Moler_Dyffryn

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  35
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Moler_Dyffryn

 • Ranga
  Robotnik
 1. Moler_Dyffryn

  Nowa matura ;/

  Najwyraźniej przewidziałem efekty :p A wcale bym nie powiedział, że jakoś zakuwałem... Może dlatego, że się wysypiałem a nie ślęczałem o nocach na forum ;D
 2. Moler_Dyffryn

  Nowa matura ;/

  aż tak dobrze nie było:D Trafiłem w klucz, a i temat dotyczący związków Prus z Polską idealnie mi spasował. Pofatygowałem sie i przeglądnąłem statystyki zamieszczone na stronie małopolskiej OKE. Patrząc na procentowy rozkład punktów z egzaminów z tych przedmiotów, które akurat zdawałem to historia była przedmiotem, z którego zdobywano dość sporą ilość punktów. Stosunkowo najsłabsze wyniki były z WOS-u, najwyraźniej był najtrudniejszy.
 3. Moler_Dyffryn

  Historia magistra vitae

  Mam parę informacji w notatkach do matury. Aleksander Waszkowski był ostatnim powstańczym naczelnikiem Warszawy. Został schwytany w grudniu 1864, działacz czerwonych, po aresztowaniu Traugutta dowodził resztą struktur powstańczych, stracony w 1865.
 4. Moler_Dyffryn

  Nowa matura ;/

  Ja też sie pochwalę. Mały stresik już zszedł, bo musiałem świadectwo w szkole odbierać. Dyrektor spieprzył sprawę i nie potwierdził kodów do kont w OKE:/ polski podst. - 77% angielski rozsz. - 81% historia rozszerz. - 98% majca rozszerz. - 84% wos roszerz. - 86% Jestem bardzo zadowolony i zaskoczony takimi wynikami. Musiałem trafić na sprzyjających egzaminatorów;)
 5. Moler_Dyffryn

  Historia magistra vitae

  Nic o tym nie słyszałem. ale trzymam kciuki i mam nadzieję, że przedsięwzięcie odniesie sukces. A wracając jeszcze do filmiku to się zastanawiam ilu obcokrajowców oglądnie taki filmik? Czy nie zobaczą go tylko jacyś entuzjaści historii a przeciętny człowiek nie ominie go z daleka..?
 6. Moler_Dyffryn

  Historia magistra vitae

  Po oglądnięciu filmików przyszło mi do głowy pytanie dlaczego nie powstał film fabularny z prawdziwego zdarzenia, który by opowiadał o dziejach Polski podczas II wojny światowej. Mam na myśli film kategorii "Szeregowiec Ryan" czy "Wróg u bram" bo mimo wszystko to "Pianista" Polańskiego skupia się na problemie żydowskim. To chyba nie jest takie trudne skoro potrafimy wydać 20 mln złotych na "Quo Vadis" czy inne spektakularne klapy.... Ale może znajdzie się ktoś kto się podejmie tego zadania. I mam nadzieję, że to będzie Polak, bo jak na razie najbardziej naszą historię współczesną promują obcokrajowcy...
 7. Moler_Dyffryn

  Filmy i seriale - co warto obejrzeć a czego nie [M]

  A ja polecam wszystkim Palimpsest Niewolskiego. Jak dla mnie świetny polski thriller psychologiczny. Podczas oglądania trzeba być cały czas jednak skoncentrowanym na akcji bo może człowiekowi coś umknąć. Żałuję, że rzadko mam możliwość oglądać tak dobre polskie filmy - nie odstające poziomem od kina zagranicznego. Aktorom grajacym głowne role nie mozna niczego zarzuciś i Andrzej Chyra i Magadalena Cielecka grają na swoim poziomie. Co do fabuły to nie mozna niczego zdradzić, bo każda informacja psuje przyjemność z oglądania filmu. Gorąco polecam. :D
 8. Moler_Dyffryn

  Historia magistra vitae

  Nie znalem tylko późniejszej historii Hannibala po przegranej wojnie z Rzymem. A co do zwierzątek to może przypomnę jak kończyly pieski z zaprzęgów Roalda Amundsena podczas zdobywania bieguna poludniowego. Dzięki zabijaniu slabszych psów oszczędzano pokarm dla tych silniejszych. A i tak o ile dobrze sobie przypominam to żadne ze zwierząt nie dotarlo do bazy.
 9. Moler_Dyffryn

  Historia magistra vitae

  Rzeczywiście każdy może potwierdzic, że zmiany są. I są to zmiany będące raczej zasługą młodszego pokolenia, któremu święta narodowe nie kojarzą się z pochodami pierwszomajowymi. Tylko w dużej czesci obchody świąt narodowych sa sztywne, drętwe - chociażby szkolne akademie. Pamiętam z podstawówki cz gimnazjum jaka mordęgą były te wszystkie okolicznościowe apele. A chyba możnaby zorganizować to w jakis ciekawszy sposób?? Co do sposobu pojmowania historii przez Amerykanów. Nie podoba mi sie gdy np. w filmach Amerykanie kreują sie na jedynych zbawców świata i gdy (ale to rzadziej) okazuja całkowita ignorancję wobec historii innych narodów. A co do tego kto ma dłuższą historię to przypomina się anegdota ze znanym aktorem Morganem Freemanem gdy ten odwiedził Kraków. Siedząc w jednej z krakowskich restauracji dowiedzial się o długoletniej historii tegoż lokalu. Skomentował to słowami:" U nas to starszy jest tylko Wielki Kanion" To tak na marginesie;)
 10. Moler_Dyffryn

  Historia magistra vitae

  Celem ludzi wspólcześnie żyjących powinno być zgromadzenie informacji i umożliwienie następnym pokoleniom ich analizy. My możemy to ocenić - nikt nie może tego zabronić ale to będzie przekaz ubarwiony emocjami.
 11. Moler_Dyffryn

  Historia magistra vitae

  Bardzo ciekawe. Jak dla mnie to zupelna nowość. Nigdy nie sądzilem, że piraci mieli tak rozwiniętą medycynę... A co do oceny historii. Najlepiej to zrobi następne pokolenie. Nawet obecni nastolatkowie są zbyt związani z wydarzeniami bedącymi nastepstwami okrąglego stolu i nie będą w stanie ocenić tego obiektywnie.
 12. Moler_Dyffryn

  BiteFight- internetowa gra o wampirach i wilkołakach

  Nie - The Crims. A dzisiaj mam jakieś problemy z monster. Coś mi serwer nie odpowiada. Nie wiem czy to zasluga zainstalowania najnowszego Firefoxa. I zaczyna mnie to trochę wkurzać.
 13. Moler_Dyffryn

  BiteFight- internetowa gra o wampirach i wilkołakach

  Zarejestrowalem sie na Monster i porównuję sobie z Bite. Ale musze powiedzieć, że przypadla mi ta rozrywka do gustu. szukalem czegoś po Ogame i jak mi się Crimsy znudzily:) Mam nadzieję, że się nie zawiodę.
 14. Moler_Dyffryn

  Uzbrojenie średniowiecza

  No chlopy w tamtych czasach to slabe nie byly. Za silaczy uchodzili ci, którzy ze świeżo urwanej galązki potrafili sok wycisnąć... A jeszcze trzeba powiedzieć, że wraz z uplywem lat zbroje stawaly się coraz grubsze także w pewnym momencie taki rycerz to tylko nadawal się do tego by go na koń jakoś wepchać, wlożyć kopie do lapy i dawaj. A niedaj Boże żeby spadl to już się do niczego nie nadawal.
 15. Moler_Dyffryn

  Uzbrojenie średniowiecza

  Jednak mimo wszystko zawsze bardziej lubilem walkę na dystans a trafić z luku wymagalo pewnej umiejętności. Może dlatego zawsze podziwialem Robin Hooda :D >To prawda. Jednak broń palna wprowadziła, pewną hmm.. "bezosobowość zabijania". A co dopiero broń masowego rażenia. Wracając jeszcze do śreniowiecza bardzo interesujące są też bronie turniejowe. Przypomina mi się tutaj Zawisza Czarny z Garbowa. Walki jeden na jeden bez ryzyka, że się dostanie kulkę w leb z tylu.