Zaloguj się, aby obserwować  
SplitGrave

Dysk 2,5` - Odzyskanie danych

6 postów w tym temacie

Parę lat temu kupiłem przenośny dysk twardy o nazwie Adata Superior SH93 z przejściówką na mini USB. Dokładnie taki:

http://www.pcrush.com/images/hi-res/688521.jpg

Po roku zaczął się on powoli psuć, tzn. często był niewidoczny, kiedy podłączało się go do komputerów, albo potrafił rozłączyć się podczas używania go i za chwilę na nowo włączyć. Miesiąc temu spadł na ziemię (jest to wersja NIBY odporna na wstrząsy i wodę, więc teoretycznie nic nie powinno mu się stać...) i od tego czasu nie udało mi się go włączyć ani razu. Po podłączeniu go kablem mini USB (zdjęcie niżej - przejściówka na mini USB podkreślona na zielono) do komputera było słychać tylko stukanie. Rozkręciłem dysk na własną rękę i zobaczyłem, że wszystkiemu winna jest część zakreślona na czerwono (zdjęcie poniżej). Niestety zdejmując ją i próbując naprawić powyginały się też blaszki, mające "czytać dane" z dysku twardego.

Akurat mam trochę czasu i chciałbym odzyskać dane z tego dysku, bo miałem tam prawie 240gb zajęte... Wszystkie zdjęcia, dokumenty itp. Oczywiście większość z tych rzeczy miałem na szcżeście na dysku zapasowym, ale jednak całkiem sporo mi też przepadło. Jeśli kupię obojętnie jaki dysk 2,5 cala, rozkręcę go i w miejsce nowego talerza wsadzę ten stary, to wszystko będzie działać? Jeśli tak, to jaki dysk polecalibyście kupić za małą kwotę, żebym mógł do niego przełożyć sam talerz ze starego dysku?

20150126100423

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanse, że zrobisz to w warunkach domowych są strasznie niskie. Już samym otwarciem HDD na własną rękę mu bardziej zaszkodziłeś niż pomogłeś. Chodzi głównie o zanieczyszczenie powietrzem. Jakby tego było mało, wymiana talerzy wymaga cholernej precyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A, tak, zapomniałem,
W przypadku wymiany talerza musiałbyś mieć dysk tego samego producenta, o tych samych parametrach, tej samej wersji firmware''u, itp a nawet wtedy firmware mógłby takiej zamiany nie tolerować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się oszukiwć w tym stanie dysk jest już do wyrzucenia nic tu nie zrobisz,dysków się nie naprawia jedyne co mona naprawić to wymienć elektronikę.Założyłeś ,że padł dysk a może to przejćiówka poszła ,było podłączyć do komputera za pomocą kabli serial ata (tak tymi samymi co dysk 3,5 cala bo to te same kable)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to niestety, szkoda. Dysk oczywiście próbowałem podłączać do komputera stacjonarnego, jak i laptopa za pomocą złącza ATA jednak było to samo - dźwięk klikania jakby coś próbowało "zaskoczyć" ale nie mogło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2015 o 12:16, SplitGrave napisał:

No to niestety, szkoda. Dysk oczywiście próbowałem podłączać do komputera stacjonarnego,
jak i laptopa za pomocą złącza ATA jednak było to samo - dźwięk klikania jakby coś próbowało
"zaskoczyć" ale nie mogło.


Może trzeba było to przeczekać - też tak miałem z jakimś starym dyskiem, ale po kilkunastu sekundach zaczął normalnie działać.

Poza tym takie rozkręcanie dysku z nadzieją, że coś naprawisz to trochę naiwne podejście. W naprawę elektroniki (a właściwie jej wymianę) można się jeszcze bawić, ale dłubanie przy głowicach i talerzach w warunkach domowych to porywanie się z motyką na słońce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować