Zaloguj się, aby obserwować  
GRAMy

Konsul odpowiada - zadaj pytanie Jakubowi Paluchowi ze Sportów Elektronicznych!

16 postów w tym temacie

W imieniu własnym oraz Sportów Elektronicznych witamy wszystkich w wątku dedykowanym Konsulowi tej właśnie firmy - Jakubowi Paluchowi. To tutaj będzie on odpowiadał na zadane przez Was pytania związane z wykonywaną przez niego pracą. Jeśli nie jesteście pewni czym zajmuje się nasz Gość, zachęcamy do lektury notatki znajdującej się pod tym adresem: http://www.gram.pl/konsule.asp#kon48
Tam również znajdziecie informacje o porach dyżuru Konsula, podczas którego będzie on udzielał odpowiedzi na Wasze zapytania.

Bądźcie jednak wyrozumiali, gdyż udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania z czysto technicznego punktu widzenia (ograniczony czas) nie jest możliwe. Pamiętajcie również, aby pytania były artykułowane możliwie jasno i klarownie.

Życzymy Wam miłych i owocnych chwil spędzonych z Konsulami!

Z pozdrowieniami,

Ekipa gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może ja zacznę... Jak w każdym sporcie tak i w e-sporcie trzeba pewnie sporo trenować. Jak wyglądają treningi w e-sporcie? Koncentrujemy się na jednym aspekcie gry i doprowadzamy do perfekcji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy wzorem innych serwisów kadra ESL-owska ma umowy, zarobki, bądź cokolwiek po za satysfakcją ze swojej pracy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość e-sportu ?
O, to mam pierwsze prawdziwe pytanko. :D
W jakim kierunku ewoluować będzie scena Counter Strike''a ? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się przeskoku 1.6 na Source ? Z góry dzięki za odpowiedź. :D
Pozdrawiam i, że się tak wyrażę, miłej pracy.:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2009 o 15:19, Probos napisał:

To może ja zacznę... Jak w każdym sporcie tak i w e-sporcie trzeba pewnie sporo trenować.
Jak wyglądają treningi w e-sporcie? Koncentrujemy się na jednym aspekcie gry i doprowadzamy
do perfekcji?


Dzisiaj każdy gra, osób którzy zdają sobie sprawę z profesjonalizacji zagadnienia jest znacznie mniej. Mimo tego stanowią na tyle potężną grupę aby można mówić o nieopisanych trudnościach by dojść na szczyt. Konkurencja w sportach elektronicznych jest potężna. Od samego człowieka zależy ile trenuje i na ile poważnie to traktuje. Domyślam się, że stereotyp którym żyje społeczeństwo to chudzi, garbaci, pryszczaci, nie przejawiający żadnej aktywności fizycznej, chłopcy. Największy szachista Kasparov mówił, że przed turniejami biega po kilka kilometrów dziennie - wielu czerpie z takich wzorców. Poszczególni gracze muszą dbać już teraz zarówno o swoje umiejętności, koncentrację, percepcję, taktyki, strategię, ale o to jak są wytrzymali i sprawni. Turnieje to teraz często kilkudniowe masowe imprezy. Może Korea jest dużo bardziej odległym tematem, ale tam gildie mieszkają wspólnie w domu, a ich czas treningowy to nie tylko granie na komputerze, ale również siłownia, bieżnia czy basen dla utrzymania odpowiedniej kondycji fizycznej. W Polsce coraz więcej jest graczy, którzy zarabiają na tym rzeczywiste pieniądze. To jest błędne koło: dużo trenują więc są lepsi, są lepsi więcej wygrywają, więcej wygrywają więcej zarabiają, więcej zarabiają więcej trenują. Jak wszędzie nie możesz trenować jednej konkretnej rzeczy, możesz ją szlifować na tle innych - poruszanie, czytanie przeciwnika, celowanie, takich cech jest bardzo dużo. Niektórzy chcą trenować cały dzień szlifując swoje umiejętności po to by pewnego dnia pokazać całemu światu: jestem najlepszy!

Dnia 26.02.2009 o 15:19, Probos napisał:

Czy wzorem innych serwisów kadra ESL-owska ma umowy, zarobki, bądź cokolwiek po za satysfakcją
ze swojej pracy?


Sporty Elektroniczne to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wedle obowiązującego prawa administracyjnego gospodarczego w Polsce kapitał początkowy musi wynosić 50 000 złotych. Tak więc dla Twojego domysłu zostawiam czy zatrudnieni w tej firmie, czytaj pracujący w fizycznym biurze w Warszawie robią to za darmo. To są Ci, którzy mają umowy i zarabiają bo nie wyobrażam sobie tego inaczej z prawnego punktu widzenia. Drugą grupą są wolontariusze, którzy robią to bo chcą, czyli często sędziowie i administratorzy lig otwartych. Z tego co wiem identyczny model zarobkowy został przyjęty w ESL na całym świecie. Pytasz się czy mają z tego satysfakcję czy coś więcej? Pewnie po coś to robią. Pewnie część z nich chce rozwinąć swoje sceny, inni poszukują sławy, a inni po prostu liczą, że pewnego dnia wybiją się na tyle by pracować z najlepszymi. Nasza branża jest mała, ale funkcjonują w niej dokładnie te same mechanizmy co wszędzie. Doszukiwałbym się tutaj nie tyle co satysfakcji, a perspektyw. Bo każdy z tych wolontariuszy pewnego dnia dostaje pierwszy samodzielny projekt, robi go i idzie dalej. To nie może działać inaczej w branży, która się dopiero rozwija.

Dnia 26.02.2009 o 15:19, Probos napisał:

Przyszłość e-sportu ?
O, to mam pierwsze prawdziwe pytanko. :D
W jakim kierunku ewoluować będzie scena Counter Strike''a ? Czy w najbliższym czasie
można spodziewać się przeskoku 1.6 na Source ? Z góry dzięki za odpowiedź. :D
Pozdrawiam i, że się tak wyrażę, miłej pracy.:D


Przez rozdrobnienie i wypuszczenie kilku produktów bazujących na tych samych zasadach, początkowi gracze rozlali się na poszczególne gry. Jedni upodobali sobie to, drudzy co innego. Na arenie profesjonalnych rozgrywek próbowano wprowadzać Source, jednak organizatorzy spotkali się z wielką niechęcią ze strony graczy. Wiadomo, że Polacy będą uparcie grali 1.6 z powodów licznych sukcesów "Złotej piątki", czyli kilku tytułów mistrzów świata. Odpowiadając konkretnie na pytanie: nie można spodziewać się żadnego przeskoku bo to już próbowano zrobić. Mimo tego w ramach ESL organizowane są drużynowe Mistrzostwa Europy i tam dla przykładu grany jest i 1.6 i Source. Obecnie z pełną odpowiedzialnością 1.6 jest dużo bardziej popularny, mimo wszystko gości na większości turniejów. Mówi się, że średnia ilość na serwerach to 100 000 - 130 000 online


Jeśli piszę za dużo, inaczej niż się spodziewacie dajcie znać będę to korygował. Te odpowiedz są moją pierwszą myślą :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę że na e-sporcie nie mozna normalnie zarabiac na codzienne zycie . Oczywiscie istnieja takie wyjatki , lecz co będzie za kilka lat? Gdy pro gamer bedzie juz w średnim wieku i refleks napewno mu sie zmniejszy , wzrok , sluch oslabną. Napewno nie będzie tą osobą która wygrywała wszystkie turnieje . Wtedy zostanie z niczym , być moze nie mial czasu sie edukować bo poświęcał czas na granie. W tym filmie (Frag) ludzie wypowiadają sie ze bardzo pozno lub w ogole nie sa wyplacane nagrody , co mnie bardzo zmartwiło.
Oczywiście gram dużo , nawet za dużo . Kocham ogladać zmagania graczy . Mam nadzieje że przedstawisz mi swoje zdanie jako człowieka "zanurzonego" w tej strefie.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może teraz ja zadam pytanie, ostatnio zostały otwarte beta testy Quake Live (gra oczywiście jest można powiedzieć tym samym co Quake 3, tylko odświeżona) i tutaj pojawia się moje pytanie, czy można się spodziewać takiego rozwoju sceny jak w przypadku Quake 3 ? mam namyśli Lany, turnieje oraz ligi związane z quake live.
A teraz pytanie co do turniejów, czy mógłbyś mi powiedzieć jak wygląda atmosferach na lanach oraz turniejach ?
Oraz ostatnie pytanie, chciałbym poznać twoje zdanie na temat która gra akutalnie ma potęciał na największe rozwinięcie się, mam namyśli turnieje, lany, ligi, oraz która gra aktualnie jest najpopularniejsza oprócz cs 1.6 i css ;).
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to ja może powiem , jeżeli chodzi o sporty to coś rozległego a mianowicie chodzi mi o grę Beijing 2008 na konsolkę XboX 360 , chciałbym zapytać co się czym robi , będę szczery wogóle nie wiem o co w tym chodzi naciskam guziki jakie są a i tak się nic nie dzieje , wogóle nie kumam tego , dlatego pytam profesjonalistę z dziedziny sportów :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 20:19, Kizibono napisał:

To może teraz ja zadam pytanie, ostatnio zostały otwarte beta testy Quake Live (gra oczywiście
jest można powiedzieć tym samym co Quake 3, tylko odświeżona) i tutaj pojawia się moje
pytanie, czy można się spodziewać takiego rozwoju sceny jak w przypadku Quake 3 ? mam
namyśli Lany, turnieje oraz ligi związane z quake live.

Siedzę w temacie, więc pozwolę sobie wyręczyć Kubę. Nie powinien się obrazić.

Zacznijmy od końca, pierwsze ligi on-line''owe w Quake''a Live pojawiły się jakiś czas temu. Próżno szukać wielkiej różnorodności, ponieważ były to głównie rozgrywki 1v1 (duel) lub TDM (deathmatch drużynowy. Rzucając nazwami, będzie to zeszłoroczny QuakeCon (zaproszono legendy Quake''a 3 do testów nowej platformy), tegoroczne PLQL, czy nawet wciąż trwający Quake Nations Cup 2009, w którym pojawiły się nasze dwie reprezentacje (pierwszy i drugi skład grają równolegle w różnych grupach). Istnieje również europejski ladder Quake''a Live w ESL-u.
Prawdą jest, że niemal wszyscy aktywni gracze Quake''a 3 grają w nowe dziecko id Software. Na brak graczy nie można narzekać, w ostatnich dniach można było być wręcz niezadowolonym z ich ilości z powodu długaśnych kolejek (gracze wymyślili nawet nową nazwę gry: Queue Live).
Gra ma zapewniony dobry start na turniejach, jeszcze szybszy rozwój nastąpi dzięki dwóm bardzo ważnym rzeczom (na które gracze czekają od niemal samego początku powstania gry, i które, mamy nadzieję, zostaną wprowadzone):
QLTV - telewizja quake''owa pozwalająca na śledzenie walk na żywo, nie wymaga niczego po za grą, jest niezwykle wygodna i szybka
nowe stare mapy - np. ztn3tourney1, hub3aeroq3 będące podstawą turniejów Quake''a 3

Na razie nie jest jasna do końca kwestia lanów, ponieważ gra wymaga zalogowania się na stronie. Klasyczne podwórkowe lany raczej będą musiały podpiąć się do sieci.

Ze względu na dużą ilość świeżych graczy warto inwestować czas w grę. Marzenia o progamingu mogą zweryfikować spotkania ze starymi graczami Q3, dla których przesiadka nie oznaczała wielu zmian, i którzy maja zapewniony lepszy start. Nie chcę Cię straszyć, musisz zdawać sobie sprawę, że zostać najlepszym nie będzie łatwo. Mimo to, dzięki dużej ilości graczy zawsze znajdziesz przeciwników na swoim poziomie, będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności i piąć się w górę. Nie musisz żyć jak progamer, nie musisz poświęcać szkoły i studiów, ale możesz mieć progamerskie podejście do gry, szlifować skilla i czerpać satysfakcję z gry.

QL budzi zainteresowanie wielu osób, często niezwiązanych z serią Q, wiedzeni hasłem ''progaming'' logują się i fragują. Ogromny przypływ ludzi spoza półświatka jest świetną sprawą, umierające serwisy tematyczne odżywają, przygasające gwiazdy Q3 znów mogą zajaśnieć pełnym blaskiem. W moim odczuciu powraca jedyna słuszna platforma turniejowa FPP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2009 o 16:14, mist`shoo napisał:

Witam,

Myślę że na e-sporcie nie mozna normalnie zarabiac na codzienne zycie . Oczywiscie istnieja
takie wyjatki , lecz co będzie za kilka lat? Gdy pro gamer bedzie juz w średnim wieku
i refleks napewno mu sie zmniejszy , wzrok , sluch oslabną. Napewno nie będzie tą osobą
która wygrywała wszystkie turnieje . Wtedy zostanie z niczym , być moze nie mial czasu
sie edukować bo poświęcał czas na granie. W tym filmie (Frag) ludzie wypowiadają sie
ze bardzo pozno lub w ogole nie sa wyplacane nagrody , co mnie bardzo zmartwiło.
Oczywiście gram dużo , nawet za dużo . Kocham ogladać zmagania graczy . Mam nadzieje
że przedstawisz mi swoje zdanie jako człowieka "zanurzonego" w tej strefie.
Pozdrawiam


Nie znamy wieku emerytalnego graczy, ale mimo tego obserwujemy przypadki dorosłych ludzi, którzy grają - chociażby legenda Starcrafta Boxer. Zjawisko sportów elektronicznych trwa zbyt krótko abyśmy mieli nawet przybliżone dane, czy statystki których nikt nie prowadzi. Czy refleks, percepcja, koordynacja odchodzi tak prędko? Jednak "zmęczenie" materiału jest wszędobylskie. W naszym przypadku nie ma przynajmniej takiego narażenia na kontuzje fizyczne?! Czy problem sportowców nie jest w takim przypadku globalny? Oczywiście, że ich zarobki są nieporównywalnie większe, a reprezentanci kraju dostają emerytury itd. Tylko dlaczego by tego nie przenieść na realia sporów elektronicznych, no bo dlaczego. Dlaczego gracz, który jedzie i z orłem na piersi, oraz biało-czerwoną flaga wygrywa Mistrzostwa Świata gorzej reprezentuje swój kraj niż piłkarze, którzy zajmują 1500 pozycję w kolejnym turnieju. Dlaczego a kibice świętują, że gdzieś tam się zakwalifikowali - Polacy w sportach elektronicznych wygrywają! Właśnie dlatego wielu z nas jest za legalizacją e-sportu i wpisania go na listę dyscyplin sportowych w Polsce - była nawet w tej sprawie interpelacja poselska do Ministra Sportu. Wszystko jest możliwe, ale trzeba o to walczyć. Schodząc jednak bardziej na ziemię, emerytowani gracze mogą nauczać następne pokolenia, wielu zostanie managerami, trenerami czy po prostu stworzy kolejne zespoły. Założyciel xfire.com i współtwórca Quake III Arena - Tresh - był wielkim graczem. Taka jest kolej rzeczy. Dzięki temu, jak wszędzie, jest postęp i każdy kto będzie chciał znaleźć swoje miejsce to je znajdzie. Pytań z serii "co będzie dalej", jest bardzo wiele. Obecnie jesteśmy w jakiś sposób pionierami, przecierami szlaki i podążamy w nieznane. Jednak gdybym nie wierzył, że jest to możliwe nigdy nie wybrałbym takiego życia.

Co do filmu Frag... jak wszędzie i w każdej dziedzinie życia, aby coś osiągnąć trzeba wiele poświęcić - droga na szczyt zawsze wyłożona jest kamieniami, prawda? Nikt nigdy nikomu nie mówił, że będzie łatwo. Szkoda, że w tym filmie doszukałeś się samych negatywnych rzeczy. Do mnie bardziej przemawiały raczej przeszkody, które pokonali Ci gracze - rzeczy wielkie, które wspólnie zrobili. Pokazywali całemu światu, że można i nikt im nie powie, że tak nie wolno - ciężkim treningiem pokonywali samych siebie. Bo moim zdaniem to właśnie o to chodzi w sporcie. Ważne chyba było to, że nagle znajdywali się rodzice by wspierać, by pomagać, by odbierać to co jest należne ich podopiecznym. Problem niewypłacania pieniędzy istnieje, właśnie z tych przyczyn. Ano z tego, że graczy komputerowych nie do końca traktuje się poważnie i z tym należy walczyć. Drużyny są od dzieci dla dzieci. Kto ma negocjować i egzekwować o należności z wielkimi szychami interesu? Często rodzice też surowo wzbraniają grania, opieka drużyn jest marna i nikt się tym nie zajmuje. Jak wszędzie gdzie pojawiają się duże pieniądze, znajdują się tacy, którzy żerują na czyjejś pracy. "Ważniacy" na górze mają prawników, których opłacają, na podstawie ich wiedzy robią umowy, a dzieci zazwyczaj nie czytają, prawda? Ten problem jest ogromny, ale należ popatrzeć na niego z drugiej strony i zabrać się za niego inaczej: budować świadomość. Pokazywać rodzicom, szkołom że ich dzieci nie robią nic złego, a wręcz przeciwnie - mają pasję, hobby i samorealizację, budują ambicję, cele które zdobywają. Z innej perspektywy problemy finansowe są oczywiste, bo większość firm raczkuje - w końcu to nowatorskie narzędzie marketingowe. Wydaję mi się, że jest już lepiej - stare diabły odeszły w niepamięć. W Polsce kwestie niewypłacania nagród są raczej sporadyczne, by nie rzec marginalne. Generalnie problem jest bardzo złożony, mam nadzieję, że chociaż w odrobinę wyjaśniłem swój punkt widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 20:59, T.Boczek napisał:

No to ja może powiem , jeżeli chodzi o sporty to coś rozległego a mianowicie chodzi mi
o grę Beijing 2008 na konsolkę XboX 360 , chciałbym zapytać co się czym robi , będę szczery
wogóle nie wiem o co w tym chodzi naciskam guziki jakie są a i tak się nic nie dzieje
, wogóle nie kumam tego , dlatego pytam profesjonalistę z dziedziny sportów :D



Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Musisz raczej poszukać jakiś pomocników w internecie lub magazynach. Można też po prostu przeczytać instrukcję, którą za pewne dostałeś w pudełku z grą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 20:19, Kizibono napisał:

To może teraz ja zadam pytanie, ostatnio zostały otwarte beta testy Quake Live (gra oczywiście
jest można powiedzieć tym samym co Quake 3, tylko odświeżona) i tutaj pojawia się moje
pytanie, czy można się spodziewać takiego rozwoju sceny jak w przypadku Quake 3 ? mam
namyśli Lany, turnieje oraz ligi związane z quake live.


Vh jak widzę niżej odpowiedział na to pytanie i generalnie trafił w sedno. Dodam od siebie, że od bardzo dawna brakuje jakieś gry duelowej ( czyli pojedynek dwóch graczy ). Uważam, że Quake Live jest świetny i sam w niego pogrywam, bo dostarcza wiele zabawy. Biorąc pod uwagę, dostępność tej gry, a więc zwykła przeglądarka internetowa, ,wsparcie dla wielu systemów operacyjnych i cenę - jej brak - mamy receptę na wielki sukces. To właśnie wróżę tej grze - masa turniejów, graczy i zabawy. Uważam, że spokojnie można powiedzieć, że QL zagości na większości wielkich turniejów na świecie.

PS. Nie Vh nie obrażam się, wręcz zachęcam do aktywnej dyskusji wszystkich.

Dnia 02.03.2009 o 20:19, Kizibono napisał:

A teraz pytanie co do turniejów, czy mógłbyś mi powiedzieć jak wygląda atmosferach na
lanach oraz turniejach ?


To jest nie do opisania. Zapraszam do Stodoły w Warszawie 13 Marca. Polecam dwa filmy:

http://www.youtube.com/watch?v=ZMDC54w_IsU&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=hME0epfSPLo&feature=channel_page

Jak masz dalsze pytania to z chęcią odpowiem

Dnia 02.03.2009 o 20:19, Kizibono napisał:

Oraz ostatnie pytanie, chciałbym poznać twoje zdanie na temat która gra akutalnie ma
potęciał na największe rozwinięcie się, mam namyśli turnieje, lany, ligi, oraz która
gra aktualnie jest najpopularniejsza oprócz cs 1.6 i css ;).
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć
jaki rodzaj sportu eletronicznego przedstawiasz ? To są internetowe ligi czy lany ? W jakich miastach i kiedy ? Jest jakaś stronka ?
jesteś reprezentantem ESL lub clanebase ? Bo tylko takie znam ligi e-sportu. Twoim zdaniem jak wypada gra battlefield 2 w porównaniu do innych shotterów jak np. CoD lub CS w e-sportach ? BF2 jest wogóle jakoś widoczny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w ramach dyżuru zapraszam od godziny 16:00 do Stodoły na finały EPS Polska. Można będzie zobaczyć najlepszych graczy w Polsce, pokazy tancerek. Zwieńczeniem imprezy będą koncerty znanych hip hopowców Wujek Samo Zło, Człowiek Nowej Ery, Numer Raz, DJ 600 v


Więcej szczegółów na stronie www.esl.eu/pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
jestem administratorem strony aoe3.gram.pl
serwer przestał działać, co mamy zrobić? do kogo się zgłosić?

PS. dodam jeszcze że nie mam własnych passów do CMS a FTP nie chce sie uruchomić XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie moglem znalezc kkonkretnej osoby posrod konsultantow wiec zadalem je wiekszosci z Was;-)...wiec: moze wiesz kiedy nie bedzie wywalalo z serwerow najnowszego nfs''a?....mam dosc dobry sprzet grajacy, a mimo to nawert grajac we dwoch w necie potrafi wyrzucic....nie mowa gdy graczy jet kilku...twedy to po 10 sekundach grania serwer wywala informujac, ze parametry gry sa za niskie i sajonara;-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować