Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Daylight - przegląd ocen horroru Zombie Studios

46 postów w tym temacie

W momencie pojawiaenia sie tego rodzaju artykulow - porownywanie ocen roznych recenzentow, portali, pism - nachodzi refleksja - po jakiego grzyba to wszystko? To znaczy te recenzje - prosty przyklad

Proceduralnie generowane poziomy oferują niespodziewane zwroty w trakcie kolejnych przejść, a doskonale zaprojektowany dźwięk i potężne wizualizacje sprzedają to, co Zombie Studios ma do zaoferowania.

Daylight jest w rozsypce. Proceduralnie generowanemu projektowi nie udaje się stworzyć nieprzewidzianych momentów strachu, a przeciwnicy nawiedzający straszne miejsca są bardziej irytujący niż przerażający.

i naprawdę tezy mowiace o tym, ze recenzje sa wybrukowane subiektywnymi odczuciami piszacego, to typowe biadolenie, bo dana rzecz nie mozna byc "jakas tam", a jednoczesnie zawierac w sobie przeciwienstwa tej samej cechy, ktora juz posiada :D
Rowniez nie chodzi o to, ze kazdy ocenia cos wg swoich preferencji i widzimisie, bo wtedy niech pisze wlasna recenzje i schowa do szuflady - a nie wypuszcza miedzy ludzi i robi z nich skolowaną gawiedź, ktora sama w koncu nie wie, czy cos jest dobre, czy zle.
A wiec - jak po raz kolejny sie okazuje - w swietle kuriozalnych sytuacji, kiedy z pewnego aspektu gry, z jednej strony czyni sie plus, a z drugiej minus, to najlepszym sposobem, aby przekonac sie o sile i slabosciach danej produkcji, jest po prostu zobaczyc ja samemu na YT, badz streamie i ocenic w ruchu. Te wszystkie recenzje tylko o dupe rozbic :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 13:21, Dragoon84 napisał:

A wiec - jak po raz kolejny sie okazuje - w swietle kuriozalnych sytuacji, kiedy z pewnego
aspektu gry, z jednej strony czyni sie plus, a z drugiej minus, to najlepszym sposobem,
aby przekonac sie o sile i slabosciach danej produkcji, jest po prostu zobaczyc ja samemu
na YT, badz streamie i ocenic w ruchu. Te wszystkie recenzje tylko o dupe rozbic :D


A kto się jeszcze sugeruje recenzjami "prasy growej"? Nie od dziś wiadomo, że całe to towarzystwo to jeden wielki cyrk. Nie jest to tytuł żadnego z wielkich wydawców, to mogą sobie pisać co chcą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 13:21, Dragoon84 napisał:

Rowniez nie chodzi o to, ze kazdy ocenia cos wg swoich preferencji i widzimisie, bo wtedy
niech pisze wlasna recenzje i schowa do szuflady - a nie wypuszcza miedzy ludzi i robi
z nich skolowaną gawiedź, ktora sama w koncu nie wie, czy cos jest dobre, czy zle.

Ale dokładnie o to chodzi w recenzjach, że dwie osoby mogą mnieć dwie różne opinie na ten sam temat. Mój znajomy ubóstwia Włądcę Pierścieni, ja go nie cierpię. Ja uwielbiam Gran Turismo, mój brat diabelnie się przy nim nudzi. Który z nas ma rację? Który z nas powinien milczeć, żeby "nie kołować biednej gawiedzi"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> A kto się jeszcze sugeruje recenzjami "prasy growej"? Nie od dziś wiadomo, że całe to
> towarzystwo to jeden wielki cyrk. Nie jest to tytuł żadnego z wielkich wydawców, to mogą
> sobie pisać co chcą :)
Tyle tylko że ta gra jest słaba więc recenzje mają jakieś przełożenie na rzeczywistość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Ale dokładnie o to chodzi w recenzjach, że dwie osoby mogą mnieć dwie różne opinie na
> ten sam temat. Mój znajomy ubóstwia Włądcę Pierścieni, ja go nie cierpię. Ja uwielbiam
> Gran Turismo, mój brat diabelnie się przy nim nudzi. Który z nas ma rację? Który z nas
> powinien milczeć, żeby "nie kołować biednej gawiedzi"?

O tym napisalem - to opinie wasze osobiste, ja to rozumiem - tyle tylko, ze ty i twoj kumpel nie piszecie sprzecznych recenzji do konkurencyjnych branzowych pism, ktore sa udostepniane ludziom.
Kazdy tez czyta, co mu sie podoba, ale moze czasem naiwnie wierzy jednym, gdy drudzy mowia inaczej?
A w tego typu przegladach ocen na domiar zlego dobitnie widac skrajnosci - gra, ktora tutaj ma ocene 80 "tam" ma ocene 40 - zdrowy umysl pyta - jakim cudem? Ja tak zawsze patrze - widze oceny powyzej 90 i zagladam za chwile na "dol tabeli" - a tam 30,40, 50, 60 .... i wypisane dokladnie te same cechy danej produkcji, jako wady :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 13:49, Eternal101 napisał:

Tyle tylko że ta gra jest słaba więc recenzje mają jakieś przełożenie na rzeczywistość.


Oczywiście... w tym wypadku tak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 13:56, Dandzialf napisał:

Oczywiście... w tym wypadku tak :)


No okey, ale jakis pan recenzent dal jej 80 oczek - to moze powinien udac sie na zasluzona emeryture? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 13:52, Dragoon84 napisał:

O tym napisalem - to opinie wasze osobiste, ja to rozumiem - tyle tylko, ze ty i twoj
kumpel nie piszecie sprzecznych recenzji do konkurencyjnych branzowych pism, ktore sa
udostepniane ludziom.

Ale recenzja jest (a przynajmniej powinna być) opinią piszącego. Dwie osoby mogą mieć absolutnie sprzeczne opinie na dany temat, tak jak w przypadku Daylight, zwłaszcza jeżeli oceniamy coś tak skrajnie subiektywnego jak strach.

Dnia 01.05.2014 o 13:52, Dragoon84 napisał:

Ja tak zawsze patrze - widze oceny powyzej 90 i zagladam za chwile na "dol tabeli" - a tam 30,40, 50, 60 ....
i wypisane dokladnie te same cechy danej produkcji, jako wady :D

Jedni lubią słodkie, inni wolą gorzkie. Pierwszy powie, że czekolada mleczna jest przepyszna, a drugi że paskudna. Obaj mają rację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 13:59, Dragoon84 napisał:

No okey, ale jakis pan recenzent dal jej 80 oczek - to moze powinien udac sie na zasluzona
emeryture? :D


Tego nie wiem... ale wiem jedno. Gdyby to była gra EA, Ubisoftu, Activision itd, to zapewne większość ocen nie spadłaby poniżej 70 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Tego nie wiem... ale wiem jedno. Gdyby to była gra EA, Ubisoftu, Activision itd, to zapewne
> większość ocen nie spadłaby poniżej 70 :)

Powiedz to TWD SI czy F&F 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenia poszczególnych cytatów rodem z google translatora, brawo. Łatwiej byłoby Wam zacytować jedną z niewielu o ile nie jedyną polską recenzję Daylight w necie. [m]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wcale by tak być nie musiało. Jeśli gra jest słaba to i powinna być tak oceniana, czyż nie? Oczywiście można gdybać, że niektórzy nieco przychylniejszym okiem spojrzeli na dany tytuł... ale to też zależy od recenzenta. Jeden może się rozpływać nad danym tytułem, drugi może zrównać go z ziemią z wielu powodów: widział lepsze rozwiązania, może nie jest wielbicielem danego gatunku gier, dopiero zaczyna przygodę z danym gatunkiem i podoba mu się ten tytuł. Wcale tutaj nie musi być powiedziane, że jeśli to jest tytuł "z niższej półki" to oznacza, że nie dostanie nawet 10/10. Tutaj w przypadku Daylight chodzi między innymi o to, że gra była promowana jako taki losowy straszak plus gra, która wykorzystuje Unreal Engine 4, co potrafiło przed premierą naprawdę nacieszyć oko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 16:29, Muradin_07 napisał:

Wcale by tak być nie musiało. Jeśli gra jest słaba to i powinna być tak oceniana, czyż
nie? Oczywiście można gdybać, że niektórzy nieco przychylniejszym okiem spojrzeli na
dany tytuł... ale to też zależy od recenzenta. Jeden może się rozpływać nad danym tytułem,
drugi może zrównać go z ziemią z wielu powodów: widział lepsze rozwiązania, może nie
jest wielbicielem danego gatunku gier, dopiero zaczyna przygodę z danym gatunkiem i podoba
mu się ten tytuł. Wcale tutaj nie musi być powiedziane, że jeśli to jest tytuł "z niższej
półki" to oznacza, że nie dostanie nawet 10/10. Tutaj w przypadku Daylight chodzi między
innymi o to, że gra była promowana jako taki losowy straszak plus gra, która wykorzystuje
Unreal Engine 4, co potrafiło przed premierą naprawdę nacieszyć oko.


Przepraszam bardzo... gdzie ja napisałem, że jak gra jest z "niższej półki", to nie ma szans na wysoką ocenę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Tego nie wiem... ale wiem jedno. Gdyby to była gra EA, Ubisoftu, Activision itd, to zapewne większość ocen nie spadłaby poniżej 70 :)"

Zakładam, że raczej gry EA, Ubi i Acti to nie są gry indie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2014 o 17:15, Muradin_07 napisał:

Zakładam, że raczej gry EA, Ubi i Acti to nie są gry indie ;)


Zdanie które zacytowałeś oznacza, że jeśli wydawcą Daylight byłoby EA itd i wydawca by sobie tego zażyczył, to oceny w recenzjach "odpowiednich" redakcji nie spadłyby poniżej pewnego poziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - ogólnie nie ma recenzji obiektywnych, bo jest to subiektywna ocena recenzującego i to już od niego zależy, czy będzie to recenzja bliska obiektywnemu spojrzeniu na ogląd sprawy i nie oznacza to wcale, że gra z "wielkiej stajni" dostanie wysoką ocenę. Z drugiej strony prawda też jest taka, o czym ktoś kiedyś pisał coś, że faktycznie - im recenzja jest przychylniejsza, tym większa szansa na to, że będzie się zaproszonym na kolejne pokazy przedpremierowe, dostanie się bonusy... to bardziej w kierunku blogerów i innych, ale chyba w przypadku recenzentów to też działa. Tak czy inaczej - o nasze polskie podwórko recenzenckie raczej bym się nie martwił nawet w tej kwestii. Jeśli natomiast ja bym powiedział, że Dark Souls 2 podoba mi się niezmiernie, a ktoś po zagraniu powiedziałby, że ta gra jest do kitu i pewnie mi From Software zapłacił za recenzję kitu to można byłoby zadać pytanie - po co jest instytucja recenzenta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować