Bethor

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  8
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Bethor

 • Ranga
  Obywatel
 1. Bethor

  Poza firewallem: książki

  Heh, pozycja ta jest już dostępna na naszym rynku już od dwunastu lat. W 1995 roku wydało ją wydawnictwo Zysk i S-ka. Mam przyjemność ją posiadać w swoich zbiorach. Została wydana na kiepskim papierze a jej stan znacząco pogorszyło wielokrotne czytanie (jakieś 15 razy...). O dziwo, blok jeszcze się nie rozleciał. Pamiętam, że czytając wspomniany w recenzji komiks nawet nie marzyłem, że będę mógł ją kiedyś przeczytać. Trzeba przyznać, że pomysły Haldemana dotyczące kontroli urodzin (zwłaszcza te wojskowe) są bardzo interesujące, a na pewno o wiele bardziej skuteczne niż obecnie powszechnie stosowane. Na nieszczęście są bardzo kontrowersyjne w obecnej rzeczywistości politycznej kraju i mam wielką nadzieję, iż nie trafi ta książka na żaden indeks. Oprócz "Wiecznej wojny" została w Polsce wydana kontynuacja pt. "Wieczna wolność". Powieść ta jest jeszcze bardziej filozoficzna niż pierwowzór. Niemniej również jest warta przeczytania.
 2. Bethor

  Poza firewallem: książki

  Zakon już jest. Przeczytałem - całkiem fajne (hihi, taki techniczny chłopak jak Berg ma niezłą zagwozdkę) Odnośnie recenzji: dzięki wielkie. Być może się na tę książkę skuszę w bibliotece.
 3. Bethor

  W samo południe z bombą atomową

  Strach przed nuklerarną zagładą nie minął i nigdy tak na prawdę nie minie (chyba, że nastąpi całkowite rozbrojenie lub opracowane zostaną na prawdę skuteczne środki obrony niszczące co najmniej 50% nadlatujących głowic). Nie tak dawno temu (2 lata?) groził nam wybuch atomowej wojny między... Indiami i Pakistanem. Tak, tak, oba państwa dysponują sporymi arsenałami. Ciekaw jestem, kto z Was o tym pamięta?
 4. Bethor

  Uzbrojenie dziś i kiedyś

  Przepraszam za drugiego posta pod rząd, ale nie mogłem się powstrzymać. Karabin szturmowy na amunicję 12,7 mm nie ma najmniejszego sensu. Żaden normalnie zbudowany żołnierz tego nie utrzyma w rękach. Przecież broń małokalibrowa na amunicję 5,56 mm i 5,45 mm powstała, ponieważ prowadzenie celnego ognia ciągłego (seryjnego) z karabinów szturmowych na nabój NATO (7,62 x 51) było niemożliwe (i przy okazji, bardzo bolesne). A nabój (i cała broń na taki pocisk) NATO jest znacznie lżejszy (i daje o wiele mniejszą energię) niż amunicja 12,7 mm.
 5. Bethor

  Uzbrojenie dziś i kiedyś

  Ostatnie Tomcaty zostaną wycofane do końca roku fiskalnego 2007 (źródło: strona US Navy). Bez dopalaczy mogą startować jedynie wersje F-14PLUS (B) i F-14D (obie wersje mają silniki z ciągiem o ok. 30% większym niż te, zamontowane na F-14A). Składane skrzydłą to mają wszystkie maszyny pokładowe. Zmienny skos skrzydeł Tomcaty mają z zupełnie innego powodu. F-22 jest myśliwcem budowanym dla USAF (wszedł do służby, kilka dywizjonów (m.in. FS 27 i FS 94) już się na niego przesiadło/przesiada). JSF jest opracowywany przy współpracy USAF, US Navy (wersja pokładowa) i USMC (wersja pokładowa/VTOL). RAF i Royal Navy również maczają palce w tym programie. JSF ma zastąpić (przynajmniew w US Navy) maszyny F/A-18 Hornet (wersje A/B i C/D) Od kiedy to potrzeba dwumiejscowej załogi do przenoszenia broni jądrowej? Przecież A-6 już dawno został wycofany z użycia a na jego miejsce przyjęto Horneta, który jest jednomiejscowy (oprócz wersji szkolno-bojowych i WRE) i jest jedynym samolotem pokładowym (w US Navy), zdolnym do przenoszenia uzbrojenia bombowego (pomijam Tomcata). Jeszcze długo tak się nie stanie. W przyszłym roku położona zostanie stępka pod zupełnie nową klasę lotniskowców (bez systemów parowych, z elektromagnetycznymi katapultami). Tu się zgodzę z przedmówcą. Tomcat to jeden z napiękniejszych samolotów świata.
 6. Legion Potępionych (LoD) to resztki jednego z zakonów Kosmicznych Marines. Natomiast Lost and the Damned (LatD) to armia zdrajców i wyznawców mrocznych bogów. Orki są dużo bardziej zróżnicowane. Podział jest następujący: orki "zwykłe" i Dzikie. Zwykłe dzielą się na klany: Bad Moon, Evil Sunz, Goffs, Death Skulls, Snakebites, Blood Axes. Do tego dochodzi jeszcze Cult of Speed oraz Freebooters. I tak np. klan Złych Księżyców jest najbogatszy i w związku z tym ma najlepsze orkowe zabawki. Złe Słońca mają w swoich szeregach bardzo wielu Mekaniaków (mechaników) i dlatego używają największej liczby pojazdów (oprócz Kultu Prędkości) itd. Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie Games Workshop (producenta wh40k): http://uk.games-workshop.com/orks/ Podstawową jednostką Gwardii Imperialnej jest pułk (albo jak kto woli: regiment) a nie kompania. Poszczególne pułki są wystawiane przez każdą z planet Imperium. Jeśli takich pułków jest więcej to są oznaczone kolejnym numerem np. Cadian XXI (czyli 21. Cadiański pułk piechoty). Zwykle jest tak, że dana planeta wystawia pułki określonego rodzaju np. regimenty z Armageddonu to z reguły piechota zmechanizowana (Armageddon Steel Legions). Większość Eldarów mieszka na gigantycznych statkach kosmicznych zwanych Craftworld''ami. Najbardziej znane ludziom to: Ulthwe, Saim-Hann, Alaitoc, Iyanden oraz Biel-Tan. Każdy taki Craftworld jest inny i w związku z tym ich armie też się różnią między sobą. Armia światostatku Ulthwe, który zwykle przebywa blisko Oka Grozy, zawiera o wiele więcej magów. Z kolei armia z Iyanden jest pełna różnych "robotów" (maszyn sterowanych duszami dawno zmarłych Eldarów). Bliższe informacje: http://uk.games-workshop.com/eldar/ Kosmiczni Marines, mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, też się między sobą potrafią mocno różnić. Niektóre zakony specjalizują się w walce wręcz (Blood Angels czy Space Wolves), inne w błyskawicznych rajdach na tyły wroga (White Scars).
 7. Proponuję przesiąść się na inną przeglądarkę (np. Operę) oraz na inny komunikator (np. Tlen - można rozmawiać z użytkownikami GG). A co do "łaty"... ktoś już napisał to, co chciałem sam powiedzieć: chłopaki z M$ myślą o sobie i o swojej pracy - brak błędów = brak pracy.
 8. Bethor

  Civ4 - Temat ogólny

  Hmm, z tego, co wiem, to Civ 4 będzie normalną "cywilizacją". Wydaje mi się, że tę plotkę mogła wywołać oprawa graficzna nowej gry tj. przejście na pełny "3d".