asfodel

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  494
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O asfodel

 • Ranga
  Delegat
 1. Miałam kiedyś dziwne problemy z przegrzewaniem się komputera. Nie pomagało czyszczenie i montowanie coraz to większych wentylatorów. Po drodze wysiadły mi też dwa lub trzy twarde dyski. Okazało się, że przyczyną problemów był lipny zasilacz. Po wymianie zasilacza na dość drogi model uznanej firmy temperatury przestały szaleć, a "popsute" dyski okazały się być sprawne.
 2. asfodel

  Grafika komputerowa!

  Tak wystarcza, aczkolwiek trzeba mieć dobry procesor w komputerze. Przy zbyt słabym obraz na ekranie pojawia się z opóźnieniem i wychodzi krzywo. W takim wypadku pomaga używanie małozasobożernego programu malarskiego, np. dołączonego do tabletu ArtRage Ogólnie lepiej mieć najtańszego wacoma niż droższy model czegoś innego. Tą pracę wykonałam za pomocą poprzedniej generacji bambusa, format pocztówkowy: http://asfodelium.deviantart.com/art/Blondie-328747351?q=gallery%3Aasfodelium%2F37644155&qo=20 Rysuje się trudniej niż na papierze, bo jeżdżenie piórkiem po tablecie i jednoczesne obserwowanie monitora jest nienaturalne.
 3. W międzyczasie przeprowadzilam wywiad i odpowiedziałam sobie na swoje pytania. ;-) Faktycznie dotychczas OEM był przypisywany do płyty, więc w przypadku jej zmiany trzeba kupić nowy system. Jednakże Win8 występuję już wyłącznie jako OEM lub aktualizacja, przy czym nie jest już przypisany do komputera - teraz można go mieć na dowolnym, pod warunkiem że jest zainstalowany tylko raz, a komputer jest twój. Co równocześnie odpowiada na moje drugie pytanie. Pewnie dałoby się naciągnąć fakty i kupić upgarde (instalacja by przeszła), ale jak się wczytałam, klucz do takiej wersji wymusza posiadanie starego systemu na dysku, co wydaje się być uciążliwe w przypadku potrzeby ponownej instalacji. Jak sobie wyobrażam słowa które wydobywałby z siebie mój mąż przy takiej okazji to uznaję, że gra nie warta świeczki. ;-P
 4. To teraz mam problem bardziej teoretyczny. Mam komputer z Windows w wersji OEM kupiony jako całość. Kupuję upgarde systemu - http://www.agito.pl/microsoft-windows-8-pro-upgrade-pl-box-1156-656343.html?cid=99. Czy w wyniku nadal mam wersję OEM, czy normalną, którą mogłabym sobie potem przenieść na inny komputer? Albo. Mam stary komputer z systemem OEM (też kupiony jako zestaw). Wymieniłam w nim z upływem czasu wszystko z wyjątkiem płyty głównej i procka. Czy w momencie wymiany plyty głównej muszę kupić nową windę, czy np. mogłabym zrobić upgarde? A co w przypadku, gdyby z pierwotnego zestawu został mi np. dysk?
 5. Większość popularnych funkcji z addonów potrzebnych do levelowania (np. śledzenie zadań) została dodana do standardowego interfejsu i w zasadzie to niczego Ci specjalnie niepotrzeba. Osobiście używam recount który mi pokazuje, czy zadawane obrażenia nie odstają za bardzo od średniej, deadly boss mods - wyświetla podpowiedzi w instancjach (np. żeby przerwać bossowi jakiś czar albo zrobić unik) i altoholik (chyba) pokazujący mi zawartość toreb wszystkich posiadanych postaci.
 6. asfodel

  Wasze rysunki oraz ich oceny

  Olaboga, co za czasy. Człowiek chce malować i nie wpada na pomysł, żeby kupić farby. ;-P Radzilabym ci przejżeć oferty pod kątem dołączonego oprogramowania. Do niektórych bambusów dodają oprócz Art Rage także przykrojoną wersję Painter 4 - warto za to trochę dopłacić.
 7. Z zalinkowanego testu wynika, że i5 jest prawie 2x szybsze od i3 w omawianym przeze mnie zastosowaniu. Którą wersję i5 byś polecił? Jak rozumiem problem z Nvidią nie dotyczy procesorów czterordzeniowych?
 8. Yhm. To jest pewien argument. Zastanawiam się jeszcze czy zamiana i3 na i5 miałaby jakiś znaczący wpływ na wydajność w programach graficznych - w kwesti obróbki map bitowych. Wiem że musialabym dopłacić 250 - 300 zł, ale jest to kwestia na której mi dość zależy.
 9. I tu by się wypadało teoretycznie zastanowić, czy istnieje możliwość, że za półtora roku zaczną wychodzić gry, wymagające więcej pamięci niż dotychczas. Trąbią niby coś o nowej generacji konsol i mającej z tego wynikać większej zasobożerności gier na pc. ;-> Z drugiej strony, skoro prawie wszystkie karty z rozważanego przeze mnie przedziału mają 2G, to może nie warto kombinować.
 10. 60 zł nie robi mi zasadniczej różnicy - komputer odsłużył swoje i pora go przebudować, zanim coś samo z siebie rypnie ze starości, więc jestem pogodzona z ideą, że trzeba będzie coś wydać, mam tylko nadzieję zmieścić się w kwocie zwrotu kaucji ze spółdzielni. ;-) GTX660 w większości testów wypada chyba nieco lepiej od HD7850 - tak akurat na te 60 zł.
 11. Yhm. Aczkolwiek w grę mogłoby wchodzić jeszcze coś takiego: http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-660-oc-2gb-ddr5-pci-e-box-84-646138.html?cid=4881&attr=248-544472 Kręcić niczego nie planuję, ale zastanawiam się, jaką różnicę robi ilość pamięci.
 12. Mam do zostawienia ze starego sprzętu: obudowę, zasilacz Tagan 400 W, dyski, nagrywarkę, być może wentylator procesora jeśli się uda przełożyć Potrzebuję: płytę główną, procesor, pamięć, kartę graficzną, Windowsy Dobrze by było tak się zmieścić, żeby nie był potrzebny nowy zasilacz. Budżet: do 2000 zł ale jeśli się uda za mniej do dobrze. Co będę z tym robić: grać, rysować z użyciem tabletu (czyli musi swobodnie obsługiwać możliwie duże mapy bitowe i nie powodować opóźnień na linii ręka-ekran, aczkolwiek wiem, że tutaj dużo zależy od oprogramowania). Macie dla mnie jakieś rady odnośnie zakupów?
 13. Ogarniesz bez problemu. Przez początkowe poziomy gra prowadzi za rękę, nowe opcje pojawiają się kolejno w pewnych odstępach czasu, wszystko jest dopracowane i nie odczuwa się żadnego stresu związanego z obsługą gry. Jedyną karą za śmierć jest zużycie ekwipunku i konieczność dobiegnięcia z cmentarza do zwłok, więc nie ma się co stresować ewentualnym zgonem. Nie zdarza się konieczność bicia potworów w celu nabicia poziomu - questów jest wielokrotnie więcej niż potrzeba do rozwinięcia postaci. Postacie można kasować, chociaż zwykle nie ma po co, bo miejsc na nowe jest dużo. Trudno robi się dopiero na maksymalnym poziomie, jeśli pożądasz epickich osiągnięć. Bo można też iść na łatwiznę i zająć się trenowaniem pokemonów. ;-)