Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Witam, bardzo proszę o pomoc z zadaniami z Fizyki
1. W pole magnetyczne o indukcji (B=0,02 T) wpada proton o masie (m=1,672*10^-27 kg) z prędkością (V=10km/s). Oblicz promień okręgu oraz częstotliwość.
2. Siła elektromotoryczna indukcji wynosi 12. Oblicz początkową wartość strumienia indukcji jeżeli zmalał on do zera w czasie 0,1 s.
3. Oblicz częstotliwość ruchu protonu B=1,2T. Masa protonu wynosi 1,672*10^-27 kg.
4. Strumień indukcji wynosi 5 weberów, przenika on powierzchnie przewodnika w czasie 0,01s. Oblicz siłę elektromotoryczną.
Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam drobny problem z zadaniem fizyczym. Problem jest jednak bardziej matematyczny, a mi po prostu skończyły się pomysły.
Otrzymałem do dyspozycji wzór na ogniskową soczewki: 1/f=1/x + 1/y
na jego podstawie wyznaczyłem, że
y=fx / (x-f) =>
y= [f/ (x-f)] * x

Potrzebuję jednak wyprowadzić z tego wzór funkcji liniowej bezpośrednio wyprowadzający zależność y od x, tj. y= A * x + B, gdzie A jest jakimś wyrażeniem które nie śmie zawierać ani y ani x. B prawdopodobnie wyjdzie zerowe, natomiast nie wiem, jak pozbyć się x z członu A (członem A we wzorze y= [f/ (x-f)] * x jest "f/ (x-f)")- nie mam pojęcia, czy możliwe jest pozbycie się tego x-a z mianownika czy też nie. Ma ktoś jakiś pomysł, jak to zrobić (ew. może mi powiedzieć, że tego nie da się zrobić żebym dalej nie szukał sposobu)?

P.S: Do dyspozycji cały czas pozostaje pierwotny wzór na ogniskową, tj. 1/f=1/x+1/y - jeżeli komuś jest łatwiej wystartować od tego i będzie potrafił z najbardziej pierwotnego równania otrzymać wzór funkcji liniowej y= Ax + B gdzie A ani B nie śmie zawierać x ani y- będę wdzięczny. x oraz f należy traktować jako dane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobimy to tak troszkę na około. Narysuj wykres funkcji y = fx/ x - f. Podziel licznik przez mianownik, dzięki czemu otrzymasz asymptoty. Kilka pytań: zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że przedmioty od nas odległe, gdy jeszcze bardziej się oddalają, zmniejszą swoje rozmiary bardzo powoli, a gdy coś jest blisko nas i leci w naszą stronę, robi się szybko bardzo duże? Odpowiedzią jest właśnie ten wykres. Gdybyś usunął x z mianownika, coś by się tu nagle przestało ostro zgadzać, tj. przedmioty zmieniały by swoje rozmiary zgodnie z odpowiednią proporcją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2011 o 18:18, Jave napisał:

Zrobimy to tak troszkę na około. Narysuj wykres funkcji y = fx/ x - f. Podziel licznik
przez mianownik, dzięki czemu otrzymasz asymptoty. Kilka pytań: zastanawiałeś się kiedyś
jak to jest, że przedmioty od nas odległe, gdy jeszcze bardziej się oddalają, zmniejszą
swoje rozmiary bardzo powoli, a gdy coś jest blisko nas i leci w naszą stronę, robi się
szybko bardzo duże? Odpowiedzią jest właśnie ten wykres. Gdybyś usunął x z mianownika,
coś by się tu nagle przestało ostro zgadzać, tj. przedmioty zmieniały by swoje rozmiary
zgodnie z odpowiednią proporcją.


Ech, dzięki. Ja również uznałem, że usuwanie x-a będzie bez sensu... I że jest prawdopodobnie niewykonalne na takim etapie edukacji na jakim ja jestem. Zasadniczo to doświadczenie jest związane z przedmiotem Statystyczna Analiza Danych, który mam w szkole, i biorąc pod uwagę dane, które mam (ogniskową- const- miałem wyznaczyć z otrzymanego wzoru. Okazało się, że to jest wartość stała dla użytej soczewki- niespodzianka!- a ostatnim zadaniem jest liniowe uzależnienie odległości obrazu od soczewki od odległości przedmiotu od soczewki. I biorąc pod uwagę to, co mogę posiadam jako dane= narysowanie liniowego wykresu 1/y = A * 1/x + b gdzie A to -1 a b to 1/f jest najzupełniej wystarczające)- chyba już sobie poradziłem. Co prawda to jest liniowa zależność odwrotności y-greka od odwrotności x-a a nie zależność y-greka od czegośtam (czego nie jestem w stanie wyznaczyć) x-a, ale myślę, że ujdzie (tj. musi wystarczyć)... Mimo wszystko, wielkie dzięki =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam do napisania referat na następujący temat: "Wpływ II wojny światowej na rozwój nauki i techniki" Mógłby ktoś podrzucić jakiś ciekawy materiał, tytuł książki z której można skorzystać przy pisaniu. Grzebie już spory czas w internecie i nic sensownego nie mogę znaleźć;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Reakcja syntezy jest w tedy gdy dwa substraty łączą się w jeden produkt. Reakcja analizy jest w tedy gdy z produktu powstają dwa substraty, a jak nazywa się reakcja gdzie z dwóch produktów powstają dwa inne? czyli AB + CD = AD + CB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2011 o 17:51, I_dont_know napisał:

Reakcja syntezy jest w tedy gdy dwa substraty łączą się w jeden produkt. Reakcja analizy
jest w tedy gdy z produktu powstają dwa substraty, a jak nazywa się reakcja gdzie z dwóch
produktów powstają dwa inne? czyli AB + CD = AD + CB

To co napisałeś to reakcja podwójnej wymiany,
lub A + BC -> AC + B - reakcja wymiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Małe zadanko z fizy .Proszę o pomoc do jutra

W odległości 6 cm od zwierciadła kulistego wklęsłego o ogniskowej 4 cm znajduje się świecąca żarówka.
a)oblicz w jakiej odległości od zwierciadła powinien znajdować się ekran aby obraz był ostry
b)ile razy zwierciadło powiększyło żarówkę jeśli jej rzeczywista wysokość wynosi 3 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, dajcie jakieś pomysły na plakat z chemii pt. Zastosowanie izotopów w życiu codziennym. Zastosowania mam, ale ni w ząb nie mam pomysłu na plakat. Chyba za długo grałem w Medievala, ale ogólnie nie mam talentu do tworzenia plakatów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jakim formacie papieru masz to zrobić, ale pewnie najprostszym rozwiązaniem będzie podzielenie plakatu na kilka części w zależności od ilości zastosowań, na każdej części zdjęcie i krótki podpis, u góry nagłówek i gotowe ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aaa chyba brakuje mi umiejętności grzebania w sieci..
Ma ktoś własności przesuwania(przekształcania) wykresów funkcji trygonometrycznych? Głownie chodzi mi tu o przykłady z wartościami bezwzględnymi i minusami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc z matmy, bo nie wiem jak się za to zabrać.
Wstaw między liczby -4 i 32 dwie takie liczby, aby pierwsze trzy tworzyły ciąg arytmetyczny, a ostatnie trzy - ciąg geometryczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 20:05, Altair_93 napisał:

Proszę o pomoc z matmy, bo nie wiem jak się za to zabrać.
Wstaw między liczby -4 i 32 dwie takie liczby, aby pierwsze trzy tworzyły ciąg arytmetyczny,
a ostatnie trzy - ciąg geometryczny.

-4,a,b,32

2a=-4+b
b^2=32a

Z pierwszego równania wyliczasz a i podstawiasz do drugiego. Potem rozwiązujesz równanie kwadratowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś rozwiązać to do końca? Myślałem że początek źle robiłem, ale widzę że wszystko co napisałeś zgadza się z tym co robiłem na brudno, jednak coś w obliczeniach mi źle wychodzi. Proszę o dalszą część rozwiązania i dzięki za początek ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 20:05, Altair_93 napisał:

Proszę o pomoc z matmy, bo nie wiem jak się za to zabrać.
Wstaw między liczby -4 i 32 dwie takie liczby, aby pierwsze trzy tworzyły ciąg arytmetyczny,
a ostatnie trzy - ciąg geometryczny.


-4, a, b, 32

2a=-4+b
b^2=a*32

a=-2+b/2
b^2=(-2+b/2)*32

b^2=-64+16*b
b^2-16*b+64=0
(b-8)^2=0
b = 8 // jest podwójnym pierwiastkiem równania

a = -2+8/2
a = 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować