Muradin

Ekipa Gram.pl
 • Zawartość

  10854
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Muradin

 1. Muradin

  Forum umiera? - może czas na zmiany

  Pamiętam, jak jeszcze wiele lat temu o tym wspominałem i dostawałem po głowie za to, że w ogóle miałem czelność się na ten temat w taki sposób wypowiadać. To, co mogę powiedzieć to to, że aktualnie gram.pl jest w fazie dość gruntownej przebudowy. Pewne rzeczy widać już teraz, inne będą zauważalne dopiero za jakiś czas. Z pewnością, gdy będziemy gotowi pochwalić się tym, nad czym pracujemy przez ostatnie miesiące, to dowiecie się o tym. Jednakże tak, jak mówisz - w tym momencie trudno jest zbudować społeczność wokół tylko i wyłącznie jednego miejsca. Zwłaszcza, że Forum jako forma komunikacji jest już trochę staromodnym rozwiązaniem. Oczywiście, jak już kiedyś mówione było, nikt nie ma zamiaru Forum kasować, ale na pewno trudno będzie wywołać ponownie tego samego ducha. Starych czasów nikt już nie przywróci, a społeczeństwo internetowe mimo wszystko się zmienia. Dość drastycznie, ale się zmienia. Dlatego zapewne w najbliższym czasie będziemy starać się, aby każdy użytkownik/czytelnik gramu mógł znaleźć swoją ulubioną formę dyskutowania z innymi czytelnikami w różnych miejscach. Czy to tutaj na Forum, czy to na Facebooku, czy to na Twitterze, a nawet Discordzie. To rozproszenie jest faktem i możliwe, że największym błędem wcześniej było podejmowanie kolejnych prób reanimowania wszystkiego wokół jednej aktywności, zamiast postawić na rozwijanie wszystkich kanałów? Nie wiem. Na te pytania z pewnością odpowie przyszłość. W skrócie - jest na co czekać, nadchodzi zima, nadciąga nowe itp... ale gdy będziemy gotowi, to zaprezentujemy to wszystko i zachęcimy do testów. Wszystko w swoim czasie
 2. Muradin

  Kolektyw na gram.pl? - temat ogólny

  Witajcie, Najważniejsza informacja - temat Kolektywów wreszcie idzie ku końcowi. Aktualnie całe gram.pl działa trochę w trybie "przebudowy" i z tego powodu również pewne kwestie trwają dłużej, niż powinny i za to Was serdecznie przepraszamy. To co najważniejsze, to potrzebujemy od wszystkich twórców zrzeszonych w Kolektywie umów/maili/wiadomości, które pozwoliłyby na określenie tego, czy konkretna strona należy do konkretnej osoby. Wiemy, może to być niezwykle ciężkie, ale od strony formalno-prawnej jest niezwykle potrzebne. Tak czy inaczej, w każdym przypadku prosimy o kontakt poprzez maila redakcja@gram.pl lub też pisanie bezpośrednio do mnie (michal.grabowski@gram.pl). Będę dalej przekazywał te informacje komu trzeba i na tej podstawie będą prowadzone dalsze działania, jak również wszyscy właściciele stron otrzymają od nas nowe wersje umów, dzięki którym dostęp zostanie przywrócony. Tak jak już wspomniałem: przepraszamy za tak długi czas oczekiwania i zdajemy sobie sprawę z tego, że cała sytuacja jest naprawdę trudna dla nas, jak również głownie dla Was i właśnie dlatego chcemy rozwiązać ją tak szybko, jak tylko możliwe dokładnie od tego momentu.
 3. Muradin

  Google Stadia ominie Polskę

  No wlaśnie mnie to zastanawia, bo z jednej strony musimy mieć abonament, a z drugiej wykupić dostęp do mocniejszych gier i pewnie tytułów premierowych. To tak jakby Netflix za nowe produkcje miał kazać sobie płacić jakieś 2-3 dolce dodatkowego trybutu, bo oglądamy to w dniu premiery. Niby można to zrozumieć, ale zabija ideę jako takiej platformy związanej z subskrypcją.
 4. Ale to już dawne czasy były... raczej prehistoria ;)
 5. Oj... ja też się w wrażeniach machnąłem i z rozpędu napisałem, bo zarówno Crash i Spyro (już potwierdzone info) się pojawili :D  Swoją drogą - nie jestem pewny ale chyba coś wspominano o tym, że PC jest bez daty, ale w planach ;) 
 6. To nadal coś w rodzaju "The Old Blood", czyli niby spin-off, niby kontynuacja, ale na pewno nie główna "duża" gra. Co do lat osiemdziesiątych - no cóż, to nadal był tylko ruch oporu, a nie regularna armia, która wyzwoli cały świat. To możliwe ;) 
 7. Niby tak, ale tak no... nie do końca. Jasne, można pewne dane pokazać w nieco innym świetle, ale w przypadku naprawdę słabej sprzedaży nie da się tego aż tak podkolorować. Przykładowo - nie da się z 10 000 magicznie zrobić 10 000 000... ale można pokazać, że o wiele lepiej sprzedało się to cyfrowo, a to oznacza, że w przyszłości wydatki mogą być o wiele mniejsze w przypadku tworzenia wersji analogowych czy pójścia w zupełnie inny segment (więcej gier F2P z mikrotransakcjami) Generalnie nie wszystko da się AŻ TAK podkoloryzować. Z drugiej strony - przykład ActiBlizza pokazuje coś zupełnie innego, bo rok był najlepszy w historii firmy... a ostatecznie cięcia poszły równo.
 8. Z drugiej strony, wszystko zależy od tego, co posiada się w swoim "gamingowym arsenale". Jeśli PS5 zgodnie ze wszystkimi dotychczasowymi plotkami oraz informacjami od samego Sony ma mieć możliwość odpalania gier na PS4, to zakup konsoli w tym momencie jest średnio opłacalny. Z drugiej strony widząc, że ostatnio XBO Slima można kupić już za 800 zacząłem się zastanawiać, czy czasem go sobie nie kupić tylko po to, aby do końca tej generacji ograć wszystkie gry z serii Gears of War, Halo czy Forza. Z drugiej strony - nadal byłaby to maszynka służąca za sprzęt do odpalania starszych gierek ze względu na całkiem spory wachlarz tytułów dostępnych we wstecznej kompatybilności. Jeśli ktoś gra w dużej mierze na Xboxie, a posiada PlayStation 4, to mam wrażenie, że jeśli nie ma już ciekawych propozycji na tę platformę, to faktycznie można rozglądać się za sprzedażą. Podobnie działa to w odwrotną stronę. Kasa zawsze się przyda, aby dołożyć do kolejnej maszynki.
 9. Błąd - to kiedyś nazywało się alpha, albo "bardzo wczesna wersja produkcyjna"
 10. W sumie grając Shao Khanem możesz kogoś dźgnąć dzidą... i zagrać w żywą wersję "whack-a-mole"
 11. No już bez przesady, że na każdym możliwym etapie gry. Nikt Ci Story Mode nie blokuje za ścianą z płatnymi boostami. Powiem więcej - nawet wieżyczki przechodziłem bez wspomagaczy, a jakimś specjalnym wymiataczem czy pro-playerem również nie jestem. Co do waluty - też tragedii nie było wielkiej, a z tego co widziałem, ma to się jeszcze w tym tygodniu zmienić i nagrody mają być większe. Zresztą, wydaje mi się, że w tego typu grach nie ma co patrzeć na grind, bo to samo w sobie nie jest głównym celem zabawy. Celem jest klepanie się po twarzach na wirtualnych arenach, a nie zebranie wszystkich ciuszków
 12. Hej! Jak już wspominał Myszasty będziemy ruszać ze zmianami względem Forum i zaczynamy już teraz! W tym temacie będziemy dyskutować odnośne zmian, informować o tym co wprowadzamy, a także możecie zgłaszać swoje sugestie i zauważone przez Was błędy. Na wstępie mała informacja: Niebawem wszystkie utworzone do tej pory pluginy na Forum mogą się wysypywać po wprowadzeniu nowego wyglądu strony głównej forum, dlatego też proszę o wyłączenie ich. Unikniemy tym samym problemów z funkcjonowaniem forum, a Wy będziecie mogli zobaczyć co przygotowaliśmy. Oczywiście wszelkie sugestie, opinie i feedback będą przydatne później. Będziemy ruszać z tym, co będzie w naszym zasięgu od zaraz :)
 13. Muradin

  Sony oficjalnie zapowiada PlayStation 5!

  Ja mam nadzieję, że przecieki będą mówiły prawdę i będzie to takie połączenie FATa ze Slim PS4. Całkiem ładne i estetyczne pudełko z tego im wyszło
 14. A to akurat poniekąd prawda. Sam pamiętam, jak kapitalnym doświadczeniem było dla mnie ogrywanie pierwszego sezonu TWD. Nawet widziałem sens w takim modelu wydawniczym... do momentu, gdy zaczęły pojawiać się kolejne gry. Nadal jednak szkoda Telltale dlatego, że skończyli tak, jak skończyli - momentalnie, z dnia na dzień. Ok, pewne przesłanki były widoczne od dawna, ale to nadal momentalne odłączenie od respiratora.
 15. Na start masz dostęp do wszystkich specjalizacji, dodatkowe projekty/zlecenia, w aktualnie trwającym evencie trzy dodatkowe klucze na start, w przypadku późniejszych epizodów wcześniejszy dostęp. Niedługo również i pojawią się dodatkowe zadania poboczne. Piszę o tym, bo w przypadku TD również pewne rzeczy pojawiały się z czasem i wypadały nieco bladziej niż w tym momencie.
 16. Muradin

  Co jest z komentarzami w newsach?

  To może inaczej - wiem, że ostatnie problemy z komentarzami zostały naprawione. Jeśli nadal coś nie działa tak, jak powinno, to sprawdzimy i to. Ja personalnie tego nie odbieram, także spokojnie - no offence taken, ale prawda jest tez taka, że robimy co możemy, aby było jak najlepiej. I nie ma tu ani grama lukrowania Mogę mieć tylko nadzieję, że pewnych przeciwności losu będzie coraz mniej, a dobrego będzie coraz więcej. Tyle lat już przewojowałem, to i kolejne mogę.
 17. Muradin

  Co jest z komentarzami w newsach?

  Good news - wszystko działa, jeśli coś nie będzie dalej stykało, to dajcie znać. Może być nawet w tym wątku
 18. Muradin

  Co jest z komentarzami w newsach?

  Chciałem napisać coś... ale się powstrzymam Wiemy, że komentarze nie działają i cały czas IT pracuje nad rozwiązaniem problemu.
 19. Bierz pod uwagę jedno - niektórzy gracze, którzy nie są koksami i nie siedzą non stop farmiąc przedmioty, już teraz mają bardzo dużo do roboty. Dotarcie do WT4 w takim tempie to jakieś kilka dobrych tygodni grając po dwie czy trzy godziny dziennie. Jeśli dodamy do tego WT5, nowe aktywności tygodniowe, raid na osiem osób i późniejsze dodatkowe epizody ( 3 misje dodatkowe, nowa aktywność oraz specjalizacja w każdym) oraz ewentualne nowe mapy do trybu Conflict, broń i ekwipunek, to nie można mieć wcale wrażenia, że tego będzie całkiem sporo i to nawet za darmo. Jak na standardy looter shooterów to powiedziałbym, że chyba tylko roadmapa w Warframe wygląda lepiej. Tak jak również napisałem - w tym momencie, nawet bez tego, The Division 2 to dość porządna gra, w którą można grać zarówno w singlu, jak i w kooperacji, a w perspektywie przyszłość zapowiada się również dobrze. P.S. I nie zgadzam się z tym, że tylko Underground był dobry. Survival również był świetny, chyba tylko The Last Stand chybił, widać to aktualnie po popularności trybu Conflict. Natomiast jeśli dodadzą Survival 2.0, to zawartości na przyszłość wystarczy nadto.
 20. Sytuacja Tekkena jest o tyle ciekawa, że z roku na rok zainteresowanie nie tylko grą, ale i również Tekken World Tour rośnie. Zresztą, w marcu przewidziane są szczegóły kolejnego sezonu turniejowego, więc dziwnym byłoby, gdyby kolejny rok wsparcia gry nie został zapowiedziany chociażby na tegorocznym EVO.  Chyba, że Bandai Namco zacznie myśleć o Tekken Tag Tournament 3, ale z tego co czytałem to Harada nadal stawia na podobny system do tego w Street Fighterze - jedna gra jako platforma na długie lata.
 21. Muradin

  Kolektyw na gram.pl? - temat ogólny

  Cześć, sprawdź prywatną wiadomość na gramie. Mamy kilka pytań
 22. Inaczej - mam wrażenie, że nasza branża boi się je przyjąć. To nadal dziki zachód i dlatego właśnie recenzje tak bardzo się od siebie różnią. Jeden pisze "bo mu się podobało/nie podobało", inny tworzy analizę "dzieła", a trzeci - porównuje z innymi. Dopóki nikt nie stanie i nie powie, że takie są standardy pisania recenzji, to tak niestety będzie.
 23. Albo brak pewnych uniwersalnych standardów obowiązujących w grach komputerowych tak, jak w przypadku filmów, seriali czy muzyki. Nadal mam wrażenie, że branża się boi wprowadzenia takowych... Odchodząc już zupełnie od tego, że nie jestem fanem oceny numerycznej, ponieważ skala w branży jest od dekad mocno przekłamana.
 24. Może kontrowersyjne stwierdzenie, ale to chyba najbardziej sprawiedliwy Battle Royale na rynku... Apex Legends się chowa! :D 
 25. Stary, ja nie wiedziałem, że rozmowa musi się od razu prowadzać do fechtunku na argumenty, a nie na... zwykłej rozmowie i ewentualnym zderzeniu realiów z obserwacjami Nie no, wiadomo - po premierze zawsze jest więcej osób niż tych, które kupują w dniu premiery Ewentualnie LawBreakers pewnie może być takim przypadkiem... Może ostatni CoD? NIe wiem, trzeba byłoby sprawdzić dane, do których czasami nie mamy dostępu Tylko też patrząc na ludzi skandujących "nie ma na Steam, nie ma pieniędzy" mam wrażenie, że czasami ten cały slogan "FCK DRM" jest tylko ładnie brzmiącym hasłem. Ale zobaczymy, na razie Epic Store musi nadgonić funkcjonalności, które dają również inne sklepiki/społeczności, bo same gierki spowodują, że wiele osób będzie włączać launchera, kończyć grę i wracać na Steama