P8R

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  149
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O P8R

 • Ranga
  Przodownik
 1. Oto i mój wpis. http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=291671&n=6
 2. Zdjęcie creo77 rzeczywiście rządzi, a dobre są również zdjęcia naffnaffa i anetta01. I faktycznie, zdjęcie Silkeborga wygrywające kategorię artystyczną w porównaniu do innych niestety ssie, podobnie "nie jestem zachwycony" fotką krystynyani z gościem z jakimś ajfonem w podskoku. Co prawda nie robi mi różnicy wielkiej, z jakimi zdjęciami przegrały moje, bo te rewelacją też nie były, ale współczuję tym, którzy wystawili naprawdę dobre prace a nie zostali docenieni. Fajnie, że znajdzie się zwykle pary sprawiedliwych, którzy oddadzą autorom dobrych zdjęć to, co im należne i wleją tym samym choć trochę miodu na ich serca :) A swoją drogą...wątpię, aby Silkeborg i krystynaania się tu odezwali ;]
 3. P8R

  Napoleon: Total War

  Wczoraj przechodząc drugą kampanię Napoleona, w Egipcie, natrafiłem na pewny wielki bug AI. Broniłęm się w mieście przed beduinami (sami jeźdźcy na wielbłądach), miałem 4 oddziały motłochu i 3 inne niezbyt dobre, piechota liniowa, milicja i beduini. Miałem więc do dyspozycji budynki i zapory na kawalerie, te palisady. Obsadziłem motłoch w 3 budynki, resztę poustawiałem między budynkami i za tymi palisadami. Miało to zmaksymalizować straty wroga (ok. 8 oddziałów + generał), ale nie spodziewałem się wygranej w ogóle. Jednak gdy zobaczyłem, co wyprawia AI... No cóż, od czasów Empire znacząco poprawili skuteczność palisad przeciw kawalerii, to dobrze, szkoda jednak, że nie idzie to w parze z odpowiednimi zachowaniami AI, aby tego unikać. To co się działo na polu bitwy, to masakra. Gdyby ciała zabitych jeźdźców i ich wierzchów mogły układać się jeden na drugim, a nie przenikały, utworzyły naprawdę wysoki mur. Po bitwie sprawdziłem, jak wyglądają statystyki zabitych - ok. 1/3 zabitych było sprawką moich żołnierzy, reszta popełniła radosne seppuku o 3 dobrze rozmieszczone zapory. "Ale głupi ci beduini" chciałoby się powiedzieć ;)
 4. P8R

  Napoleon: Total War

  Kochani...komu udało się zainstalować N:TW na dysku innym, niż C: ? Instalator steamowy W OGÓLE nie pyta, na którym dysku ma się zainstalować gra, tylko od razu po wpisaniu klucza pokazuje, że brakuje miejsca do tych 20 GB (!!). Najgorszy instalator wszechczasów? W ustawieniach steama widnieje NTW jako gra niezainstalowana, gdy wybiorę "Instaluj grę" to chce ją ściągać. Porażka.
 5. P8R

  Napoleon: Total War

  Heh...Ja dostałem swojego pre-ordera również przed paroma chwilami (cudowne pudło wielkości kompa, tak przy okazji, nie było większych?). Dziwię się spokojowi Yariego, gdy napisał "Wszyscy tak mają". Ja się wk..urzyłem. Jak można tak bezczelnie walić w rzyć ludzi, którzy naiwnie i uczciwie kupują pre-ordery? Bo po co mielibyśmy kupować pre-ordery, jak nie dla jak najwcześniejszej gry? A tu taki zonk? Kto jest temu winny? Jaka będzie rekompensata CDP? Też jestem ciekawy, czy tylko Polacy dostali taki prezent... Skandal.
 6. Chłopaki, spokój... Wg mnie w dyskusji najgorsze, co może być i co niestety często się spotyka, to próby ośmieszenia swojego rozmówcy, żeby mieć "swoje na wierzchu". I niejednokrotnie te próby bardziej ośmieszają autora, niż jego rozmówcę. I nie powiem, z którą sytuacją mamy tu do czynienia, inteligentne osoby to wiedzą, bo mają swoje zdanie. Poza tym, ja nie lubię rozmów z osobami, którzy w taki ofensywny sposób prowadzą rozmowę, niby jakieś argumenty występują, ale giną w cieniu oskarżeń typu "nie bądź śmieszny". Napisałem tego posta, aby niektórych zastanowić, oby swą rolę spełniło. Co do mojego zdania o D1 i D2... Dla mnie w D1 grało się lepiej. DUŻO lepiej. Była to (DLA MNIE!) gra lepsza w swoich czasach (96/97) niż D2 w swoich (połowa 2000) - a pamiętamy naszą frustrację z powodu przesuwania daty premiery i wzrastające oczekiwania. Gdy graliśmy w D1, nie przeszkadzało nam to, że nie można biegać, a gameplay nie mógł być nudny, nie było mowy, aby był. D2 JEST świetną grą, dopracowaną, ale...pamiętają wszyscy zgrzyt z rozdzielczością 640x480? Dopiero w dodatku rok później się obudzili i dodali 800x600, ale niesmak pozostał. Muzyka była dla mnie dużo lepsza, bardziej klimatyczna w D1, mimo, że to ten sam Matt Uelmen. I nie znaczy to wcale, że w D2 była kiepska, czy nawet przeciętna. Trzymała wysoki poziom. Piszę tu tylko o paru rzeczach, które przyszły do głowy, ale porównanie tych dwóch gier to materiał na książkę, której nie mam zamiaru pisać. Wyrażę tylko nadzieję, żeby D3 nie został zjedzony przez wielkie oczekiwania graczy, albo.. co tam innych graczy, MOJE oczekiwania. Też byłem bardzo rozczarowany jak się dowiedziałem, że nie mamy co liczyć na premierę D3 w 2010, to 2 dodatkowe lata pompowania balonu...
 7. James Hudson works as an inspector in a legendary Scotland Yard police unit. He is one of the best detectives and that is why his colleagues seek his advice when they face an unsolvable riddle. Miss Paddinggton, a resolute maid-servant (lub housewife, jeśli chodzi o żonę, a nie służącą, choć dla niektórych to wszystko jedno ;) ), and a detective stories lover supports him and takes care of him.
 8. P8R

  Empire: Total War - temat ogólny

  IMO nie da się wypowiedzieć wojny państwom, które korzystają z danego szlaku handlowego, a z którymi masz pokój. Jeśli chcesz piracić i wpłyniesz na trasę szlaku, piracić będzie automatycznie tylko kraje, z którymi już masz wojnę. A tę musisz wypowiedzieć inaczej. Jeśli podejrzewasz, że jakieś państwo Cię okrada, spróbuj zaatakować flotę, która to robi - jeśli gra spyta, czy wypowiedzieć wojnę, to...chyba wiesz o co mi chodzi :) Obowiązuje prawo dżungli :) Silniejszy może więcej to i się rozpycha, toczy wojny i niszczy floty korzystające ze szlaków handlowych, nie tylko na nich piraci. To drugie rozwiązanie jest dla tych, którzy nie mają jeszcze na tyle mocnej floty, aby wywalić z kotwicowiska Indiamany (tudzież fleuty) wraz z obstawą. @Ploud Statki handlowe mogą korzystać z ''punktów handlowych'' oznaczonych kotwicami, a znajduje się ich kilka na kilku specjalnych strefach handlowych. Nie wiem czy wiesz gdzie one są (kliknij na mapę a później na jedną z 4 stref oznaczonych kółkami, Brazylia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Cieśnina Mozambicka i tzw Wschodnie Indie, czyli okolice Indonezji i Filipin. Szlaki Cie poprowadzą :) I zapamiętaj, że statki handlowe lepiej nie wykorzystywać to transportu wojska, chyba, że na króciutkie dystanse i wiesz, że nikt Ci nie zatopi ich z armią, dopóki jej nie wyładujesz. Armię przewoź na długie dystanse w dużej flocie. Jeśli chcesz wysłać 2 lub 3x więcej wojska, podziel flotę na tyle części i każda z nich załaduje tyle wojska ile jedna połączona. Ale takie floty trzymaj blisko, w razie ataku, wszystkie wezmą udział w bitwie. A instrukcja dotycząca instalacji jest do d.... Do luftu jest i może dać do myślenia, jak późno CDP oraz SEGA dowiedzieli się o tym, że obecny będzie STEAM. Bo instrukcja wygląda standardowo, bez haczyków w postaci Steama. A pod spodem, jakby ktoś nie zauważył UWAGA. Cytuję: Informacje zawarte w niniejszej instrukcji były zgodne z prawdą z chwilą rozpoczęcia druku, lecz pod koniec procesu produkcji mogły ulec drobnym zmianom.
 9. P8R

  Empire: Total War - temat ogólny

  Kurde, ale burza tutaj... Patrzyłem sobie, jak Steam ściąga update z pewną rezygnacją, spodziewając się napotkanych przez was trudności. Tymczasem... Gra się odpaliła. Save (stworzyłem nowy - z Drogi do Niepodległości - bo ten z RP Polską się zrypał i nie mogę go wczytywać)się wczytuje. No dobra, to teraz sprawdzić bitwę lądową. Wgrała się, wciskam W - kamera do przodu - nic; ruszam myszką - nic. Można grać. Bitwę z Francuzami o fort wygrałem :) Więc ostatnia próba - skoro patch nic u mnie nie zepsuł, to zwiększmy wymagania - sprawdźmy, czy nie można wczytać starego save''a z Polską z roku przeszło 1750. Spotkał mnie jednak biały ekran i Windows, jak zwykle. :( Mam C2D E8200, 2GB RAM, Ati Radeon 3870 512MB RAM (przy okazji: w rozdzielczości 1440x900 działa w prawie maksymalnych detalach...cudownie...czasem tylko trochę przyhaczy)
 10. P8R

  Empire: Total War - temat ogólny

  Wtedy w ogóle walczą tak, żeby sobie krzywdy nie zrobić, czyli "na niby". Lubię się (w sensie, że mam tendencję, a nie że naprawdę lubię) przyglądać z bliska walczącym wojakom, piechota vs piechota, piechota vs kawaleria, kawaleria vs kawaleria a nawet jak sie naparzają z obsługą dział. I kiepsko to czasem idzie i wygląda...
 11. P8R

  Empire: Total War - temat ogólny

  Zapomniałem jeszcze wspomnieć o jednym, trochę a propos proporcji sił przed walką połączoną z kwestią automatycznego rozgrywania bitew. W pewnym momencie gry Prusy, gdy jeszcze istniały, ale miały już tylko jeden region z Berlinem, wysyłały mi pojedynczy oddział konnej artylerii bliżej Gdańska, przy morzu, ale jeszcze w swoich granicach. Kilka razy. Za pierwszym razem posłałem jeden oddział konnicy (nie pamiętam czy ułanów, czy pułk konny) i rozegrałem bitwę automatycznie. PRZEGRAŁEM! Posłałem następną konnicę i sprawdziłem balans sił - okazuje się, że w takim przypadku komputer stwierdza, że siły są 1:1. Ręcznie dowodzona konnica dała prztyczka SI - nie straciłem ani jednego kawalerzysty, bo jak miałem, skoro artyleria się nawet nie rozstawiła! Nawet nie wiem jak to komentować. Tylko dodam, że zwycięstwo było heroiczne. Żal. ;] (a gdzie mieczyki na mapie z zapisaną datą zwycięstwa i walczącymi siłami? ;) ) Więc jeszcze 2x wysyłałem konie i ręcznie toczyłem najłatwiejsze z potyczek tracąc więcej czasu na ładowanie bitew (jak już zdążyliście zauważyć, niezbyt pospieszne) niż na samą bitwę. Się powtórzę - nadzieja w patchu, a może patchach.
 12. P8R

  Empire: Total War - temat ogólny

  Zawsze w pierwszej grze sprawdzam poziom normalny. Tu jest jednak nieco za łatwy z tego względu, że na mapie strategicznej SI jest mało agresywna, rzadko kiedy trzeba się bronić przed jakimiś próbami rozbiorów, cała gra na normalu to tylko pakowanie się na inwazję totalną kolejnych państw. Więc następnym logicznym krokiem będzie zwiększenie poziomu, jak zwykle w Total Warach. @Yarr: troszkę mi ulżyło, że problemy z wywalaniem to nie problem mojego kompa, tylko gry ;p Gratuluję narodzin dziecka :) Co do biegania kawalerii za rozpierzchniętą piechotą, to oczywiście problem znam, ale nie tylko z tej części TW ;) Więc "taktykę" wybiegania przed ofiary i wskazywanie na nich, gdy przebiegają obok opracowałem już przy 1 Medievalu :) Szkoda tylko, że takie rzeczy nadal się dzieją... Poza tym fajnie poczytać inaczej zapisane karty historii RP i jej podbojów :) A tak przy okazji: nagrywaliście jakieś ciekawe bitwy? Ja zapisałem 3 morskie, jedna z piratami, angolami oraz nie pamiętam kim :) ale chyba osmańskimi kebabami. W tych dwóch pierwszych brało udział kilkanaście moich statków na tyle samo ich, z tą różnicą, że oni mieli np fleuty, galeony i inne średnie stateczki zamiast liniowców drugiej czy trzeciej klasy :) Więc to w sumie rzeź niewiniątek, ale miło to zostawić za sobą na dnie :) Zwłaszcza, gdy wcześniej pływa kilka niedotopionych statków wroga, a moje statki już podpływają do następnych i BACH! salwami redukują powierzchnię burt kolejnych pirackich statków :)
 13. P8R

  Empire: Total War - temat ogólny

  Lata 1701-1800 to wiek XVIII, słownie: osiemnasty, nie wiem czy zabrakło Ci laseczki czy wykształcenia ;) Tak samo jak wiek XXI zaczął się już teraz, kilka lat temu w 2001, a nie zacznie się dopiero w 2101 :) Co do wywalania: k...ca mnie strzeliła z tym wywalaniem. Owszem, mogę przeboleć, że czasem się wywali gra do windowsa - mnie to się zdarzało przy kliknięciach na jednostkę. Raz na hulakę, w określonej turze, gdy mógł już się ruszać (w poprzedniej, gdy nim pojechałem, nic się nie działo) a później, gdy już sam poszedł mogłem nim znów normalnie sterować. Później gdy klikałem na pojedynczy statek w rejonie Płn. Ameryka, między "strefami przejścia" - tylko, że jemu wcześniej nie kazałem nigdzie płynąć i tak zdaje się utknął. Ale tego nie wiem, bo po 3 próbach...UWAGA.... Save''y przestały się wgrywać! Znaczy się, pojawiał się taki sam błąd jak przy klikaniach wcześniej - biały ekran i komunikat stawiający odwieczny dylemat windowsowca - wysłać raport o błędzie czy nie wysłać. Wysłałem. Nadzieja w kolejnym patchu, który chciałbym aby poprawił jeszcze inna kwestię poza wywalaniem. Mianowicie AI, tudzież SI czyli Sztuczną Inteligencję jednostek własnych (lądowych) podczas bitew. Szlag nieraz człowieka trafiał, gdy na odległość kilkunastu kroków stają naprzeciw siebie 2 oddziały piechoty liniowej, gdy wróg strzela a moi się patrzą i myślą, który następny się położy od porcji ołowiu. I mam jakieś dziwne wrażenie, że sytuacja z tym zaczęła się pogarszać, gdy zacząłem wynajdywać te wszystkie strzelania szeregami, plutonami itd. Ogłupieli jakby. Można by sypnąć tekstem z serialu 29 i pół "zmień dilera albo bierz pół". Przechodząc do części luźniejszej z cyklu "Jak leci?" to powiem tak: 1. regionem jaki zdobyłem był ten pod Lwowem, który na początku jest pod kontrolą Osmanów. Sytuacja była taka, że poszedłem na wojenkę z Chanatem Krymskim (mającym sojusz z Osmanami), oblegam ich miasto a tu nagle przychodzi parę oddziałów (4) Rusków, moich sojuszników i dołączają się do akcji. Ale nie do oblężenia, tylko do ataku. Oni atakują a ja wspieram. I jak myślicie, do kogo należała prowincja po "heroicznym zwycięstwie"? (Swoją drogą, trochę pomyłka z tymi ocenami wyników, minimalne i heroiczne zwycięstwo, w medievalu było normalniej) Wkurzony, zostawiając za sobą nowo zajęte ruskie włości, wyruszyłem więc na pierwszy lepszy region Osmanów, z którymi i tak już miałem wojnę. I tak się zaczęło grabienie. W międzyczasie zacząłem kosić się z Prusami o Prusy Wschodnie (zamieniłem się nimi z bagnetami szpuntowymi za Zachodnie, jak proponowali). Wchodziłem w Osmanów jak w masło, więc ten kierunek, oprócz Chanatu Krymskiego nowym polecam. Zero odzewu, tylko później, jak zacząłem robić statki, to musiałem na ich flotę uważać bo się panoszyli po Morzu Śródziemnym. Osmanów z Bałkanów wykurzyłem, postawiłem kropkę nad i, jeśli chodzi o historię Prus. Następni byli Szwedzi. Zrobiłem im potop zaczynający się od Norwegii i postępowałem na wschód, równocześnie z tym, jak wdzierałem się Osmanom coraz głębiej w ich terytoria, daleko poza Stambuł. Skoro Szwecja była załatwiona, przyszła kolej na nietykanych dotąd Austriaków (którzy z uporem maniaka proponowali mi wymianę najpierw za Lwów i Podole, a później Brandenburgię, proponowali najpierw tylko Transylwanię, później również Sląsk. Siły ze Szwecji, uzupełnione świeżą Husarią prosto z Warszawy i innymi oddziałami zorganizowałem tak, że w ciągu 3 tur zająłem ich 4 regiony, Śląsk, Czechy, ten z Wiedniem i na wschód od niego. Miałem drogą grabieży zająć się Transylwanią i wziąć co miało być moje drogą nieuczciwej (hehe) wymiany, gdy zdarzyło się TO. Moje floty spacyfikowały Morze Śródziemne i wszelkie pirackie floty, które zauważyłem, zdążyłem stoczyć również bitwę z Brytyjczykami, z którymi (i Holandią) miałem wojnę od czasy wypowiedzenia wojny - byli sojusznikami. Ale na razie wojny tej nie zakończę, póki coś się nie poprawi. Mam nadzieję, że tak się stanie.
 14. Jak myślicie, odblokują o północy? :) Jestem też ciekaw, czy jednostki specjalne, dodane w EK pt "Doborowe Jednostki" zostaną kiedyś udostępnione wszystkim graczom. Np wtedy, gdy już sprzedane zostaną wszystkie EK, albo też po jakimś czasie....
 15. A ja już MAM swojego EMPIRE''a! :) Brawo za szybką wysyłkę. Jednak trochę mina zrzedła przy instalacji, która można powiedzieć ciągle trwa, choć jest aktualnie w stanie zawieszenia. Wyjaśniam o co zaś chodzi: 1. Instalacja przez Steam - miałem już, więc oszczędziłem sobie instalacji jego tylko dla E:TW, a tu wychodzi następna, 2. rzecz, którą jest wymagane miejsce na dysku - 15 gb! Uhh, trzeba było poprzerzucać trochę...Gdy już przebrnąłem przez to i dotarłem zdaje się do właściwego etapu instalacji, niemiłe okienko z takąż informacją, iż 3. "Serwery Steam są zbyt zajęte, aby zająć się Twoją sprawą. Spróbuj ponownie za kilka minut." Grr.