Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

GTA V kosztowało ponad ćwierć miliarda dolarów

20 postów w tym temacie

Tydzień do premiery, ale już dzisiaj (prawdopodobnie od 14:00 polskiego czasu) będzie można zrobić preload gry na dysk ze Steama. ;) Akurat mam cyfrową wersję GTA, więc już dzisiaj zajmę się ściąganiem tych 50-60GB xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeee... przecież o tym wiadomo od dawna. Wieści że na grę wydali ćwierć miliarda krążyły jeszcze przed premierą. I chyba nawet o tym pisaliście. Więc... deja vu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie zastanawiało na co zagraniczne firmy/czy szczególnie te amerykańskie, wydają tyle pieniędzy? 268mln dolarów?! To jakieś 600mln zł! Przecież taki Wiedźmin 3 ma budżet około 100mln zł.(źr. http://www.eurogamer.pl/articles/2013-06-12-wiedzmin-3-dziki-gon-budzet-gry-przekroczy-100-mln-zlotych).
Wiedźmin, który jest tworzony w kraju najbardziej rygorystycznym względem przedsiębiorców, najbardziej z nich zdzierającym haracz i w ogóle ograniczającym! :P (podatek dochodowy FTW!)
Wiedźmin, który też ma niesamowicie duży świat, niesamowicie szczegółowy i może, MOŻE, biorąc pod uwagę dopieszczanie produkcji przez CDProjekt, jest bardziej dopracowany(załatany) od GTA.
Chyba nie powiecie mi, że to 500mln idzie na kampanię marketingową? CDProjekt przeznaczył na to 80mln., co jest 2-krotnością kosztów bezpośredniej produkcji. A nie myślę, by Wiedźmin miał wiele gorszą kampanię reklamową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Zawsze mnie zastanawiało na co zagraniczne firmy/czy szczególnie te amerykańskie, wydają
> tyle pieniędzy? 268mln dolarów?! To jakieś 600mln zł! Przecież taki Wiedźmin 3 ma budżet
> około 100mln zł.(źr. http://www.eurogamer.pl/articles/2013-06-12-wiedzmin-3-dziki-gon-budzet-gry-przekroczy-100-mln-zlotych).
>
> Wiedźmin, który jest tworzony w kraju najbardziej rygorystycznym względem przedsiębiorców,
> najbardziej z nich zdzierającym haracz i w ogóle ograniczającym! :P (podatek dochodowy
> FTW!)
> Wiedźmin, który też ma niesamowicie duży świat, niesamowicie szczegółowy i może, MOŻE,
> biorąc pod uwagę dopieszczanie produkcji przez CDProjekt, jest bardziej dopracowany(załatany)
> od GTA.
> Chyba nie powiecie mi, że to 500mln idzie na kampanię marketingową? CDProjekt przeznaczył
> na to 80mln., co jest 2-krotnością kosztów bezpośredniej produkcji. A nie myślę, by Wiedźmin
> miał wiele gorszą kampanię reklamową.

Weź pod uwagę fakt że w Polsce płaci się dużo mniej niż w stanach a dodatkowo w dużo słabszym kursie mamy mniej więcej 1 : 3,5. A na świecie wylicza się zysk z dolara dlatego jest taka różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego powodu dostałem GTA V na święta rok temu, bo chciałem zobaczyć jak to jest grać w grę za taką kasę. W porządku, świat jest naprawdę duży, możliwości jest wiele, ale liczyłem jednak na więcej. W pewnym momencie czujesz, jak jedziesz z punktu "a" do "b" bez większego entuzjazmu. Potem pograłem w Sleeping Dogs i niebo a ziemia ;] W tym drugim super zrobiona bijatyka, awans postaci a także niezapomniane pościgi z masą akcji. W GTA 5 strasznie tego brakuje :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2015 o 13:50, Kwietas napisał:

Tydzień do premiery, ale już dzisiaj (prawdopodobnie od 14:00 polskiego czasu) będzie
można zrobić preload gry na dysk ze Steama. ;) Akurat mam cyfrową wersję GTA, więc już
dzisiaj zajmę się ściąganiem tych 50-60GB xD


Wiadomo może o której w Polsce będzie można normalnie odpalić GTA V w dniu premiery? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2015 o 14:17, Gniewny1j napisał:

> Zawsze mnie zastanawiało na co zagraniczne firmy/czy szczególnie te amerykańskie,
wydają
> tyle pieniędzy? 268mln dolarów?! To jakieś 600mln zł! Przecież taki Wiedźmin 3 ma
budżet
> około 100mln zł.(źr. http://www.eurogamer.pl/articles/2013-06-12-wiedzmin-3-dziki-gon-budzet-gry-przekroczy-100-mln-zlotych).

>
> Wiedźmin, który jest tworzony w kraju najbardziej rygorystycznym względem przedsiębiorców,

> najbardziej z nich zdzierającym haracz i w ogóle ograniczającym! :P (podatek dochodowy

> FTW!)
> Wiedźmin, który też ma niesamowicie duży świat, niesamowicie szczegółowy i może,
MOŻE,
> biorąc pod uwagę dopieszczanie produkcji przez CDProjekt, jest bardziej dopracowany(załatany)

> od GTA.
> Chyba nie powiecie mi, że to 500mln idzie na kampanię marketingową? CDProjekt przeznaczył

> na to 80mln., co jest 2-krotnością kosztów bezpośredniej produkcji. A nie myślę,
by Wiedźmin
> miał wiele gorszą kampanię reklamową.

Weź pod uwagę fakt że w Polsce płaci się dużo mniej niż w stanach a dodatkowo w dużo
słabszym kursie mamy mniej więcej 1 : 3,5. A na świecie wylicza się zysk z dolara dlatego
jest taka różnica.

Za co płaci się dużo mnie w Polsce, niż w Stanach? Bo do tej pory zawsze spotykałem się z odwrotną opinią. Co masz dokładnie na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Zawsze mnie zastanawiało na co zagraniczne firmy/czy szczególnie te amerykańskie, wydają

1. zarobki są tam dużo większe
2. pracownicy wyższego szczebla zarabiają znacząco więcej od szeregowych
3. tam w firmie czujesz się jak w domu bo przy tego typu projektach w pewnym momencie zaczynasz w firmie mieszkać, bardzo często są żłobki, sypialnie, jadalnie, miejsca do zabawy itp. Znam przypadki gdzie korpo prowadzi przedszkole (starszych dzieci już nie trzeba tak pilnować).
4. marketing, to pochłonęło lwią część budżetu (tak mi się wydaje). Oni nie oszczędzają na tym. Nawet jeżeli chodzi o tak głośne tytuły jak GTA.

> tyle pieniędzy? 268mln dolarów?! To jakieś 600mln zł! Przecież taki Wiedźmin 3 ma budżet
> około 100mln zł.(źr. http://www.eurogamer.pl/articles/2013-06-12-wiedzmin-3-dziki-gon-budzet-gry-przekroczy-100-mln-zlotych).

Wątpię żeby Wiedźmin 3 miał taki rozmach jak GTA 5. Sorry ale taka jest prawda. Ilość szczegółów i drobiazgów jakie cieszą oko w GTA zwyczajnie powala. Ilość aktywności, tryb multiplayer. Nie bez powodu gry Rockstara od lat podbijają rynek. Pomyśl ile kosztowało pracy zrobienie samych modeli pojazdów nie mówiąc o mieście.

>
> Wiedźmin, który jest tworzony w kraju najbardziej rygorystycznym względem przedsiębiorców,
> najbardziej z nich zdzierającym haracz i w ogóle ograniczającym! :P (podatek dochodowy
> FTW!)

Branży IT to się nie tyczy tak bardzo. Cała masa ludzi pracuje na zasadzie B2B (prowadzimy własną działalność) i inne umowy. Przy zarobkach powyżej 5000-6000zł netto umowa o pracę przestaje się kompletnie opłacać. I dla pracodawcy i dla pracownika. A w tej branży mało który specjalista zarabia mniej. Zarobki powyżej 10000zł nikogo nie dziwią. I tutaj przy okazji widać to "uciskanie". Mając jednoosobową działalność i 1-2 klientów na raz, pracując nie więcej jakbym miał umowę o pracę odprowadzam podatku 4-5 tyś miesięcznie. To jest wg mnie chore. Nie mówiąc o całej masie przepisów które trzeba mieć na uwadze jak w Polsce prowadzi się działalność. Polecam ustawę o vat:
http://monitory.mastiff.pl/images/vat.jpg

> Wiedźmin, który też ma niesamowicie duży świat, niesamowicie szczegółowy i może, MOŻE,
> biorąc pod uwagę dopieszczanie produkcji przez CDProjekt, jest bardziej dopracowany(załatany)
> od GTA.

Wybacz ale W1 i W2 na starcie były niemal niegrywalne. W obu grach trafiłem więcej jak raz błąd który pokazał się po czasie a który blokował rozgrywkę. Graficznie było ok ale interfejs, gameplay i wiele innych rzeczy kulały. Dopiero edycje rozszerzone sprawiały że Wiedźminy były tym czym być powinny.
Z GTA raczej tych problemów nie było. Dodatkowo jak mówiłem - GTA pod względem technicznym jest dużo bardziej złożone jak nasze Wiedźminy.

> Chyba nie powiecie mi, że to 500mln idzie na kampanię marketingową? CDProjekt przeznaczył
> na to 80mln., co jest 2-krotnością kosztów bezpośredniej produkcji. A nie myślę, by Wiedźmin
> miał wiele gorszą kampanię reklamową.

Dobra zarobki przekładają się na wyższe koszty bazowe produkcji. Marketing swoją drogą. Ogólnie GTA 5 to była duża gra z solidną kampanią marketingową także te 250mln nikogo nie dziwi. Zresztą nie jest to też jakiś ewenement. Wystarczy przypomnieć sobie ile kasy zjadło MMO od EA: The Old Republic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominam grę w GTA to trochę żąłuję, że już się pozbyłem. Gier nie zostawiam ale i nie podchodzę bezdusznie ;p w GTA wbiłem wszystkie trofea offline a rozgrywka online jakoś mnie nie pociągała.

Brakuje mi w GTA motywacji do ponownego przejścia scenariusza. Gra jest jednorazowa jeśli chodzi o SP.

Czołgi i samoloty pod koniec gry już nie przynosiły mi frajdy. Tyle się olatałem podczas przechodzenia kampanii że na koniec już nie chciało mi się bawić w całej tej piaskownicy ;p

Mimo wszystko spędziłem z grą ok. 150h(tylko SP) i ogólnie jestem bardzo zadowolony. Gra na PS4 wyglądała bardzo dobrze - zwłaszcza LOD i DOV. Przywiązanie do szczegółów etc. to najwyższa liga.

Co do porównania kosztów Wiedźmina.
Trzeba pamiętać, że gra była o ile się nie mylę w produkcji 5lat. Do tego armia pracowników z ok.2x lepszymi zarobkami. Efekt skali i czas zrobiły swoje. Do tego kampania marketingowa na dużo większą skalę. Należy pamiętać, że kampania marketingowa w Polsce podług krajów docelowych (UK/DE/USA/FR etc) nie wyglądała imponująco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.04.2015 o 14:59, dariuszp napisał:

Dobra zarobki przekładają się na wyższe koszty bazowe produkcji. Marketing swoją drogą.
Ogólnie GTA 5 to była duża gra z solidną kampanią marketingową także te 250mln nikogo
nie dziwi. Zresztą nie jest to też jakiś ewenement. Wystarczy przypomnieć sobie ile kasy
zjadło MMO od EA: The Old Republic.


I taka odpowiedź mnie satysfakcjonuje ;). Oczywiście brałem też pod uwagę SWTOR, dlatego pisałem ogólnie o zagranicznych firmach, nie tylko Rockstar Games.

A co do tego "uciskania" przez podatki. Cóż, wystarczy zmienić RZĄD. Caluśki rząd, nie tylko pachołków(jak teraz Duda, czy Komorowski). Przez 25 lat wybieramy te same twarze i z roku na rok jest co raz gorzej. Tylko prawica proponuje radykalna zmiany m.in. w podatkach. Do tej pory na takie poglądy patrzono jak na abstrakcje, teraz jednak zmienia się polska świadomość. Skoro Węgry, Anglia mogą, to czemu nie my?
Właśnie trwa rewolucja wolnorynkowa w Brazylii. 300tys. ludzi wyszło na ulicę. Tylko my oczywiście zostaniemy w tyle i za parę lat, kiedy nas doszczętnie okradną i zadłużą, pójdziemy śladem innych. Eh..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpisujmy się polityce. Swoją drogą EA nigdy tego otwarcie nie powiedziało ale koszty samej produkcji SWTOR analitycy szacowali na jakieś 200 milionów. Mówi się że co najmniej tyle pochłonęła też kampania marketingowa. Także możliwe że SWTOR to najdroższa gra w historii.

Problem w tym że Rockstar mógł się pochwalić liczbami bo odniósł spektakularny sukces ze swoim GTA gdzie EA swoją pazernością i krótkowzrocznością zaliczyła ogromną klapę robiąc z SWTOR marny klon WOW-a (tzn taki sobie themepark) który nie był w stanie konkurować ani na poziomie samej gry (nie licząc VA questów co akurat było przyjemną odmianą pomijając nijakie questy - reszta to bezpieczne i nijakie copy-pastego) jak i zawartości (WOW i podobne są za długo na rynku).

W końcu poszli na F2P a obietnice setek planet itp poszły do kosza. Zresztą nie tylko Bioware było tak głupie. Ostatnio mieliśmy podobny popis od Beshedy. Dali obcemu studiu swoje pergaminy a Ci zamiast zrobić "Skyrim 2.0 Online", zrobili marny klon WOW-a a parę rzeczy jak kamera z pierwszej osoby dorobili w ostatniej chwili na kolanie. Efekt - gra porzuciła abonament a zapewne za niedługo będzie f2p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2015 o 13:50, Kwietas napisał:

dzisiaj zajmę się ściąganiem tych 50-60GB xD


Gra ma 60GB, zastanawiam się ile będzie w takim razie płyt w pudełku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu nie wiem jak można zachwycać się GTA V - dla mnie to syf. Fabuła jest niezmiernie słaba, wszystko jest powtarzalne aż do znudzenia, a to co miało być urozmaiceniem pozafabularnym jest denne i zazwyczaj nieopłacalne. A o już o fakcie, że są tylko cztery skoki, z czego tylko z trzech dostaje się kasę, a jedną na sam koniec gry gdzie się już skończyło wątek główny - sprawia, że nawet te inwestycje, które można kupować to na nie zbiera się "miesiącami" - oczywiście wiem o innych formach zarobku, jednak też nie są opłacalne. Chociaż najbardziej niepodobała mi się fabuła. Przewidywalna do bólu zębów i bez przerwy ma się wrażenie, że na twoich działaniach wzbogacają się jedynie twoi zleceniodawcy.

Szkoda słów. Naprawdę nie wiem co w tym widzicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Ja po prostu nie wiem jak można zachwycać się GTA V - dla mnie to syf. Fabuła jest niezmiernie
> słaba, wszystko jest powtarzalne aż do znudzenia, a to co miało być urozmaiceniem pozafabularnym
> jest denne i zazwyczaj nieopłacalne. A o już o fakcie, że są tylko cztery skoki, z czego
> tylko z trzech dostaje się kasę, a jedną na sam koniec gry gdzie się już skończyło wątek
> główny - sprawia, że nawet te inwestycje, które można kupować to na nie zbiera się "miesiącami"
> - oczywiście wiem o innych formach zarobku, jednak też nie są opłacalne. Chociaż najbardziej
> niepodobała mi się fabuła. Przewidywalna do bólu zębów i bez przerwy ma się wrażenie,
> że na twoich działaniach wzbogacają się jedynie twoi zleceniodawcy.
>
> Szkoda słów. Naprawdę nie wiem co w tym widzicie.


Popieram :) przeszedłem raz i od roku się kurzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować