Macios

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  347
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Macios

 • Ranga
  Brygadzista
 1. Macios

  Crusader Kings II: Mroczne Wieki

  Najnowszy patch zmienił mechanikę dyplomacji. Usunęli oddzielne, jej dedykowane okno, a zamiast tego, po kliknięciu na portret prawym przyciskiem myszy wyświetla się menu z dostępnymi akcjami dyplomatycznymi. To menu wygląda dokładnie tak samo jak stare, które pokazywało się w oknie dyplomacji. Pierwsza pozycja w sekcji "Patch features": http://www.ckiiwiki.com/Way_of_Life#Patch_features
 2. Rzeczywiście, to ma większy sens. No niestety, poniedziałkowy ranek zrobił swoje i nie zrozumiałem prostego zdania :) Z tego co wyczytałem w internetach, policjant w mundurze ma obowiązek nam się przedstawić, ale nie ma obowiązku pokazywania legitymacji. Byłoby to trochę dziwne, zważywszy właśnie na przebierańców. No ale to wiedza z internetu, więc trzeba wziąć poprawkę na to, że może być po prostu nieprawdą.
 3. A mi się rzuciło w oczy inne zdanie z tego newsa: "Pierwszy zarzut, który usłyszała dotyczy właśnie znieważenia policjanta na służbie oraz zmuszania go do zaniechania czynności służbowej, w tym przypadku wylegitymowania..." To przepraszam bardzo, ale już nie można wylegitymować funkcjonariusza na służbie?! wtf? O ile mandat kobiecie się należał, a przynajmniej tak wynika z informacji, które możemy przeczytać w tym newsie, o tyle możliwość wylegitymowania policjanta to jej święte prawo i nie rozumiem, jak prokurator może z tego robić zarzut.
 4. Na telefon oficjalnie po nowym roku, nieoficjalnie od dzisiaj (patrz post wyżej).
 5. Macios

  Europa Universalis IV

  Spróbuj Hanzą, bardzo duży potencjał handlowy, można przejąć kontrolę nad całym handlem na północy (Bałtyk, Lubeka, Antwerpia). Do tego o ile dobrze pamiętam można stworzyć kilka państw, m in. Hannover czy Północne Niemcy. Możesz też spróbować utworzyć Królestwo Niderlandów, można to zrobić na 2 sposoby: Zaczynasz jako Burgundia, która posiada około połowę prowincji niderlandzkich na starcie. Najważniejsze to na początku pokonać Francję, a później powoli rosnąć w siłę. Z tego co pamiętam Burgundia nie jest w HRE, więc za każdym razem, gdy zaatakujesz jednego z członków cesarstwa, będziesz musiał walczyć z ceszarzem (czyli Austrią). Druga opcja, to zaczęcie jako jedno z małych państewek w regionie i powolne "zjadanie" sąsiadów, oraz odbieranie ziemi Burgundii. Jako że jesteś w cesarstwie, można wejść w sojusz z Austrią i bez obaw o jego interwencję atakować małe państewka. Ja wybrałem 2 możliwość i zacząłem jako Utrecht. Przed rokiem 1500 udało mi się już zjednoczyć Niderlandy. Największym zagrożeniem jest oczywiście Burgundia, więc trzeba szybko wejść w sojusz z Francją. Do tego, tak jak napisałem wyżej, musisz być też sojusznikiem Austrii. Dużym problemem jest w tym przypadku niemożliwość zawierania małżeństw (Utrecht to arcybiskupstwo), więc trzeba trochę się nakombinować, żeby mieć wystarczająco dobre relacje na sojusz. Trzeba też mieć trochę szczęścia, bo gdy Burgundia jest w stanie wojny i umrze jej król, następuje podział jej ziem pomiędzy Austrię i Francję. Może to się zdarzyć zarówno od razu po rozpoczęciu gry, jak i po 50 latach. Więc trzeba się spieszyć i zgarnąć jak najwięcej dla siebie przed tym podziałem. Mi nie udało się zdobyć tylko 3-4 prowincji, zanim przejęła je Austria. Oczywiście po tym podziale nie ma już mowy o sojuszu z cesarzem, ale powinieneś być na tyle mocny, by móc z nim walczyć. Dodatkowo trzeba pamiętać, że gdy stworzysz Niderlandy, dalej będziesz arcybiskupstwem, gdyż nie można samemu zmienić ustroju na inny. Dopiero po 1580 roku jest możliwość włączenia się wydarzenia, które pozwala zmienić ustrój na "Dutch Republic". Dodatkowo, jeśli masz najnowsze DLC Res Publica, Holandia ma wiele nowych wydarzeń i mechanizmów, więc granie nimi jest dosyć ciekawe nawet w czasie pokoju.
 6. Macios

  Europa Universalis IV

  Drugie dno może być takie, że do 1 oddziału w ciągu miesiąca maksymalnie może dojść 100 żołnierzy. Czyli jeśli mieliśmy 12 jednostek, każda po tysiąc i straciliśmy w bitwie po 300 z każdego oddziału, to jeśli mamy wystarczająco rezerwy (w tym przypadku 3600 manpower), każdego miesiąca będzie wracało po 100 do oddziałów i po 3 miesiącach armia będzie w pełni sił. Jeśli mamy mniej niż 3600 manpower, to uzupełnianie będzie trwało dłużej. Z tego wynika np dłuższa regeneracja armii po konsolidacji "uszkodzonych" oddziałów. Wtedy niektóre mają pełnię sił, za to inne większe braki, a w ciąż maksimum to 100 żołnierzy na oddział miesięcznie. Za to koszty będą niższe, bo one wynikają z liczby uzupełnianych oddziałów, a nie liczby potrzebnych żołnierzy. Co do kolonizacji, to się nie wypowiem. Nigdy nie grałem Austrią, nie lubię grać dużymi państwami. Zobacz może, czy jest jeszcze szansa na utworzenie gdzieś państwa kolonialnego (5 prowincji w regionie kolonialnym) lub założenia kompanii handlowej.
 7. Macios

  Europa Universalis IV

  Widocznie straciłeś całe rezerwy w czasie wojny i teraz nie starcza ich by uzupełniać braki w pełnym tempie. Najedź myszą na liczbę manpower i powinno pokazać się okno z informacją ilu ludzi jest w stanie miesięcznie uzupełnić armię. Tak samo po wskazaniu ikonki o stratach w armii powinna pokazać się informacja o koszcie uzupelnien i czasie ile zajmie pełne uzupełnienie armii.
 8. Macios

  Europa Universalis IV

  Nie wiem, gdyż Polską grałem tylko raz i to w modzie, który podałeś wyżej (swoją drogą odkąd go ściągnąłem 2 miesiące temu, nie gram już w czystą wersję gry). Za to w linku, który podałem wyżej, masz wypisane też wszystkie specjalne wydarzenia dla Polski, poszukaj tam ;)
 9. Macios

  Europa Universalis IV

  Z tego co wiem, to Polska ma specjalną decyzję, którą tworzy unię z Litwą. Trzeba spełnić określone warunki, a potem to 1 kliknięcie i jest. Ale to jeden z niewielu takich wyjątków, w innych przypadkach jest tak jak napisał necron + trzeba mieć po prostu farta. http://www.eu4wiki.com/Poland#1444:_strategy_.233_.28up_to_1550.29 W pierwszym akapicie rozdziału "1444: strategy #3 (up to 1550)" jest opisane, co trzeba zrobić, by stworzyć unię z Litwą.
 10. Obaj mieszkają w Grudziądzu, a pracują w Toruniu: http://wyszukiwarka-ludzi-na-gg.opisy4gg.pl/numer-gg6185044.htm "miasto: Grudziądz" http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=82709&pid=19 " P.S. moje miasto to Grudziądz, 80 km od Torunia około, podaję taki szczególik." Przestań, to musi być zbieg okoliczności, no musi! ;)
 11. Ja obecnie 14 rank, Priestem. Niestety nie mam żadnych rzadkich kart dla Priesta i utknąłem :( Najpierw doszedłem do rank 20 warlockiem, ale bez dobrych kart ciężko nim grać. Później pooglądałem trochę filmów mkrr na YT, zrobiłem kilka aren, wycraftowałem kilka kart i lekko przerobionym deckiem z kanału mkrr wbicie rang 20-15 poszło jak po maśle. Teraz muszę gridnować złoto, robić arenki i liczyć na fajne karty z paczek. Ludzie na 15 randze potrafią już sypać legendarnymi (co z resztą za dobrze o nich nie świadczy, skoro z takimi kartami są na tak niskiej randze) i nawet bezbłędna gra często nie pozwala wygrać. Mój obecny deck: http://goo.gl/Dq9ePc Jak widać, nic specjalnego w nim nie ma, ale całkiem dobrze się sprawdza.
 12. Jak wam nie działa przez aplikację Steam, to spróbujcie na stronce: http://store.steampowered.com/app/550/ Wystarczy kliknąć dodaj do biblioteki i nawet jak nie załaduje nam się następna strona, to gra powinna się dodać do biblioteki (u mnie tak było). Fajny gest :)
 13. Dzięki :) Dzisiaj i jutro jeszcze w pracy, ale później do 7 wolne, więc bardzo mi umiliłeś przerwę świąteczną :) Jakby coś, mój battletag: Mordecai#2195
 14. mpodstaw[at]gmail.com Dzięki wielkie :)
 15. Damn, zapisałem się we wtorek... No nic, muszę liczyć na wysyp kluczy, może coś upoluję :P