Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Twój komputer spełnia wymagania, ale Wiedźmin 2 działa bardzo wolno? Mamy rozwiązanie!

179 postów w tym temacie

ja tam od wczoraj nie śpię :D u mnie to była strasznie długa bolączka z aktywacja normalnej edycji oraz optymalizacja.. mam Radeona. Obojętnie jakie ustawienia brałem miałem 15fps.. a potem wpadłem na to co mi niszczyło grafe. UBERPRÓBKOWANIE wystarczyło , że to miałem włączone i nie mogłem grac.. wyłączyłem dałem na maxa reszte i gra działa super 30-45fps. Pozdro mam nadzieje , że pomoże. A co do gry najładniejsza grafa jaka kiedykolwiek była na PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Eee, no bo wiesz to jest gra na konsole, tylko tak dla niepoznaki i dla testów puścili to na PC coby gracze potestowali i wykryli błędy. Potem wyjdzie wersja na X360 i PS3, która będzie pozbawiona tych baboli :)

Sam wiesz jak to jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mój komp na "yougamerze" spełnia minimalne do połowy, ale że jest weteranem to Wiesiek chodzi całkiem płynnie ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2011 o 13:51, maniekk napisał:

Eee, no bo wiesz to jest gra na konsole, tylko tak dla niepoznaki i dla testów puścili
to na PC coby gracze potestowali i wykryli błędy. Potem wyjdzie wersja na X360 i PS3,
która będzie pozbawiona tych baboli :)


Wiesz, szczerze, to wcale bym się nie zdziwił. Naprawdę, tych błędów jest nieco ZBYT dużo, a cały interface ZBYT konsolowy. Dość powiedzieć, że w niejednej konwersji z konsoli widziałem już mniej konsolowy interface :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta gra to jest istny bigos technologiczny [zeby nie rzec kaszanka]

Wczoraj z nudów testowąłem różniste ustawienia, zeby było weselej - im wyżej je dawałem [pomijając ubbersampling bo ten zajeżdża niekiedy nawet ubber-pcty =) więc wcale go nie włączam] tym lepiej gra chodziła.

Na niskich - niegrywalna, klatki spadają co kilka sekund, krztusi się, spada frame rate bez powodu, masakra.
Na srednich klatki spadają przy szybszym obrocie kamery na 10-12.

Na wysokich - zero problemów, pełne 30-60 fps zaleznie od lokacji, sporadycznie podczas walki z dosłownie tabunami wrogów [jak szturm foltesta czy walki z nekkerami w lasach gdzie stwory atakują też postronnych np elfy i na ekranie jest koło 12-16 postaci na raz] fps na poziomie uwaga 26-28.

Zadziwiajace, że im niższe ustawienia tym gra... gorzej chodzi [nie żebym narzekał, gram na sprzecie który połowicznie łapie się na zalecane i cioram na high]


Tips dla tych co mają spadki FPS :

Nalezy zapodac zmniejszenie tekstur na ustawienie : mały.
Tesktury nie zmniejszone sa albo źle ładowane do pamięci, albo.. zźle zoptymalizowane jest zarzadzanie nimi, zapychają pamięć karty i ram kompa, powodują bardzo uciązliwe spadki przy obracaniu kamery jak i bardzo znaczne czkawki przy walkach [fps skacze z 15na30 i tak co kilkanascie sekund]

Podobnie AA - u mnie wywalenie AA wyeliminowało problem z "czkającymi" lokacjami [czyli przycinkami przy przechodzeniu z obszaru do obszaru]

Generalnie dać ustawienie wysoki, wyłączyć potem w nim AA i dac zmniejszenie tekstur na mały.
Róznic w jakości praktycznie nie da się zauważyc [no dobra, ktoś sie uprze to zobaczy, że mapa tsktury się nieco zmieniła, ale to i tak lepsze niż gra ma czkać] i czekac na jakiego patcha =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opiszę może swój problem dogłębniej.

Otóż mam najnowsze sterowniki ze strony nvidii, updater nvidii dołączony niedawno do sterowników nie widzi żadnych aktualizacji, więc jestem pewny że są to najnowsze możliwe sterowniki.

mam laptopa acer 5742g
intel core i5-480M
4 GB DDR3
i grafikę GeForce GT 540M

Na dołączonych zdjęciach dodaję 2 zdjęcia zrobione frapsem. Jedno ze świeżego odpalenia gry. Drugie po 15-20 minutach, wyjściu na zewnątrz, walce i powrocie do miasta. Ogólnie zauważyłem, że po walce fpsy dropneły możliwe też że przy doczytywaniu nowej lokacji. W każdym razie jak teraz odpalę grę w miejscu w którym wyłączyłem będę miał znowu 10 fpsów więcej.

Dodaję jeszcze ss''a do mojej konfiguracji ustawień graficznych.

Wyblurowałem questa z prawej strony, żeby nikomu nie spoilerować.

Any solution?

20110517140311

20110517140319

20110517140322

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle fpsy dropneły, co gra doczytała do pamięci nowo zwiedzany obszar.
Zapewne w momencie gdy wejdziesz do kolejnej nowej lokacji tamten zostanie wywalony a wczyta ci ten nowy.

To jest minus gier które sa budowane na swoistym sand-boxie, gdzie w ogóle nie ma podziału na lokacje, bo wtedy program musi na bieżaco doczytywac dane w locie.

U siebie osobiście nie widze takich akcji, ale nie gram na laptopie więc to tez może być jakas róznica w zachowaniu gry zaleznie od sprzetu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2011 o 14:13, Pietro87 napisał:

Nie tyle fpsy dropneły, co gra doczytała do pamięci nowo zwiedzany obszar.
Zapewne w momencie gdy wejdziesz do kolejnej nowej lokacji tamten zostanie wywalony a
wczyta ci ten nowy.

To jest minus gier które sa budowane na swoistym sand-boxie, gdzie w ogóle nie ma podziału
na lokacje, bo wtedy program musi na bieżaco doczytywac dane w locie.

U siebie osobiście nie widze takich akcji, ale nie gram na laptopie więc to tez może
być jakas róznica w zachowaniu gry zaleznie od sprzetu.


Bardzo możliwe. Podejrzewam, że musi dać się to wyeliminować jakimś fixem. Nie jest to też kwestia przegrzania grafiki, bo biegając kilkanaście minut po danym obszarze nie mam żadnych dropów..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest albo taka zdupczona mechanika gry, albo nienaprawiony od pre-bety memmory leak =) [a wyglada to na mem leak]

Ta gra wymaga solidnych patchy.
Bo skoro mi na E8400 i GTXie 260 chodzi na low fatalnie a na high w 30-60 fps bez przycinek to coś tu jest bardzo nie teges =) [nie żebym ja akurat narzekal, ale bez jaj co mają powiedziec ci co spełniają minimalne i chcieli na obiecanym minimum pograc a się nie da bo to minimum zarzyna mocniej jak wysokie ?]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem to szczęście, że w pierwszego Wiedźmina nie byłem w stanie tuż po premierze grać i premierowa edycja przeleżała jakieś 1,5 roku na półce. Ale warto było czekać dla płynnej rozgrywki na max i edycji rozszerzonej. Ciekawe, czy z Wiedźminem 2 czeka nas podobna historia. Tym razem zresztą mój komputer mieszczący się w zalecanych jest w stanie odpalić Wiedźmina i mam zdecydowanie za duży hype, by czekać, także przekonam się pierwszy raz od kilku lat, jak to jest grać w wersję 1.0 od razu po premierze :P

I kolejny hint na wydanie W2 na konsole - folder CookedPC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2011 o 13:59, Tenebrael napisał:

Wiesz, szczerze, to wcale bym się nie zdziwił. Naprawdę, tych błędów jest nieco ZBYT
dużo, a cały interface ZBYT konsolowy. Dość powiedzieć, że w niejednej konwersji z konsoli
widziałem już mniej konsolowy interface :P


Hmm, w różnych miejscach pisze, że gra na konsole jest TBA 2011, więc coś w tym może być ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2011 o 14:25, R3nO napisał:

Ja miałem to szczęście, że w pierwszego Wiedźmina nie byłem w stanie tuż po premierze
grać i premierowa edycja przeleżała jakieś 1,5 roku na półce.
/ciach/


Ja miałem podobnie. To znaczy, owszem, przeszedłem go po premierze, ale tak mi cięła, takie były bugi, że ledwo co z niej pamiętałem, bo bardziej skupiałem się na myśleniu, czy za chwile (znoooowwwuuu.....) nie wywali mi do pulpitu. A niedawno przeszedłem ponownie, już na serio, rozszerzoną, na full detalach. I tym razem byłem już zachwycony.

Obawiam się, patrząc po ilości problemów, że z W2 może być bardzo podobnie.

Dnia 17.05.2011 o 14:25, R3nO napisał:

I kolejny hint na wydanie W2 na konsole - folder CookedPC.


Tia, też to zauważyłem. Tak jak mówię, zbyt wiele tu konsolowych hint''ów, konsolowych rozwiązań interface''owych czy związanych z samą mechaniką gry, zbyt wiele wreszcie bolączek typowych dla portów z konsol, bym miał wierzyć, że gra była tworzona głównie z myślą o PC.

EDIT:

Bo jak na to spojrzeć, to bardziej wygląda ona jak gra konsolowa z nakładką PC-tową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2011 o 14:18, Pietro87 napisał:

To jest albo taka zdupczona mechanika gry, albo nienaprawiony od pre-bety memmory leak
=) [a wyglada to na mem leak]

Ta gra wymaga solidnych patchy.
Bo skoro mi na E8400 i GTXie 260 chodzi na low fatalnie a na high w 30-60 fps bez przycinek
to coś tu jest bardzo nie teges =) [nie żebym ja akurat narzekal, ale bez jaj co mają
powiedziec ci co spełniają minimalne i chcieli na obiecanym minimum pograc a się nie
da bo to minimum zarzyna mocniej jak wysokie ?]


Własnie włączyłem sobie high i w tym samym miejscu 22-23 fpsy. Oczywiście po pograniu trochę znowu drop do kilkunastu klatek, ech chyba jednak żeby nie psuć sobie zabawy poczekam na jakiegoś patcha :<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz prawdopodobnie problem z pamięcią wirtualną, a dokładnie z jej brakiem. Stąd w miarę postępów w grze, kiedy zapisanych jest w niej coraz więcej informacji, komp się Tobie zamula. Rozwiązaniem może być dokupienie RAM-u, lub zwiększenie ilości plików stronicowania na partycji systemowej - ważne żeby był ona w miarę "czysta"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile to komuś pomoże, ale to mój stabilny config.
Stabilny tzn : płynne działanie [30-60fps], nie przegrzewa procesora ani karty, nie ma zwisów, dropów, zamułek po dłuższym graniu.

Temperatury kompa - po graniu około 2.5h cięgiem maksymalne odczyty z HW monitora :

Procesor : 45 C
GPU : 85 C
HDD : 31 C
Otozenie procka : 33 C
Czujnik z MOBO : 31 C

Zauważyłem u brata, że ubbersampling i AA włączone razem z Bloomem bardzo poważnie obciążają podzespoły, temperatury osiągały u niego na grafice 92-94 stopnie [to jedyna gra która wygrzała mu GTXa 460 ponad 82 C więc coś jest na rzeczy], procek trochę lepiej bo dobijał tylko 48-51.


FPS Test [zawarte drobne spoilery - dotyczące lokacji gry, nie fabuły - ale czytacie na własną odpowiedzialność !]

===========================================================
===========================================================


Początek gry, obóz - 25-40 fps, zależnie od miejsca, obóz to nota bene dobry tester, bardzo dużo npc, dużo animacji, sporo dialogów dookoła prowadzonych.

Szturm z wieży - 27-40 fps, podczas masówki na szturmie 25-27 fps, nic niżej nie chciało spaść, żebym nie wiem jak cudował z kamera, więc jest wyjątkowo porządnie.

Smok - 30-45 fps, wyjątkowo dobrze cały etap chodził, mimo dosyć obciążającej sekwencji początkowej spadków poniżej 30 nie uświadczyłem.

Lochy - 60 fps tu popis zamkniętych lokacji dał czadu [zapewne wszelakie zamknięte tereny będą tak całą grę śmigać, poniżej tych 60 praktycznie nie było spadku, pewnie jak by się wdał w otwarta walkę z kilkoma strażnikami mogło by zejść gdzieś na 50-45 ale to tylko założenie teoretyczne.

Floatsome zejście na brzeg - 35-45fps sekwencja z "barierą" bardzo optymistyczne =)

Float - 25-40 fps miasto bardzo elegancko chodzi, w tawernach czy innych zamkniętych pomieszczeniach 50-60 fps

Float - 25-30 fps walka w mieście, celowo sprowokowałem strażników do walki do testu, uciekłem na rynek, najbardziej imho obciążające miejsce, w środku dnia celowo co by zebrać ilu się da npc, jeszcze na chama wbiegłem pod karczmę gdzie stal zoltan i vernon co by i oni się włączyli do jatki, nie udało mi się tez co bym nie wiem jak cudował i rzucał znakami spaść poniżej 25 klatek

Lasy 25-50 fps, ogółem wszystko zależy od natężenia stworów i tego co sie dzieje, w sumie te 25 klatek miałem raz przy masówce nad wodospadem z nekkeremi bo tłukły npców i postaci na ekranie było naprawdę sporo [prawie jak przy szturmie foltesta]


To takie pobieżne testy, ogółem mogę je uznać za brak jakichkolwiek przycinek czy potocznie nazywanych "lagów" =)

20110517144849

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować