Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witam. Potrzebowałbym pomocy przy wyborze jakiejś karty WLAN PCI. Chodzi mi o to aby była w miarę tania do 100 zł no i dobrą. Powiem szczerze że sie na nich akurat nei znam. Pentagram, T-Link?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden problem z monitorem. Kiedy próbuję uruchomić GTA IV, pokazuje się czarny ekran i napis "Out of range!" - nie mogę nawet nic zmienić w menu gry. Dodam, że przy starym monitorze CRT wszystko działało. Mam jeszcze zaintalowaną Mafię i Gothica 3 - te gry działają bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/ciach/

Masz po prostu zbyt dużą rozdzielczość ustawioną w grze.
Nie wiem czy GTA IV ma jakiś zewnętrzny konfigurator. Jeśli tak, to tam sobie ustaw niższą rozdziałkę, a jeśli nie to będziesz musiał przeinstalować sobie grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy udałoby się podkręcić mojego procka - C2D E4600 2.40GHz? Moja płyta główna (ASUS P5GC-MX/S) jest wyjątkowo słaba, ale wolę się upewnić. Ramy, które posiadam mają taktowania 800MHz ale ze względu na płytę główną pracują jako 667MHz. Wracając do procka - nie chodzi mi o jakieś wielkie podkręcanie. Jeśli uda się wyciągnąć 2.70GHz, to będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 12:24, Phobos_s napisał:

Masz po prostu zbyt dużą rozdzielczość ustawioną w grze.

Nie rozdzielczość, a częstotliwość pionową (odświeżanie). Jeżeli miał CRT, to prawie na pewno miał 75, 85 lub 100 Hz, a LCD przyjmują tylko 60 Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 11:46, Hommicide napisał:

Mam jeszcze jeden problem z monitorem. Kiedy próbuję uruchomić GTA IV, pokazuje się czarny
ekran i napis "Out of range!" - nie mogę nawet nic zmienić w menu gry.

Podłącz stary monitor jeżeli to możliwe i zmień w grze odświeżanie na 60 Hz. Albo możesz też spróbować pod sterownikiem ekranu ustawić Force 60Hz. Obraz będzie koszmarny, ale będziesz coś widział i będziesz mógł zmienić ustawienia ekranu na najprostsze (np. 1024x768x32x60Hz). Każdy monitor musi obsłużyć rozdzielczości 800x600 i 1024x768 w 60 Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 11:24, Olamagato napisał:

> Mam jeszcze jeden problem z monitorem. Kiedy próbuję uruchomić GTA IV, pokazuje
się czarny
> ekran i napis "Out of range!" - nie mogę nawet nic zmienić w menu gry.
Podłącz stary monitor jeżeli to możliwe i zmień w grze odświeżanie na 60 Hz. Albo możesz
też spróbować pod sterownikiem ekranu ustawić Force 60Hz. Obraz będzie koszmarny, ale
będziesz coś widział i będziesz mógł zmienić ustawienia ekranu na najprostsze (np. 1024x768x32x60Hz).
Każdy monitor musi obsłużyć rozdzielczości 800x600 i 1024x768 w 60 Hz.

Zrobiłem jak radziłeś i okazało się, że miałem ustawioną rozdzielczość 1024x768 z odświeżaniem 60Hz. Mimo to po podączeniu LCD nadal mam komunikat Out of range.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 11:21, Olamagato napisał:

Nie rozdzielczość, a częstotliwość pionową (odświeżanie). Jeżeli miał CRT, to prawie
na pewno miał 75, 85 lub 100 Hz, a LCD przyjmują tylko 60 Hz.


Nie żartuj. 60Hz? To ciekawe dlaczego mój LCD chodzi na 75Hz.

@Hommicide
W grze masz ustawione 1024x768 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 11:46, Hommicide napisał:

Zrobiłem jak radziłeś i okazało się, że miałem ustawioną rozdzielczość 1024x768 z odświeżaniem
60Hz. Mimo to po podączeniu LCD nadal mam komunikat Out of range.

LCD masz więc podłączone przez RGB, a nie DVI/HDMI?
Czy zainstalowałeś sterownik monitora LCD (wide)? Bo to jest akurat dość istotne.
Możesz też podłączyć jednocześnie oba wyświetlacze - stary przez RGB, nowy przez DVI/HDMI. Wtedy będziesz miał pewność co do tego co naprawdę robi gra podczas startu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 17:23, Phobos_s napisał:

Nie żartuj. 60Hz? To ciekawe dlaczego mój LCD chodzi na 75Hz.

Większość LCD przyjmuje tylko 60 Hz. Niektóre ekrany przyjmują wyższe częstotliwości, ale nie jest to standardem. Zależy to od elektroniki monitora. Poza tym część sterowników może pokazywać wyższe częstotliwości, a wysyłać i tak tylko 60 obrazów na sekundę.
Wyznacznikiem jest to co można odczytać z menu monitora. Nowsze LCD przygotowane do obrazu stereoskopowego (3D) pracują nawet w 200 lub 240 Hz (100 lub 120Hz na jedno oko). Ale to są już nówki sprzed dosłownie miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 17:30, Olamagato napisał:

Większość LCD przyjmuje tylko 60 Hz. Niektóre ekrany przyjmują wyższe częstotliwości,
ale nie jest to standardem. Zależy to od elektroniki monitora. Poza tym część sterowników
może pokazywać wyższe częstotliwości, a wysyłać i tak tylko 60 obrazów na sekundę.
Wyznacznikiem jest to co można odczytać z menu monitora. Nowsze LCD przygotowane do obrazu
stereoskopowego (3D) pracują nawet w 200 lub 240 Hz (100 lub 120Hz na jedno oko). Ale
to są już nówki sprzed dosłownie miesięcy.


Nie mówimy tutaj o monitorach 3D. I spoko, ja wiem jakie częstotliwości one mogą obsługiwać.
Ale przykro mi, że Cię rozczaruję ale większość monitorów LCD obsługuje odświeżanie 75Hz. Nawet te tanie po 300 zł. Z reguły mają one przedział 56-75Hz lub 56-76Hz. Właśnie to jest standard.

@Hommicide
Najprościej by było gdybyś podał jaki masz model monitora wtedy byłoby jasne jaką rozdzielczość i odświeżanie może on łyknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 17:42, Phobos_s napisał:

> Większość LCD przyjmuje tylko 60 Hz. Niektóre ekrany przyjmują wyższe częstotliwości,

> ale nie jest to standardem. Zależy to od elektroniki monitora. Poza tym część sterowników

> może pokazywać wyższe częstotliwości, a wysyłać i tak tylko 60 obrazów na sekundę.

> Wyznacznikiem jest to co można odczytać z menu monitora. Nowsze LCD przygotowane
do obrazu
> stereoskopowego (3D) pracują nawet w 200 lub 240 Hz (100 lub 120Hz na jedno oko).
Ale
> to są już nówki sprzed dosłownie miesięcy.

Nie mówimy tutaj o monitorach 3D. I spoko, ja wiem jakie częstotliwości one mogą obsługiwać.
Ale przykro mi, że Cię rozczaruję ale większość monitorów LCD obsługuje odświeżanie
75Hz. Nawet te tanie po 300 zł. Z reguły mają one przedział 56-75Hz lub 56-76Hz. Właśnie
to jest standard.

@Hommicide
Najprościej by było gdybyś podał jaki masz model monitora wtedy byłoby jasne jaką rozdzielczość
i odświeżanie może on łyknąć.

Jest to BENQ FP51G. Nie mam do niego żadnej płytki ani instrukcji. Nie instalowałem też żadnych sterowników. Rozdzielczość ekranu to 1024x768 i odświeżanie 75Hz, natomiast w gta 4 mam też 1024x768 przy 60Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Dnia 23.09.2010 o 16:54, GANGSTERR napisał:

A co sądzę? Na pewno będzie wydajny. Ale jak bardzo już nie, tak samo nie wiem jaki będziesz
koszt proca czy całej platformy (choć znając Intela, tanio nie będzie) i czy będzie
to opłacalne, wiec nie wiem czy warto czekać.


Niestety, czeka mnie czekanie na Sandy Bridge:|
http://tinyurl.com/2uea8dk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 18:22, Hommicide napisał:

Jest to BENQ FP51G. Nie mam do niego żadnej płytki ani instrukcji. Nie instalowałem też
żadnych sterowników. Rozdzielczość ekranu to 1024x768 i odświeżanie 75Hz, natomiast w
gta 4 mam też 1024x768 przy 60Hz.


Hmm... 1024x768 to jego natywna rozdzielczość więc powinno być wszystko ok. Obsługuje odświeżanie do 75Hz więc 60 tym bardziej nie powinno mu zaszkodzić. Dobrze pamiętam, że on ma tylko złącze D-Sub?
Domyślam się, że kupiłeś go używany? Bo z tego co wiem Benq już tego modelu nie produkuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siema w najblizszym czasie chcialem ulepszyc swojego kompa moge wydać na to około 2000zł chodzi głownie o kartę graficzną, wentylator i nie wiem co jeszcze, oto co mam:

Procesor: Intel Pentium Dual Core E5200 2x2,50Ghz
2MB Cache
NAJNOWSZA TECHNOLOGIA 45 NM
BOX +CHŁODZENIE
PŁYTA GŁOWNA:
Intel
D946GZABL
Pamięć operacyjna:
Goodram DDR2
800Mhz PC6400 2GB.
2048MB
Karta graficzna:
GeForce 9500GT
1024mb drr2 PAMIECI WŁASNEJ
Over Clocked
HDMI
Pełna zgodność z DirectX 10 . Pixel Shader 4.0.
Zasilacz 400W ATX 400W PPFC

czy mozna cos z tego jeszcze zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dodać jednego pytania:

Gry takie jak mw2 nie potrzebują bardzo dobrego kompa do grania ale gdybym dokupił jeszcze 2gb ramu to czy by to w czymś pomogło? Iczy jeśli tak to jaką pamięc powinienem upić na czas zastępczy( do czasu ulepszenia kompa)?
z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuje komputera zbudowanego od podstaw w komputroniku (tak wiem, drogi sklep nie ode mnie to zależy). Cena do 2000zł. (z klawiaturą i myszką bez monitora)
Małe "wymagania":
- płyta główna najlepiej od Gigabyte lub Asus
- procesor chyba jakiś AMD
- pamięci DDR3 (no chyba że DDR2 polecicie do takiego budżetu)
- zasilacz myślę że 450W powinno spokojnie starczyć (np. Corsair CMPSU-450VXEU)
- obudowa myślę że ta będzie w sam raz: CoolerMaster Elite 330 Black-Silver


I małe wymagania od użytkownika, tyle żeby Sims 3 chodziły + aplikacje biurowe. Z tego co się orientuje to simsy nie mają jakiś cholendarnych wymagań tak więc myślę że uda się zmieścić w tych 2000zł.

Z góry dziękuję za okazaną pomoc i wskazówki.

PS co do karty graficznej to nie wiem czy przy takim budżecie jest sens pchać się w serię 5xxx i czy nie lepiej wstawić tam zwykłego R4850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Zmień procek na Athlona II X3/X4 - cenowo są niemal identyczne, za to dodatkowy rdzeń = większa moc obliczeniowa. Reszta w porządku, choć sprawdziłbym cenę HD5750, powinna być podobna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 17:42, Phobos_s napisał:

Ale przykro mi, że Cię rozczaruję ale większość monitorów LCD obsługuje odświeżanie
75Hz. Nawet te tanie po 300 zł.

Taaa, tylko, że prawie wszystkie - jeżeli jadą na sterowniku domyślnym - to nie obsłużą innej częstotliwości jak 50 lub 60 Hz. To co elektronika monitora przyjmie, to jedno, a co raportuje sterownik, to zupełnie co innego.
Właśnie ostatnio instalowałem sobie monitor nówkę Samsunga i dopóki nie wgrałem dopasowanego do niego sterownika działającego w trybie analogowym i nie wyłączyłem ograniczania listy przyjmowanych trybów do "obsługiwanych" (czytaj tylko 60 Hz), to przy każdej grze z częstotliwościami ustawionymi na 75/85/100Hz ekran robił się czarny i wyświetlany był komunikat o braku obsługi trybu graficznego.

Tak więc teoria swoje, a praktyka swoje.
Oczywiście monitor spokojnie obsługiwał nawet 120 Hz odświeżania pionowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się