Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

O i TO jest wynik którym mogę się pochwalić a nie 2000 punktów i spadki do 14 fps :P
Niestety mój egzemplarz R9 Fury ma wycięte laserami 8 shaderów i Fury X z niego nie zrobię ;(

Karta to istotnie jest kolos - o dobre 4 cm dłuższa od mojego R9 280X Sapphire Dual-X (który sam w sobie jest jedną z większych kart jakie można kupić) zmusiła mnie do usunięcia klatki na dyski. Choć podejrzewam że jakbym się baaardzo postarał to jakoś bym to zmieścił - zabrakło dosłownie 4-5 mm i gdybym upchnął to jakoś do slotu PCI-E to powinno się udać.
Tym niemniej warto mieć to na uwadze jeśli ktoś chce sobie tą karciochę kupić z uwagi na jej bardzo miłą cenę za granicą - to jest 30 cm długości i potężne trójslotowe chłodzenie. Naprawdę może się fizycznie nie zmieścić do wielu obudów a już na pewno nie jeśli chcecie nie tracić na klatkach na dyski.

A propos chłodzenia - jedynym co usłyszałem w 3D Marku był wentylator procesora. GPU jest bezgłośne a testuję przy otwartej obudowie. Tak z ciekawości jednak ustawiłem na 100% i usłyszałem dźwięk który przypomniał mi mojego R9 290. Tylko że o jeszcze większym natężeniu. Wspaniały odgłos startującego helikoptera. Ogółem w takim środowisku (odległość 30 cm od karty, otwarta buda) - wentylator robi się słyszalny przy 40% obrotów, przy 50% jest już głośny zaś przy 65% wyje. Tym niemniej - 3D Mark nawet nie sprawia by ta karta zauważyła iż dzieje się coś wymagającego zwiększenia obrotów.

Cinebench uważa zaś że kupno Fury jeśli masz w planach pracę w renderingu OpenGL za debilizm - i to całkiem słusznie:
http://puu.sh/qffcr/46d84f0a83.png
W zasadzie nieistotny wzrost względem R9 280X. Ot, to jednak karty do grania a nie pracy nad grafiką 3D. 98.01% dokładności odwzorowania obrazu, bez cudów.

Chciałem jeszcze w wolnej chwili przetestować Ashes of the Singularity na konfigu R9 280X + R9 Fury (bo to jedyna gra która wspiera multiGPU z udziałem dowolnych kart) ale z tego co widzę to przy tych kartach jest za duża różnica i tylko bym stracił na wydajności:
https://www.techpowerup.com/reviews/Performance_Analysis/Ashes_of_the_Singularity_Mixed_GPU/4.html

Na razie oczywiście bez żadnego OC - standardowe 1050/500 MHz. Zabawa z overvoltingiem i próbami dobicia do 1150/550 MHz za parę dni.

20160726193338796

2016072619352293

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech, będzie podwójny post ale co tam :P

A więc...
http://puu.sh/qfnnp/3dc0a82f2f.png

Teraz zacytujmy PCLaba i PurePC:

"Dość ograniczone możliwości podkręcania" - PurePC (i to w kontekście tej samej karty co moja, nie innej wersji).

OC - 1100 MHz max:
https://www.pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2016/01/gfx/r9_fury/oc_bf4_1920h.png

Zajęło mi 5 minut by uzyskać 1170 MHz i 550 MHz - karta robi się wtedy głośna ale nie było żadnych artefaktów na ekranie, musiałem tylko dorzucić do pieca 66 milivoltów. Podejrzewam że 1.2 GHz będzie wykonalne na +70-75mV.

Tak czy siak - przy tych zegarach ujrzałem śliczne 5253 punkty w Time Spy Graphics. Gdybym miał farta i otrzymał taki egzemplarz który odblokowuje się na Fury X to dobiłbym do przynajmniej 5700. Czyli poziomu GTX 1070 (i odpowiadającego niereferencyjnym podkręconym 980Ti). Zresztą w tej chwili brakuje mi do referencyjnej 1070tki ledwie 350-400 punktów...

Aż kurde zaczęło mnie kusić by to zwodować, wrzucić customowy BIOS i próbować 1.3 GHz ale do tego to mogłem kupić Fury X, ze zwykłym Fury mi się nie opłaca (cholernie trudno zresztą o blok bo to nie jest domyślne PCB - trzeba by kupić uniwersalny na sam rdzeń a nie całą płytę).

Ale strasznie dziwi mnie ten dysonans między wynikami na innych portalach a moim Fury. Chyba jeden overclock.pl napisał o tym że da się zrobić 1.2 GHz, wszyscy pozostali "1.1 GHz max!". Kurde no, 15-20% OC względem wersji fabrycznej to przecież nie jest w kij dmuchał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ładnie a ja robię coś zupełnie odwrotnego. :P
Wolty w dół, taktowanie w dół, kontrola klatek na 60 - i tak jest piecyk ale karta przynajmniej nie dobija do 99 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siema, jako, że już od dłuższego czasu nie siedzę w komputerach to szukam pomocy przy złożeniu nowego PCta.
Budżet do ~5000, PC do gamingu, + jakiś monitor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2016 o 22:15, fenr1r napisał:

No ładnie a ja robię coś zupełnie odwrotnego. :P
Wolty w dół, taktowanie w dół, kontrola klatek na 60 - i tak jest piecyk ale karta przynajmniej
nie dobija do 99 stopni.


Nie no, u mnie też do 99 nie dobija, temp target mam na 80 :D Ta karta nie bez powodu ma 30 cm chłodzenia na ~25 cm PCB, do przegrzania jeszcze daleko (a przynajmniej nie zaczęło wyć na 100% obrotów a mamy przecież środek lata) :P Choć fakt że takich zegarów raczej nie będę utrzymywać 24/7 bo i po co, i tak nie ma gier które na tym nie ruszą płynnie na chwilę obecną. Tym niemniej widzieć na zwykłym Fury wyniki które zjadają 980Ti jest satysfakcjonujące :P Gdyby jeszcze te shadery się dało odblokować... ale cóż, nie można mieć wszystkiego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2016 o 22:24, B1SH0P napisał:

Siema, jako, że już od dłuższego czasu nie siedzę w komputerach to szukam pomocy przy
złożeniu nowego PCta.
Budżet do ~5000, PC do gamingu, + jakiś monitor.


Hmm...
https://www.morele.net/inventory/info/LB7HU/

Build zatytułowany GPU ponad wszystko i to nie bez powodu. Bo karta graficzna kosztuje ponad połowę wartości PC-ta nie licząc monitora. A sam monitorek to 29" ultrapanorama więc gra się na niej zacnie. Ogółem w grach powinien się sprawować bardzo przyzwoicie - i mam na myśli 100% płynność w każdym tytule niebędącym Starcraftem 2/Total War Warhammer (bo te wymagają procesora a nie karty graficznej... a i w nich będzie płynnie, po prostu już nie 60+ fps) przy założeniu że korzystasz z max. detali ucinając tylko rzeczy które wręcz celowo żrą olbrzymie ilości mocy obliczeniowej praktycznie nie dając przy tym poprawy jakości obrazu.


EDIT
A, mała poprawka. Zamień zasilacz na ten:
https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-9-500w-cm-bn267-868434/
Nieco nowszy, nie mogłem go znaleźć od ręki na morele więc uznałem że im zabrakło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2016 o 17:03, KannX napisał:

Bardzo ładne zdjęcie :) Życzę miłego składania i układania kabli. Pamiętaj, z takim zasilaczem
ładne ułożenie kabli jest obowiązkowe :)



w końcu odebrałem wczoraj kartę ;D tak to wygląda po zmontowaniu (sorry za jakość zdjęć ;D)
jeszcze nie miałem czasu ani ochoty na zabawy w OC na to też przyjdzie czas ;D na razie cieszę się tym co mam a w przyszłym miesiącu ruszam po Wiedźmina ;D

2016072717204978

20160727172052968

20160727172108281

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2016 o 16:07, B1SH0P napisał:

A gdyby z tego zestawu wyrzucić monitor, to dałoby radę wrzucić procek i7?


Dałoby, bez problemu. Tylko że, paradoksalnie, prawdopodobnie w grach więcej da ci większy monitor niż szybszy procesor. Stosunkowo niewiele tytułów tak uczciwie wymaga Core i7. Jasne, ilość klatek względem i5tki spada ale i tak zazwyczaj problemem głównym jest wydajność GPU a nie CPU. Co innego jeśli komp NIE TYLKO do grania - wtedy i7 jest bardzo przydatny. No, chyba że już teraz masz w głowie jakieś strategie typu Civ 6 bo tam lepszy procesor to krótsze tury i to drastycznie w późniejszej fazie gry.

@Zand79

Ja to zazdroszczę nie wyniku GPU a CPU - 5366... ech, mogłem dopłacić do tego i7 rok temu. Ja wiem że realnie te różnice są mniejsze i 3D Mark je wyolbrzymia ale jak to ładnie wygląda na wykresie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2016 o 17:59, ziptofaf napisał:

No, chyba że już teraz masz w głowie jakieś strategie typu Civ 6 bo tam lepszy procesor
to krótsze tury i to drastycznie w późniejszej fazie gry.


Właśnie głównie o strategie chodzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2016 o 17:23, Zand79 napisał:

w końcu odebrałem wczoraj kartę ;D tak to wygląda po zmontowaniu (sorry za jakość zdjęć
;D)


Przeprosiny przyjęte ;) Ładnie się karta świeci. Dobra mroczna kolorystyka kompa.

Dnia 27.07.2016 o 17:23, Zand79 napisał:

jeszcze nie miałem czasu ani ochoty na zabawy w OC na to też przyjdzie czas ;D na razie
cieszę się tym co mam a w przyszłym miesiącu ruszam po Wiedźmina ;D


To się na tej karcie od Wieśka nie odkleisz. Miesiąc życia stracony jak nic :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2016 o 20:06, doctorwho napisał:

Może ktoś polecić jakieś dobre chłodzenia CPU na socket 1151, 100-150zł?


SilentiumPC Fortis 3 - spory ale nie blokuje slotów na RAM, radzi sobie z letnimi temperaturami mimo potężnie podkręconego procesora u mnie. I jest cichy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chce kupić komputer siostrzeńcowi, a budżet mam ograniczony. Około 1300 pln. Bez peryferii typu monitor czy napęd DVD, I na czym można zaoszczędzić. Bo przy takim budżecie albo karta graficzna albo procesor. Wolałbym Intela i nVidię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2016 o 20:35, AgayKhan napisał:

Chce kupić komputer siostrzeńcowi, a budżet mam ograniczony. Około 1300 pln. Bez peryferii
typu monitor czy napęd DVD, I na czym można zaoszczędzić. Bo przy takim budżecie albo
karta graficzna albo procesor. Wolałbym Intela i nVidię.


Przy tym budżecie to nie wybierasz żadnej karty graficznej bo to nie ma sensu. Wsadzić możliwie najlepszy procesor i jechać na integrze - do starszych gier się nada. A potem sobie dozbierać parę stówek i kupić w przyszłości grafikę z prawdziwego zdarzenia.

https://www.morele.net/inventory/info/s3nkbI/

i3-6100, 8GB RAM, 350W (ale markowy a nie chińska kupa gruzu!) zasilacz, tania buda, płyta główna ze złączami DVI i VGA (nie wiem jakie ci potrzebne), 1TB dysk. Bez rewelacji ale jakieś LoL-e, HS, starsze strzelanki typu Bad Company 2 spokojnie ruszą.

Zaś w przyszłości tylko dorzucić jakiegoś GTX 1050 jak już wyjdzie (bądź nawet pomyśleć nad 1060tką), RX 460 też nie będzie złym wyborem (ponownie - jak już wyjdzie a ma się pojawić na początku sierpnia) i będą na tym gry śmigać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry deal na Morelach. Gainward GTX 1060 z referencyjnymi taktowaniami, ale z autorskim chłodzeniem. A to wszystko za 1279zł :) Dobra alternatywa dla suszarkowego Asusa. A Radeony 480 nadal po 1349zł.

https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx1060-6gb-ddr5-192-bit-dvi-d-hdmi-3x-dp-box-426018336-372-774632/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O i Fury przyszedł, z jednej storny jestem zadowolony, bo i fajnie kartę sie trzmało w łapkach (od 2010 nie miałem karty z segmentu dla entuzjastów w rękach a nie ma co ukrywać przez te 6 lat sporo się zmieniło), wyniki wydajności też niczego sobie, ale z drugiej nie wszystko jest ok. Zrobiło sie nagle głośniej. Choć, jeszcze nie wiem czy to wina tylko karty czy może tylko muszę przekonfigurować ustawienia nowego wiatraka. Łożysko taniego silentiumpc nie wytrzyłało pracy na niskich napięciach i wentylator padł, a ten Phanteks którego sobie dorzuciłem przy standardowych ustawieniach jest zdecydowanie zbyt głośny. No i mam wrażenie, że mojej karcie piszczą cewki, bo coś zaczęło wydawać nieprzyjemnie wysokie dźwięki. A 650W Supernova raczej nie powinna stękać przy pojedyńczym Fury i Skylake, któremu nawet nie podnosiłem napięć do lekkiego oc. Ale piszczało tylko przy Tomb Raiderze, Wiedźmin nie robił kłopotów. Tyle że reboot TR w 1440p na ultimate i SMAAx2 wyciagal ledwo 40fps, a W3 w 1080p ze wszyskitm na prawo ale bez hairworks daje mi 70-90fps w Novigradzie.

20160730071548703

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2016 o 07:19, bVarador napisał:

A 650W Supernova raczej nie powinna stękać przy pojedyńczym Fury i Skylake,
któremu nawet nie podnosiłem napięć do lekkiego oc.


Tak w sumie to powinna. Supernova G2, jeśli taką masz, utrzymuje tryb pasywny do 40% obciążenia. A co jak co ale 260W zestaw z Fury i podkręconym 6600k POTRAFI przekroczyć. A istotnie różnica między pracującym wentylatorem w Supernovie a nie pracującym jest duża.

Co do cewek zaś - a to niestety loteria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myśląc o stękaniu, miałem raczej na myśli cewki. Jak coś nie idzie w 100% idealnie zdarza mi się generować czarne scenariusze, ale to że Fury spowodował, że zasilacz osiąga limit mocy to chyba była już zbytnia przesada. A nie chciało mi się padać na ziemię i słuchać, z której strony to piszczenie właściwie dochodzi. Teraz już wiem, że zdarzało się to gdy menusy szaleją ze 100% obciążeniem gpu i generowaniem po 300+ klatek.

A za wycie wiatraków odpowiedzialny była moja mb asusa i phanteks f140hp. Przy 1500 obrotach 14cm śmigło wyje straszliwe, ale w końcu chyba udało mi się zmusić je do działania w zakresie 600-900 i jest już zdecydowanie lepiej. Choć ciągle mam wrażenie, że coś ASUS spierdzielił przy kontroli wiatraków w UEFI z170 pro gaming. Może w nowszej wersji jest lepiej i czas na aktualizację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się