• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
WeziWoo

Baldur''s Gate i kłopot z obrazem

Pytanie

Witam. Znajdę tutaj kogoś obeznanego w temacie kombinacji z odpalaniem BG na nowych maszynach? Chodzi o to, że grę odpaliłem i nawet jako tako chodzi, ale mam 2 zagwozdki:

1. Czy da się zmienić w jakikolwiek sposób proporcje obrazu? Chciałbym sprawdzić jak gra chodzi w 4:3, a ta non-stop uruchamia się w 16:9.
2. Szybkość gry jest ustawiona na 30 i strasznie czuć to na myszce, która lekko szarpie. Po zmienieniu wartości na 60 gra jest płynna lecz wszystko dzieje się 2 razy szybciej i ciężko tak grać. Da się coś z tym poradzić?

Oglądam filmiki na YT i zazdroszczę ludziom, którym ten Baldur jakoś tak lepiej chodzi. Płynnie, 4:3, mgła wojny jest jak mgła, a nie jak czarne kwadraty poupychane obok siebie (na zewnątrz jest OK, ale zwiedzanie wnętrz jest koszmarem). Bawiłem się emulatorem GemRB, ale kompletnie go nie ogarniam i gra nie chciała się włączyć także jeśli ktoś może coś poradzić również będę wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 06.04.2015 o 18:07, L33T napisał:


Kurczę, ani zmiana rozdzielczości nie pomogła, ani bawienie się Compability Toolkitem. Na domiar złego zepsułem sobie grę, bo teraz nie chce uruchomić się wcale :D Ja po prostu nie wierzę, że jestem takim pechowcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.04.2015 o 11:56, WeziWoo napisał:

1. Czy da się zmienić w jakikolwiek sposób proporcje obrazu? Chciałbym sprawdzić jak
gra chodzi w 4:3, a ta non-stop uruchamia się w 16:9.


Rozdzielczość ustawiasz w 4:3, bo standardowo innych opcji nie ma. pewnie w trybie pełnoekranowym karta graficzna rozciąga obraz na cały ekran - sprawdź w ustawieniach karty graficznej.
Możesz też użyć widescreen moda, który pozwoli uruchomić grę w rozdzielczościach panoramicznych bez rozciągania obrazu: http://www.gibberlings3.net/widescreen/ problemem jest rozjechanie interface''u bo standardowy jest niedostosowany do innych rozdzielczości.

Dnia 06.04.2015 o 11:56, WeziWoo napisał:

2. Szybkość gry jest ustawiona na 30 i strasznie czuć to na myszce, która lekko szarpie.
Po zmienieniu wartości na 60 gra jest płynna lecz wszystko dzieje się 2 razy szybciej
i ciężko tak grać. Da się coś z tym poradzić?


Niestety raczej nie szybkość gry jest ustawiana w fpsach - więcej fps wyższa szybkość gry. Możesz spróbować zwiększyć nie dwukrotnie a np o 5-10 fpsów, może poprawi to komfort obsługi myszko a nie zauważysz tak bardzo przyspieszenia gry.

Dnia 06.04.2015 o 11:56, WeziWoo napisał:

Oglądam filmiki na YT i zazdroszczę ludziom, którym ten Baldur jakoś tak lepiej chodzi.
Płynnie, 4:3, mgła wojny jest jak mgła, a nie jak czarne kwadraty poupychane obok siebie
(na zewnątrz jest OK, ale zwiedzanie wnętrz jest koszmarem).


Pobaw się opcjami na przeźroczystość, programowe kopiowanie itp. w opcjach gry. Możesz też spróbować nvidia ddrwaw fix, jeżeli używasz karty ze stajni zielonych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dobra mam połowiczny sukces. Proporcji obrazu niestety nie udało się mienić, gra jest trochę rozciągnięta, ale ok, w porządku - trudno. Natomiast zabawa z opcjami dała to, że mgła wojny wygląda jak mgła wojny, czyli wszystko już wygląda o wiele lepiej. Bawiłem się też z prędkością gry i jakoś to ustawiłem, że myszka chodzi nieźle, a płynność jest dość naturalna.

Do kolegi wyżej - tak myślałem nad bawieniem się nad Trilogy albo TuTu, ale widziałem ile z tym roboty, więc już nie chciało mi się dalej nad tym myśleć. Męczę się już tydzień i gra chodzi w miarę OK dlatego też pozostanę na tym. Ale informacja zawsze się przyda.

W takim wypadku dziękuję wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 08.04.2015 o 15:57, WeziWoo napisał:

tak myślałem nad bawieniem się nad Trilogy albo TuTu, ale widziałem
ile z tym roboty, więc już nie chciało mi się dalej nad tym myśleć.

Gdyby jednak ci się chciało myśleć, to odradzam TuTu. Sprawia on, że uruchamiając Bg2 odpala ci się pierwsza część i żeby zagrać w BG2, trzeba usunąć TuTu. Z BGT tego problemu nie ma. Uruchamiając grę możesz wybrać pomiędzy BG1 i BG2. A kończąc BG1 od razu zaczyna ci się BG 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jeśli nie chcesz ingerować w grę mocno (BGT, TuTu i inne), to wystarczy wykorzystać fix DDRAW:

http://bitpatch.com/ie_ddrawfix.html

Natomiast jeśli chodzi o proporcje to są 2 rozwiązania:
1. W panelu konfiguracji karty graficznej (np. Cataluyst Control czy NVIDIA Control Panel) ustawiasz skalowanie z zachowaniem proporcji - wówczas dla gier 4:3 po bokach pokażą się czarne pasy, a obraz zachowa właściwe proporcje
2. Można wykorzystać Widescreen Mod dla gier IE ( http://www.gibberlings3.net/widescreen/) i ustawić własną rozdzielczość - gra będzie działała nawet w 1920x1080.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2015 o 10:01, RobeN napisał:

Natomiast jeśli chodzi o proporcje to są 2 rozwiązania:
1. W panelu konfiguracji karty graficznej (np. Cataluyst Control czy NVIDIA Control Panel)
ustawiasz skalowanie z zachowaniem proporcji - wówczas dla gier 4:3 po bokach pokażą.


Nie wiem czy w dobre okienko wchodzę, ale trochę poprzestawiałem i nic. Obecnie tak wyglądają ustawienia, co powinienem zmienić konkretnie?

20150409183515

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2015 o 18:35, WeziWoo napisał:

Nie wiem czy w dobre okienko wchodzę, ale trochę poprzestawiałem i nic. Obecnie tak wyglądają
ustawienia, co powinienem zmienić konkretnie?


Skalowanie na GPU/Karta graficzna a nie Monitor i powinno zadziałać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować