marekl1975

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  1864
 • Dołączył

 • Ostatnio

marekl1975 ostatnio wygrał w dniu: 28 Kwiecień 2017

marekl1975 miał najwięcej polubień!

Reputacja

1 Neutralna

O marekl1975

 • Ranga
  Przewodniczący
 1. marekl1975

  Modelarstwo

  Tym razem znowu sprzęt jeżdżący, ale w wersji angol, japon czyli kierownica po prawej! Plastikowy model samochodu Lexus IS350 w skali 1:24. Model firmy Fujimi o numerze katalogowym 03674. Zestaw do sklejania kupujemy w niewielkim pudełeczku. W środku znajdziemy wypraski szare i czarne, przezroczystą bezbarwną, przezroczystą czerwoną i pomarańczową, dwie chromowane, komplet gumowych opon, arkusik kalkomanii oraz czytelną i dokładną instrukcję montażu. Zestaw nie zawiera kleju, farb itp. Na pierwszy rzut oka, patrząc na małą ilość elementów model wydaje się być łatwym, ale tak naprawdę trzeba się nad nim napracować. Najpierw podkład w sprayu Vallejo. Model malowany farbami Model Master, Revell oraz Mr. Hobby. Do sklejenia używałem klejów Revell Contacta, Revell Contacta Liquid Special, Revell Contacta Professional oraz Bond średniogęsty. Tworzywo dobrej jakości, szczegóły dobrze odtworzone, a wszystkie części bardzo dobrze spasowane. Nie musiałem męczyć się z przycinaniem, szlifowaniem itp. Reasumując, model można z powodzeniem polecić początkującemu modelarzowi, ale i zaawansowany modelarz z przyjemnością włoży w niego ogrom pracy!
 2. marekl1975

  Modelarstwo

  Po dłuższej przerwie prezentacja kolejnego dzieła. Hummer H2 w skali 1:25. Plastikowy model firmy Revell o numerze katalogowym 07186. Długość po sklejeniu 19,4cm (dane producenta). Stopień trudności 3/5, 87 części. Model kupujemy w standardowym pudełku Revella. W środku znajdziemy wypraski szare, białe, chromowane, przezroczystą, przezroczystą przyciemnioną, komplet gumowych opon, metalowe ośki i śrubki, arkusz kalkomanii oraz czytelną i dokładną instrukcję montażu. Do sklejenia modelu używałem kleju Revell Contacta, Revell Contacta Liquid Special, Italeri Cement for Plastic oraz Bond średniogęsty. Przed malowaniem wypraski szare oraz białe pokryłem podkładem Vallejo w sprayu. Model malowany farbami Model Master, Mr Hobby, Revell oraz Humbrol. Model wydaje się łatwy, elementy są dobrze spasowane ale mimo to wymaga sporego nakładu pracy. Moim zdaniem mógłby mieć więcej elementów a zwłaszcza oświetlenie boczne i dachowe mogłoby być z dodatkowych elementów przezroczystych a nie jako wypustki do pomalowania. Dużo otworów montażowych wymaga poszerzenia. Reasumując, nie jest to model dla początkującego modelarza. Po ponad miesiącu pracy prezentuje się pięknie!
 3. marekl1975

  Modelarstwo

  Jaśniej proszę.
 4. marekl1975

  Modelarstwo

  A320 w malowaniu Etihad jest cały czas produkowany przez Revell. Kupisz go w niemalże każdym sklepie internetowym jak i na allegro. Cena góra niecała stówka.
 5. marekl1975

  Modelarstwo

  Tym razem prezentuję samolot pasażerski średniego zasięgu Airbus A320 w malowaniu Etihad Airways. Plastikowy model firmy Revell o numerze katalogowym 03968 w skali 1:144. Model o trudności 3/5 składający się z 60 elementów. Wymiary: 26,1cm długości i 23,5cm rozpiętości (dane producenta. Model kupujemy w niewielkim, ładnym pudełku. W środku znajdziemy wypraski białe oraz jedną przezroczystą, kolorową i dokładną instrukcję montażu oraz spory arkusz kalkomanii. Do złożenia modelu używałem klejów Revell Contacta, Bond średniogęsty oraz Vicol. Model malowany farbami Revell, Mr Hobby, Model Master oraz Alclad II. Model chociaż składa się z niewielkiej ilości elementów okazał się bardzo pracochłonny. Dużo elementów było niedokładnie odlanych a przy montażu połówek kadłuba powstał duży uskok co wymagało dokładnego i długotrwałego szlifowania. Dużym problemem było też dokładne spasowanie skrzydeł z kadłubem. Bardzo dużo czasu zajęło też naklejenie wszystkich nalepek - około dwóch tygodni. ale po długim czasie i po wielu nerwach model prezentuje się bardzo ładnie! Reasumując, tego modelu zdecydowanie nie polecam osobom mało cierpliwym i o słabych nerwach.
 6. marekl1975

  Modelarstwo

  Przed malowaniem nakładam na plastik podkład Vallejo w sprayu. Po wyschnięciu szlifuję go papierem 1000, potem 1500 i na koniec poleruję papierem 5000. Potem maluję kolorem rozrzedzonym w stosunku 2:1 lub nawet i 2,5:1. Metallic nawet trzy warstwy. Po pomalowaniu samochód lakieruję dobrze rozrzedzonym lakierem błyszczącym Mr Hobby. Daję dwa dni na wyschnięcie i poleruję woskiem Tamiya Modeling Wax. Dobrze rozprowadza się babskim płatkiem do zmywania twarzy. :)))
 7. marekl1975

  Modelarstwo

  Tym razem prezentuję sprzęt pływający, czyli model okrętu podwodnego K-141 KURSK. Plastikowy model firmy Zvezda o numerze katalogowym 9007. Skala 1:350, długość po sklejeniu wynosi 44,5cm (dane producenta). Model składa się z 44 części. W pudełku znajdziemy czarne wypraski, malutką przezroczystą, bardzo ubogi arkusik kalkomanii oraz czytelną instrukcję montażu. Model sklejałem klejami Revell Contacta, Vikol oraz Bond gęstym. Przed malowaniem elementy pokryłem podkładem Vallejo w sprayu. Model malowałem farbami Mr Hobby, Revell oraz Alclad II. Z racji niewielkiej ilości elementów model wydaję się prosty ale to tylko pozory. Z powodu słabej jakości plastiku do porządnego złożenia modelu trzeba się przyłożyć i to nawet naprawie dwa tygodnie. Dużo elementów jest dość słabo spasowana i przez to trzeba sporo szlifować, szpachlować itp. Ale po złożeniu model robi niezły efekt!!!
 8. marekl1975

  Modelarstwo

  No i kolejny samochód. Tym razem Nissan 350Z Track. Plastikowy model firmy Tamiya o numerze katalogowym 24254 w skali 1:24. Model kupujemy w standardowym pudełku Tamiyi. W środku znajdziemy wypraski standardowe, przezroczyste (bezbarwne, czerwone, pomarańczowe), komplet gumowych opon, metalowe osie, arkusik kalkomanii oraz arkusik blaszek przylepnych. No to dzieła! Model składa się bardzo przyjemnie. Wszystkie części pasują do siebie idealnie. Żadnych ubytków czy nadlewek. Cały montaż zajął mi gdzieś lekko ponad tydzień. Przed malowaniem wszystkie elementy pokryłem podkładem Vallejo w sprayu. Model malowany farbami Mr Hobby, Model Master, Tamiya (emalie) oraz Alclad II. W tym modelu po raz pierwszy postanowiłem skorzystać z emalii firmy Tamiya do pomalowania karoserii. Emalia w momencie zakupu jest dość gęsta i do malowania aerografem wymaga silnego rozcieńczenia. Zastosowałem farbę Tamiya nr X-32 (Titanum Silver) do pomalowania karoserii samochodu. Efekt końcowy jest naprawdę bardzo ładny czego nie widać na zdjęciach. Model kleiłem klejami Revell Contacta, Revell Contacta Special oraz Bond gęstym. Reasumując mogę powiedzieć iż model plasuje się w sektorze modeli dość łatwych. Niektóre elementy do składania na klika. Ten samochód spokojnie mogą składać modelarze średniozaawansowani a nawet początkujący.
 9. marekl1975

  Modelarstwo

  Tym razem znowu samochód. Hyundai Azera. Plastikowy model firmy Academy o numerze katalogowym 15121. Skala 1:24. Model kupujemy w niewielkim kartoniku a w środku znajdziemy wypraski standardowe, chromowane i przezroczyste. W komplecie jest też komplet gumowych opon oraz czytelna instrukcja montażu. Do sklejenia używałem kleju Revell Contacta oraz Revell Contacta Special. Przed pomalowaniem elementy pokryłem szarym podkładem Vallejo w sprayu. Model malowany farbami Model Master oraz Mr Hobby. Model robiło się bardzo przyjemnie i bardzo szybko. Cały montaż włącznie z polerowaniem końcowym zajął mi aż trzy dni! Części dobrze odlane i super do siebie pasują. Nic nie trzeba szlifować, przycinać itp. Dużo elementów do łączenia na sucho klika. Reasumując, model ten spokojnie nadaje się dla początkującego modelarza. Model prosty ale bardzo efektowny!
 10. marekl1975

  Modelarstwo

  Robię półki w mieszkaniu. PS. Super że odezwałeś się, myślałem że to forum już umarło.
 11. marekl1975

  Modelarstwo

  Po dłuższej przerwie znowu publikuję kolejne moje dzieło. Tym razem sprzęt wagi ciężkiej a nawet bardzo ciężkiej. Czteroosiowy Peterbilt 359 Alaskan Hauler. Plastikowy model firmy Revell o numerze katalogowym 07545 w skali 1:25. Długość po sklejeniu wynosi 40,7cm (dane producenta). Model składa się z 369 części. Stopień trudności 5/5. Model kupujemy w bardzo dużym pudle i dość ciężkim. W środku znajdziemy niezliczoną ilość wyprasek z typowymi częściami, trzy wypraski chromowane oraz jedna wypraska przezroczysta. Zestaw zawiera jeszcze komplet gumowych opon, przewody do silnika, dwa łańcuszki (widoczne na zdjęciach), spory arkusz kalkomanii oraz obszerną i czytelną instrukcję montażu. Model jest bardzo skomplikowany i już na wstępie odradzam początkującym modelarzom. Przed malowaniem części pokryłem podkładem Vallejo w sprayu. Model kleiłem klejami Revell Contacta, Revell Contacta Liquid, Revell Contacta Liquid Special, Tamiya Extra Thin Cement oraz Bond gęsty. Model malowałem farbami emaliowymi Model Master, Mr Hobby oraz Alclad II. W celu uzyskania wysokiego połysku całość polakierowałem błyszczącym lakierem bezbarwnym Mr Hobby. Po wyschnięciu polerka woskiem Tamiya Modeling Wax. Do wypełniania ubytków używałem szpachlówek Tamiya Putty Basic Type oraz Mr Dissolvent Putty. Jak już pisałem, model jest bardzo skomplikowany i wymaga wiele czasu. Mnie sklejenie zajęło ponad trzy miesiące. Ze wszystkich błyszczących elementów usunąłem fabryczny chrom a następnie metalizowałem chromem firmy Alclad. Po sklejeniu model ma dość delikatną konstrukcję i powinien stać w gablocie. Efekt końcowy jest bezcenny!
 12. marekl1975

  Modelarstwo

  Po dłuższej przerwie znowu mała prezentacja autka. Tym razem Dodge Challenger SRT8. Plastikowy model firmy Revell o numerze katalogowym 07187. Skala 1:25, długość po sklejeniu 20,1cm (dane producenta). Model składa się ze 110 części, stopień trudności 4/5. Model kupujemy w standardowym pudełku Revella. W środku znajdujemy multum białych wyprasek z dosłownie kilkoma elementami każda jakby nie mogli zrobić dwóch, góra trzech dużych wyprasek. Ponadto znajdziemy jeszcze wypraskę chromowaną i przezroczystą z szybkami. I tu mała uwaga, tylny klosz jest z czerwonego plastiku. Oprócz tego jest jeszcze malutka zgrzewka z gumowymi oponami i metalowymi osiami. Oprócz tego w pudełku znajdziemy bardzo czytelną i szczegółową instrukcję montażu oraz niewielki arkusik kalkomanii. Model składa się bardzo przyjemnie. Wszystkie części są dobrze odlane i praktycznie mają nadlewek dzięki czemu dobrze do siebie pasują. Cały montaż zajął mi około dwóch tygodni. Do sklejenia modelu użyłem kleju Revell Contacta, Revell Contacta Liquid Special, Tamiya Decal Adhesive oraz Bond gęsty. Przed pomalowaniem wszystkie elementy pokryłem białym podkładem Vallejo. Model malowany głównie aerografem farbami Mr Hobby, Model Master oraz Alclad II.
 13. marekl1975

  Modelarstwo

  Po dłuższej przerwie wreszcie kolejny skończony! Tym razem coś pływającego i mega luksusowego czyli pełnomorski jacht Predator 108. Plastikowy model firmy Revell w skali 1:72 o numerze katalogowym 05901. Długość po sklejeniu 44,4cm (dane producenta). Model składa się ze 117 części. skala trudności 4/5. Model kupujemy w płaskim ale dość dużym pudełku. W środku znajdziemy standardowe wypraski koloru białego, wypraskę przezroczystą i przyciemnioną, dość szczegółową instrukcję oraz całkiem spory arkusik kalkomanii. Kalkomania zawiera kilka bander oraz nazw i portów macierzystych. Dzięki temu jacht możemy zrobić wedle naszego życzenia. Do sklejenia użyłem całej gamy rożnych klejów: Revell Contacta, Revell Contacta Liquid Special, Italeri Cement for Plastics oraz Bond średniogęsty. Przed sklejeniem wszystkie części pokryłem białym podkładem Valleyo w sprayu. Model malowany głównie aerografem farbami Gunze Sangyo, Model Master i Humbrol oraz metalizerami Gunze Sangyo, Model Master i Alclad II. Do nakładania kalkomanii użyłem płynów Mr. Mark Softer Neo oraz Revell Decal Soft. Do szpachlowania ubytków używałem białej szpachlówki Tamiya Putty White. Jeśli chodzi o samo sklejanie, jest to model bardzo pracochłonny. Niby ilość części nie jest powalająca, ale jest sporo pracy przy nich. Malowanie trwa bardzo długo i wymaga użycia sporej ilości taśm maskujących. Nie wszystkie części do siebie dokładnie pasują co bywa czasem bardzo denerwujące, ale można to nadrobić metodą przytnij i oszlifuj. Wklejanie szybek to istna mordęga. Powstaje przy tym sporo naprężeń i trzeba uważać by nie popękały. Z kolei malowanie głównego pokładu składającego się z dwóch elementów to też droga przez mękę. Wiele elementów wyposażenia wnętrza jest po prostu wyciśnięta w jednym elemencie a mogłyby przecież stanowić osobne elementy. Dzięki temu malowanie byłoby łatwiejsze. Podsumowując jest to model dla osoby bardzo cierpliwej, ale efekt końcowy jest imponujący!
 14. marekl1975

  Risen 2 - Temat ogólny [M]

  Pokonałem kapitana Slanea. Pogadałem z admirałem i zdałem mu raport. Gdzie teraz powinienem płynąć? Po raz drugi na Calderę? Nie otworzyła mi się żadna nowa wyspa. Gdy zagaduję Patty ta tylko gada, że jest gotowa i otwiera się mapa z wyspami.
 15. marekl1975

  Risen 2 - Temat ogólny [M]

  Jestem już u gnomów na Wyspie Złodziei. Czy gdzieś można znaleźć mapę tejże wyspy?