Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Jakie studia?

3948 postów w tym temacie

Dnia 18.02.2014 o 19:18, Kamil2142 napisał:

> /.../

/.../


Ok. Po 2 wersjach odp. zdecydowałem że się streszczę. :P
-przed studiami możesz pomyśleć o kierunkach podobnych/wykorzystujących te same zdolności
np. jeśli interesuje cię praca w międzynarodowych firmach to masz i anglistykę i prawo międzynarodowe
amerykanistyka- może interesuje cię kultura innych krajów i uważasz, że dasz radę sięz tego utrzymać/spełni to twoje marzenie (rzadko zdarza się to razem, ale spośród znajomych którym się zdarzyło nikt jakoś nie żałował)

-na studiach możesz wybrać specjalność, chodzić do kół studenckich

-możesz odnaleźć coś ciekawego w kierunku, któy studiujesz, o czym nei wiedziałeś wcześniej, bo go nie studiowałeś (oczywistość :P) np. odkryjesz że tłumaczenie jest fajne dla ciebie i potem z tym związesz swoją karierę zawodową (lub chociaż skierujesz w tą stronę i nawet jeśli skończysz w innym miejscu, to będzie to łatwiejsze do osiągnięcia niż chodzenie dla papierka)

-możesz zmienić kierunek w ostateczności/przez 5 lat po maturze o ile pamietam dodawać nowe przedmioty by móc to zrobić (np. stwierdzisz, że jako ekonomista w banku musisz znać perfekcyjnie angielski, ale tego sam dasz powiedzmy radę nauczyć się na studiach ekonomicznych, które załóżmy że otworzą ci więcej drzwi dla ekonomisty specjalisty z płynnym angielskim niż anglistyka)

Oczywiście to tylko moje uwagi, niektórzy studenci zapomnieli, jak męczyli się z wyborem studiów, a myślę, że mieli by sporo do dodania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja dziewczyna skończyła rok temu studia. Teraz chce zacząć inny kierunek. Bedze musiała płacić za studia? Teraz chyba 2 kierunek jest płatny? Jak to działa? Tylko jesli naraz studiuje 2 kierunki, czy w całym życiu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2014 o 11:39, Daronn_Darker napisał:

Dzięki wielkie, to dobra wiadomość :)


Dodając szczegółów: jakiś czas temu ustawa wniosła, że drugie studia będą musiały być płatne, jednakże osoby, które aktualnie są studentami - ich obecny kierunek zalicza się jako zerowy "0", więc kolejne studia są dla nich pierwsze. Coś takiego mi piąta woda po kisielu powiedziała. Dość sporo moich znajomych tak również zrobiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jest problem. Sprobowac chce sil w dostaniu sie na studia wojskowe w Warszawie.
Kurde... i tu problem: http://www.wat.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=275&Itemid=67&limitstart=12
Nie wiem jak wypelnic wniosek....
Np. rubryk:
"E. PRZEBIEG PRACY ZAWODOWEJ"
"H. STOSUNEK DO SŁUŻBY WOJSKOWEJ"

Zadnek pracy ani w wojsku nie bylem... a kaza takie cos wypelniac. Nie wiem czy to sie po prostu zostawia nieruszone? A jak sprawa sie ma z rubryka odnosnie wyksztalcenia... Skoro jestem w LO i jeszcze go nie ukonczylem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E - jak nie byłeś w pracy, to się tego nie wypełnia, bądź krótko opisuje się sytuację (czyli w Twoim wypadku "nie pracuję".

H - tu chodzi o to, czy masz uregulowany stosunek do służby wojskowej, a więc czy byłeś na komisji wojskowej i tam dostałeś jakąś grupę (od A do E). Obecnie to raczej ciężko byłoby, skoro znieśli pobór (choć kto wie, może wszyscy po liceum nadal są sprawdzani).

Tak ja to widzę, ale lepiej poczekać na kogoś, kto zetknął się z wojskowymi studiami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2014 o 19:49, Heartbreaker napisał:

H - tu chodzi o to, czy masz uregulowany stosunek do służby wojskowej, a więc czy byłeś
na komisji wojskowej i tam dostałeś jakąś grupę (od A do E). Obecnie to raczej ciężko
byłoby, skoro znieśli pobór (choć kto wie, może wszyscy po liceum nadal są sprawdzani).


Nadal sa ludzie wzywani na komisje i maja przydzielane grupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2014 o 23:17, Daronn_Darker napisał:

Moja dziewczyna skończyła rok temu studia. Teraz chce zacząć inny kierunek. Bedze musiała
płacić za studia? Teraz chyba 2 kierunek jest płatny? Jak to działa? Tylko jesli naraz
studiuje 2 kierunki, czy w całym życiu?


Sytuacja jest obecnie bardzo niejasna i głowi się nad tym kilka moich znajomych. Kilka z nich gruntownie przeanalizowało ten dokument http://www.bss.uw.edu.pl/aktualnosci/BSS_441_30_2014.pdf i wychodzi na to, że by był płatny. Ktoś nawet posłał maila do ministerstwa i dostał tylko wymijającą odpowiedź. Zatem cholera wie :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Komisje mialem, kategoria przydzielona. Rozumiem wiec, ze uregulowany stosunek co do sluzby?
Reszte zostawiam pustą?
Jesli chodzi o wyksztalcenie... To tam nic chyba wpisac nie moge skoro nawet LO jeszcze nieukonczone...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2014 o 13:55, DesMonD__PL napisał:

Jesli chodzi o wyksztalcenie... To tam nic chyba wpisac nie moge skoro nawet LO jeszcze
nieukonczone...


Skoro jesteś w liceum, to znaczy że skończyłeś gimnazjum - masz wykształcenie gimnazjalne.

Jako stosunek do służby wojskowej najbezpieczniej chyba wpisywać coś w stylu "uregulowany (poborowy)". Nie wiem czy istnieje ktoś, kto wie o co tam dokładnie chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2014 o 14:49, rob006 napisał:

Skoro jesteś w liceum, to znaczy że skończyłeś gimnazjum - masz wykształcenie gimnazjalne.

Jako stosunek do służby wojskowej najbezpieczniej chyba wpisywać coś w stylu "uregulowany
(poborowy)". Nie wiem czy istnieje ktoś, kto wie o co tam dokładnie chodzi.


Nie wiem jak jest dokładnie teraz czy obowiązkowa służba została zniesiona czy zawieszona na czas nieokreślony. Ja byłem pierwszym rokiem którego pobór nie obejmował ale wtedy służba była zawieszona. I jeżeli pojawia mi się stosunek do służby wojskowej zawsze podaję nieuregulowany, bo takiej nie odbyłem. I teoretycznie wydaje mi się, że tak jest bo jeżeli wznowią pobór i jest się w wieku poborowym to mogą wziąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2014 o 20:44, Nufiko napisał:

Nie wiem jak jest dokładnie teraz czy obowiązkowa służba została zniesiona czy zawieszona
na czas nieokreślony. Ja byłem pierwszym rokiem którego pobór nie obejmował ale wtedy
służba była zawieszona. I jeżeli pojawia mi się stosunek do służby wojskowej zawsze podaję
nieuregulowany, bo takiej nie odbyłem. I teoretycznie wydaje mi się, że tak jest bo jeżeli
wznowią pobór i jest się w wieku poborowym to mogą wziąć.


Źle ci się wydaje. Jeśli byłeś na komisji i dostałeś kategorię, to masz uregulowany stosunek do służby wojskowej.
http://www.paryz.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_administracyjne_i_prawne/regulacja_sluzba_wojskowa/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2014 o 20:54, rob006 napisał:

Źle ci się wydaje. Jeśli byłeś na komisji i dostałeś kategorię, to masz uregulowany stosunek
do służby wojskowej.
http://www.paryz.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_administracyjne_i_prawne/regulacja_sluzba_wojskowa/


Widzisz, czyli pobór znieśli. Ja na komisji byłem w 2005 a ustawa jest z 2009 i mi przydzielali poborowy. Teraz zgodnie z tym co piszą po komisji człowiek dostaje się autoamtycznie do rezerwy i to reguluje stosunek do służby wojskowej. Dzięki za info swoją drogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak z czystej ciekawości, bo ostatnio jakoś z kolegą sie zastanawialiśmy. Jakie sa szanse na dostanie się na ''magisterkę'' na amerykańskie/angielskie uczelnie mając inż. w Polsce? Jakie warunki trzeba spełniać? Szukałem informacji, ale albo ich nie ma, albo są bardzo oszczędne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie mam, jak to jest z rekrtuacją, jak np. złoże papiery na 5 uczelni, to one się komunikują między sobą, że np. jestem tu przyjęty itd? A czy rejestracja elektroniczna nie wymaga żadnego odwiedzania uczelni? Wiem że to głupie pytanie, ale w polsce elektroniczny nie zawsze oznacza że nie trzeba się fatygować po podpis przykładowo.

I nie zdając matury rozszerzonej z ang. jakbym zdał ją na 100% mam jakiekolwiek szanse na wejście gdziekolwiek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem uczelnie raczej się nie komunikują w tej kwestii. Każda z nich ma swój oddzielny elektroniczny system rekrutacji. Jeśli chodzi o dodatkowe odwiedziny uczelni to musisz wnikliwie wczytać się w zasady rekrutacji każdej z nich. Najczęściej wygląda to tak, że najpierw rejestrujesz się i wpisujesz podstawowe dane osobowe plus wyniki z matur. Później po pierwszej turze decydujesz gdzie chcesz zostać (i wtedy już jedziesz z papierami) albo kombinujesz z listami rezerwowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować