiast gorzej jest podczas nocnych ''zamieszek'' w starej wyzimie... z tym też nie dacie rady nic zrobić?

ogólnie przydałaby się też większa stabilność, bo wiadomo że Wiedźmin lubi wyskakiwać do windy. poradzicie coś na to, czy trzeba się przyzwyczajać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeszedłem demko Wiedźmina na moim wysłużonym Sempronie 1,8 Ghz, 768 Mb RAM, GF 7600 GT. I wszystko śmigało całkiem nieźle, przyciachy zdarzały się rzadko, głównie przy częstym odwracaniu się i szybkim przemieszczaniu - choć teoretycznie patrząc na wymagania mój sprzęt powinien mieć olbrzymie problemy. No i dwuminutowe ładowania pomieszczeń sprawiały że odechciewało sie wchodzić do jakichkolwiek domków.

Mam w związku z tym dwa pytania. Po pierwsze, czy skoro w demku było raczej bezproblemowo, w dalszej części gry mój komp również nie powinien mieć większych problemów z uciągnięciem w miare płynnej gry ? Po drugie, na ile szacunkowo skrócą sie czasy ładowania w tej przyszłej ulepszonej wersji Wiedźmina ? (Bo przyznam, że głównie czasy ładowania odrzucają mnie do tej pory od kupna pełnej wersji gry)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć, jakie anglojęzyczne książki/a o DirectX ( a właściwie wystarczy o Direct3D ) dla początkujących są wg. Ciebie warte przeczytania ( książka wcześniej polecana "DirectX. Rendering w czasie rzeczywistym - Kelly Dempski" wydaje się byc dobra, ale może to tylko na polskim rynku, gdzie w sumie jest to jedyna taka pozycja ) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2008 o 18:15, struksik napisał:

Czy przewidujecie zrobienie kontynuacji Wiedźmina, albo jesze innej gry RPG opartej na
jakiejś książce?


To nawe ja moge odpowiedziec - Niestety przyszle plany CDPRed sa tajemnica do czasu oficjalnego ogloszenia prac nad jakims tytulem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początku ukłon dla całej ekipy tworzącej Wiedźmina.Mam 18 lat ,niestety poszedłem w innym kierunku nauki(mechanik),ale chciałbym w przyszłości tworzyć gry.Co mogę zrobić? z czego sie uczyć?czy w tej sytuacji zostały mi tylko śrubki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. W informacji o edycji rozszerzonej Wiedźmina można przeczytać, że czas loadingu zostanie skrócony o 80%. Do jakiej wersji gry odnoszą się te procentowe zmiany? 1.0, czy 1.2?

2. Dużo mówi się (pisze) w kontekście ER Wiedźmina o poprawkach, że je tak ogólnie nazwę, technicznych, a co z innymi błędami, takimi jak niezgodność gry z sagą (nazwy kilku książek, rok w którym dzieje się akcja gry), błędami językowymi, czy też „dziwnymi”, oderwanymi od losów Geralta w grze, wpisami w dzienniku? Jest jakakolwiek szansa, że te niedociągnięcia też zostaną, chociaż w pewnym stopniu, wyeliminowane?


3. Za co w Wiedźminie odpowiada funkcja „informacje tekstowe”, którą można wł/wył z poziomu ustawień gry? Początkowo po zapoznaniu się z opisem tej funkcji – „wyświetlanie informacji nad głowami postaci”sądziłem, że jest ona odpowiedzialna albo za wyświetlanie imion postaci, albo za pojawianie się tekstu podczas monologów nad głowami NPCów, jednak dezaktywowanie tej opcji nie przynosi zmian w żadnych z tych dwóch rzeczy. (Za pokazywanie, lub nie, napisów do mówionego teksu odpowiada inna funkcja - „pokazuj podpisy”).

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2008 o 15:34, szypek26 napisał:

czyli nie ma co liczyć na zwiększenie liczby fpsów w handlowej? w sumie nawet nie jest
tragicznie, bo u mnie haczy tylko przez parę sekund po wejściu do lokacji, a potem tylko
animacja geralta trochę "lata" [opis kompa w podpisie]. natomiast gorzej jest podczas
nocnych ''zamieszek'' w starej wyzimie... z tym też nie dacie rady nic zrobić?

ogólnie przydałaby się też większa stabilność, bo wiadomo że Wiedźmin lubi wyskakiwać
do windy. poradzicie coś na to, czy trzeba się przyzwyczajać?

Stabilność gry zostanie znacznie poprawiona do edycji rozszerzonej, jednak bez gruntownych przeróbek większych części silnika nie jesteśmy znacząco w stanie przyspieszyć działania gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2008 o 00:31, Volvox napisał:

> Czy przewidujecie zrobienie kontynuacji Wiedźmina, albo jesze innej gry RPG opartej
na
> jakiejś książce?

To nawe ja moge odpowiedziec - Niestety przyszle plany CDPRed sa tajemnica do czasu oficjalnego
ogloszenia prac nad jakims tytulem ;)

Coś podobnego właśnie chciałem napisać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2008 o 15:52, kreve napisał:

Mam w związku z tym dwa pytania. Po pierwsze, czy skoro w demku było raczej bezproblemowo,
w dalszej części gry mój komp również nie powinien mieć większych problemów z uciągnięciem
w miare płynnej gry ? Po drugie, na ile szacunkowo skrócą sie czasy ładowania w tej przyszłej
ulepszonej wersji Wiedźmina ? (Bo przyznam, że głównie czasy ładowania odrzucają mnie
do tej pory od kupna pełnej wersji gry)

Demo było robione na dosyć starej wersji gry, tak więc pełna gra po doinstalowaniu wszystkich patchy będzie działała lepiej od dema. A co do czasów ładowania, zostały one skrócone o 80% (dopiero w edycji rozszerzonej). :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2008 o 22:32, kami3663 napisał:

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć, jakie anglojęzyczne książki/a o DirectX ( a właściwie wystarczy
o Direct3D ) dla początkujących są wg. Ciebie warte przeczytania ( książka wcześniej
polecana "DirectX. Rendering w czasie rzeczywistym - Kelly Dempski" wydaje się byc dobra,
ale może to tylko na polskim rynku, gdzie w sumie jest to jedyna taka pozycja ) ?

Tak na prawdę jest to jedyna książka dla początkujących którą mogę polecić z prostego względu, że była to jedyna tego typu, którą przeczytałem. Potem od razu przesiadłem się właściwie na google i serie "Perełek Programowania Gier" (Game Programming Gems). :) Tak na prawdę nie ma większego sensu kupować tony książek z podstawowymi informacjami, gdyż istnieje dużo tutoriali na sieci jak i w samym SDK DirectX''a, z których też się wiele można nauczyć. Tak więc Dempsky + tutoriale powinno w zupełności na początek wystarczyć. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować