Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Taki news dla osób które szukają sobie ładnej obudowy do swojego PC-ta:

SilentiumPC wypuściło kilka dni temu nową obudowę i... już jutro ją chyba sobie zamówię jako nowy dom dla swojego PC''ta (od tych wszystkich ostatnich dyskusji o obudowach i kolorach uznałem że moja obecna obudowa jest brzydka!):

http://pclab.pl/news66254.html
https://www.youtube.com/watch?v=QLYG7BkA0vc

To jest piękne. Ten sam styl co Fractal Design Define R5 bądź NZXT 340 - czysty czarny symetryczny blok. Całość w dodatku wyciszona. Jedyną wadą jest brak okna ale za to - proponuję spojrzeć na cenę. 280 zł co sprawia że zakup tej obudowy nie rujnuje budżetu (Fractal Design Define S oraz NZXT 340 są droższe o dobre 50 zł a jak ktoś chce Define R4/R5 to o stówkę).

20151103213130359

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajna obudowa, rzeczywiście podobna do produktów Fractala. No i wreszcie wyciszana ;)
Szkoda, że nie ma szyby, ale czasem SPC oferuje przeszklone panele boczne do dokupienia.
Więc jeśli chcesz wyeksponować swoje pozespoly, to zdecydowanie lepszy będzie NZXT S340 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2015 o 22:04, pawbuk napisał:

Więc jeśli chcesz wyeksponować swoje pozespoly, to zdecydowanie lepszy będzie NZXT S340
:)


NZXT 340 i Fractal Design Define S mają jeden szkopuł który ich co prawda dla mnie całkowicie nie skreśla ale irytuje - napędu optycznego to tam nie podłączę. A zewnętrzna nagrywarka blu-ray to niestety spory wydatek. Obudową która te wszystkie opcje które mnie interesuje ma jest Define R4/R5 (ale drogie toto jak diabli, 5 stów na obudowę to ja nie uzasadnię, nawet z odliczeniem VATu wychodzi mi za dużo) albo Define XL R2 (którego dzisiaj mi ktoś sprzed nosa sprzątnął na Allegro a widziałem na minutę przed końcem za 220 zł...)

Choć nie powiem, też nad nimi myślę. Zwłaszcza nad białym NZXT 340. Na oknie osobiście mi nadmiernie (choć faktem jest że brak tej opcji jest wadą) nie zależy na chwilę obecną bo i nie ma co pokazywać, mój PC kolorystycznie nie pasuje do niczego. Różne kości RAM (wszystkie niebieskie HyperX''a ale jak się okazuje - oni mają kilka modeli swoich niebieskich radiatorów :P), Cryorig H5 Universal na procku (więc biały kolor), Asus Z97 Pro Gamer (czarno czerwony :D), zasilacz na szczęście normalnie czarny, za to GPU już czarno białe (choć laminat niebieski a głównie to widać). W sumie powinienem kupić NZXT z oknem i żółtym podświetleniem, niech będzie od razu cała tęcza :P

Ech, przy najbliższej wymianie części tym razem dorzucę te 200-300 zł żeby całość była spójna. Niby to absolutnie nieistotny szczegół ale patrzę potem na TAKIE zestawy:
http://imgur.com/a/5aOFW
I nagle robię się smutny!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2015 o 22:17, ziptofaf napisał:

NZXT 340 i Fractal Design Define S mają jeden szkopuł który ich co prawda dla mnie całkowicie
nie skreśla ale irytuje - napędu optycznego to tam nie podłączę. A zewnętrzna nagrywarka
blu-ray to niestety spory wydatek.


Ja się zdecydowałem na S340, choć zewnętrznego napędu nie mam :D Na razie jeszcze mi nie był potrzebny ;) Cały czas się zastanawiam nad BR, ale zewnętrzne są koszmarnie drogie.

Dnia 03.11.2015 o 22:17, ziptofaf napisał:

Choć nie powiem, też nad nimi myślę. Zwłaszcza nad białym NZXT 340. Na oknie osobiście
mi nadmiernie (choć faktem jest że brak tej opcji jest wadą) nie zależy na chwilę
obecną bo i nie ma co pokazywać, mój PC kolorystycznie nie pasuje do niczego. Różne kości
RAM (wszystkie niebieskie HyperX''a ale jak się okazuje - oni mają kilka modeli swoich
niebieskich radiatorów :P), Cryorig H5 Universal na procku (więc biały kolor), Asus Z97
Pro Gamer (czarno czerwony :D), zasilacz na szczęście normalnie czarny, za to GPU już
czarno białe (choć laminat niebieski a głównie to widać). W sumie powinienem kupić NZXT
z oknem i żółtym podświetleniem, niech będzie od razu cała tęcza :P


Ja mam tego czarno-czerwonego S340 - w przeciwieństwie do samego czarnego obudowa jest matowa, a nie błyszcząca, co bardzo mi odpowiada ;) Reszta podzespółow w miarę trzyma się tej kolorystyki, mozę poza płytą głowną, która ma elementy złote - myśle czy by nie przemalować farbą lub płynną gumą ;)

Dnia 03.11.2015 o 22:17, ziptofaf napisał:

Ech, przy najbliższej wymianie części tym razem dorzucę te 200-300 zł żeby całość była
spójna. Niby to absolutnie nieistotny szczegół ale patrzę potem na TAKIE zestawy:
http://imgur.com/a/5aOFW
I nagle robię się smutny!


Chyba nawet nie trzeba dokładać, wystarczy się dobrze rozejrzeć :)
Co do tego zestawu - ciekawy, choć biała kolorystyka nie do końca mi się podoba.
Ważne są też odpowiednie zdjęcia - pod tym względem genialny jest Malik (Malik Customs).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2015 o 00:04, PrinceLaCroix napisał:

Czemu w proponowanych zestawach nie uwzględniłeś napędu DVD z nagrywarką? :)


Napędy DVD kosztują po 50 zł i praktycznie się niczym nie różnią - raz kupisz, masz spokój :) Mam w domu jeszcze taki napęd (CD), który działa od 14 lat - przetrwał wybuch płyty :D
Poza tym coraz mniej osób w ogóle potrzebuje napędów - np. ja kupiłem obudowę bez zatoki na napęd :D Ewentualnie warto pomyśleć o zewnętrznym - można sobie taki podpiąć i pod komputer stacjonarny, i pod netbooka, i po ultrabooka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2015 o 00:04, PrinceLaCroix napisał:

Czemu w proponowanych zestawach nie uwzględniłeś napędu DVD z nagrywarką? :)


Z kilku powodów.

Po pierwsze - po co ci w ogóle napęd? Windowsa i tak w dzisiejszych czasach instaluje się z pendrive''a a w zasadzie wszystkie gry i tak lecą przez Steam/Origin/Uplay.
Obecnie napęd optyczny jest już dodatkiem a nie obowiązkiem. Jeśli wiesz że będzie ci potrzebny do robienia regularnych kopii zapasowych czy oglądania filmów to jest sens w zakupie nagrywarki Blu-ray. Tylko że taka przyjemność kosztuje złotówek 300.

Po drugie - NZXT 340 i Fractal Design Define S, naprawdę bardzo ładne obudowy w okolicach 300-350 zł, nawet fizycznie nie mają miejsca na takie napędy. O ile kojarzę to pierwszy zestaw jaki ci zbudowałem korzysta akurat z tej pierwszej.

Ot, jak okaże się że napęd DVD jest niezbędny to idziesz do najbliższego sklepu komputerowego po zewnętrzny. Ale obecnie traktuję to jak taki sam dodatek jak mikrofon czy gamepad - jak o niego poprosisz przy budowaniu PC-ta to ci jakiś wrzucę. Ale jak nie to uznam że już jakiś masz bądź nie jest ci potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko. Czy w najbliższych latach Intel planuje wprowadzić jakieś WYDAJNE i małogrzejące się procesory do komputerów typu htpc? Takie które można by chłodzić samym radiatorem. Jestem zwyczajnie ciekaw, bo następny komputer jaki będę składać to będzie coś bardzo małego. O ile można już dostać pół-pasywne zasilacze SFX i potężne grafiki, to procesor zawsze jest chłodzony kręciołkiem i zawsze cośtam słychać nawet w spoczynku. Marzy mi się kompletnie cicha skrzyneczka, którą słychać byłoby dopiero podczas grania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Części przyszły, z kolegą właśnie wszystko złożyliśmy. Bardzo fajny ten zalman z3 plus, fajnie mocowania i fajnie było można kable prowadzić w środku. Na dodatek fajne okienko i fajnie podświetlany przedni wentylator. Te ramy ddr4 @Ziptofaf jednak nie trzeba było wkładać w sloty 2 i 4 bo wszystko jednego koloru. Długa historia, ale złożyło się jednak że mam gtxa 970 (bardzo możliwe, że będę miał chętnego jak za rok bym chciał wymienić). czy to normalne, że komp staruje tak, że najpierw na sekundę się wszystko zapala i uruchamia, później gaśnie i po chwili startuje już normalnie?

Teraz najważniejsza sprawa jak to z tym systemem bo myślę i myślę. Z jednej strony stabilny i bardzo udany win 7 na którym miałbym spokój. Z drugiej strony win 10 który będzie non stop ulepszany i ten dx 12. Tylko, że na win 10 wszyscy marudzą w necie, na dodatek te sterowniki chyba narazie średnie ma nvidia. No i stałbym się beta testerem systemu microsoftu:P Sam już nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2015 o 19:17, KannX napisał:

Marzy mi się kompletnie cicha skrzyneczka, którą słychać byłoby dopiero podczas grania
:)



Zdefiniuj wydajne. Poza tym nawet typowego niskonapięciowego Core i5 można chłodzić pasywnie - warunkiem jest tylko potężny radiator.

Ogółem - jest mnóstwo pasywnie chłodzonych procesorów. Samemu korzystam w swoim mini-serwerze z Celerona 1037U. Jest to sprzęt na którym co prawda nie pogram w Crysisa ale z takim Hearthstonem problemu nie ma. Są też J1800/J1900 oraz najnowsze Braswelle:
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/asus-n3050m-e-n3150m-e-plyty-glowne-procesor-intel-braswell-ceny.html

Warto również zerknąć ku Avotonowi C2750 - to ośmiordzeniowa jednostka, zazwyczaj chłodzona pasywnie:
http://www.amazon.com/ASRock-Motherboard-C2750D4I-COLOR-BOX/dp/B00HIDQG6E

No i dla bardziej wymagających użytkowników - najnowsze Xeony-D.
http://www.anandtech.com/show/9185/intel-xeon-d-review-performance-per-watt-server-soc-champion

(Przy okazji w tym teście widać też jego porównanie do C2750 oraz Xeona E3-1240v3 - znanego również jako Core i7-4770).

Ogółem więc jak najbardziej się da znaleźć wydajne pasywnie chłodzone rozwiązania - fakt że zapłacisz za nie ekstra bo to raczej domena serwerów. Chyba że nie szukasz jakieś chorej wydajności - jak pisałem, Braswell jest wystarczająco wydajny do podstawowych celów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2015 o 19:32, Nightdew napisał:

Te ramy ddr4 @Ziptofaf jednak nie trzeba było wkładać w sloty 2 i 4 bo wszystko jednego koloru.

To że jednego koloru to jedno :P Ale już kanały pamięci to sloty 1 i 3 oraz 2 i 4. Inne kombinacje to brak Dual Channel.

Dnia 04.11.2015 o 19:32, Nightdew napisał:

Długa historia, ale złożyło się jednak
że mam gtxa 970 (bardzo możliwe, że będę miał chętnego jak za rok bym chciał wymienić).
czy to normalne, że komp staruje tak, że najpierw na sekundę się wszystko zapala i uruchamia,
później gaśnie i po chwili startuje już normalnie?

O ile kojarzę to tak. Albo raczej - to nie pierwszy raz gdy o czymś takim słyszę, jest sporo płyt głównych które niejako "dwukrotnie" wstają, także w high-endzie.

Dnia 04.11.2015 o 19:32, Nightdew napisał:

Tylko, że na win 10 wszyscy marudzą w necie, na dodatek te
sterowniki chyba narazie średnie ma nvidia. No i stałbym się beta testerem systemu microsoftu:P
Sam już nie wiem.


No widzisz, ja też siedzę na Win10 i problemów nie mam. Tak czy siak - sprzęt masz nowy, połowa części powstała już po premierze Win10 więc nie powinno być przeciwwskazań. A jak się okaże że istotnie jesteś jednym z tych dla których sterowniki są skopane - przypomnę, do 10 dni masz prawo zwrócić dowolną część PC-ta do sklepu. Choć powtórzę - szanse na to że będziesz mieć poważne problemy to 0.01%.

Poza tym już pomijając inne aspekty - Windows 7 wymienić będziesz MUSIAŁ i to dość szybko. Z bardzo prostego powodu - Microsoft już niedługo zamyka dla niego wsparcie techniczne. A co jak co ale system do którego nie ma już łatek bezpieczeństwa nie jest systemem którego chcesz używać.

No i przy kompie głównie do grania - spójrz co jest w wymaganiach nowego Fable choćby :P Windows 10 i tak cię czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.11.2015 o 19:45, ziptofaf napisał:

To że jednego koloru to jedno :P Ale już kanały pamięci to sloty 1 i 3 oraz 2 i 4. Inne
kombinacje to brak Dual Channel.


To chyba na mojej płycie bez różnicy, w każdym bądź razie normalnie wszystko wykrywa i jest ok.

Dnia 04.11.2015 o 19:45, ziptofaf napisał:

O ile kojarzę to tak. Albo raczej - to nie pierwszy raz gdy o czymś takim słyszę, jest
sporo płyt głównych które niejako "dwukrotnie" wstają, także w high-endzie.


To nie szkodzi prockowi, karcie graficzniej itd?

Dnia 04.11.2015 o 19:45, ziptofaf napisał:

/.../


Chyba rzeczywiście w takim razie będę uderzał w win 10. Chociaż z tymi aktualizacjami to wiesz, siedziałem na xp który 7 lat miał je wyłączone i dalej wszystko normalnie chodzi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2015 o 19:53, Nightdew napisał:

To chyba na mojej płycie bez różnicy, w każdym bądź razie normalnie wszystko wykrywa
i jest ok.

Różnica to jest w wydajności. Minimalna co prawda ale jest :P

Dnia 04.11.2015 o 19:53, Nightdew napisał:

To nie szkodzi prockowi, karcie graficzniej itd?

Nie widzę powodów dla których miałoby szkodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Win7 latki bezpieczenstwa bedzie miec przez jeszcze 4 lata i 2 miesiace, wiec to nie jest "niedlugo". Nie wiem jak na Win10, ale na 7 mozna nie miec tez tych latek szpiegujacych (choc jak ktos na to patrzy to w ogole nie powinien na Windowsach siedziec...). Poki co przewaga w Win10 na 7 w grach jest mala/nieodczuwalna, wiec na dzien dzisiejszy moze byc. Ale w przyszlym roku zaczna sie pewnie pojawiac gry, ktore dzieki DX12 powinny szybciej chodzic (przynajmniej do takich wnioskow mozna dojsc z ogolnodostepnymi informacjami), wiec mozesz od razu na Win10 isc jak zamierzasz grac w nowosci.

Co do podwojnego wstawania plyty glownej to bym sie nie martwil - mialem tak na dwoch plytach glownych Asusa, ktore dzialaly bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie obudowy do pc, a dokładnie wyciszanej. Czy owe wyciszane obudowy mają znacznie gorszy przepływ powietrza i temp są odczuwalnie większe? Czy z takim cofingiem jak poniżej można spokojnie wziąć SilentiumPC Pax M70 Pure Black czy raczej wybrać normalną obudowę typu SilentiumPC Gladius X60 Pure Black?

GTX 970 G1
i7 6700 3,4 Ghz
Kingston 8 Gb ram 2666 Mhz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 00:31, Javier66 napisał:

Mam pytanie odnośnie obudowy do pc, a dokładnie wyciszanej. Czy owe wyciszane obudowy
mają znacznie gorszy przepływ powietrza i temp są odczuwalnie większe? Czy z takim cofingiem
jak poniżej można spokojnie wziąć SilentiumPC Pax M70 Pure Black czy raczej wybrać normalną
obudowę typu SilentiumPC Gladius X60 Pure Black?


Można spokojnie brać :) Te wyciszane obudowy cechują się np. matami wygłuszającymi, a one nie blokują przepływu powietrza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 00:31, Javier66 napisał:

Mam pytanie odnośnie obudowy do pc, a dokładnie wyciszanej. Czy owe wyciszane obudowy
mają znacznie gorszy przepływ powietrza i temp są odczuwalnie większe? Czy z takim cofingiem
jak poniżej można spokojnie wziąć SilentiumPC Pax M70 Pure Black czy raczej wybrać normalną
obudowę typu SilentiumPC Gladius X60 Pure Black?


Te wyciszane obudowy często mają temperatury niższe niż normalne. Liczy się bowiem skuteczny obieg powietrza, zazwyczaj od frontu do tyłu i wszelkiego rodzaju dziury prędzej go pogorszą niż poprawią. A wyciszane to może i one są ale jak spojrzysz na wnętrzności takiego Fractal Design Define R4/R5 - 7 miejsc na wentylatory (załączone 2 w komplecie), wymuszony obieg powietrza, kable zasilacza prowadzone "na około" więc nie będą niczego blokować.

Więc nie ma powodów by wybierać X60 zamiast M70. Poza wyjątkami bardzo ale to bardzo szczególnymi typu konfiguracje Crossfire-X / 3-Way-SLI - wtedy rzeczywiście powinieneś celować pewnie w obudowę i płytę główną w formacie E-ATX i to taką z wielgachnymi 20cm turbinami (czyli coś pokroju Antec Nine Hundred Two / droższych Phanteksów). Ale w przypadku normalnych PC-tów aka jeden procesor (potencjalnie chłodzony cieczą) i 1-2 karty graficzne nie ma potrzeby na siłę pchać się w maksymalne możliwe chłodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, dzięki za info W takim razie jaką najbardziej polecalibyście obudowę wyciszaną? Wystarczy taki SilentiumPC Pax M70 Pure Black czy raczej mierzyć w Fractal Design Define R4/R5? Cena nie gra roli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam świetne pytanie :) Jesteś posiadaczem bardzo świeżej płyty (Asus Pro Gaming, dalej nie pamiętam dokładnie). Czy dołączono do niej oprogramowanie Fan Xpert (AI Suite...)? Zaciekawiło mnie ono, bo można nim dokładnie kontrolować prędkości wentylatorów, a nawet ustawiać je w tryb pasywny poniżej ustalonej temperatury.

I tutaj mam pytanie (oczywiście jeśli się tym bawiłeś). Czy da się ustawić pół-pasywne chłodzenie procesora? Powiedzmy, że do 50 stopni wiatrak stoi, a dopiero po przekroczeniu tej temperatury zaczyna się kręcić wedle ustawienia na ''wykresie''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się