• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
yac00b

Problem z kompem

Pytanie

Mam pewien problem. Gdy gram w jakąś grę to po jakimś czasie komp mi sie po prostu zawiesza i jedyną radą jest restart. Zwieszki występują w nieregularnych odstępach czasu. Mam Radeona 9550, Athlona 3000+ 1,8 MHz, 1 GB RAMu. Nie wiem co może jeszcze się okazać przydatne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Jak sprawdzić czy sie przegrzewa procek albo karta graficzna bo w sprawach sprzetowych jestem niezbyt zaawansowany. Problem pojawił się jakiś miesiąc temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0



Nie wiem jaki masz komputer (płytę główną) ale jednym z lepszych programów jest Speedfan (do temperatury Procesora)

http://www.almico.com/speedfan.php

A co do karty graficznej??? To raczej na dotyk trzeba (palcem).

Ogólnie musisz zobaczyć czy nie masz zatkanych wentylatorów/radiatorów kurzem i jeśli są to pozbyć się kurzu przy Wyłączonym Komputerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 24.10.2005 o 17:57, Yamamoto napisał:

Wydaje mi się że jak by się przegrzewał to komp sam by się resetował. Trzeba sprawdzić w BIOS''ie od ilu jest restet.

jak jest zabezpieczenie termiczne to tak. ale jak go niema/jest wyłaczone to przegrzewający sie procesor może zwiesić windows. aczkolwiek od pewnego czasu jest wbudowane w sam procesor, wiec wyłaczyć sie zwyczajnie nieda (u intela zmniejsza częstotliwosc (żeby sie mniej grzał) a u amd sie restartuje. ja tam wole rozwiązanie amd, jest pewniejsze w przypadku np awari wentylatora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jednak czasami zabezpieczenie AMD nie działa jak powinno. Dlatego duża większość płyt głównych ma opcję w BIOSie dotyczącą temperatury Alarmowej i Shutdown.

Być może tutaj zaczyna wymiękać zasilacz, ale aby dojść do jakiejś konkretnej tezy trzeba mieć więcej, dużo więcej danych.

Bo jak na razie wiemy, że to GRA => Max Stress dla Grafiki i High Stress dla Procesora, Max Usage dla RAM, Zużycie Dysku (Swap File Automatyczny Rozmiar???) i Całkiem Spory Wysiłek dla Zasilacza.
Troszku za duzo kombinacji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Płyta główna to Gigabyte K8NSC. A nagrzanie karty graficznej to samej karty nie radiatora tak ? I trzeba to sprawdzic np. w jakiejs gierce ;> Czy tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 24.10.2005 o 19:03, _ZaiX_ napisał:

Płyta główna to Gigabyte K8NSC. A nagrzanie karty graficznej to samej karty nie radiatora tak ? I trzeba to sprawdzic np.
w jakiejs gierce ;> Czy tak ?

Włącz jakiś rogram do rejestracji temperatury procesora lub poprostu uruchom gre odczekaj chwile restartnij, włącz BIOS i tam jest widoczna temperatura cpu(czasami jest ona niezgodna z prawdą)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 24.10.2005 o 19:03, _ZaiX_ napisał:

Płyta główna to Gigabyte K8NSC. A nagrzanie karty graficznej to samej karty nie radiatora tak ? I trzeba to sprawdzic np.
w jakiejs gierce ;> Czy tak ?

jesli chodzi o karte graficzną to jasne że radiatora....... a temperature procesora sprawdza sie np wspomnianym tu już speedfanem. można i w biosie, ale wynik będzie zafałszowany (zanim zrestartujesz kompa i włączysz bios troche ostygnie). a sprawdzając programem można odpalić ze 4 filmy, winampa na dodatek i wiedząc że procesor jest obciążony w 100%, sledzić temperature na bierząco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Problem może być o wiele bardziej przyziemny- zasilacz. Niestety przy zakupie PC nie zwróciłem uwagi na zasilacz i wmontowano mi jakis model Codegena (nie jestem do końca przekonany czy to ustrojstwo można zasilaczem nazwac). W sumie objawy mam podobne jak autro wątku- po 30 min wytężonej pracy komputer przestaje działać stabilnie- zaczynaja się małe zwieszki itp. .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 24.10.2005 o 21:57, _ZaiX_ napisał:

Co do zasilacza jestem pewny. Jest dobry zasilacz firmy ModeCom.



ModeCom wcale nie oznacza dobrej firmy. Rejestr napięć z zasilacza (+12V i +5V) również można przeprowadzić SpeedFan''em. Wahania powyżej 0.2V mogą wpływać na niestabilność kompa.

Ważne też jest czy tuż przed pojawieniem się problemu coś instalowałeś(sterowniki)/dokładałeś(pamięci) do komputera/przenosiłeś komputer.

Hmmm... Czy dyskusja mogłaby się przenieść jednak do tematu wymienionego przeze mnie wyżej???

Ten temacik ma identyczną (niemal) nazwę i również jest na 1wszej stronie Forum...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 24.10.2005 o 22:24, RobeN napisał:

napięć z zasilacza (+12V i +5V) również można przeprowadzić SpeedFan''em. Wahania powyżej 0.2V mogą >wpływać na niestabilność kompa.

Gdzie to dokladnie pisze jakie sa te wachania napiecia, i druga sprawa czy temp. na procku 58*C nie jest za durza jak na kompa co chodzi przez 8 godzin prawie an okraglo(byla 10 minutowa przerwa 4 godz temu;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

58*C w Idle (czyli bez grania)??? To ciut przy dużo. Podczas gry może dojść spokojnie powyżej 65*C jeśli nie do ponad 70 a to już w ogóle za wysoko.

Wahania można obserwować jak i temperaturę na wykresach w ostatniej zakładce SpeedFan''a.

Jeśli chcesz wiedzieć jaką maxymalną masz temperaturę procka to ściągnij sobie Prime95 i odpal go na przynajmniej 30minut na Torture Test z Maxymalnym Użyciem Procka i Minimalnym RAMu a w SpeedFanie w ostatniej zakładce obserwuj na wykresie temperaturę procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jutro sprobuje z tym prime 95. I mam jeszcze takie pytanie czy ta temperatura moze byc spowodawana przez zasilacz(po dluzszym dzialaniu dosyc mocno sie nagrzewa), i ewetualnie czy mozesz mi polecic jakis dobry(w miare tani) zasilacz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 24.10.2005 o 23:12, Ledoke napisał:

Jutro sprobuje z tym prime 95. I mam jeszcze takie pytanie czy ta temperatura moze byc spowodawana przez zasilacz(po dluzszym
dzialaniu dosyc mocno sie nagrzewa), i ewetualnie czy mozesz mi polecic jakis dobry(w miare tani) zasilacz?



Jeśli zasilacz goni resztkami sił to może powodować również i skoki temperatury na procku, poprzez skoki napięcia.
Dobry (dosyć) a tani (dosyć) to np. Chieftec 420Watt.

Jeśli możesz to skocz do wątku Problemy z kompem => ta sama nazwa ten sam problem, więc łatwiej i wygodniej.

Prime95:

http://mersenne.org/gimps/p95v2414.exe


Rozmowa przeniesiona do tematu:

Problemy z kompem (temat ogólny)
http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=130&u=320

Temat zamknięty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować