Fran

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  846
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Fran

 • Ranga
  Brygadzista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Zawsze mi się wydawało, że Wawel jest miejscem szczególnym, dlatego też zupełnie nie rozumiem tej decyzji. Użycia argumentu o woli rodziny w kontekście tego rodzaju miejsca nie podejmuję się skomentować:/ Kuba9876543210 ---> Wawel nie jest prywatnym folwarkiem Kościoła Katolickiego, PIS-u, ani żadnej innej formacji czy to politycznej czy religijnej.
 2. Fran

  Książki - temat ogólny

  Hmm jakby wyglądał "Blade Runner" gdyby R. Scott " trzymał się" Dicka? :) Natomiast zdecydowanie należałoby zabronić happy endów.
 3. Dann druga część mojego postu nie miała być polemiką z czyjąkolwiek opinią o tym filmie ale skoro tak wyszło .. Recenzencka rzetelność wymaga napomknięcia i o dobrych stronach filmu .. ;) Dodałabym jeszcze zdjęcia, gdyby reżyser zapanował w całości nad materiałem bo niestety obok obrazów niezwykłej urody plastycznej są sceny zupełnie zarżnięte. Przykład; ostrzał perskich łuczników, jeden ze Spartan zaczyna się śmiać, drugi pyta o powód .. Widz też chętnie się dowie, bo przesadzono z cieniowaniem sepii i różnica między dniem a nagle zapadłą, sztuczną nocą jest niezauważalna. Bardzo dobrze ustawione i sfotografowane sceny walki, niestety nadmiar baletu, choćby wysokiej jakości w końcu zaczyna nużyć. Czyli nie strzelać do reżysera on jedynie komiks ekranizował? Nic z tego, to nie pierwsza adaptacja w dziejach kina. Adaptuje się wszytko począwszy od pełnego wachlarza gatunków literackich, poprzez komiksy na obrazach skończywszy. Niezależnie od tego co jest punktem wyjścia i jak reżyser ów materiał wyjściowy potraktuje efekt końcowy czyli film to jego wyłączna zasługa albo porażka. Właśnie o to chodzi. Antyk jest kopalnią archetypicznych wątków i bohaterów z której można czerpać i twórczo interpretować do woli. Nikt nie zabronił F. Millerowi a potem Z. Snyderowi wziąć na warsztat sytuacji; 300 ludzi, wąskie przejście, beznadziejna obrona i zrobić z tego arcydzieło. Ale obaj panowie wzięli 300 Spartan i ustawili ich w wąwozie termopilskim. Czy rozwinęli to w oparciu o przebogatą, bardzo dokładnie udokumentowaną kulturę czy grecką mitologię? Bynajmniej; Miller jedynie udziwniał, Snyder to twórczo, także w zakresie dialogowym rozwinął. Wyszedł stek bzdur, który można by jedynie porównać, trzymając się Twojego nawiązania do „Władcy..”, do sytuacja w której P. Jackson wysłałby do Helmowego Jaru jako wsparcie 3-ci Dywizjon powietrzno- desantowy harpii beockich im. Leonidasa. Najpierw sztuka, potem porozmawiamy o postrzeganiu. Tutaj już się zupełnie pogubiłam; chodzi o to, żeby się nie czepiać marnego kawałka pseudodydaktycznego, głupiego jak stodoła produkcyjniaka, bo wielbłąd nigdy nie uśmiechnie się jak Mona Lisa? W sumie racja :)
 4. Fran

  Książki - temat ogólny

  Fatalnie zacząłeś i teraz czekają Cię nieuchronne rozczarowania. Spróbuj; - Kres, cały cykl grombelandzki a jak się spodoba, to resztę - Ursula LeGuine "Ziemiomorze", też cykl - George Martin "Pieśń lodu i ognia", nadal czekamy na zakończenie. Świeżo ściągnięte z półki w księgarni; R. Zelazny "Kroniki Amberu" tom 1. Dawno, dawno temu chyba Iskry wydały w Polsce "Dziewięciu książąt Amberu" i "Karabiny Awalonu", teraz dostajemy całość. Klasyka klasyki, kanon kanonu czyli pozycja obowiązkowa.
 5. Tutaj chodzi raczej o tego rodzaju refleksję jakiej dał wyraz w komentarzu S. Niesiołowski.
 6. Miałam tylko o filmie ale ci nieszczęśni Akadyjczycy z uporem wyskakują z kilku Twoich postów wiec sprostowania; Leonidas and company nie mogli spotkać pod Termopilami Akadyjczyków z tej prostej przyczyny, że obie nacje dzieliło około 22 wieki i spora odległość. W filmie, we wspomnianej scenie, o ile dobrze pamiętam, jest mowa jedynie o Fokijczykach. Ponieważ film ma luźny stosunek do historii od biedy mogą być Arkadyjczycy. Akadyjczycy, od dawna nieżyjący, już nie. Co do samego filmu; po "Arturze" obiecałam sobie solennie nie chodzić do kina na podobne obrazy ale skoro na TVN dają a ludzie reklamują, zaryzykowałam. Ryzyko opłaciło się o tyle, że mogłam przez półtorej godziny, bo przerw reklamowych nie liczę, oglądać naprawdę pięknie wyrzeźbione męskie ciała. Niestety świetne łydki Leonidasa mogły jedynie w części zrekompensować ogólnie traumatyczne wrażenie z całości. Film zdecydowanie dla ludzi, którzy nie mają ani bladego pojęcia o historii ani odrobiny szacunku dla dobrej opowieści natomiast bez mrugnięcia okiem wytrzymają połączenie Morlocków, Quasimodo, jednego wyleniałego worga udającego wilka, orka, też sztuk jedna i kilku podobnych elementów dobranych najzupełniej przypadkowo. Parafrazując użyty już tu cytacik; Sparta? This ... is ...shit !
 7. Idę dorastać ... :D W ramach walki z ot; skoro całkiem na serio planuje się zekranizowanie Simsów, to gra oparta na Zmierzchu też pewnie znajdzie swoich amatorów.
 8. Fran

  Metro 2033: The Last Refuge - temat ogólny

  W tym samym czasie z tym samym bohaterem.
 9. Fran

  Kącik pisarzy

  Sformułowałaś tak ogólnie pytanie, ża własciwie każdy serwis który na forum ma dział typu "Nasza tfurczość" się łapie :) A poważnie; musisz niestety zadać sobie trochę trudu i poszukać stron, które zajmują się interesującym Cię działem literatury. Jeśli traktujesz rzecz serio i zależy Ci na w miarę rzetelnej ocenie szukaj takich, których działy debiutów mają określony regulamin i zespoły redaktorskie, odpowiedzialne za wstępną ocenę a omijaj te, na których praktycznie każdy może umieścić, co mu spod edytora wyjdzie.
 10. Fran

  Książki - temat ogólny

  Brać. Literatury postapokaliptycznej nie ma tak wiele a Metro to na tyle przyzwoity tytuł, że warto go znać.
 11. Heh bo to dwa różne tytuły; " Smentarz dla zwierzaków" i " Lśnienie"
 12. Różnorodności :) Wydaje mi się, że najgorszą rzeczą która mogła by się nam, graczom przydarzyć, to upowszechnienie się biowarowskiego standartu c-rpg-ów. Dieta jednostronna, chodźby nie wiem jak atrakcyjna prędzej czy póżniej doprowadzi do awitaminozy. Z kórej strony nie spojrzeć na dokonania Biowaru tendencja jaką realizują polega na stopniowym ograniczeniu roli gracza na korzysć roli widza; cykl Mass Effect to przykład sztandarowy. To bez wątpienia bardzo dobra rozrywka ale zastanawiam się czy jeszcze i na ile gra.
 13. Fran

  Metro 2033: The Last Refuge - temat ogólny

  Eh Metro 2033 (ksiażka! ) to prawie gotowiec na rpg, który mógłby ukoić złamane po Fallout3 serca a zamiast tego kolejny FPS." Z elementami" oczywiście ale sądząc z tego co można obejrzeć i przeczytać tych "elementów rpg" będzie jeszcze mniej niż w Stalkerach. Naprawdę szkoda :(
 14. Fran

  Mass Effect 2

  Heh myślałam, że żartujesz, bo co prawda barwa głosu była ok ale już co do operowania tym głosem to zbyt często miało się wrażenie, że Pani Komandor nie wie co mówi, do kogo i w jakiej sytuacji. Bardzo możliwe że to wina warunków w jakich powstawała polska wersja. Jestem wzrokowcem i nie za bardzo wyobrażam sobie jak można mówić "do ściany", szczeólnie w tego rodzaju grze. Phobos_s ---> W lokalizacji wszelkie metaliczne brzmienia, pobrzękiwania Turian, chrzęsty i charkoty charakterystyczne dla ras, klas i rozmaitych WI i SI zostały bardzo dobrze oddane.
 15. Fran

  Mass Effect 2

  Może nie umie :) Oj, nie płacz, jakbyś grał panią Komandor to nikt ale to nikt by dla Ciebie nie zatańczył. To dopiero jest tragedia :(