tomani

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  54
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O tomani

 • Ranga
  Przodownik
 1. Mały zwolenniku ONR-u jakbyś miał jakąkolwiek wiedzę, albo chciałoby ci się poświęcić pół godziny na dokształcenie, to wiedziałbyś, że nie istnieje i nigdy nie istniało coś takiego jak kultura jednorodna. Nosisz dżinsy, jesz kebaba, spaghetti czy (i tu cię zaskoczę) pierogi, nakładasz opaskę z ze znakiem Falangi lub chodzisz do kościoła? Korzystasz z produktów innych kultur, które nie mają NIC wspólnego z polskością w jej pierwotnym znaczeniu. Gdy piszesz o narzucanej propagandzie multi-kulti to kulturze, a tym bardziej cywilizacji nic nie robisz. Pokazujesz tylko własną ignorację. Nie bardzo wiem jak można z Polski robić "złych i niedouczonych", ale jak widzę każdy Prawdziwy Polak ma przekonanie, że nie ma nic mniej wartego uwagi niż zasady polskiej ortografii. Gdzie w tym tekście masz choćby jedno słowo o zamachach terrorystycznych? Czytanie ze zrozumieniem jak widać też jest wyzwaniem ponad Twoje siły mały zwolenniku ONR-u. Szkoda, bo polski to taki piękny język i naprawdę warto go opanować.
 2. Z całym szacunkiem, ale jak ktoś próbuje z Lary Croft zrobić powód, dlaczego kobiety zaczynają grać to absolutnie nie jest obiektywny, Sam zawsze sprzeciwiam się szykanowaniu gier komputerowych przez osoby, które nigdy z tym medium nie miały nic do czynienia, ale każdy głupi wie, że (dawna) Lara to sztandarowy wręcz przykład seksizmu. Nie tylko w grach komputerowych, ale kulturze ogółem. To jak wyglądała Lara Croft naprawdę nie jest niczym dobrym, chyba że dla śliniących się w tamtych czasach trzynastolatków z buchającym libido. Oczywiście, kobiecych bohaterek w grach pojawia się coraz więcej. To wielki plus, ale jeszcze 5-10 lat temu było z tym dużo gorzej. Nie uważam, żeby gry komputerowe stały pod tym względem w ogonie stawki - raczej odzwierciedlają standardy panujące w mainstreamowym kinie amerykańskich. Nie jest więc aż tak źle, ale też nie ma się czym szczególnie chwalić. Ogółem z punktu widzenia dziennikarskiego zarówno tekst w Wysokich Obcasach, jak i jego polemika stoją na bardzo niskim poziomie merytorycznym. Autor tekstu "Gramy w milczeniu" mało się zna na grach, a autor polemiki mało na feminizmie. Obaj wypowiadają się z punktu widzenia eksperta, na tematy, o których pojęcie mają miałkie, nie wspominając o tym, że piszą tekst pod z góry ustaloną tezę. Słowem: ani Piotr Nowacki, ani Grzegorz Giedrys nie mają się czym chwalić :P.
 3. "Dla większości Polaków słynny spektakl Golgota Picnic był obrzydliwy" - że co? Dla jakiej większości? Znaczna większość społeczeństwa nigdy tego spektaklu nie widziała, więc jak mógł być dla nich obrzydliwy? Chyba, że nagle zaczęliśmy na poważnie brać zdanie osób, którzy atakują dzieło nigdy go nawet nie zobaczywszy. Tylko, że wtedy będziemy też zmuszeni przyjąć za prawdę bzdury dotyczące szkodliwości gier, wypowiadane przez "ekspertów", którzy nigdy w żadną grę nie grali. To tak chcemy rozmawiać o kulturze? Jeśli jedynym celem Hatred będzie mordowanie wszystkich dookoła bez żadnego celu, fabuły czy motywacji (nawet jeśli byłyby to motywacje nihilistyczne czy rasistowskie) to gra nie tylko będzie bezsensowna, głupia i niesmaczna, ale też nudna. Wtedy będzie można umiejscowić Hatred na najniższej półce kultury, pośród rozrywki najgorszego sortu, która ma jedynie dostarczać bezmyślnej i pełnej przemocy rozwałki. Nie byłby to oczywiście pierwszy przypadek tego typu, lecz wątpliwe by przyniosło to twórcom sławę i finansowy sukces. Osobną sprawą jest stosunek jednego z autorów gry do wyznawców islamu. Czymś zupełnie innym jest racjonalny strach i chęć powstrzymania terrorystów należących np. do ISIS, którzy łamią międzynarodowe prawa, prawa człowieka i grożą atakami na inne kraje, a czym innym nienawiść do wyznawców danej religii. Rasistów nie interesują rzeczywiste wydarzenia czy konkretne jednostki. Mogą one jedynie zintensyfikować już istniejące fobie oraz zwiększyć agresję, które rasista niesie wewnątrz siebie. Podobnie jest z antysemityzmem, Dla antysemity w polskich warunkach to nie żyd jest wrogiem, to każdy wróg jest żydem. Wydaje mi się jednak, że dla poglądów rasistowskich nie ma społecznej, ani prawnej akceptacji w naszym kraju.
 4. > Raczej wątpię, że byłby dumny. Słusznie wątpisz :D. Ale twórcy zazwyczaj bardzo konserwatywnie odnoszą się do swoich dzieł. Nawet w przypadku ekranizacji filmowych - tacy Nabokov, Puzo czy Crichton chcieli zadbać o ich odpowiedni poziom poprzez udział w tworzeniu scenariusza. Można się spierać czy im się to udało (taki Kubrick właściwie zawsze stawiał na swoim: http://pocalunekkultury.blogspot.com/2014/06/kino-kubrick-niepokorny-wadca-zmian.html). Tolkien nawet na pisanie scenariusza by nie poszedł :D. Pytanie, czy to nam graczom przeszkodzi w czerpaniu przyjemności z "Shadow of Mordor"?
 5. No nic 25 pkt. pójdzie na zmarnowanie. Dobrze że o tym napisaliście, bo ja żadnego maila nie dostałem, a tak przynajmniej za 300 sobie jakiś tytuł ściągnę.
 6. Niestety nie jest to zaskoczenie. Brak T-Mobile Ekstraklasy w kolejniej odsłonie gry Fifa to sytuacja poniżająca dla nią zarządzajacych.
 7. Sam nie wierzę, że to mówię, ale w ostatnim czasie Cenega staję się moim ulubionym wydawcą. 29,99 zł to prawdziwe grosze za taką grę w momencie (pecetowej) premiery. Tak trzymać ;)!
 8. Ależ to wygląda sztucznie. Jestem trochę zdegustowany :/.
 9. Kolejne trailery z Darksiders sprawają, że coraz mocniej zaczynam interesowac się tym tyułem.
 10. Jak można wspominać o romansowaniu z NPC-ami i wpływie tego związku na świat w grach Bioware nie wymieniając imienia Aribeth de Tylmarande z pierwszego Neverwintera. Toż to zbrodnia :P! Ach biedne to Nevewinter Nights juz nikt nie pamięta o tym świetnym RPG-u.
 11. - And so the party goes on,the great wizard, the skillful ranger and the jew. - I''m a paladin Cartman! - Jews can''t be paladins. XD
 12. U mnie również wszystko dobrze. A teaser jak teaser, ani ziębi ani grzeje.
 13. Jeśli się na taki temat rzucają niech to lepiej zrobią na poziomie serialu. Inaczej to nie ma najmniejszego sensu.
 14. Trailery The Darkness II wręcz ociekaja klimatem, a pan narrator pasuje idealnie, mój apetyt rośnie.
 15. Nie próbowałem złożyć zamówienia, ponieważ chciałem wybrać punkt odbioru osobistego i po naduszeniu na województwo komunikat o błędzie wyskakuje ponownie, a lista dostępnych w województwie miast z pkt. odbioru się nie wyświetla. A skoro nie mam go wybranego nie mogę przejść dalej.