Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: PC-towe urazy - jak im zaradzić?

38 postów w tym temacie

Osobiście wiem, że ból nadgarstka to tragedia. Mój prawy nadgarstek, "myszkowy", notorycznie mnie boli czasami ból jest tak mocny że aż w łokciu go czuć, lekarz powiedział że mam wyjątkowo głęboko schowany nerw. Podkładki żelowe pomagają nie wszystkie, nie wszystkim. Mam taką i czasami używam jej do góry nogami na krótką mete naprzykład rundka albo dwie w BF''a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Vojtas
Dzięki za uwagę - będę na to zwracał uwagę następnym razem. Nie nazwałbym tego kryptoreklamą - po prostu podałem najpopularniejsze krople, jako przykład :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 01:20, Willow napisał:

Dzięki za uwagę - będę na to zwracał uwagę następnym razem. Nie nazwałbym tego kryptoreklamą


Chodzi o zasady. A krople Visine jak były, tak są. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może i ja dorzuce coś od siebie, bo po kilkunastu latach grania ma sie jakies doświadczenia. Najwygodniejsze krzesło jakie miałem przy kompie to takie zwykłe biurowe bo dajrze sie neo nazywa. te obracana z regulacja oparcia i wysokości strasznie niewygodne sa i mało stabilne. Następna rzecz to niektórzy mówia ze najlepiej zeby krzesło miało podłokietniki - dobre są np rzy graniu na padzie ale juz przy kompie niepotrzebne, ręce najlepiej opierac na biurku na przedramionach a nie łokciach, jest to wygodne i skóra na łokciach nie twardnieje. Takrze jak w biurkach są szuflady na klawiature to dobrze żeby były na tyle duże żeby swobodnie oprzec ręce przed klawiaturą. Biurko dobrze dobrac do swojego wzrostu a jak nie ma z czego dobierać w sklepie to do stolarza bo wbrew pozorom nie będzie drożej niz w sklepie z tego co zauważyłem. Myszka musi być duża, ale to juz prenie wiekszośc osób wie, bo na myszcze dobrze miec całą dłon opartą wtedy mniej się męczy. No i chyba tyle bo poki co wiecej mi do głowy nie przychodzi. Zdrówka życze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez komputer trochę wzrok mi się zepsuł, mam wadę -1.25. Ale na szczęście udało mi się przyzwyczaić do tego i nie stanowi mi to już dużego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O właśnie. Nikt chyba w końcu nie ustalił co jest bezpośrednią przczyną "ślepnięcia" jeżeli dużo siedzimy przy komputerze. Dawniej twierdzono, że to wina crt ale mimo lcdków to nadal kompy szkodzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rzadko zdarza mi się, aby nadgarstek bolał mnie w jakiś sposób. Czasami czuje odrętwienie ręki, gdy trzymam w tej samej pozycji moją dłoń przez dłuższy czas. Co do oczów to już się długi czas przymierzam by kupić takie okulary do komputera, ale jakoś do tej pory nie wyszło mi z tym zakupem może po tym artykule wreszcie wezmę się w garść :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2012 o 17:36, luq8912 napisał:

Lepiej się zastanówcie co będzie jeśli Polska (tzn. rządzący krajem debile) podpisze
ustawę dotyczącą ACTA - Cenzura Internetu!!! Jeśli to wejdzie w obieg będziecie
mogli się pożegnać z całym YouTube''m, google, wikipedią i wieloma innymi portalami!
Na waszym miejscu podszedłbym do tego poważnie! Dlaczego gram.pl o tym nie pisze? Nie
jest to dla was ważna sprawa?

http://www.petycjeonline.pl/petycja/nie-dla-acta-nie-zgadzam-na-podpisanie-umowy-miedzynarodowej/608


Nie wygrają, więc nie ma czym się przejmować, to tak, jakby ktoś ogłosił, że ma zamiar podbić teraz cały świat. ACTA nie przejdzie, mogą sobie zamykać na razie jakieś Megauploady, Rapidshare''y i stronki z torrentami, ale powodzenia im życzę z Wikipedią czy YouTubem. Oraz, jeśli to cię pocieszy, to Anonimowi nie śpią :)

Co do artykułu - w gimnazjum jeszcze, na poprzednim kompie i na poprzednim biurku, miałem problem z prawym nadgarstkiem, przez miesiąc mnie bolał, może dłużej, ale przez pierwszy tydzień nie byłem nawet w stanie pisać na lekcji... Ale ból sam z siebie miną, jak ograniczyłem korzystanie z komputera :P Jedynym moim zmartwieniem teraz jest wysiadający wzrok, ale nie chcę żadnych okularów, zresztą one mi wzroku nie poprawią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wywoływać wojen, jednak...
Na myszce ręka poci się dokładnie tak samo jak na padzie, więc nie jest "dużo gorzej" z tego powodu. Taki mały szczegół, który moim zdaniem jest ważny. Różnica jest taka, że poci się jedna ręka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Xjumpaytech
Nie zawsze. Większość osób przy graniu kieruję myszką dwoma palcami (kciukiem i serdecznym) unosząc dłoń lekko nad nią. Przydaje się to głownie w shooterach - dzięki temu masz większą mobilność i precyzję dłoni, która nie leży w całości na myszce. Poza tym pada najczęściej zaciskasz, natomiast na myszce swobodnie opierasz rękę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia powiem, że jeżeli po pracy czujecie, że macie chłodne dłonie i co gorsza zaczynają się bóle w nadgarstkach to znaczy, że macie blat biurka na nieprawidłowej wysokości (z reguły za wysoko). Ugięcie ręki w łokciu powinno mieć kąt prosty podczas pracy myszką czy na klawiaturze i ręce powinny być podparte na podkładkach. Same podkładki niewiele dadzą, jeżeli nie zadba się o inne rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja jak sie przeprowadzalem postanowilem, ze kupie sobie wygodne siedzisko. Latalem dlugo i siadalem na wielu, ale wkoncu znalazlem fotel idealny dla mnie [innym moze nie pasowac]. Fotel Markus z IKEA, polecam.

Co do nadgarstow, nie bola mnie nigdy, myszka wygodna, klawiatura tez, biurko na odpowiedniej wysokosci rowniez, wiec ani ramiona ani szyja mnie nie bola. Monitor LCD, ale ze nosze okulary to mam tez szkla, ktore sa dobre do pracy przy kompie.

Jedyne co mnie czasem boli to stawy palca wskazujacego u prawej reki, konkretnie kosc srodrecza. Moze to byc jednak wynikiem zlamania w tej rece 5-tej kosci srodrecza z odlamami i przemiszczeniem i przez to moze reka inaczej sie uklada.

Suma sumarum, przygotowalem sobie wygodne gniazdko do grania i nie narzekam.


Jedyna "wada" grania do tej pory to, ze od wielu WIELU lat grania w prawej rece mnie sie kosc rozbudowala, ta na ktorej opieramy prawa reke, kiedy z myszki korzystamy [przy dloni, w drugiej tego nie ma, ale nie przeszkadza mi to].

Od czasu do czasu zmieniajcie pozycje, ruszajcie nadgarstkami , polozcie sie na 5 minut, przejdzie do kuchni herbaty zrobic itd. Duzo daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla osób z krótkowzrocznością dodam jeszcze od siebie, aby nigdy nie siadać do komputera w okularach korekcyjnych. Takie szkła służą wyłącznie do patrzenia w dal i zmuszanie wzroku aby mimo tego patrzył na bliski monitor, to katowanie oczu, które szybko kończy się podwyższaniem poziomu wady. Lepiej powiększyć sobie czcionki i inne elementy ekranu do granicy dobrego widzenia (tuż przy niej). Przesuwanie co jakiś czas głowy lekko do tyłu zmuszać będzie oczy do dopasowania akomodacji podobnie jak skupianie wzroku na odległych obiektach (zresztą jedno nie wyklucza drugiego).
W ten sposób przez 5 lat zredukowałem sobie wadę z -2,25 do -1,25 dioptrii. W przypadku siedzenia warte uwagi jest zmiana sposobu siedzenia lub nawet leżenia. Szczególnie łatwe jest to dla użytkowników laptopów, tabletów itp., z którymi można wyczyniać różne cuda - jest to jedyny przypadek kiedy komputer można łatwo przystosować do pozycji człowieka, a nie pozycję człowieka do komputera. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł. Zwraca uwagę na coś na co nigdy nie zwracałem uwagi. Czasem gubię ostrość i nie chce mi się jej przywrócić, zawsze miałem wrażenie że każdy to potrafi ^^.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować