Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

To się zapytam aktualizacja biosa za pomocą MSI UPDATE 6 jest bezpieczne? Bo widzę, że mój bios ma wersje 2.2 a jest dostepna 2.4 i chciał bym zaktualizować z poziomu windowsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2014 o 10:33, ziptofaf napisał:

@Reyer
Aida64 akurat przekłamuje. Spróbuj Prime95 albo Lynxa i zobacz co się wtedy dzieje :P


Nawet pomijając aidę to podczas gry w wieśku 2 z uberem, metrze 2k33/LL czy choćby dead risingu 3 przy jednoczesnym streamowaniu na twitcha temperatury nie wyszły wyżej niż 51 stopni (oraz 56 przy OC podczas fire strike'u z 3dmarka). Tak przynajmniej twierdzi Afterburner.
Szczerze mówiąc teraz trochę zgłupiałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mierze HMW Monitor a i tak pokazuje ok 3-5 stopni wyższe temp niż OCCT. Ogólnie jak pisałem średnio w grach temp mam 60-70 przy takich co typowo na procku siadają tylko czasami może być skok na chwile np do 80 i potem wszystko znowu chodzi w normalnych temp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2014 o 10:39, Gacol08 napisał:

To się zapytam aktualizacja biosa za pomocą MSI UPDATE 6 jest bezpieczne? Bo widzę, że
mój bios ma wersje 2.2 a jest dostepna 2.4 i chciał bym zaktualizować z poziomu windowsa.



Ogólnie jest. O ile nie mieszkasz w miejscu w którym są problemy ze stabilnym napięciem i jest szansa że ci je wywali podczas aktualizacji. Poza tym zanim będziesz to robić to wyłącz na chwilę cały syf działający w tle - antywirusy, Skype''a itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2014 o 10:42, Reyer napisał:

Nawet pomijając aidę to podczas gry w wieśku 2 z uberem, metrze 2k33/LL czy choćby dead
risingu 3 przy jednoczesnym streamowaniu na twitcha temperatury nie wyszły wyżej niż
51 stopni (oraz 56 przy OC). Tak przynajmniej twierdzi Afterburner.
Szczerze mówiąc teraz trochę zgłupiałem...


A bo mówisz o... czymś co nie obciąża mocno procesora tej klasy :P Wiedźmin 2 śmiga w Ultra na G3220 za 200 zł, byleby miał sensowną kartę graficzną. Podobnie Dead Rising 3 czy dość wiekowe już Metro - żaden z tych tytułów nie wspiera w 100% 4 rdzeni ani w zasadzie nie korzysta z HT.

Ot, jest olbrzymia różnica między benchmarkami a realnym użyciem - bardzo rzadko trafisz na grę która ma 100% zużycia wszystkiego (ba, oznacza to wręcz że będzie ścinać jeśli tak jest), podobnie dopiero najnowsze możliwe tytuły sensownie wykorzystują nowe i7mki. Ot, jak się zajmowałem kopaniem kryptowalut to mi GPU podchodziło pod 85 stopni. I żarło 270W prądu. Mimo całkiem sensownej prędkości wentylatorów. W jakiejkolwiek grze niemożliwe było za to przekroczenie 70 stopni i 200W zużycia, zaś wentylatory robiły się niesłyszalne (muszę przyznać, Sapphire robi naprawdę fajne chłodzenia :P). Podobnie jest z CPU - gry nie są miejscem gdzie one się będą przegrzewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2014 o 13:02, Gacol08 napisał:

Tutaj jeszcze pokaże jakie są napięcia i temp na procku podczas testu. Myślisz że dobre
jest napięcie? Czy warto je nieco obniżyć?



Możesz zostawić wszystko jak jest, to miałoby znaczenie gdybyś pracował na tym PC-cie 24/7 i to używając skomplikowanych programów które obciążają na maksa procesor. Też nie ma co wariować, ot, ten i7 się nieco grzeje i trzeba z tym żyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się coraz poważniej nad upgradem kompa. Czas mija nieubłaganie i mój zestaw :

1. Intel Core i5 2400 4x3.10 GHz BOX (LGA1155, 6MB, HD2000, 95W)
2. Gigabyte GA-PH67-DS3-B3
3. DDR3 4GB 1333MHz Kingston CL9
5. GeForce GTX560Ti Gigabyte 1024MB, DDR5, miniHDMI, 2xDVI, PCI-E
6. SilentiumPC Brutus 410 Pure Black
7. Zasilacz OCZ StealthXStream 2 600W
Do tego mam dwa dyski twarde, jeden 500 GB drugi podobnie.

Zaczyna niedomagać. Pomogliście mi złożyć to co powyżej, liczę na kolejne wsparcie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Zacznijmy od podstawowego problemu - jaki masz budżet na ewentualne zmiany?
Bo tak na oko to wypadałoby się zająć procesorem, RAM-em, kartą graficzną i płytą główną.

Najprościej zacząć od karty graficznej - jeśli nowe modele - GTX970 (nie mniej niż 1350 zł za sensowny model). Jeśli w grę wchodzą używki - na Allegro dostaniesz w okolicach 1050-1100 zł GTX-a 780GHz z gwarancją (ta sama wydajność co GTX970, fakt że je więcej prądu), w okolicach 900 zaś jest R9 290 (też niereferencyjny z gwarą) - o jakieś 10-15% wolniejszy. Poniżej tego lepiej nie schodzić bo jak pokazują najnowsze gry - one potrafią wymagać naprawdę mocnego sprzętu do najwyższych detali.

Potem koniecznie nie tyle dołożyć RAM''u co pozbyć się tych 4GB bo są wolne i wymienić na jakieś dobre 8GB (1866-2400 MHz), to koszt ok. 300-350 zł.

No i na koniec z uwagi na to że i5-2400 będzie ograniczać tej klasy GPU (choć ciężko ocenić w jakim konkretnie stopniu i może się okazać że jest dla ciebie wystarczająco szybko) - i5-4690 (840 zł), i5-4690K (940 zł, można podkręcać) lub i7-4790K (ok. 1300 zł, standardowo ma 4GHz i choć da się go podkręcać to nawet nie trzeba).
Do tego jakaś sensowna płyta główna - wydatek ok. 400-500 zł.
Tutaj dodam jednak - na razie jeśli bym coś wymieniał to tak żeby nie wydać za dużo - za kilka miesięcy pojawią się nowe procesory z rodziny Broadwell (a chwilę później Skylake), w okolicach stycznia pokażą się też Radeony 3xx. Więc radzę to robić dopiero jeśli masz jakąś grę która już działa kiepsko bo może się okazać że zyskasz w tej samej cenie z 20-40% wydajności jeśli się wstrzymasz o 2-3 miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2014 o 13:47, Grodhar napisał:

Wymiana procka dysku Ci nic nie da bo z tą kartą Wiedźmin 3 ledwo na niskich pójdzie,
zależy jeszcze jaki masz monitor i na jakiej rozdzielczości masz zamiar grać.

Procesor - do tej płyty głównej nie znajdziesz niczego na co byłoby warto wydać jakiekolwiek
pieniądze, a co dopiero 600 zł. To socket AM2+ dla którego nie robi się już procesorów.
Może znalazłaby się jakaś używka lub stary model, najpierw powiedz co tam masz aktualnie
za procesor, poszukamy wtedy jakiegoś rozwiązania, chociaż mocno kwestionowałbym taki
zabieg, lepiej trochę dołożyć i tania nowa płyta główna + i3 lub A10, chyba że jesteś
w stanie wydać tego tysiaka, to zdecydowanie i5 4690 + H97 bardzo przyszłościowe rozwiązanie
które mógłbyś rozbudować.

Dysk, kwestia tego ile miejsca potrzebujesz? I do czego? Bo wydajności na tym sprzęcie
Ci to nie podniesie, jeśli brakuje Ci miejsca to zwyczajnie http://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/

Gram na tv 47" a jeśli chodzi o płyte główną to skołowałbym kasę i wtędy może rodzice dorzucą na i5. Jeśli chodzi o dysk to chcioałbym wymienic bo potrzebuje więcej miejsca i szybszy transer danych.

[m-r]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zbliza sie ten piekny czas, kiedy trzeba zmodernizowac PC ;)

Moja aktualna konfiguracja:

Mainboard: Gigabyte X58-UD4,
Procesor: Intel Core i7 920,
Pamięć RAM: DDR3 G.Skill 6144 MB / 1600MHz,
Karta Graficzna: MSI Radeon HD6950 Twin Frozr II,
Zasilacz Tagan 600W
Obudowa CoolerMaster Dominator
HDD: Samsung 500 GB.

Komputr powinien byc jak najwydajniejszy pod gry. Zalozmy ze budzet to ok 3,5k.

Dzieki za pomoc! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak przy średnich założeniach wychodzi jakieś 3000 zł. Sporo, nie powiem, zwłaszcza karta graficzna swoje kosztuje. Na pewno poczekam na nową generację, skoro już jest niebawem a będę wydajniejsze nawet do 40%.

Jak zwykle, dzięki za pomoc !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jakie chłodzenie byłoby najlepsze do OC i5 2500k w stopniu umożliwiającym dobre współdziałanie z GTX 970 G1 Gaming.
Niestety nie znam modelu mojej obudowy, ale szerokość wynosi 20cm natomiast od samej płyty głównej do boku wynosi 17 cm.

Ogólnie zastanawiałem się nad NH-D14, ale nie wiem czy by się pomieścił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może błaha kwestia, ale jaką kartę sieciową byście polecali (wewnętrzną). Chodzi o to, żeby nie była za droga ale jednocześnie w miarę dobrze zbierała sygnał wifi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mógł to podaj link do tego i5 4690. I co myślisz żeby poszukać używanego za 400zł. Płytę główną też byś mógl podać link jaką polecasz. A dysk sb wymienie sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2014 o 22:22, Kamilson914 napisał:

Jakbyś mógł to podaj link do tego i5 4690. I co myślisz żeby poszukać używanego za 400zł.


Eeee, jesteś bez szans - ten procesor pojawił się na rynku z pół roku temu. Poniżej 800 nie znajdziesz.
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-4690-3-5-ghz-box-81-987913.html
Jest jeszcze i5 4690K, tego da się podkręcać. Ale cenowo kosztuje 80-90 zł więcej. I wymaga płyty głównej za ok. 400.

Dodam że samemu też odpisałem na twoje pytanie wcześniej, masz tam pewien przykładowy i dość ekonomiczny zestaw. Może przyda ci się by wybrać sobie części:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=70037

Dnia 11.11.2014 o 22:22, Kamilson914 napisał:

Płytę główną też byś mógl podać link jaką polecasz. A dysk sb wymienie sam.

Tutaj akurat sporo zależy od twoich wymagań i preferencji. Ciężko po prostu podać jakiś tam dobry model - są płyty za 150 zł, są i za 1500.
Ogólnie na chwilę obecną dostępne są 4 warianty płyt pod najnowsze procesory Intela:
H81 - budżetowe konstrukcje, poniżej 200 zł. 2 złącza na RAM, miejsce na 4 dyski twarde (z czego tylko 2 z nich mogą być szybkie jak najnowsze SSD, pozostałe 2 nadają się tylko pod napędy optyczne i starsze dyski). Nie da się na nich podkręcać, wspierają RAM maksymalnie do 1600 MHz, kiepskiej jakości układ dźwiękowy, brak wsparcia dla procesorów które dopiero co wyjdą.
B85 - 2-4 złącz na RAM, 6 złącz na dyski twarde (z czego 4 szybkie), lepszej jakości dźwięk. Ceny w okolicach 200-260 zł. Reszta jak w H81.
H97 - 2-4 złącz na RAM, 6 złącz na dyski twarde (wszystkie 6 w najnowszym standardzie), nieco lepsza jakość dźwięku. Oferują wsparcie dla procesorów które wyjdą w 2015 roku. Ceny w okolicach 280+ zł.
Z97 - przeznaczone dla entuzjastów. Ceny sensownych modeli zaczynają się od 400 zł. Pozwalają na podkręcanie procesora (o ile masz taki z K w nazwie np. i5-4690K/i7-4770K), wspierają RAM do 3200 MHz (a w grach różnica między syfnymi 1600 a dobrymi 2133 sięga 15%). I wiele innych bonusów dla graczy.
Tutaj masz przykładowy model tego typu wraz z opisem jego cech:
http://pclab.pl/art57950-78.html

Zasadniczo radzę polować chociaż na takie płyty które mają 4 złącza na RAM - już teraz są tytuły które chcą od ręki 8GB pamięci. Więc lepiej być przygotowanym i mieć miejsce na dołożenie sobie większej ilości. Co wyklucza płyty na H81 i musisz sobie przygotować nie mniej niż 200-300 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2014 o 22:22, Kamilson914 napisał:

Jakbyś mógł to podaj link do tego i5 4690. I co myślisz żeby poszukać używanego za 400zł.
Płytę główną też byś mógl podać link jaką polecasz. A dysk sb wymienie sam.



Najtańsze co znalazłem http://olx.pl/oferta/procesor-intel-core-refresh-i5-4690-3-5-ghz-box-lga-1150-CID99-ID7L96D.html#b7e7c1d92f

Jak @ziptofaf powiedział, taniej nie znajdziesz chyba że od jakiegoś łosia albo wadliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2014 o 09:35, Grodhar napisał:

Na jakie wejście na płycie? Co tam masz wolnego?


Na PCI E... Moja poprzednia karta Edimax na niej z powodzeniem działała, jednakże od wymuszonego updatu do 8.1 pozbawiony zostałem internetu.

Chyba że, wiecie, jak ogarnąć, żeby ta karta działałą pod windowsem 8.1...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się