BartsBlue

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  53
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O BartsBlue

 • Ranga
  Przodownik
 1. Sławku, jak nie jestem fanem Twoich tekstów, tak chciałem powiedzieć, że świetna recenzja Ci wyszła. Szanuję!
 2. Dzięki Fang, cieszę się że się podobał.
 3. Tak, z tą Skandynawią to trochę jak z tym trzmielem, co to zgodnie z zasadami aerodynamiki nie może latać, ale o tym nie wie i lata. :) Gorąco polecam notkę u Wojtka Orlińskiego: http://wo.blox.pl/2014/05/Polska-panstwo-nordyckie.html Cytat: "MIT PIERWSZY to bezpośrednie dziecko kryzysowych komentarzy z lat 80. Brzmi: „najpierw kapitaliści budują dobrobyt, żeby potem socjaldemokraci mieli co przejadać, aż się skończy - i właśnie się kończy”. Mit ten wynika, oczywiście, z nieznajomości historii."
 4. @Nalfein Wymieniony powyżej: "A skoro mowa o świecie mrocznego fantasy, to nie sposób nie wspomnieć o Feliksie W. Kresie i jego Szererze - jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji się zapoznać, niech czym prędzej nadrabia zaległości."
 5. @borias Komuda kojarzy mi się głównie z fantasy w odmianie słowiańskiej ("Dzikie Pola", te sprawy). Jakoś nie miałem okazji poznać bliżej jego twórczości. @ErykPL "Kolory Sztandarów" to pierwszy tom wspomnianego w tekście "Dominium Solarnego" (sprawdź przedostatni akapit).
 6. Pisał, pisał: http://www.gram.pl/artykul/2015/05/03/polacy-nie-gesi-jacek-piekara-nie-tylko-inkwizytor.shtml
 7. Zdjęcia świetne, a cosplayerzy naprawdę udani!
 8. > Świetna książka jeśli chodzi o samą historię(choć jednak miejscami mocno naciągana) i > o opisy sytuacji z dnia codziennego(szkolnego, miejskiego, rodzinnego), które są bardzo > trafne, ale zawarte w niej rozważania filozoficzne o istocie zła są raczej mdłe, nic > nowego nie mówią, lepiej by po prostu powieści było bez nich. Na pewno warto przeczytać, > bardzo rozrywkowa i wciągająca książka. O super, cieszę się że ktoś eszcze to przeczytał! Co do rozważań - tak, one są uproszczone, ale ja to odebrałem w ten sposób, że to nie są rozważania autora, tylko przemyślenia bohatera, a te są naiwne i czarno-białe, jak to u nastolatka, nie mówiąc już o tym że straumatyzowanego.
 9. > http://pl.wikiquote.org/wiki/A_niechaj_narodowie_w%C5%BCdy_postronni_znaj%C4%85 Tak, tak, już była o tym mowa w komentarzach do wprowadzenia i pod pierwszym artykułem. Wiemy.
 10. BartsBlue

  Polacy Nie Gęsi: wstęp

  > A czym mierzy się zapadalność w pamięć? W jakich jednostkach? I ilu krotnie (z uwzględnieniem > trzech cyfr znaczących, ewentualną niewymierność zaokrąglij) Wiedźmin był lepszy od "Biegunów", > "Gottlandu" czy "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną"? Ile osób poza Polską kojarzy nasz kraj za sprawą Masłowskiej, a ile za sprawą "Wiedźmina"? Dziękuję, nie mam więcej pytań. > Jedni lubią gry, inni książki, znajdą się nawet tacy, co lubią jedno i drugie. > Spośród tych, co lubią gry, jedni lubią CoD-a, a inni Gone Home. > Spośród tych, co lubią książki, jedni lubią łatwą fantastykę, a inni "Wilka stepowego" > czy "Naszą małą stabilizację" (obie zresztą polecam). Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki. Są też tacy, którzy uważają Hessego za nudziarza, "Wilka" za bełkot, a etykietkę "łatwej fantastyki" za, cóż, intelektualną łatkę osób którym lektura książek uznanych za mądre niesamowicie nadyma ego. > I po co wartościować? I niby jak? Zwyczajnie, wszyscy wartościujemy, za Twoim komentarzem też kryje się pewna nie wprost wyrażona hierarchia wartości.
 11. BartsBlue

  Polacy Nie Gęsi: wstęp

  > Sorki za post pod postem, ale mam ciag myslowy - przepraszam za rozpetanie dyskusji pozornie > nie na temat, juz nie bede sie klocil - ze swojej strony proponuje po prostu "Polak potrafi" > .. ale jak chcesz panie autorze. "Polak Potrafi" - jest taka platforma crowdfundingowa, zasłynęła z reaktywacji "Secret Service". Chyba nie chciałbym wykorzystać tego jako nazwy cyklu.
 12. BartsBlue

  Polacy Nie Gęsi: wstęp

  @PrinceLaCroix Gęsi! :)
 13. BartsBlue

  Polacy Nie Gęsi: wstęp

  Cześć wszystkim, tu autor. Cieszę się, że jesteście czujni. Cytat, o ile dobrze kojarzę, brzmi "niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają", więc co jest złego w wykorzystaniu fragmentu? Znaczy, to ma sens w obu przypadkach, zarówno dla rzeczownika, jak i czasownika. :) Alternatywnie, zaproponujcie lepszy tytuł cyklu. Na razie mamy tylko wstęp, jeszcze można zmienić, jeśli ktoś wyjdzie z ciekawszym pomysłem.
 14. Dzięki za komentarze. Przyznam, że mieliśmy tu odrobinę dyskusji przed zaklepaniem tej recenzji - czy kogoś zainteresuje tak specyficzny tytuł. Wygrała opinia, że to jest coś ciekawego, więc zaryzykujemy. Dobrze jednak, że potwierdzacie, że było warto - bo przed publikacją pojawiła się wątpliwość, że to #nikogo.