Hellmut

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  3251
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Hellmut

 1. Hellmut

  Modelarstwo

  Trzeba będzie wypróbować. Zasadniczo tylko podkład mam zgoła inny (Surfacer 1200 w słoiczku). Metallic na to auto nie będzie potrzebny. Weathering może, drobny.
 2. Hellmut

  Modelarstwo

  Ładny Swoją drogą widzę, że model bardzo tani w porównaniu do innych okrętów w skali 1:350. Szkoda, że inne są takie drogie, bo interesują mnie szczególnie jeżeli chodzi o sklejanie. Chciałem jeszcze zapytać, czy dokonujesz jakichś dodatkowych obróbek cywilnych samochodów, takich jak polerowanie czy werniks? Chodzi mi o wysoki połysk powierzchni, przy moim obecnym samolocie nie jest to istotne, ale mam zamiar zająć się także samochodem w niedalekiej przyszłości, a proste nałożenie podkładu i farby daje mi wybitnie matową, niemalże chropowatą powierzchnię.
 3. Hellmut

  Modelarstwo

  Też tak myślałem, ale widząc że piszesz co jakiś czas postanowiłem zaglądać. Z twoich postów udało mi się wyciągnąć kilka wniosków których próżno szukać na forach specjalistycznych. Kwestia przechowywania modeli bardzo mnie ciekawi. Generalnie powód, dla którego zabrałem się za nie jedynie częściowo polega na hobbystycznej przyjemności. Drugą kwestią jest chęć stworzenia materiałów, hmm... dydaktycznych, stąd 90% modeli które chcę złożyć to jeden i ten sam czas i miejsce akcji. Już teraz mogę powiedzieć, że najtrudniej jest zacząć. Jak już raz się ruszy, to wszystko jakoś z górki idzie.
 4. Hellmut

  Modelarstwo

  Model imponujący, jak i wszystkie poprzednie Tak się zastanawiam, gdzie Ty je wszystkie trzymasz? Ja za swój pierwszy dopiero będę się zabierać. Zobaczymy jak mi pójdzie.
 5. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Serio? Jak jeżdżę różnymi kategoriami pojazdów, tak jeszcze z takim określeniem ręcznego się nie spotkałem. A w tym kontekście nie mam wątpliwości, że nie o hamulec chodziło.
 6. Poziom merytoryczny Pokemon Go jest niski w porównaniu do gier Pokemon od Nintendo/Game Freak. Gra bardzo szybko staje się powtarzalna. Aplikacja wymaga głównie naszej obecności i mozolnego wydawania kilku nieskomplikowanych poleceń, takich jak rzucenie Pokeballem czy "pukanie" w ekran smartfona w celu pokonania pokemona rezydującego w Gymie. Jednocześnie tytuł nie sprzyja osobom chcącym chwilowej, kilkuminutowej rozrywki pokroju Tetrisa czy Angry Birds - postępy są warunkowane ilością poświęconego czasu. Wszelkiej maści boty i oszuści tylko potęgują zdegustowanie potencjalnych graczy. Nie mogę jednak powiedzieć, by sam koncept poszukiwania Pokemonów poprzez fizyczne poruszanie się po świecie był zły. Wręcz przeciwnie, liczę na dalszy rozwój tego pomysłu. I nie chodzi mi tutaj o żadną aktualizację aplikacji, lecz o dalsze rozwijanie tego udanego pomysłu przez Game Freak. Podsumowując, gra powtarzalna zawsze szybko straci na popularności. Jednakże doceniam promocję, jaką Pokemon Go zafundowało całej marce. Wg innego newsa sprzedaż zarówno 3DSa, jak i przeznaczonych na niego gier Pokemon gwałtownie wzrosła po premierze Go. Z niecierpliwością czekam na premierę Pokemon Sun/Moon.
 7. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Wsiadasz i jedziesz. Zakładam, że wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B od 3 lat spełniasz. 300 zł mandatu i zakaz dalszej jazdy (będziesz musiał wezwać na miejsce zatrzymania osobę z właściwymi uprawnieniami). Gorzej, jeżeli weźmiesz udział w zdarzeniu drogowym.
 8. Hellmut

  Motoryzacja - nasza Pasja

  Niemieckie marki segmentu premium mają to do siebie, że samochody nie mają typowych wersji wyposażeniowych, a jedynie dokupowane pojedynczo, liczne opcje, umożliwiające "personalizację" (czytaj: drogie doposażanie) wehikułu. Tyczy się to Audi, BMW, Mercedesa oraz Porsche, gdzie lista opcji za dopłatą obejmuje elementy, bez których trudno wyobrazić sobie tak drogi samochód. Jest to kłopotliwe zarówno na rynku pierwotnym (gwałtownie rosnąca cena) jak i wtórnym (ze świecą szukać samochodu, który posiada akurat te elementy, których potrzebujemy).
 9. Hellmut

  Nintendo DS oraz 3DS - temat ogólny [M]

  Technicznie rzecz biorąc o wyłączeniu tej możliwości nigdy nie mówiono. W praktyce o partnerów do wymiany będzie bardzo ciężko. Parę lat temu próbowałem znaleźć oferty wymiany na Global Trade Station w Pokemon HeartGold, nie znalazłem nawet jednej, podczas gdy w 2011 roku ofert wymiany każdego pojedynczego Pokemona były dziesiątki, setki. @Outlander-pro Funkcja ta istnieje od IV generacji i pierwszych gier używających WiFi (Diamond, Pearl).
 10. > Usuń ciasteczka powinno pomóc. Chyba pomogło, dzięki. W tym momencie coś innego przykuło moją uwagę. Zaginanie czasoprzestrzeni przez nasze posty, rzekomo dodane godzinę temu.
 11. Mam problem z zalogowaniem na innym systemie. Ikona "zaloguj się" powoduje jedynie odświeżenie strony, nawet po wpisaniu loginu i hasła. Podobnie wszelkie pozostałe ikony wymagające zalogowania przed wykonaniem akcji (odpowiedź na posta, założenie tematu). Nie mogę używać forum na Windowsie...
 12. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Nie będą, jednak konieczne będzie odbycie dodatkowego kursu doszkalającego.
 13. Hellmut

  Nintendo DS oraz 3DS - temat ogólny [M]

  Można bezprzewodowo, mając konsole blisko siebie lub przez internet, łącząc się przez WiFi i znając friend code osoby, z którą chcesz handlować.
 14. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Pierwszeństwo sygnalizacji dotyczy wyłącznie ustalania pierwszeństwa. Sytuacja, w której znak zakazuje zawracania, a sygnalizator na zawracanie zezwala (strzałka w dół) nie powinna mieć miejsca i byłaby błędem zarządcy drogi. Domyślam się, że może chodzić o inną sytuację, ale musisz wyrazić się precyzyjniej. Jaki to dokładnie rodzaj sygnalizatora ("zwykła" strzałka? Czyli kierunkowa czy warunkowa)? Znak stoi przed sygnalizatorem czy za nim i za skrzyżowaniem?
 15. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Za "trochę gorzej widzące oko" dostaniesz co najwyżej wymóg prowadzenia pojazdu z odpowiednią korektą wzroku (szkła, okulary). Badania będą prowadzone na kategorię A (a także jej niższe wersje, jeśli poprosisz) i lekarza nie będzie interesować, czy masz już prawo jazdy. Termin poprzednio zdobytych kategorii nie ulega skróceniu.
 16. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Badania na kategorię A to inne badania niż na B, aczkolwiek nie spodziewałbym się dużych różnic. PKK wyrabiany jest od ręki po przyniesieniu kompletu dokumentów.
 17. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Na A2 na pewno, na A dla posiadających A2 kurs jest bodajże krótszy i trzeba zdać tylko egzamin praktyczny.
 18. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Tak właśnie jest, cennik egzaminów na prawo jazdy jest jednolity we wszystkich ośrodkach ruchu drogowego. @Damianuss1 Administracyjnego limitu brak. Może jest jakiś techniczny (zapytaj w wydziale komunikacji). Aczkolwiek nie będzie on dla Ciebie istotny, dopóki nie planujesz wstrzymać wyrobienia dokumentu na wiele lat.
 19. Jakie przykładowo? Promocji na minecraftowe klucze było bardzo mało, a kilkoro znajomych chętnie dorwałoby grę taniej. 20 milionów egzemplarzy to liczba astronomiczna. Minecraft jest już najpopularniejszą grą w historii PC i jedną z najlepiej sprzedających się w ogóle. Tyle lat już minęło, a gra wciąż znajduje nabywców. Kiedy pierwszy raz dowiedziałem się o tej grze, w życiu nie przypuszczałem, że osiągnie takie wyniki. Popularyzacja gier indie w miejsce tytułów dużych wydawców to w pewnym stopniu również jej zasługa.
 20. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Na B zdałem za drugim, na pierwszy raz poszedłem nieprzygotowany. Ostatnio zdałem kolejną kategorię, już bezbłędnie.
 21. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Nikt Ci nie broni płacić za kurs i z niego nie korzystać - to prawda :) Tylko, że bez tego nie będziesz miał wpisanej do PKK informacji o zakończeniu kursu, co uniemożliwi Ci zapisanie się na egzamin państwowy w WORD. W cenie kursu masz jeden egzamin wewnętrzny. Oblanie go oficjalnie oznacza, iż 30 obowiązkowych godzin nie wystarczyło do przygotowania - potrzeba ich więcej. Stąd też wymóg dokupienia godzin doszkalających, w trakcie których będziesz przy okazji oceniany pod kątem zadań egzaminacyjnych.
 22. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny jest obowiązkowy dla każdego przystępującego do kursu nauki jazdy. Co prawda wiele szkół pomija ten praktyczny (teoretyczny za łatwo zweryfikować), albo zawiera go w ostatnich godzinach szkolenia - ale nie zmienia to faktu, iż odbyć się musi, i musisz go zaliczyć. Jako, że powinien być zawarty w cenie kursu nie musisz się obawiać nieuniknionych wydatków.
 23. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Widzisz, przepisy ruchu drogowego są jak matematyka. Nie opanujesz podstaw - nie rozumiesz bardziej szczegółowych zasad materiału. Podejrzewam, że problemem dla Ciebie jest już samo rozpoznawanie skrzyżowań i tego, co należy robić podchodząc do niego - popatrzeć na znaki pionowe i poziome, rozeznać się w układzie dróg, uważać na innych uczestników ruchu i jechać w wybranym kierunku. Wszystko musi się dziać jak najszybciej, nie można deliberować i rozmyślać nad tym. Na tym etapie (generalnie opanowałeś technikę jazdy) staraj się jeździć z mentalnym stoperem - rób wszystko coraz szybciej i szybciej, jakbyś chciał się gdzieś pilnie (ale bezpiecznie) dostać. Myśl dwie akcje naprzód - kiedy samochód dotacza się do skrzyżowania, skup się na znakach i ruchu poprzecznym - ewentualne zatrzymanie pojazdu wykonasz instynktownie. To tylko luźne uwagi, nie traktuj ich zbyt wiążąco, bo każdemu pomaga co innego. Twój instruktor może być miły i cierpliwy, ale powinien zmienić podejście, lub skoncentrować się na elemencie najbardziej palącym, skoro pomimo prób wciąż miewasz problemy. Tylko nie mów "to nie takie proste". Nikt nie obiecywał, że będzie :)
 24. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Z kontekstu zrozumiałem, że byłeś bliski końca. No nic. Instruktor winien Ci zatem pomóc w orientowaniu się w tych sytuacjach. Jeżeli po odbyciu obowiązkowych 30 godzin wciąż będziesz niepewny swoich umiejętności - wykup dodatkowe godziny. Szkoły rzadko to nakazują - w końcu kursanci bardzo nie lubią, kiedy ktoś wymaga od nich ekstra opłat i chętnie dzielą się złym słowem o OSK. Jednakże dodatkowe godziny wciąż są tańsze od opłaty za przeprowadzenie egzaminu. Nie mówiąc już o tym, że będziesz mógł wtedy wciąż rozwiewać swoje wątpliwości, co na egzaminie jest wykluczone. Co bardzo ważne, wykupienie dodatkowych godzin może mieć miejsce w innym OSK niż ten, w którym się uczysz. Często ma to zbawienny wpływ na jakość jazdy kursanta, który w ten sposób dowiaduje się o swoich słabych stronach, niezauważonych przez pierwszego instruktora i może szybko znaleźć sposoby na ich zażegnanie.
 25. Hellmut

  Prawo Jazdy

  Mnie o zdanie nie pytaj, jestem fanem większych pojazdów :) Po prostu szkoda by było gdyby okazało się, że jeździsz małym jednośladem i chcesz zabrać się za niepotrzebne wówczas prawo jazdy. Ścigacze to inna sprawa. Też grozi odebranie prawa jazdy. Dotyczy to wszystkich kierujących wszystkimi pojazdami. Fizycznie zatrzymują dokument, co oznacza utratę wszystkich uprawnień. Nie można, jest to karalne. Aczkolwiek mniej surowo niż kiedyś. Zatrzymanie prawa jazdy nie jest już obligatoryjne jak kiedyś. Dotyczy wyłącznie kierowania pod wpływem większym niż 0,5 promila (czyli więcej niż na jakimkolwiek "kacyku") i tylko, jeżeli spowodowało się ewidentnie zagrożenie w ruchu drogowym. Obecnie dużo częściej kończy się to zwykłym mandatem.