Vilmar

MODERATORZY: jacy są naprawdę?

28026 postów w tym temacie

Dnia 28.05.2014 o 19:21, SurgeonOfDeath napisał:

Bez nich to forum upadło by w kilka miesięcy.


To akurat gorzej świadczy nie o forum, a o pozostałych użytkownikach.
Chociaż wydaje mi się, że z dobrym regulaminem i bez modków [przynajmniej w takiej formie jak teraz] by to funkcjonowało. Porządnych userów raczej stać na to, by ignorować, bądź wypleniać szkodniki ze stada. Byłby potrzebny tylko ktoś, kto by czuwał nad tym wszystkim, jednocześnie nie wtapiając się w community - odbierał zgłoszenia i skanował wszystko, wyjaśniając każdą sprawę poza forum, ale do wglądu publicznego oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy teraz nie ma koła wzajemnej adoracji? Z tą tylko różnicą, że w tym kole wpięci też są moderatorzy.
Nie chodzi mi o wytępienie jakiejkolwiek obsługi forum. Chodzi mi o to, by tę obsługę utrzymać na pewnym poziomie ingerencji w życie community - w przypadku moderowania byłoby to odsunięcie od community, a w przypadku konsulatu wręcz przeciwnie. No a poza tym mam jakąś nadzieję, że gramowa społeczność ma zdrowy rozsądek i w sytuacji, gdy da się jej trochę więcej swobody, nie zacznie się miotać jak pies, który się urwał z łańcucha.
Ale to raczej marzenia ściętej głowy, a przynajmniej na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czysta utopia. Nawet ogarnięte osoby zdają się łapać na pułapki trolli. Zamiast zignorować lub zgłosić takiego delikwenta, oni z nim dyskutują. I to są osoby z wieloletnim stażem na forum. Takie coś nie ma prawa się udać, a nawet jeśli, to będzie to "kolos na glinianych nogach", który prędzej czy później sam by się rozleciał. Zawsze potrzebny jest "bat", który rozwiązuje spory i bierze na siebie pełną odpowiedzialność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobór naturalny. :>
Napisałem przecież, że nie chodzi mi o całkowite usunięcie "służb" forumowych. Chciałbym tylko znaleźć jakąś metodę, która zachęciłaby userów do samodzielnego dbania o utrzymanie porządku i kultury na forum, ale nie wyłącznie przez zgłaszanie szkodników, ale też przez własne wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 20:12, theZoSo napisał:

Porządnych userów raczej stać na to, by ignorować, bądź wypleniać szkodniki ze stada.


Sporo zależy od ilość ludzi porządnych do trolli. Ciężko jednak wyjątkowo upierdliwych ludzi wiecznie ignorować.
Dodatkowo dochodzą spamerzy, którzy ostatnio zamieszczają tony reklam. Z tymi najciężej walczyć, bo niemal zawodowo się tym zajmują.

>Chciałbym tylko znaleźć jakąś metodę, która zachęciłaby userów do samodzielnego dbania o utrzymanie porządku i kultury na forum, ale nie wyłącznie przez zgłaszanie szkodników, ale też przez własne wypowiedzi.

Jest na to sposób - ludziom musiało by zależeć na Forum. Jak ludziom zależy to dbają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie takimi rzeczami by zajmował się ktoś, kto po prostu by likwidował takie osoby i nic poza tym nie robił - żadnego wypowiadania się na forum, itp. Chodzi mi o to, by sytuacji, w których... "normalni" userzy są karani było jak najmniej i tutaj miałbym nadzieję, że community umiałoby samo zadbać o porządek między sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:14, theZoSo napisał:

No i właśnie takimi rzeczami by zajmował się ktoś, kto po prostu by likwidował takie
osoby i nic poza tym nie robił - żadnego wypowiadania się na forum, itp. Chodzi mi o
to, by sytuacji, w których... "normalni" userzy są karani było jak najmniej i tutaj miałbym
nadzieję, że community umiałoby samo zadbać o porządek między sobą.

Czyli moderator z dwoma kontami. Jeden do banowania, drugi do pisania. Nic nowego nie wymyśliłeś.

Sposób jest taki, żeby właścicielom też zależało na forum. Modernizacja forum -> ograniczenie ilości spamerów, zwiększenie bezpieczeństwa ... Dodatkowo płatni moderatorzy tudzież osoby, które zajmują się szeroka kontaktem z community.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:19, SurgeonOfDeath napisał:

Czyli moderator z dwoma kontami. Jeden do banowania, drugi do pisania. Nic nowego nie
wymyśliłeś.


Nope. Moderator, który siedzi w Wawie, w biurze gram.pl, zarabia za to jakieś pieniądze i nie wypowiada się na forum nigdzie, poza działem kontaktu z konsulatem.

I do tego Community Manager, o którym chyba wspomniałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:28, theZoSo napisał:

Nope. Moderator, który siedzi w Wawie, w biurze gram.pl, zarabia za to jakieś pieniądze
i nie wypowiada się na forum nigdzie, poza działem kontaktu z konsulatem.

I do tego Community Manager, o którym chyba wspomniałeś.

Nie prościej byłoby w nowym forum zaimplementować np. taką funkcję, żeby można było jednym kliknięciem ukrywać dane posty - w ten sposób, że tylko dla danego usera byłyby niewidoczne. Z dwiema opcjami - pojedynczą, gdy nie odpowiada Ci jeden post i całościową, że nie widzisz żadnych postów tego człowieka. Taki prywatny ban. Jak nie chcesz widzieć spamerskich postów pod newsem, które wrzuca ciągle ta sama osoba, to robisz dwa kliknięcia i masz spokój.
Chociaż to się bardziej nadaje do tematu Obrad niż tutaj, ale skoro już jest taki wątek poruszony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:00, theZoSo napisał:

/.../. Chciałbym
tylko znaleźć jakąś metodę, która zachęciłaby userów do samodzielnego dbania o utrzymanie
porządku i kultury na forum, ale nie wyłącznie przez zgłaszanie szkodników, ale też przez
własne wypowiedzi.

Zważ jednak, ze każdy, albo niemal każdy ma własną wizję tego jaki powinien być regulamin, jakie zasady, jak mają działać moderatorzy i można tak wyliczać w nieskończoność. Tymczasem sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa: o tym co wolno, a czego nie wolno na forum decydują właściciele. Forum może dla nich generować zyski albo straty. Jeśli rozpocznie się większa rozróba po prostu mogą wyłączyć forum i tyle będzie z naszych rozważań. Albo też ograniczyć je do wybranych tematów: sprzęt, który można kupić w wklepie, gry, książki, filmy.
Roli moderatorów nie da się przecenić - zawsze będzie potrzebny "bat" na niesfornych i tutaj w pełni podzielam opinię Kraju. Oni podejmują decyzję i ponoszą za nią odpowiedzialność. I nie przed nami: ponoszą przed właścicielami forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:28, theZoSo napisał:

Nope. Moderator, który siedzi w Wawie, w biurze gram.pl, zarabia za to jakieś pieniądze
i nie wypowiada się na forum nigdzie, poza działem kontaktu z konsulatem.

I do tego Community Manager, o którym chyba wspomniałeś.


O, i jeszcze darmowa czekolada za każde 10 postów, wysyłana na adres wybrany przez forumowicza. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam się, ale co tam - nie chcę usuwać moderatorów. Chcę tylko, by byli to ludzie, którzy będą rozliczani [finansowo] za swoją pracę, nie będą brali udziału w życiu społeczności, nie będą się do nikogo przywiązywali, a tylko podejmowali suche, twarde decyzje na podstawie regulaminu. Jeśli za te ewidentne "występki" będzie jasna i ujednolicona kara, to ludziom zachce się dbać o kulturę na forum w każdych, nawet tych drobniejszych sprawach. Dlatego właśnie uważam, że jeśli regulamin będzie stosownie spisany i egzekwowany, to obejdzie się bez częstych interwencji modków, bo ludzie sami będą woleli trzymać porządek.
A kwestia usuwania trolli i spamu jest chyba jasna - tak czy owak będzie to usuwane z automatu.

@rob006
Nie ma tak dobrze.
Wiem, że to brzmi nierealnie, ale jak najbardziej jest możliwe i gram zapewne wolałby, by mniej więcej tak to funkcjonowało. Trudno mi jednak powiedzieć w jakiej fazie tego typu plany są. :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:45, theZoSo napisał:

Wiem, że to brzmi nierealnie, ale jak najbardziej jest możliwe i gram zapewne wolałby,
by mniej więcej tak to funkcjonowało.


Gram wolałoby, aby forum nie kosztowało ich ani grosza, a ty mówisz o zatrudnieniu moderatora (a w praktyce pewnie kilku) i CM na etacie. Zejdź na ziemię ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, że nie... ale gram to nie jedna osoba. Są tam ludzie, którzy mimo wszystko chcą jak najlepiej, a są też i tacy, którzy niestety muszą patrzeć na koszta.
Jestem na ziemi i mówię jak jest - w planach takie zabiegi są, tym bardziej, że ktoś wyżej postawiony dostrzegł w społecznościowej części gramu potencjał, czego dowodem jest chociażby tak pokaźna inwestycja jak nowe gramsajty.

@Isildur
Tak, czy owak, kary nie są ujednolicone. Czy to sympatia, czy litość - nie wnikam. ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:56, theZoSo napisał:

@Isildur
Tak, czy owak, kary nie są ujednolicone. Czy to sympatia, czy litość - nie wnikam. ;>


Nie są ujednolicone bo może dany użytkownik ma na sumieniu coś jeszcze? Pomyślałeś o tym, że moderator ma wgląd do takich informacji? ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w ogóle trzeba się zastanowić, czy przy tworzeniu nowego regulaminu powinni brać użytkownicy serwisu. Bo każdy ma swoją wizję, każdy byłby poszkodowany, bo coś tam mu by nie pasowało w nim dostatecznie. A prawda jest taka, że jeśli ktoś przestrzega nawet starej jej wersji to i nie ma niczego na sumieniu - po prostu udziela się, robi swoje, korzysta ze wszystkiego i niczego się nie boi. Co do reszty - nie raz już wspominane było, że tak naprawdę można by było się zastanowić, czy zmian w regulaminie nie chcą przeforsować ci, którzy najczęściej podpadają pod jego podpunkty. Tym bardziej, że ostateczna "weryfikacja" należy do Moderatorów i to oni decydują czy coś go podważa czy też nie. Ale wtedy wraca temat tego, że Moderatorzy są źli, karają za byle co i trzeba by było ich zlikwidować...

Natomiast co do opłacalności - oczywiście, masz stuprocentową rację. Jednak tak jak Zoso wspomniał wcześniej też dla roba: z tego co ogólnie wiemy góra teraz aktualnie poważnie podchodzi do sprawy GSów (o czym będzie można się już niedługo przekonać w Gramicaście), a później plany są, aby zająć się forum. Już teoretycznie mniej więcej coś jest robione, niby przeglądałem ten nieszczęsny regulamin ale ostatecznie skończyło się na tym, że forum zajmować będzie się trzeba dopiero po tym, jak podstawowa wersja GSów 2.0 będzie działała w wersji Standard. Nie beta, nie alpha - Standard. A na pewno też o tym pojawi się odpowiednie info na forum, nawet chyba poprosiliśmy o to, aby w takim wypadku ktoś z zielonych wrzucił na główną ogłoszenie podpięte związane z tym właśnie.

Rozpisałem się... przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się