Vel_Grozny

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  1990
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Vel_Grozny

 1. Vel_Grozny

  Język japoński

  Witam. Zauważyłem brak tematu o tym pięknym skądinąd języku. Postanowiłem więc taki założyć (wyszukiwarka nic nie znalazła). Jak wam idzie nauka? Jak długo zajęło wam nauczenie się języka w stopniu z którego bylibyście zadowoleni? Dlaczego się uczycie? Jakie pozycje do nauki polecacie? Jakieś ciekawe metody na zgłębienie jego tajników? Ja chciałbym zacząć od ponarzekania na brak dobrych materiałów polskojęzycznych (papierowych). Wiele pozycji jest całkowicie pozbawionych pisma kaną (o kanji nie wspominając), czasami kana jest opisana w dodatkach jedynie. Jedynym w miarę porządnym podręcznikiem jaki udało mi się znaleźć jest "Język japoński dla początkujących" E. Krassowska-Mackiewicz, Wydawnictwo PJWSTK. Niestety, jest w nim mało ćwiczeń, a niektóre rzeczy zostały potraktowane po macoszemu. Odniosłem również wrażenie, że dalsze lekcje były przygotowane mniej starannie - niektóre ćwiczenia były w nich zapisane w roumaji. Ta sama autorka wydała również książkę "Podstawowe znaki japońskie" zawierającą 180 kanji wraz ze złożeniami. Jest to jedyny znany mi polski podręcznik (a nie słownik) do nauki kanji. Przerzuciłem się więc na książki importowane. Uczę się obecnie z "Minna no Nihongo" - książka została napisana przez Japończyków w Japonii. Do głównego podręcznika dokupuje się tłumaczenia i objaśnienia gramatyczne w wybranym języku (ja kupiłem wersję angielską, ale jest też np. chińska, czy rosyjska). Wrażenia są zgoła inne. Ćwiczeń jest dużo i są dobrze przemyślane, wszystko wytłumaczone w zwięzły sposób. Książka zakłada jednak znajomość kany. Dziwi mnie brak dobrych polskich podręczników, skoro mamy chyba dwie uczelnie kształcące japonistów. Co prawda są jakieś pozycje, ale sądząc po ich opisach wyglądają raczej na publikacje naukowe, niż podręczniki. Macie jakieś własne przemyślenia na ten temat? Z czego wy korzystacie?
 2. Vel_Grozny

  StarCraft 2 - temat ogólny [M]

  Przeczytałem w życiu tylko jedną książkę opartą o grę - "Starcraft: Ghost - Nova". Obiecałem sobie, że już nigdy nie sięgnę po książkę firmowaną logiem Blizza. Jedyną pociechą było to, że kupiłem ją na Kindle''a. Żal mi tych drzew, które zostały przerobione na papier, na którym wydrukowano to coś.
 3. Ciekawa sprawa. Kiedyś słyszałem, że to jakieś niestandardowe rozszerzenia Borlanda. Do prostych programików w MS VC często się getch/kbhit przydają. Z tego co piszesz - czy gcc pod Linuksem ma te dwie funkcje? Zawsze wydawało mi się, że są one windows-only, ale skoro wspominasz o Uniksach...
 4. Zwariowali? Sam mam cyfrówkę... Ale kupioną przed premierą. A teraz śpiewają sobie za cyfrówkę więcej niż sklepy (60 EUR) i jeszcze sprzedają demo na 3 dni? Aż brak mi słów...
 5. Dobrze, że zdali sobie z tego sprawę. Pamiętam jak grałem w Wiedźmina i nagle była rozmowa z "Królem Gonu". Klikałem losowo w kwestie do wypowiedzenia, bo nie rozumiałem o czym jest ta rozmowa.
 6. Heh, do dzisiaj pamiętam te scenkę jak chodził po markecie i kazał właścicielowi obniżać ceny. Nie wiedziałem, że podobny numer wyciął koncernom multimedialnym. Nie sądziłęm, że ktoś ich do tego przymusił...
 7. Wydaje mi się, że wydawcy uznają ją za biedny kraj, a rynek mają całkiem spory. Chcą zarobić, a żeby uniemożliwić eksport tych edycji za granicę, blokują inne języki.
 8. Vel_Grozny

  Diablo III - temat ogólny

  Breaking not so bad?
 9. Nowatorskie podejście do klas. Wreszcie zerwanie z nudnym schematem wojownik, mag, złodziej ;D
 10. Może wreszcie zagram w normalny sposób w BG&E na widescreenie :)
 11. Vel_Grozny

  co to znaczy "Basic programming skills"?

  Nie wymieniają konkretnego języka, czyli nic zaawansowanego. Skoro to ma być "quest designer" najprawdopodobniej chodzi o to, żeby sobie poradzić w ichnim języku skryptowym (którego zapewne nie znasz, bo na zewnątrz się go nie używa). Cóż, czyli moim zdaniem z grubsza ogarniać jakiś język, najlepiej skrypotwy właśnie. Może podstawy Pythona?
 12. Ja akurat pamiętam zbiorowe narzekanie na kampanię single w NWN. Dopiero w dodatkach się bardziej dołożyli. W dwójkę nie grałem, ale słyszałem, że single był b. dobry.
 13. NWN w zamyśle nigdy nie było grą dla singli. Początkowo pierwsze NWN miało nawet nie mieć kampanii single. Pewnie dltageo była taka kiepska.
 14. To wy nie wiecie, że w fantasy im kobieca zbroja mniej zasłania, tym ma lepsze AC? :D
 15. Vel_Grozny

  Baldur's Gate

  Pamiętasz, że Gaider zajmował się designem BG2 i jest twórcą Ascension?
 16. Jak masz taki lepszy kalkulator (albo ten windziany), to tam masz tryby pracy Deg-Rad-Gra. Defaultowo jest włączony przeważnie tryb Deg, bo ludzie rzadko posługują się radianami w codziennym życiu :)
 17. (-2) ^ (-3/8) = (-1/2) ^ (3/8) = (-1/8)^(1/8) Czyli szukamy pierwiastka ósmego stopnia z liczby ujemnej. Wynikiem jest liczba urojona (0.77i). Prawdopodobnie używałeś funkcji działającej tylko dla liczb rzeczywistych. Mi wychodzi 2.54. Zapewne nie zwróciłeś uwagi, że musisz podać argument w radianach, a nie w stopniach.
 18. Heh, aż mi się przypomniały *nie*miło spędzone chwile przy lekturze Starcraft: Ghost. Brrr....
 19. Vel_Grozny

  StarCraft 2 - temat ogólny [M]

  Spróbuj wyłączyć VSYNC. Jak go włączyłem, to gra skakała z 45 fps na 30 a potem 15. Może masz to samo?
 20. Chore. Z tego co czytam to ci zbanowani nic złego nie robili. A co nie jest zabronione, jest dozwolone. Twórcy nie są w stanie zbalansować gry, to zamiast nad tym pracować, wolą banować ludzi, którzy w żaden sposób nie zawinili. Co dalej? Jak ktoś zacznie za często wygrywać starcia z innymi graczami bo gra "za mocną klasą", albo "wykorzystuje przepakowane umiejętności" to oczywiście ban, jak rozumiem?
 21. Dobra, po ile to DLC? ;D W sumie niektóre głosy wypadły całkiem fajnie. @anakin1000 - pomyślałem dokładnie o tym samym.
 22. Ciekawe czy Kyle byłby wtedy wieloklasowcem - Jew/Day-ginger ;D